Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1693
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.28. 19:22

Mozdonyos!
Nekem az egyik kedvenc okulárom a BCO 10mm. Nem szoktam összepislogni sem önálló használatával, sem a saját Q-Turret barlow-val, sem a 2x 2" TV Powermate-tel.
Lehet, hogy a szempillámmal van a probléma? ;)
Csak ajánlani tudom a megvásárlását.
A 6mm-es változata nekem a kényelmetlensége miatt nem jött be, ezért vettem a Nagler 3-6mm zoom-ot.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.28. 19:47

kazi írta:
2019.09.28. 18:42
Mozdonyos írta:
2019.09.28. 18:11
gyuri17 írta:
2019.09.28. 01:38
Üdv kollégák! A topik címének megfelelően ,bemutatnám az új szerzeményem. Néhány héttel ezelőtt beszámoltam a Vixen HR 2,4mm planetary okulárjáról, és mostanra megérkezett a 3,4mm-es példány is. Ez a példány is teljes egészében tisztességes darabról tanuskodik. A képe tiszta, fényes, kemény-kontrasztos. A betekintés kényelmes az összepislogás lehetősége gyakorlatilag nulla; ami igazán nagy előnynek számítt nálam egy aprólencsés orthoval szemben. Gondoltam ha a 2,4-es ilyen jó ,akkor kiválthatnám a 4mm orthot egy 3,4 mm-es darabbal. Viszont mivel bolygóra használnám ,ezért akármilyen okli nem lehetett. A SW-planetary kilőve. A Spler oklikról alig hallani infót; igazából az sem ismert ,hogy egyáltalán elterjedt ez az okli itthon, vagy sem. Aztán ott van még az Explore LER okulárjai: ami hát....igen csak vegyes érzelmeket generált itthon. Lacertából ugyan van 4mm oklim,de az nem kifejezett bolygozó okulár. Úgy voltam vele, ez amúgy is egy minőséget követelő tartomány, akkor egy orthot, csak is HR-re szabad kiváltanom. Esti teszt után azt kell mondjam ,negyon drága okulár ugyan, de optikailag a maga tartományában mindenre képes darab. Nagyon örülök hogy megvehettem ezt a példányt is. :)DSC_1721.JPG.5519cc70393e07b875c7e9f3d254fd76~3.JPG
Én a 10-es bco-t osszepislogom. A 12,5-ös hd ortho-t nem annyira, de annál is előfordult.
Értem,köszi.
Akkor el kell mennem kozmetikushoz,ő talán tud erre megoldást :lol: .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.28. 19:49

Lovász András írta:
2019.09.28. 18:53
Én is gratulálok, István!
Gondolom ez egy barlow-zott ortho lehet(?) a hosszabb pupillatávolságból ítélve. Mindenesetre minőségi darab, az az árából is látszik. Ha esetleg jó ég alatt sikerül letesztelned, megírod, hogy hogyan muzsikálnak mondjuk egy jó ortho-hoz képest?

Mozdonyos! A klasszikus felépítésű orthoszkopikus okulárok pupillatávolsága a fókusztávolságuknak kb. 4/5-e. Tehát kényelmesebbek picit, mint a plössl rendszerűek, mert azoké a fókusztávolságuk kb. 2/3-a. A TV plösslből nem véletlenül nincs 8 mm-esnél rövidebb fókuszú. A jó hír viszont az, hogy a barlow-val kombinálva hosszabbodik az ortho-k pupillatávja (lemértem), TV Powermate-tel alkalmazva viszont elvileg nem, ráadásul - ha jól tudom - azok 4 lencsések, tehát az ortho egyik nagy előnye nem tud kidomborodni: a kevés lencsetag. Szóval egy jó, de kevés lencsés barlow jól jöhet az ortho-k mellé.

Üdv, András
Akkor egy TV-barlowot gondolok,vagy a Baader is jó.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.28. 19:54

D.Laci írta:
2019.09.28. 19:22
Mozdonyos!
Nekem az egyik kedvenc okulárom a BCO 10mm. Nem szoktam összepislogni sem önálló használatával, sem a saját Q-Turret barlow-val, sem a 2x 2" TV Powermate-tel.
Lehet, hogy a szempillámmal van a probléma? ;)
Csak ajánlani tudom a megvásárlását.
A 6mm-es változata nekem a kényelmetlensége miatt nem jött be, ezért vettem a Nagler 3-6mm zoom-ot.

D.Laci
Gondolkodom én is 10-es BCO-n,meg a Fujiyama 12,5-ön.
A BCO 10+TV3× Barlow párossal 180×-os nagyítást kapok.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.28. 19:55

Elnézést mert dupláztam.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2019.09.28. 20:04-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.28. 19:56

András ez az okli, a planetary rendszerre hajaz teljes felépítésében. A Sw planetáry-hoz mérten, a mezőlencse itt fordított felállásban van beépítve, a többi elem hasonló kinézetű és elhelyezkedésű. Az üveganyag és annak megmunkálása valószínű a kulcs! 5 lencsés mind a négy egyed; 1.6 2 2.4 3.4mm-ben léteznek tudomásom szerint. Természetesen megírom az ezzel az oklival kapcsolatos észlelési tapasztalataimat, de annyira bejött ,hogy a héten már el is adtam a 4mm orthom, így sajnos már nincs mivel összevessem. A Lacerta 4mm azért meghagyta, mert a sok lencse ellenére magyon jó okulár, de akkor sem ugyanaz.

Mozdonyos! Sajnos tény hogy a rövid fókuszú orthot, összepislogja a legtöbb ember. A legnagyobb gond a takarítása ezeknek a kis lencséknek, ami elengedhetetlen dolog ,hiszen egyetlen cseppecske a kis lencsére és máris nagy hányada maszatos. Így viszont a bolygó finoman árnyalt kontrasztjai azonnal láthatatlanokká válnak és a színek is fakóbbak lesznek. Szóval nem egy utolsó dolog az ,hogy hányszor kell majd takarítani azt a szemlencsét, miközben a antireflexiós bevonatot sérülés érheti. Az én szemem meglehetősen mélyen helyezkedik el és gyakorlatila állandosúló probléma volt ez az összepislogás. De ugye ez az én helyzetem: másnak meg nem biztos hogy probléma ugyanez dolog. Az orthoból volt egy vulkáno nevű széria amiből volt nekem is egy 4mm-es darab, ezek betekintése 4mm-nél is könnyűnek mondható az átlag ember számára. A mai lapostetejű orthoka sajnos nem nekem tervezték, így azokból már egyetsem vettem meg, de kipróbálni volt alkalmam. A BCO okulárnak kissé kiemelt a szemlencse rész így az valószínűbb, hogy könnyebb betekintést enged meg.
Gyuricza István
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.28. 20:08

gyuri17 írta:
2019.09.28. 19:56
András ez az okli, a planetary rendszerre hajaz teljes felépítésében. A Sw planetáry-hoz mérten, a mezőlencse itt fordított felállásban van beépítve, a többi elem hasonló kinézetű és elhelyezkedésű. Az üveganyag és annak megmunkálása valószínű a kulcs! 5 lencsés mind a négy egyed; 1.6 2 2.4 3.4mm-ben léteznek tudomásom szerint. Természetesen megírom az ezzel az oklival kapcsolatos észlelési tapasztalataimat, de annyira bejött ,hogy a héten már el is adtam a 4mm orthom, így sajnos már nincs mivel összevessem. A Lacerta 4mm azért meghagyta, mert a sok lencse ellenére magyon jó okulár, de akkor sem ugyanaz.

Mozdonyos! Sajnos tény hogy a rövid fókuszú orthot, összepislogja a legtöbb ember. A legnagyobb gond a takarítása ezeknek a kis lencséknek, ami elengedhetetlen dolog ,hiszen egyetlen cseppecske a kis lencsére és máris nagy hányada maszatos. Így viszont a bolygó finoman árnyalt kontrasztjai azonnal láthatatlanokká válnak és a színek is fakóbbak lesznek. Szóval nem egy utolsó dolog az ,hogy hányszor kell majd takarítani azt a szemlencsét, miközben a antireflexiós bevonatot sérülés érheti. Az én szemem meglehetősen mélyen helyezkedik el és gyakorlatila állandosúló probléma volt ez az összepislogás. De ugye ez az én helyzetem: másnak meg nem biztos hogy probléma ugyanez dolog. Az orthoból volt egy vulkáno nevű széria amiből volt nekem is egy 4mm-es darab, ezek betekintése 4mm-nél is könnyűnek mondható az átlag ember számára. A mai lapostetejű orthoka sajnos nem nekem tervezték, így azokból már egyetsem vettem meg, de kipróbálni volt alkalmam. A BCO okulárnak kissé kiemelt a szemlencse rész így az valószínűbb, hogy könnyebb betekintést enged meg.
Értem.
Köszönöm az infót.
Én ráadásul ahogy már gondolom sejtitek,hogy nagyon kényes vagyok minden tárgyamra(sajnos).
Tehát egy 10-es BCO-ba azért lehet benevezek.
A pindurszemlencsés rövid Fujiyamákat nem merem megvenni.
De azért ahogy látom vannak alternatívák a Planetary meg SPLER fölött, például a te Vixen HR szériád,meg mondjuk D.laci TeleVue zoomja.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.28. 20:29

Mozdonyos a 10mm BCO jó választás! A splerrő semmit sem tudok, gyakorlatilag sötét ló. A SW planetáry nem igazán bolygóra van optimalizálva, hanem inkább mélyégre. Ettől az BCO Classzissal jobb lesz, azt biztosra állítom neked! Sokan írják ,hogy a hozzátervezett barlow-val, nagyon jó kombót kapsz!
Gyuricza István
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.28. 21:17

gyuri17 írta:
2019.09.28. 20:29
Mozdonyos a 10mm BCO jó választás! A splerrő semmit sem tudok, gyakorlatilag sötét ló. A SW planetáry nem igazán bolygóra van optimalizálva, hanem inkább mélyégre. Ettől az BCO Classzissal jobb lesz, azt biztosra állítom neked! Sokan írják ,hogy a hozzátervezett barlow-val, nagyon jó kombót kapsz!
Értem,köszi.
Főleg hogy még jó árban is van a kombó.
Igaz hogy így a nagyítás "csak" 135×-ös.
A TeleVue 3×-os Barlow-al 180×-os lenne.
Igaz,hogy a Vixen HR sorozathoz meg Barlow sem kellene.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.09.28. 21:50

nekem van egy 3mm spler oklim, nem rossz bár eddig nem igazán tudtam összehasonlítani más oklival mert nem volt még 3mm-em.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”