Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.24. 11:52

Mozdonyos írta:
2019.09.24. 09:08

Szóval akkor hiába kérnék Newton-ból választott optikát,
az akkor sem lenne megfelelő képalkotású ?
A választott optika sokat csökkent a kockázaton, de azért teljesen nem küszöböli ki, mivel ott és akkor a boltban levő távcsövek közül választhatsz, és csak korlátozott ellenőrzés után. Ha nagyon nincs szerencséd, akkor egyik sem igazán jó... (De megjegyzem: elképesztő negatív mázli kellene ahhoz, hogy az SW mai gyártási minősége mellett a boltban található 4-5 tubusból kiválasztva a legjobbat, ne kapj igazán jó minőségű optikát.)

Hát, nekem tényleg szerencsém volt a vásárlásnál, sem választott optikát nem kértem, sem más elővigyázatossági lépést sem tettem. Ha most vennék tükrös távcsövet, biztosan nem lennék ennyire óvatlan. (Különösen, mivel a következő lépés már egy 25 centis lenne...). Három lehetőség közül választanék:
1. Ha SW műszer lenne, online rendelném, és mindenképpen csináltatnék rajta azonnal optikai vizsgálatot. Ha nem hozza az elvárt szintet, visszaküldeném az egészet még határidő előtt. (Ha optikailag jó, újragőzöltetném 97%-os bevonattal és esetleg rendelnék hozzá egy jó segédtükröt.)
2. Orion műszert rendelnék tanúsítvánnyal. Később csináltatnék rajta optikai vizsgálatot is - ha nem hozza az ígért L/10-es szintet, akkor simán kicseréltetném.
3. Kurucz Janival csiszoltatnék egy nagy, fényerős tükröt, Schné Attilánál csináltatnék neki bevonatot és rendelnék hozzá megfelelő tükörfoglalatokat, segédtükröt, fókuszírózót és tubust.

Nyilván az első lenne a legolcsóbb. Biztosan a 3. hozná a legjobb eredményt, de ez járna a legtöbb macerával, igényelné a legtöbb időt. És valószínűleg a 2. lenne a legdrágább, de legsimább ügy. Viszont szerintem mindhárom esetben jó távcsövem lenne...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.09.24. 13:04

Ha a helyedben lennék, akkor a biztosra mennék. Ha csináltatom a tükröt, akkor az biztosan olyan lesz, amibe a készítője beleteszi minden szaktudását, tapasztalását, és ráadásul teljes biztonsággal, garanciával készítené el. Még egy előnye lenne, hogy végül a megfelelő kezekbe kerülne az a kis jutalék a munkájukért, és nem egy kereskedő zsebét dagasztaná. Ezzel járulékosan is segítenél fenntartani a hazai távcsőgyártást, és lenne mivel bizonyítani az amatőr készítésű távcsövek minőségét, használhatóságát és még a mai korban is a házi készítés létjogosultságát. Szerintem ugyan olyan jó lenne, mintha mondjuk válogatottan vásárolnád egy nagyüzemi gyártótól, és a válogatásért, mérésért kifizetnél egy megfelelő összeget a kereskedőnek. A minőségi ellenőrzés a házi gyártáskor automatikusan megtörténik, sőt többször is. Minden csiszoló ellenőrzi a saját munkáját, sőt a bevonat készítés előtt is tesztelik, mert ugye ne kerüljön egy hibás tükörre a bevonat, inkább menjen vissza javításra! Se a tükör csiszolója, se a bevonat készítője nem végez hibás munkát, és biztos lehetsz, hogy ha mégis valami rejtett hiba késöbb előkeröl, akkor lesz kihez fordulni, aki grátisz megoldja a problémát.

A segédtükörről pedig az a véleményem, hogy nem lehet rosszabb, mint a főtükör. A hibák sajnos összegeződnek, hiszen mindkettőről visszaverődik a fény. Az összegződés megtörténik, és egyformán minden felület esetében, de a hatása különböző. Általában a képsíktól mérhető távolságuk függvényében kell figyelembe venni az általuk okozott hibát. Ez annyit jelent, hogy a főtükör van a legtávolabb, tehát annak hibája súlyozódik a legnagyobb arányban. Ha L/10, akkor ez látszik ha szemben egy kamera érzékelőjén alkot képet. Ha mindezt egy segédtükör a képsík negyed részében eltéríti, és úgy alkot képet, akkor ha a segédtükör is L/10-es, akkor az általa okozott hiba negyed része fogja módosítani az alkotott képet. Az okozott hiba negyed része, tehát lehet kicsit gyengébb is a sík segédtükör, hogy csak akkora hibát okozzon, mint a főtükör. De hogy az helyenként növeli, helyenként csökkenti a keletkezett végső hibát, azt nem lehet tudni! Nagyobb lesz, az biztos, de ha L/10-es mindkettő, akkor biztosan kisebb, mintha a segédtükör csak L/6-os. Ez olyan, mint a zaj. Ha a lemezjátszó első fokozata zajos, akkor az egész hibás, hiába is jó a második fokozata. Ha viszont az első fokozat zajtalan, és a második kicsit zajosabb, az már sokkal kisebb mértékben lesz zavaró. Az összegzés ott sem lineáris, hiszen az első fokozat már erősíti a jelet is, meg a zajt is, és az erősített zajhoz adódik hozzá a második fokozat kicsit nagyobb zaja, tehát nem lineáris ott sem az összegződés! A távcső esetében is az első, a főtükör a meghatározó, a mérete, a felület minősége, a bevonata, a hőtágulása számít. A segédtükör már ha nem annyira pontos, hibát visz a rendszerbe, de nem lineárisan, hanem kisebb mértékben. A szem elé tett színes cellofánon át is lehet szép képet látni, pedig az gyűrött, foltos, és nem optikai, és mégis nagyon jól használható, de csak közvetlen a szem előtt, az okulár tetején! Itt ugyanis a képsíkhoz már annyira közel van, hogy a bevitt hiba szinte elhanyagolható lesz. Persze ha a képsíkra tesszük papírt, akkor már minden áteresztési hibája látszik, hiszen közvetlenül összeadódik pontról-pontra a képpel, tehát csak óvatosan ezzel a hibaösszegzéssel! Logikusan, megfontoltan azt lehet állítani, hogy ameddig optikailag L/4 vagy jobb elemekről van szó, az a képsíkhoz közel, de nem a képsíkban, használható, és láthatóan igen kevéssé rontja a képminőséget. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.24. 14:46

Ankalimon, ha jól rakom össze a "mozaikot", akkor mostanában lecserélted a 100/500-asodat 120/600-asra ugye?

Mi a különbség a 2 tubus között? Elsősorban nem egzakt adatokra lennék kíváncsi, hiszen a képletek számomra is ismertek, hanem inkább a Te tapasztalataidra: fénygyűjtő képességben, felbontóképességben van-e "mellbevágó" különbség, melyiknél mekkora nagyításig toleráltad a színi hibát, szóval "emberi oldalról" mik a benyomásaid, élményeid? Azért kérdezem, mert valamelyiket megvásárolnám amolyan kereső gyanánt , ill. kis nagyításokhoz a 254-es Newtonomra. Ugyanakkor túl nagy többlet tömeggel sem szívesen terhelném a zsámolyt...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.24. 16:51

Ankalimon írta:
2019.09.24. 11:52
Mozdonyos írta:
2019.09.24. 09:08

Szóval akkor hiába kérnék Newton-ból választott optikát,
az akkor sem lenne megfelelő képalkotású ?
A választott optika sokat csökkent a kockázaton, de azért teljesen nem küszöböli ki, mivel ott és akkor a boltban levő távcsövek közül választhatsz, és csak korlátozott ellenőrzés után. Ha nagyon nincs szerencséd, akkor egyik sem igazán jó... (De megjegyzem: elképesztő negatív mázli kellene ahhoz, hogy az SW mai gyártási minősége mellett a boltban található 4-5 tubusból kiválasztva a legjobbat, ne kapj igazán jó minőségű optikát.)

Hát, nekem tényleg szerencsém volt a vásárlásnál, sem választott optikát nem kértem, sem más elővigyázatossági lépést sem tettem. Ha most vennék tükrös távcsövet, biztosan nem lennék ennyire óvatlan. (Különösen, mivel a következő lépés már egy 25 centis lenne...). Három lehetőség közül választanék:
1. Ha SW műszer lenne, online rendelném, és mindenképpen csináltatnék rajta azonnal optikai vizsgálatot. Ha nem hozza az elvárt szintet, visszaküldeném az egészet még határidő előtt. (Ha optikailag jó, újragőzöltetném 97%-os bevonattal és esetleg rendelnék hozzá egy jó segédtükröt.)
2. Orion műszert rendelnék tanúsítvánnyal. Később csináltatnék rajta optikai vizsgálatot is - ha nem hozza az ígért L/10-es szintet, akkor simán kicseréltetném.
3. Kurucz Janival csiszoltatnék egy nagy, fényerős tükröt, Schné Attilánál csináltatnék neki bevonatot és rendelnék hozzá megfelelő tükörfoglalatokat, segédtükröt, fókuszírózót és tubust.

Nyilván az első lenne a legolcsóbb. Biztosan a 3. hozná a legjobb eredményt, de ez járna a legtöbb macerával, igényelné a legtöbb időt. És valószínűleg a 2. lenne a legdrágább, de legsimább ügy. Viszont szerintem mindhárom esetben jó távcsövem lenne...
Értem,köszi.
Az ember nem gondolná,hogy 2019-ben ekkora távcsőválasztéknál is
ilyen bonyolult távcsövet(főleg Newton-t) venni vagy csináltatni.
Viszont egy Tarjáni tábor nagyon ajánlott(magamnak).
Hátha megtetszene ott valamelyik műszer.
Bár én ilyen kompaktizáló,meg "fogd és vidd"/"grab 'n go")ember vagyok,
de nem lopásra gondoltam :lol: .
Nem szeretnék nagy,és nehéz tubust.
Egyenlőre megelégszek azzal ami van.
De továbbra is valamelyik 150-es Cassegrain közül kellene majd választanom
úgy gondolom(SW 150MAK/Celestron C6SC/GSO CC150).
A Celestron a legszimpatikusabb,mert pl: f/10-es,de árnyalja a képet
a jusztírozás(szokásos félelmem).
Az SW MAK azért szimpatikus,mert talán sosem kell jusztírozni,
de a keresőpapucs miatt nem olyan praktikus AZ4-en.
A GSO CC pedig az ára miatt,de ez meg nyitott(koszolódás),
és a jusztírról nincsenek információim,de a korábban belinkelt
Japán teszt stabilnak említi.
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.24. 17:31

Mozdonyos írta:
2019.09.24. 16:51
De továbbra is valamelyik 150-es Cassegrain közül kellene majd választanom
úgy gondolom(SW 150MAK/Celestron C6SC/GSO CC150).
A Celestron a legszimpatikusabb,mert pl: f/10-es,de árnyalja a képet
a jusztírozás(szokásos félelmem).
Az SW MAK azért szimpatikus,mert talán sosem kell jusztírozni,
de a keresőpapucs miatt nem olyan praktikus AZ4-en.
A GSO CC pedig az ára miatt,de ez meg nyitott(koszolódás),
és a jusztírról nincsenek információim,de a korábban belinkelt
Japán teszt stabilnak említi.
Nem tudom, mi ez a jusztír fóbia nálad. :) Amúgy miből gondolod, hogy a makot nem kell jusztírozni,a többit meg igen? Ha nem kéne, nem lenne rajta csavar. Bár akkor meg tuti gyárilag nem lenne jó és még állítani se lehetne. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.09.24. 19:37

kazi írta:
2019.09.24. 17:31
Mozdonyos írta:
2019.09.24. 16:51
De továbbra is valamelyik 150-es Cassegrain közül kellene majd választanom
úgy gondolom(SW 150MAK/Celestron C6SC/GSO CC150).
A Celestron a legszimpatikusabb,mert pl: f/10-es,de árnyalja a képet
a jusztírozás(szokásos félelmem).
Az SW MAK azért szimpatikus,mert talán sosem kell jusztírozni,
de a keresőpapucs miatt nem olyan praktikus AZ4-en.
A GSO CC pedig az ára miatt,de ez meg nyitott(koszolódás),
és a jusztírról nincsenek információim,de a korábban belinkelt
Japán teszt stabilnak említi.
Nem tudom, mi ez a jusztír fóbia nálad. :) Amúgy miből gondolod, hogy a makot nem kell jusztírozni,a többit meg igen? Ha nem kéne, nem lenne rajta csavar. Bár akkor meg tuti gyárilag nem lenne jó és még állítani se lehetne. :lol:

Minden észlelés előtt ellenőrzöm a jusztírt a 127-es MC-men, csavar is van...immár több mint 1 éve, de sose állítódott el még. (Igaz nem rázom a "dögöt" :mrgreen: )

Mozdonyos, az a keresőpapucs igazán nem lehet kihívás,
a prizmasínt -igaz kis macera árán- el lehet távolítani. Utána csak kettő tubusgyűrű kell, s azok talpára vissza a sín. Utána forgathatod a tubust ahogy jól esik a mechanikán. Sztm rendkivűl rokonszenves egy MC-ben hogy zárt. Szolnoki toronyháziak használnak még a kék MC fajtából egyet, pedig az már nem mai darab, és pont Dézsi Attila mesélte hogy az a példány azóta is jó egészségnek örvend.

Amúgy meg még talán a sínhez se kell hozzá piszkálni, lehet elég egy tubusgyűrű az MC elejére kb a meniszkus peremére, annak tetejére meg rá lehet valahogy csavarozni egy keresőtalpat. Azt meg már úgy forgatod be ahogy szemre áll éppen.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.24. 19:44

Csillagos Pisti írta:
2019.09.24. 19:37

Minden észlelés előtt ellenőrzöm a jusztírt a 127-es MC-men, csavar is van...immár több mint 1 éve, de sose állítódott el még. (Igaz nem rázom a "dögöt" :mrgreen: )
Jó, de ha SC-d lenne vagy CC-d, akkor nem így lenne szerinted? :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.09.24. 20:23

kazi írta:
2019.09.24. 19:44
Csillagos Pisti írta:
2019.09.24. 19:37

Minden észlelés előtt ellenőrzöm a jusztírt a 127-es MC-men, csavar is van...immár több mint 1 éve, de sose állítódott el még. (Igaz nem rázom a "dögöt" :mrgreen: )
Jó, de ha SC-d lenne vagy CC-d, akkor nem így lenne szerinted? :)

Mindenhol azt olvasom hogy az MC-k híresen stabil szerkezetek ha jusztírról van szó.
De ezt válaszolja meg egy SC tulaj. Ők mit tapasztalnak.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.24. 20:28

kazi írta:
2019.09.24. 17:31
Mozdonyos írta:
2019.09.24. 16:51
De továbbra is valamelyik 150-es Cassegrain közül kellene majd választanom
úgy gondolom(SW 150MAK/Celestron C6SC/GSO CC150).
A Celestron a legszimpatikusabb,mert pl: f/10-es,de árnyalja a képet
a jusztírozás(szokásos félelmem).
Az SW MAK azért szimpatikus,mert talán sosem kell jusztírozni,
de a keresőpapucs miatt nem olyan praktikus AZ4-en.
A GSO CC pedig az ára miatt,de ez meg nyitott(koszolódás),
és a jusztírról nincsenek információim,de a korábban belinkelt
Japán teszt stabilnak említi.
Nem tudom, mi ez a jusztír fóbia nálad. :) Amúgy miből gondolod, hogy a makot nem kell jusztírozni,a többit meg igen? Ha nem kéne, nem lenne rajta csavar. Bár akkor meg tuti gyárilag nem lenne jó és még állítani se lehetne. :lol:
Közben már kazi válaszolt.
Én is azt olvastam az MC-ről,hogy valószínüleg sosem kell jusztírozni.
A cikk azt írja,hogy ha mégis kell,akkor szakember segítségét kell kérni:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudas ... nket.html
A makszutov bolt egyik cikke.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.24. 20:35

Csillagos Pisti írta:
2019.09.24. 19:37
kazi írta:
2019.09.24. 17:31
Mozdonyos írta:
2019.09.24. 16:51
Nem tudom, mi ez a jusztír fóbia nálad. :) Amúgy miből gondolod, hogy a makot nem kell jusztírozni,a többit meg igen? Ha nem kéne, nem lenne rajta csavar. Bár akkor meg tuti gyárilag nem lenne jó és még állítani se lehetne. :lol:

Minden észlelés előtt ellenőrzöm a jusztírt a 127-es MC-men, csavar is van...immár több mint 1 éve, de sose állítódott el még. (Igaz nem rázom a "dögöt" :mrgreen: )

Mozdonyos, az a keresőpapucs igazán nem lehet kihívás,
a prizmasínt -igaz kis macera árán- el lehet távolítani. Utána csak kettő tubusgyűrű kell, s azok talpára vissza a sín. Utána forgathatod a tubust ahogy jól esik a mechanikán. Sztm rendkivűl rokonszenves egy MC-ben hogy zárt. Szolnoki toronyháziak használnak még a kék MC fajtából egyet, pedig az már nem mai darab, és pont Dézsi Attila mesélte hogy az a példány azóta is jó egészségnek örvend.

Amúgy meg még talán a sínhez se kell hozzá piszkálni, lehet elég egy tubusgyűrű az MC elejére kb a meniszkus peremére, annak tetejére meg rá lehet valahogy csavarozni egy keresőtalpat. Azt meg már úgy forgatod be ahogy szemre áll éppen.
Köszi az infót.
Akkor a keresőpapucs problémája is megoldható.
Én egyenlőre a kombinált papucsban gondolkodtam.
Az SW 180/2700MAK vásárlói véleményeknél olvastam,hogy a kollega
átalakította tubusgyűrűsre,és amikor leszedte a prizmasint,akkor a
tubusban lévő csavarokat kiszívta porszívóval.
Valami ilyesmi,de ez nekem horrorsztori lenne.
Egyébként egyik "mozdonyos" kollegám nemrég megvette első
távcsöveit(SW 90/1250MAK virtuoso,és SW 180/2700MAK EQ-5 :shock: :shock: :shock: :shock: ).
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”