Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.23. 13:32

kazi írta:
2019.09.23. 13:21
Ankalimon írta:
2019.09.23. 12:27
A katadioptrikus optikák sokkal bonyolultabb felületűek, mint a Newtonok - nyilván ezeket jobban ellenőrzik, de a hibázási lehetőség is nagyobb.
Én úgy tudom, ez MC-kre pont nem igaz, mert az MC-kben pont egyszerűbb (gomb) felületek vannak, ezért könnyebb jó minőségben gyártani.
A Meteorban (2009/1) gaba az SW 127MAK-os cikkében azt írja,hogy az eredeti Gregory MAK
fényereje f/23 csupa gömbfelülettel,de f/12-f/15-nél a főtükröt kissé aszferizálni kell.
Valami ilyesmit írt.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.23. 13:47

Mozdonyos írta:
2019.09.23. 13:32
kazi írta:
2019.09.23. 13:21
Ankalimon írta:
2019.09.23. 12:27
A katadioptrikus optikák sokkal bonyolultabb felületűek, mint a Newtonok - nyilván ezeket jobban ellenőrzik, de a hibázási lehetőség is nagyobb.
Én úgy tudom, ez MC-kre pont nem igaz, mert az MC-kben pont egyszerűbb (gomb) felületek vannak, ezért könnyebb jó minőségben gyártani.
A Meteorban (2009/1) gaba az SW 127MAK-os cikkében azt írja,hogy az eredeti Gregory MAK
fényereje f/23 csupa gömbfelülettel,de f/12-f/15-nél a főtükröt kissé aszferizálni kell.
Valami ilyesmit írt.
Idézek gaba cikkéből:
A MAK előnyei és hátrányai.
Előnyök:
-rövid tubus=mobil távcső,
-zárt tubus=turbulenciák korlátozása a tubusban,
-viszonylag könnyű az optikai felületeket pontosan elkészíteni,
-masszív felépítés=nem jusztírozódik könnyen el,
-kómahiba mérsékelt,
-nincs segédtükör tartóláb,
-nem piszkolódik el a belseje.
Hátrányok:
-viszonylag nagy,30% körüli kitakarás,romlik a kontraszt,
-a korrekciós lencse sérülékeny,
-a fényerő ill. a látómező átlag alatti.
De a cikkben tesztelt 127/1500-as SW MAK-ról
azt írja,hogy nagyon jó optikája van.
A csillagteszt alapján 92-95% definíciós fényesség.
Lehet,hogy egyenlőre maradok az SW 150/1800-as MAK-nál(jövőbeni terv).
Még majd be kell szereznem 30-40mm-es 2"-os nagylátószögű okulárt.
Pl: Explore Scientific 68°34/40mm-es,vagy mindkettő :D .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.23. 14:00

Ankalimon írta:
2019.09.23. 13:01
Mozdonyos írta:
2019.09.23. 12:50
Számomra a Newton igazából Dobsonzsámolyon lenne jó,
vagy AZ-EQ mechanikán,amilyen neked is van.
Az Orion-Optics Newtonokat én is nézegetem.
Még a 120/127/150-es Akromát RFT-k is talán megfelelőek lennének erre a célra.
Például Skywatcher, Explore Scientific,vagy Bresser.

A jusztírozásról: szerintem ettől kellene a legkevésbé tartanod. Az első saját Newton előtt én is nagyon tartottam tőle - de hidd el, nagyon egyszerű. És a 150-es méretnél, vizuális használatnál ez még kisseb gond. Egyszer megmutatja valaki, és menni fog - nem bonyolultabb, mint a mechanika megfelelő beállítása...

A Dobsonokkal nincs tapasztalatom, de most egy 5-6 kilós tubusról beszélünk, bármelyik verzióban: erre az AZ4 egy tökéletes mechanika - az AZEQ5 8-10 kiló feletti távcsövekre kell. Hidd el, ha a távcsöved megengedi, akkor mindig könnyebb boldogulni a kisebb mechanikákkal. (Én is AZ4-en használtam az első 150/750-esemet.)

A fényerős apokromátokról már írtam: ezek a színezés miatt csak kis nagyítás/nagy látómező módban jók. Ha ezt választod, akkor meg a kisméretű, nagy nagyítást igénylő objektumokról maradsz le.
Apropó.
Milyen volt a 150/750-es használata az AZ4-en ?
Gondolom a mozgatókart át kell helyezni a másik menetes furatba,
hogy előrenézzen.
Azok a mechanikai problémák,amit Lovász Andris említ az SW-nél,
talán az OrionOptics-nál nem állnak fenn.
És ha már ennyire dobálóznak a lambdákkal,akkor csak jó
annyira,hogy nekem nagyon is megfelelő legyen az Orion.
Persze itthon nem kapható :cry: .
Bár lehet,hogy nekem egy választott optikájú SW is megfelelne.
Az én igényeimnek,és amatőr ,valamint alkalmi észlelő körülményeimnek.
Ulpius Tamás
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.07.02. 17:21

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2019.09.23. 14:13

Sziasztok!

Ha már megint szóba került az Orion UK és L/10 minősége elnézést kérve a laikus kérdésért kérdezem: egy 200-as Newton esetében létezik, hogy az árban az átlaghoz képest 2,5szeres szorzó megmutatkozik látványban is? Vagyis amennyivel többe kerül annyival jobb is?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.23. 15:11

Ulpius Tamás írta:
2019.09.23. 14:13
... Vagyis amennyivel többe kerül annyival jobb is?
Szia Tamás!

Erre szerintem "kétszeresen is" nehéz válaszolni.

Egyrészt az Orion UK-ről is hallottam már hideget és meleget is. Azaz kisebb átmérők esetén (mondjuk úgy 30cm alatt, az általam hallottak és látottak alapján) valóban úgy tűnik, hogy megéri az árkülönbség, mert a drágább valóban jobb is. De hogy ez Strehl-ben és/vagy lambdában valóban teljesíti-e a bevállalt limiteket, azt nem tudom, de a drágábbakról jobbakat mondanak, és pl. Vizi Peti 20 (vagy 25?) cm-es Newton-ja is fenomenálisan jó - azt minden MTT-n megcsodálom :D . Ugyanakkor olyat is hallottam, hogy egy 60cm-es üveg a töredékét sem tudta a kifizetett minőségnek, és hosszú sárdobálásba ment át az üzlet. Az tény, hogy minél nagyobb az üveg, annál nehezebb a teljes felületét pl. lambda/8-on belülire elkészíteni. Ráadásul egy akkora tükröt már rendesen (értsd: torzulás-mentesen) megfogni sem piskóta; tehát lehet, hogy Strehl=95%, de a foglalatban már csak 45%... De - a magam részéről - egy nagy üveget már nem is felbontás miatt vennék meg, hanem a fénygyűjtés, azaz a hmg miatt.

A másik probléma pedig az, hogy ki mit lát egy okulárban, és mit nem. Ez pedig durván szubjektív és gyakorlat-függő.
De ha ez nem elég, akkor ehhez jön még a seeing, ami pedig 30-40cm fölötti átmérő esetén már az idő 99%-ban elmos minden részletet. Alig vannak olyan nyugodt éjszakák, amikor "megáll a levegő", és meg tudja mutatni egy minőségi üveg, hogy mit is tud valójában. Átlagos ég alatt - szó szerint - csak pillanatok vannak, amikor feltárulhatnak az apróbb részletek is pl. a Jupiteren egy nagyobb távcsőben. Ha fotózol, akkor persze már más a helyzet, mert ott egy nagy és minőségi tükör brutál dolgokra képes a fényesebb objektumokon a lucky imaging képfeldolgozás által.

A generális szabály szerintem, hogy mindenképp érdemes törekedni a jobb minőségre, de "ésszel", és hogy kinek hány forintnál van az "észszerű" munkapontja, az pedig már erősen egyénfüggő... ;)
Összefoglalva: én 200mm-nél még bevállalnám a többlet-árat egy jobb (L/6-os esetleg L/8-as) tükörért, de mindenképp ellenőrizném, hogy mit küldenek. A L/10 szerintem csak mézesmadzag, már ilyen moderált átmérő esetén is. :mrgreen: (De lehet, hogy tévedek.)
A nagyobb tükörméretek esetében pedig a pénzemet már inkább a minél nagyobb átmérőre költeném, egy kisebb, de jobb tükörrel szemben. Persze a L/4 minimálisan meg kell legyen!!!


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.09.23. 15:28-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.23. 15:24

Ulpius Tamás írta:
2019.09.23. 14:13
Sziasztok!

Ha már megint szóba került az Orion UK és L/10 minősége elnézést kérve a laikus kérdésért kérdezem: egy 200-as Newton esetében létezik, hogy az árban az átlaghoz képest 2,5szeres szorzó megmutatkozik látványban is? Vagyis amennyivel többe kerül annyival jobb is?
A gond az, hogy nem tudjuk mihez viszonyítunk: az SW optikák minősége hullámzó. Nekem két SW Newtonom volt - és szerencsémre mindkettő kiváló optikai minőséggel bírt. De hallottam már horror sztorikat. Igaz azt is mondják, hogy évről évre csökken a gyengébb minőségek száma...

Másrészt az Orion OTÁ-k nemcsak az optikai minőségükben kínálnak többet: jobb minőségű a gőzölés, jobb a főtükör foglalata, a segédtükör rögzítése, a cső is könnyített (aluminium).

Harmadrészt: a 2"-es, kétsebességes fókuszírozóval a 150-es SW Newton is 100 ezer Ft. Vagyis a különbség inkább csak másfélszeres... (A 200-as jobb fókuszírozós SW 140 ezer, az Orion 260 - és ott f4,5-ös a fényerő.)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2019.09.23. 16:16-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.23. 15:34

Mozdonyos írta:
2019.09.23. 14:00
Milyen volt a 150/750-es használata az AZ4-en ?
Gondolom a mozgatókart át kell helyezni a másik menetes furatba,
hogy előrenézzen.
Azok a mechanikai problémák,amit Lovász Andris említ az SW-nél,
talán az OrionOptics-nál nem állnak fenn.
És ha már ennyire dobálóznak a lambdákkal,akkor csak jó
annyira,hogy nekem nagyon is megfelelő legyen az Orion.
Persze itthon nem kapható :cry: .
Bár lehet,hogy nekem egy választott optikájú SW is megfelelne.
Az én igényeimnek,és amatőr ,valamint alkalmi észlelő körülményeimnek.
Nekem igazából egy Star Discovery Goto állványom volt - az elvileg az AZ4 goto-s változata (kicsit kisebb terhelhetőséggel), de azon nincs fogantyú. Ezzel remekül ment a 150/750-es.

Az Oriont tényleg nem lehet itthon kapni, de simán lehet rendelni sok helyről. Talán most érdemes inkább Németországból rendelni, mint UK-ből - hátha a Brexit bekavar egy elhúzódó szállításnál. (Én már sok mindent rendeltem az Astroshoptól - korrektül intézik az ügyeket.) Esetleg meg lehetne kérdezni Vizi Pétert, hogy ő hogyan szerezte be a saját 200/1200-as Orionját.

Mint fent írtam, az Orion nemcsak az optikája miatt jobb kicsit, mint az SW. Viszont szerintem a választott optika biztosan megoldja az esetleges minőségi kétségeket - és az azért még úgy is olcsóbb, mint az Orion szállítással együtt.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.23. 15:40

kazi írta:
2019.09.23. 13:21
Ankalimon írta:
2019.09.23. 12:27
A katadioptrikus optikák sokkal bonyolultabb felületűek, mint a Newtonok - nyilván ezeket jobban ellenőrzik, de a hibázási lehetőség is nagyobb.
Én úgy tudom, ez MC-kre pont nem igaz, mert az MC-kben pont egyszerűbb (gomb) felületek vannak, ezért könnyebb jó minőségben gyártani.
Hát, nem tudom. Biztos van annak oka, hogy ugyanabban az átmérőben jóval drágábbak, mint a parabola tükrös Newtonok... Nem úgy van, hogy a szférikus aberrációt korrigáló lencse a különleges benne?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.23. 15:58

Attila írta:
2019.09.23. 13:20
Ankalimon írta:
2019.09.23. 12:27
... Árban az SC egy kicsit több, az RC kicsit kevesebb - de azonos nagyságrend. ...
Ez kicsit meglep...

Eddigi tudomásom szerint az RC az egyik legnehezebben elkészíthető távcsőfajta a dupla hiperboloid felület miatt (https://hu.wikipedia.org/wiki/Ritchey%E ... 1vcs%C5%91), ráadásul, ha a nagy látómezejét maximálisan ki akarod használni, akkor field flattener is kell hozzá (ráadásul abból sem az olcsóbbikféle...), mert alapból erősen görbült a képsíkja (pl.: https://telescopes.net/store/asa-4-ritc ... tener.html).
Tehát a legdrágább távcsőtípusok egyike, némi képzavarral élve: a "tükrös rendszerek apo-ja". Ha olcsóbb, mint egy ekvivalens nyílású SC, akkor azt téglával polírozták.

Szerintem.
De lehet, hogy tévedek...


MDA
Nem szignifikánsan olcsóbb, hasonló áron vannak. (A GSO brand nyilván eleve olcsóbb, mint egy Celestron - az optikai rendszertől függetlenül.)

Valami történt az elmúlt években - (talán a Syntának sikerült jó hiperbola felületet csiszoló robotokat üzembe állítani), és elkezdett kifejezetten olcsó kisebb RC-ket gyártani. Ezt most már szinte az összes nagyobb brand kiadott ilyen (GSO, TS, Orion, stb.). A 150/1370-esek 150-200 ezer Ft között vannak, a 203/1624-esek meg 300-400 ezer Ft körül.
De a nagyobb, 250-300 mm-esek ára is lejött nagyjából az SC-k szintjére.
Nekem nem volt ilyenem, de a tesztekben dicsérik őket.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.23. 16:17

Ankalimon írta:
2019.09.23. 15:34
Mozdonyos írta:
2019.09.23. 14:00
Milyen volt a 150/750-es használata az AZ4-en ?
Gondolom a mozgatókart át kell helyezni a másik menetes furatba,
hogy előrenézzen.
Azok a mechanikai problémák,amit Lovász Andris említ az SW-nél,
talán az OrionOptics-nál nem állnak fenn.
És ha már ennyire dobálóznak a lambdákkal,akkor csak jó
annyira,hogy nekem nagyon is megfelelő legyen az Orion.
Persze itthon nem kapható :cry: .
Bár lehet,hogy nekem egy választott optikájú SW is megfelelne.
Az én igényeimnek,és amatőr ,valamint alkalmi észlelő körülményeimnek.
Nekem igazából egy Star Discovery Goto állványom volt - az elvileg az AZ4 goto-s változata (kicsit kisebb terhelhetőséggel), de azon nincs fogantyú. Ezzel remekül ment a 150/750-es.

Az Oriont tényleg nem lehet itthon kapni, de simán lehet rendelni sok helyről. Talán most érdemes inkább Németországból rendelni, mint UK-ből - hátha a Brexit bekavar egy elhúzódó szállításnál. (Én már sok mindent rendeltem az Astroshoptól - korrektül intézik az ügyeket.) Esetleg meg lehetne kérdezni Vizi Pétert, hogy ő hogyan szerezte be a saját 200/1200-as Orionját.

Mint fent írtam, az Orion nemcsak az optikája miatt jobb kicsit, mint az SW. Viszont szerintem a választott optika biztosan megoldja az esetleges minőségi kétségeket - és az azért még úgy is olcsóbb, mint az Orion szállítással együtt.
Értem,köszi a mechanikás infót.
Ha rendelnék,akkor én is biztosan Németországból tenném.
Ha jól tudom,akkor régebben lehetett itthon is rendelni OrionOptics
távcsöveket,és optikákat.
Mintha a Makszutov weblapjáról emlékeznék ilyenre évekkel ezelőtt.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”