Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.23. 22:19

Csillagos Pisti írta:
2019.09.23. 20:56
[Személy szerint én a 150/1800-as MC-t választanám.
(Egy 127-es használatának fényében Isteni lehet a 150-es, a belső turbolenciáknál sokkal rosszabbak a kinti tereptárgyak turbolenciái)
Egészen biztosan nagyon jó távcső.
De ha ezek közül lenne első univerzális távcsövem, akkor személy szerint inkább az Orion Newtont választanám mélyegezéshez.
Ha azt nem lehetne, akkor valsz. az RC-t.

Vagy csiszoltatnék egy igazán jó tükröt Sidius-szal, és vennék hozzá egy tubust...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.09.23. 22:32

Ankalimon írta:
2019.09.23. 22:19
Csillagos Pisti írta:
2019.09.23. 20:56
[Személy szerint én a 150/1800-as MC-t választanám.
(Egy 127-es használatának fényében Isteni lehet a 150-es, a belső turbolenciáknál sokkal rosszabbak a kinti tereptárgyak turbolenciái)
Egészen biztosan nagyon jó távcső.
De ha ezek közül lenne első univerzális távcsövem, akkor személy szerint inkább az Orion Newtont választanám mélyegezéshez.
Ha azt nem lehetne, akkor valsz. az RC-t.

Vagy csiszoltatnék egy igazán jó tükröt Sidius-szal, és vennék hozzá egy tubust...

Jaaaaaa, univerzális műszert keres! Ez elkerülte figyelmem.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.23. 23:07

mizar írta:
2019.09.23. 21:38
cbo írta:
2019.09.23. 21:33
mizar írta:
2019.09.23. 21:13


Minden tükörhöz vagy csak a főtükörhöz?
Azt tudtad, hogy ha a főtükör strehl érték mondjuk 0,969, (L/10) a segédtükör pedig éppen csak diffrakció határolt, vagyis 0,82 (L/4)
akkor a rendszer csak 0,79. Vagyis még a diffr. határolt limitet sem éri el. És az L/10 főtükör sok gyártónál is csak papíron létezik, és talán minden 10-15.
síktükör L/4.
Hány távcsőtulajdonos tudja, hogy a segédtükre milyen minőségű? Főleg a síktükrök.
Na, ennyit a számok bűvöletéről és a főtükrök interferométeres méréséről.
Egy RC távcső segédtükrének a minőségét pedig kommersz gyári távcsőnél soha nem tudod meg.
Hat ezt jobb helyeken ugy szoktak, hogy pl az Orionoptics fotukrehez valasztanak pl egy lambda20-as segedtukrot. Vannak kimondottan segedtukorre specializalodott cegek.
No igen, ezért van nekem is Antares.
Szerintem az Orionnál sem lehetnek rosszak a segédtükrök: https://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/el ... flats.html
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.09.24. 07:40

"Szerintem az Orionnál sem lehetnek rosszak a segédtükrök"
Miből gondolod? Szép csicsás a weblapjuk, vagy jó a marketingduma?
Régebben még oda írták a segédjeikre, hogy L/6 vagy jobb, de már ezt is levették.
Olvasva, hogy a főtükreire is mértek 99 %-ot, és még a 30 % -at sem érte el, én a segédjeivel is óvatosan bánnék.
A másik az, hogy egy l/6-os segéd még édeskevés egy jó távcsőhöz.

Ha tutira akarsz menni:


http://www.antaresoptics.com/SEMirrors.php

Nem véletlenül ennyi az áruk.
Én csak innen vásároltam a segédjeimet, mind jó minőségű, a mérési jegyzőkönyv korrekt, a tükrök hátoldalán egyedi sorszám gravírozva.

Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.24. 08:32

Ha már itt tartunk: a Newtonok az optikai felépítésük miatt nagyon hisztisek az optikai minőségre (mint én :D ). Az én tükreim is - K. Jani elmondása szerint - közel voltak a diffrakció-határoltsághoz. Viszont a TUBUS nagyon messze! Ezért kell minél inkább, - amennyire csak lehet - a L/4-en belülre menni a felületekkel és ezért kell nagyon okosan elkészíteni/feljavítani a foglalatokat, mert azok valóban tönkre tudják tenni az egyébként jó/kiváló optikai elemek képalkotását. Én ha gyári Newtont vennék, biztosan átnézetném egy optikussal. Egyszerű a rendszere, viszont sok buktató tud megbújni benne. Vagy építtetnék egyet, a gyárinál sokkal átgondoltabb megoldásokkal.
Ha mondjuk vásárolsz egy jó nevű cégtől egy 20 centis tubust dokumentáltan kiváló optikai felületekkel, de még a Delta Cygnus-t se bontja, akkor is az optikushoz mész, csak éppen már többet fizettél érte. Mert ha azt tapasztalod, hogy a lencsésednél 2,5x nagyobb átmérővel sem látsz felbontás tekintetében többet, akkor vagy

- elmegy a kedved az egésztől, vagy
- pihenni fog a Newtonod és csak a lencsést fogod használni, vagy
- eladod a Newtont, miközben az a vélemény fog kialakulni benned, hogy a Newtonok rosszak, vagy
- felkeresel egy optikust és lesz egy kiváló távcsöved.

Persze lehet (és legyen) szerencséd, mint Ankalimonnak... :)

Ezért mondom, hogy nem érdemes drága tubust venni, hanem inkább egy olcsót, mert a főtükröt egy tapasztalt optikus fel tudja javítani kiválóra, a segédet pedig szükség esetén meg lehet venni mondjuk az előttem szólók által jól beváltnak tartott oldalakról. Szerintem ez a legbiztosabb és legköltséghatékonyabb módszer.

És ha már "álmodozunk", nekem volt alkalmam kicsit kipróbálni (csak nappal) Jani 152/1800-as D-K távcsövét. Az egy világszám! :D Kézben tartottam, mint egy monokulárt, egy AZ-4-es röhögve elbírná, pár mozdulattal szinte 2 dimenzióssá lehet alakítani, a főtükörnek porvédő fedele van, a fókuszáláskor (ha jól emlékszem, a segédet mozgatjuk) nem imbolyog a kép, vajpuhán lehet ropogós fókuszt találni, a képminősége makulátlan, a kollimálásra nagyon mérsékelten érzékeny. Rendkívül kompakt kis kukker, egy pici bőröndben elfér. Tényleg Jani, nem raksz fel képet/videót róla? Nem lenne off: lehet, hogy most az egyszer te lennél az eladó :lol:

Elképzeltem, hogy kettő ilyet összerakunk, és készen is van a 15 centis, színi hiba mentes óriás binokulárunk. Csak egy "baja" lenne: a "túl" nagy nagyítása miatt állvány kell alá. Ja és még egy: túl messze lennének az okulárok egymástól :(

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.24. 09:03

Csillagos Pisti írta:
2019.09.23. 22:32
Ankalimon írta:
2019.09.23. 22:19
Csillagos Pisti írta:
2019.09.23. 20:56
[Személy szerint én a 150/1800-as MC-t választanám.
(Egy 127-es használatának fényében Isteni lehet a 150-es, a belső turbolenciáknál sokkal rosszabbak a kinti tereptárgyak turbolenciái)
Egészen biztosan nagyon jó távcső.
De ha ezek közül lenne első univerzális távcsövem, akkor személy szerint inkább az Orion Newtont választanám mélyegezéshez.
Ha azt nem lehetne, akkor valsz. az RC-t.

Vagy csiszoltatnék egy igazán jó tükröt Sidius-szal, és vennék hozzá egy tubust...

Jaaaaaa, univerzális műszert keres! Ez elkerülte figyelmem.
Majd csinálok belőle univerzálisat(150MAK) :D .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.24. 09:08

Lovász András írta:
2019.09.24. 08:32
Ha már itt tartunk: a Newtonok az optikai felépítésük miatt nagyon hisztisek az optikai minőségre (mint én :D ). Az én tükreim is - K. Jani elmondása szerint - közel voltak a diffrakció-határoltsághoz. Viszont a TUBUS nagyon messze! Ezért kell minél inkább, - amennyire csak lehet - a L/4-en belülre menni a felületekkel és ezért kell nagyon okosan elkészíteni/feljavítani a foglalatokat, mert azok valóban tönkre tudják tenni az egyébként jó/kiváló optikai elemek képalkotását. Én ha gyári Newtont vennék, biztosan átnézetném egy optikussal. Egyszerű a rendszere, viszont sok buktató tud megbújni benne. Vagy építtetnék egyet, a gyárinál sokkal átgondoltabb megoldásokkal.
Ha mondjuk vásárolsz egy jó nevű cégtől egy 20 centis tubust dokumentáltan kiváló optikai felületekkel, de még a Delta Cygnus-t se bontja, akkor is az optikushoz mész, csak éppen már többet fizettél érte. Mert ha azt tapasztalod, hogy a lencsésednél 2,5x nagyobb átmérővel sem látsz felbontás tekintetében többet, akkor vagy

- elmegy a kedved az egésztől, vagy
- pihenni fog a Newtonod és csak a lencsést fogod használni, vagy
- eladod a Newtont, miközben az a vélemény fog kialakulni benned, hogy a Newtonok rosszak, vagy
- felkeresel egy optikust és lesz egy kiváló távcsöved.

Persze lehet (és legyen) szerencséd, mint Ankalimonnak... :)

Ezért mondom, hogy nem érdemes drága tubust venni, hanem inkább egy olcsót, mert a főtükröt egy tapasztalt optikus fel tudja javítani kiválóra, a segédet pedig szükség esetén meg lehet venni mondjuk az előttem szólók által jól beváltnak tartott oldalakról. Szerintem ez a legbiztosabb és legköltséghatékonyabb módszer.

És ha már "álmodozunk", nekem volt alkalmam kicsit kipróbálni (csak nappal) Jani 152/1800-as D-K távcsövét. Az egy világszám! :D Kézben tartottam, mint egy monokulárt, egy AZ-4-es röhögve elbírná, pár mozdulattal szinte 2 dimenzióssá lehet alakítani, a főtükörnek porvédő fedele van, a fókuszáláskor (ha jól emlékszem, a segédet mozgatjuk) nem imbolyog a kép, vajpuhán lehet ropogós fókuszt találni, a képminősége makulátlan, a kollimálásra nagyon mérsékelten érzékeny. Rendkívül kompakt kis kukker, egy pici bőröndben elfér. Tényleg Jani, nem raksz fel képet/videót róla? Nem lenne off: lehet, hogy most az egyszer te lennél az eladó :lol:

Elképzeltem, hogy kettő ilyet összerakunk, és készen is van a 15 centis, színi hiba mentes óriás binokulárunk. Csak egy "baja" lenne: a "túl" nagy nagyítása miatt állvány kell alá. Ja és még egy: túl messze lennének az okulárok egymástól :(

Üdv, András
Szóval akkor hiába kérnék Newton-ból választott optikát,
az akkor sem lenne megfelelő képalkotású ?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.24. 09:28

Ezt nem mondtam, csak azt sugalltam, hogy lutri, de lehet szerencséd is!

És még egy apró gondolat: szerintem sokkal rondább képe van egy nagy átmérőjű, de pontatlan távcsőnek, mint egy kis átmérőjű pontosnak. Sőt az utóbbinak szép képe van.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.24. 09:40

Lovász András írta:
2019.09.24. 09:28
Ezt nem mondtam, csak azt sugalltam, hogy lutri, de lehet szerencséd is!

És még egy apró gondolat: szerintem sokkal rondább képe van egy nagy átmérőjű, de pontatlan távcsőnek, mint egy kis átmérőjű pontosnak. Sőt az utóbbinak szép képe van.
Ezért mertem megvenni az ED80-at :lol:
Egy kis érdekesség:
Itt meg a Takahashi Mewlon 180-as az AZ4-en:
Takahashi mewlon.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.24. 11:18

pisza írta:
2019.09.24. 07:40
"Szerintem az Orionnál sem lehetnek rosszak a segédtükrök"
Miből gondolod? Szép csicsás a weblapjuk, vagy jó a marketingduma?
Régebben még oda írták a segédjeikre, hogy L/6 vagy jobb, de már ezt is levették.
Olvasva, hogy a főtükreire is mértek 99 %-ot, és még a 30 % -at sem érte el, én a segédjeivel is óvatosan bánnék.
A másik az, hogy egy l/6-os segéd még édeskevés egy jó távcsőhöz.

Ha tutira akarsz menni:


http://www.antaresoptics.com/SEMirrors.php

Nem véletlenül ennyi az áruk.
Én csak innen vásároltam a segédjeimet, mind jó minőségű, a mérési jegyzőkönyv korrekt, a tükrök hátoldalán egyedi sorszám gravírozva.

Csaba
Hát, olvasgatom a marketing dumájukat is, meg teszteket/beszámolókat a tulajoktól. Én még nem találkoztam olyannal, hogy a bizonyítvány ellenére ennyire rossz lett volna az Orion optika minősége. Hol érhető el ez az eset?

Nyilván más egy adott termékre specializálódott cég áruja. Egyébként az Orion a csicsás oldalán még mindig L/6-os minőségűnek hirdeti a segédtükreit és azt állítja, hogy ezekkel nem lesz minőségromlás még az l/10-es főtükrök képén sem. Sajnos nem tudom megítélni, hogy ez az állítás optikailag egyáltalán lehetséges-e, azt meg pláne nem, hogy effektíven igazat mondanak-e.
Még ha feltételezzük, hogy az ígért minőséget hozzák, hozzájuk képest akkor is impresszívnek tűnnek az Antares 1/15 - 1/30 minőségű segédtükrei. A hozzáértőktől kérdezem: milyen minőségű segédtükör kell egy feltételezetten nagyon jó (mondjuk L/10) főtükörhöz? (Mert azért az Antaresnél nem csak a PV-k impresszívek, hanem az árak is...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”