Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.30. 15:37

Attila írta:
2019.09.29. 23:02
Nos, jelentem, az alábbiakban megsejtett agyeldobás megtörtént... :D

Életem eddigi legjobb binokulár képét láttam tegnapelőtt.
Az érdi klubbal elmentünk Pádis-ra, a Bihar-hegység közepére, 1350m tszf magasságra, ahol Bortle2-es ég alatt gyönyörködtünk az éjszakai égbolt csodáiban.
Sajnos a három éjszaka közül csak egy volt többé-kevésbé használható, de az az egy - a hatalmas pára ellenére is, ami nem csöpögött, hanem szinte csurgott a távcsöveinkről - hihetetlen élmény volt. Sajnos én még szaharai, andokbeli, stb. egekben nem gyönyörködhettem, ezért a "vakító" tejút a sötét bugyraival együtt hatalmas élményt jelentett.

A Bresser SF 20x80 ED binoklit nagy várakozásokkal emeltem a szemem elé, és első objektumként az M45-öt céloztam meg vele, és majdnem kiejtettem a kezemből. Ilyen Fiastyúkot még soha sem láttam.
A nyílt-halmaz kitöltötte a teljes látómezőt, és hihetetlenül fényes képet és szó szerint tűszúrásnyi csillagokat produkált, sőt, még a ködösséget is sejteni véltem a Merope és az Alcyone körül, bár a rendkívül erős pára miatt ezt nem merem biztosra mondani. Lehet, hogy csak a pára derengése tréfált meg, bár akkor szimmetrikusnak kellett volna lennie a ködösségnek a csillagok körül, viszont a Merope körül legyező szerűnek láttam, ami utána megnézve a fotókat nagyon hasonlónak tűnt. Amikor másoknak is odaadtam a binot az M45 megfigyelésére, mindenki szájából az általános elképedés hangjai törtek elő...

A csillagok képe - a korábbi "telefondrót a nappali égen" teszten mutatott nem nagy, de nem is elhanyagolható perem-közeli színi hiba ellenére - nem mutatott észrevehető színezést, viszont a LM peremén, kb. a külső 1/5 részén elkezdte elhúzni a csillagokat, de azt sem zavaró mértékben. Ami több, eddig kipróbált binokli által mutatott kép után számomra meglepő volt, az a rendkívül fényes és viszonylag nagy látómező a 20x-os nagyítás ellenére, valamint a hihetetlenül pici csillag-pontocskák. Egy élmény volt a Tejút sávjában bóklászni vele; rendkívül jól korrigáltnak tűnik az optika!!! A Khi-h Persei is fantasztikus képet mutatott; mint egy kinyitott ékszeres ládika gyémánt-kő tartalmának csillogása.

A következő az M33 volt a Triangulumban. A megpillantása nem hogy semmi nehézséget nem okozott, de szinte kiverte a szememet. A mérete hatalmas volt, mintegy egynegyed, vagy szűk egyharmad látómezőnyi, a közép felé pedig egyenletesen fényesedő maggal. Belső struktúrát nem tudtam kivenni, de a rendkívüli pára sem könnyítette a dolgomat, az biztos.

Az M35 (Andromeda-köd) pedig faltól falig ért, de szó szerint, a legkisebb túlzás nélkül!!! Hihetetlen látvány volt, mindkét kísérője is simán látszott, a legkisebb erőlködés nélkül.

Furcsa volt számomra, hogy a szintén magammal vitt Zeiss 7x50-es és Bresser Spektar 12x60-as bino lencséin alig lehetett átlátni a párásodástól, ugyanakkor az SF 20x80-as ED lencséi végig szárazak maradtak. Hogy miért, azt egyelőre nem tudom (talán valami spéci bevonat lehet rajta???), de - a kiváló képminőség mellett - meghökkentő pozitív tapasztalat volt ez is.

Nyilvánvalóan a fenti pazar tapasztalatok jelentős részben a kiváló Bihar-hegységbeli sötét égnek köszönhető, ez biztos; azaz egy gyengébb/kisebb cucc is nagyobbat futna ott, ez igaz, de az SF 20x80 ED optika minősége még ezzel együtt is rendkívül meggyőző volt. Az ára sajnos nagyon magas (nálam is csak kölcsönben van...), de egyértelműen az eddigi legjobb bino, ami módom volt keresztülnézni. Nem tudom, hogy a pára hiánya mennyit dobna még a látványon (valószínűleg igen sokat), de én már a fentiektől is "eldobtam az agyam".
(Az biztos, hogy még tovább fogom vallatni a közeli jövőben.)


MDA
Köszi a beszámolót.
Ha szerencséd van,akkor nem kérik vissza a 20×80-as binokulárt :) .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.01. 12:17

D.Laci írta:
2019.09.30. 09:22
... Milyen állványt használtál hozzá?

D.Laci
ui.: Az Andromédához gondolom M31-et akartál írni.
Természetesen M31 az Andromeda (NGC224). Csak sietve írtam, és valahogy ez jött ki, és nem olvastam elég alaposan vissza, mielőtt elküldtem. :oops:

Elvittem a saját tervezésű állványomat, épp az alaposabb tesztelés kedvéért.
Az SF 20x80 ED bino közel 3kg (!), és az már túl nehéz volt neki. Elbírta ugyan, de már nem lehetett olyan simára és egyenletesre beállítani a mozgást, mint az 1-1,5kg körüli típusokkal, és teljesen kihúzva már nagyon lengett a cucc (mivel az ellensúly is terheli a rendszert).
De nagyon jó volt ezt is tesztelni, mert így legalább kiderült, hogy 1,5kg fölött egy erősebb verzió kell (ami ráadásul nem is lesz lényegesen drágább a jelenleginél).

Így aztán leginkább a billenős napozóágyban fekve, és a könyökömet a karfára támasztva tartottam a kezembe az óriás-binoklit (az állványt ténylegesen csak a kisebb binokkal használtam), és így tolerálható remegéssel tudtam "élvezkedni"... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.01. 12:20

Mozdonyos írta:
2019.09.30. 15:37
Ha szerencséd van,akkor nem kérik vissza a 20×80-as binokulárt :) .
Szerintem ingyen biztosan nem kapom meg :( , de talán olcsóbban megszámítják, ha az állvány bejön. :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.10.01. 12:31

"Elvittem a saját tervezésű állványomat, épp az alaposabb tesztelés kedvéért.
Az SF 20x80 ED bino közel 3kg (!), és az már túl nehéz ....
...
Így aztán leginkább a billenős napozóágyban fekve, és a könyökömet a karfára támasztva tartottam a kezembe az óriás-binoklit (az állványt ténylegesen csak a kisebb binokkal használtam), és így tolerálható remegéssel tudtam "élvezkedni"... :D "


MDA


Köszi Attila a választ!
Irigyellek az élményért. :)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.05. 19:06

Sziasztok!

A Makszutovon látom a bazárban:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1570009324

Mi a véleményetek/tapasztalatotok vele kapcsolatban? Milyen a képminősége?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.10.05. 19:44

Lovász András írta:
2019.10.05. 19:06
Sziasztok!

A Makszutovon látom a bazárban:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1570009324

Mi a véleményetek/tapasztalatotok vele kapcsolatban? Milyen a képminősége?

Üdv, András
Valószínüleg a Kunming United Optics BA-1-es széria,mint pl: a Celestron Skymaster.
De itt FMC bevonatok vannak.
Régebben voltak panaszok(Skymaster és társai) a kollimációval kapcsolatban,mert állítólag tartalmaz
műanyag alkatrészeket is pl a prizmaháznál.
Aztán,hogy azóta mennyit fejlődött,vagy milyen a cég minőségellenőrzése,és az Opticron
változat különbözik-e azt sajnos nem tudom.
Lehet,hogy ha vigyáz rá az ember,és nem használja kalapácsnak,akkor nem lesz vele gond.
Azért az ára,és az 5év garancia jól hangzik.
Viszont szerintem ehhez már mindenképpen kell állvány.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.08. 08:45

Köszi!
Olvasgattam a véleményeket róla és azok alapján is jónak tűnik, csak ne kettőzzön...

Itt van ez a nagylátószögű kukker:

https://tavcso.hu/termek/OM2x42

Ennek a kilépő pupillája 20 mm??? :shock:
Ezt kinek gyártották?
Vagy esetleg van valamilyen fizikai törvény, amit figyelmen kívül hagyok?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.08. 12:07

Lovász András írta:
2019.10.08. 08:45
Köszi!
Olvasgattam a véleményeket róla és azok alapján is jónak tűnik, csak ne kettőzzön...

Itt van ez a nagylátószögű kukker:

https://tavcso.hu/termek/OM2x42

Ennek a kilépő pupillája 20 mm??? :shock:
Ezt kinek gyártották?
Vagy esetleg van valamilyen fizikai törvény, amit figyelmen kívül hagyok?
Ezt én se értem... :?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.10.08. 13:39

Lovász András írta:
2019.10.08. 08:45
Köszi!
Olvasgattam a véleményeket róla és azok alapján is jónak tűnik, csak ne kettőzzön...

Itt van ez a nagylátószögű kukker:

https://tavcso.hu/termek/OM2x42

Ennek a kilépő pupillája 20 mm??? :shock:
Ezt kinek gyártották?
Vagy esetleg van valamilyen fizikai törvény, amit figyelmen kívül hagyok?
Ráadásul két darab 2"-os mélyégszűrővel már százezer fölött van az ára.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.10.08. 13:57

Lovász András írta:
2019.10.08. 08:45
Köszi!
Olvasgattam a véleményeket róla és azok alapján is jónak tűnik, csak ne kettőzzön...

Itt van ez a nagylátószögű kukker:

https://tavcso.hu/termek/OM2x42

Ennek a kilépő pupillája 20 mm??? :shock:
Ezt kinek gyártották?.......
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... usz.1.JPG
Nekik! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”