Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.18. 16:38

Attila írta:
2019.09.18. 15:12
Az új binokulár-állványom teszteléséhez kaptam (sajnos egyelőre csak kölcsönbe) egy 20x80-as (állítólag) ED üveges binoklit a Bresser-éktől; ez az:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Bin ... ulars.html

Ma reggel érkezett meg, így még csak nappali fényben próbálgattam, de nagyon ott van a szeren...
Rendkívül masszív felépítésű, jó fogású, kiválóan fókuszálható, és brutál világos, a LM legnagyobb részén, majdnem a peremig rendkívül részletgazdag, nagyon éles, kemény a képe. A szomszéd fenyőfájának a tűlevelein látszanak a tetvek, vagy mi a nyű volt rajta. 8-)
3kg-os, így (és a 20x-os nagyítás miatt is) megtámasztás nélkül gyakorlatilag használhatatlan.
A betekintési szempozícióra viszont nagyon érzékeny; ha nem a LM közepét nézem, hanem a szélek felé keresgélek, akkor hajlamos a babszem-effektust bemutatni, ezért utána kell fordítanom a fejem.

Sajnos a szokásos, sztenderd tesztemen, a "telefondrót a nappali égen teszten" ez is elvérzett, de olyan binoklit még nem láttam, ami ott egyáltalán ne színezett volna, ha a közép-távolban az ég előtt lévő fekete kábelt a LM széléhez közelítem. Bár a saját, jó öreg 7x50-es Zeiss Binoctem-em szinte színmentes még így is (törjön le a kezem, ha eladom...), de az csak 7x-es, azaz harmad akkora nagyítású (és egy leheletnyi színes perem még azzal is látszik, bár az már "nálam is" csak akadékoskodás, és bőven benne van a tűrésben).
Viszont nem volt nagyon durva a belül sárgászöld és kívül ibolya kábel-perem. Sokat mondó, hogy a szintén Bresser Spektar név alatt, majdnem tized áron forgalmazott 12x60-as, brutális párna-torzítást mutató és - nagyításához képest - orbitálisan színező gagyikulárhoz hasonló mértékű színi hibát mutat, de majd' kétszer akkora a nagyítása (!). Ez az: https://www.bresser.de/en/Sport-Optics/ ... ulars.html
Képmező torzítást viszont egyáltalán nem, vagy csak alig érzékeltem.

Tehát a nappali ég alatt szerzett eddigi tapasztalataim egyáltalán nem rosszak ezzel a "Spezial Astro SF 20x80 ED" cuccal, de az is tény, hogy a kromatikus tulajdonságait illetően egy ED üvegesként eladott bino-tól jóval kisebb színezést vártam volna el. Ebben a tekintetben csalódás (kérdés, hogy milyen ED az az ED...???). De ezt leszámítva azonban tényleg döbbenetesen jó a képe. (Majd az egyik klubtársam 16x70-es Premium Astro-Physics-jével akarom igazán összetesztelni... ;) )

Remélem, derült lesz ma este, és akkor holnap még írok egy-két sort ide; hátha érdekel valakit.
Meglátjuk, hogy ez a moderált, de jól érzékelhető színezés mekkora problémát jelent majd az éjszakai égen.


MDA
Gratulálok hozzá.
Én is kiváncsi vagyok,hogy milyen ez a binokulár.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.18. 16:45

D.Laci írta:
2019.09.18. 16:12
Attila írta:
2019.09.18. 15:12
Az új binokulár-állványom teszteléséhez kaptam (sajnos egyelőre csak kölcsönbe) egy 20x80-as (állítólag) ED üveges binoklit a Bresser-éktől; ez az:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Bin ... ulars.html
...

Remélem, derült lesz ma este, és akkor holnap még írok egy-két sort ide; hátha érdekel valakit.
Meglátjuk, hogy ez a moderált, de jól érzékelhető színezés mekkora problémát jelent majd az éjszakai égen.


MDA
Kíváncsian várom az éjszakai tapasztalataidat ezzel az óriás binoval. Az ára elég borsosnak tűnik. Fontolgatom egy hasonló vásárlását, ezért is érdekel a véleményed róla. A BTC-nél a TS 20x80 semiapo 153E Ft beépített UHC-vel. Arra is kíváncsi lennék. D.Laci
Nekem van egy gyanúm.
A BTC-nél kapható BTC Triplett 20×80-as ugyan olyan lehet,mint a TS-triplett,
csak UHC-szűrő nélkül 72ezerért.
Legalábbis a képek alapján.
Pontosabban a BTC központi élességállítású csavaros szemkagylóval,
a TS pedig okuláronkénti,és visszahajtható szemkagylós.
De ezek lehet,hogy spekulációk.
BTC triplett:
btc2080.jpg
TS Triplett UHC-vel:
ts_20x80_astro_uhc_2.jpg
ts_20x80_astro_uhc_4.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.18. 17:40

Lehet, hogy igazad van Mozdonyos. Pont ezért szeretném kellően körüljárni a témát. Nekem azért az UHC fontos lenne. Ahogy Attila írta, én sem láttam még olyan binokulárt ami a villanydrót vagy távoli antenna teszten ne színezett volna legalább egy kicsit. Ami a legmeglepőbb volt számomra, a Yashica binom kevésbé színez mint a Zeiss ;) . D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.18. 18:27

D.Laci írta:
2019.09.18. 17:40
... Ami a legmeglepőbb volt számomra, a Yashica binom kevésbé színez mint a Zeiss ;) .
Egyforma átmérőjűek és nagyításúak? Ez fontos! Tudod, almát almával...

Egyébként, ha a 20x80-as TS cucc valóban triplet, és egy UHC-párt is tettek bele ennek az ED-nek 2/3 áráért, akkor az nagyon pipec lenne.
Annyira pipec, hogy az már gyanús...
Engem is érdekel. ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.18. 19:11

Attila írta:
2019.09.18. 18:27
D.Laci írta:
2019.09.18. 17:40
... Ami a legmeglepőbb volt számomra, a Yashica binom kevésbé színez mint a Zeiss ;) .
Egyforma átmérőjűek és nagyításúak? Ez fontos! Tudod, almát almával...

Egyébként, ha a 20x80-as TS cucc valóban triplet, és egy UHC-párt is tettek bele ennek az ED-nek 2/3 áráért, akkor az nagyon pipec lenne.
Annyira pipec, hogy az már gyanús...
Engem is érdekel. ;)

MDA
Igen, erre én is gondoltam, a Yashica 8x40; a Zeiss 10x50 csak maga a tény lepett meg. D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.18. 22:26

Na, kinn voltam egy darabig az SF 20x80 ED-vel, de átvonulóan felhős volt az ég magas cirrusokkal, és néhány felhőlyukkal, mostanra meg teljesen bedugult az ég, így be is jöttem.
Csak annyit tudtam levenni, hogy nagyon fényerős a LM. Az Albireo gyönyörűen ragyogott egy felhőlyukban, az M11-et viszont csak pacaként láttam az előtte lévő felhő miatt.

Nem láttam értelmét tovább fárasztani magam a dzsuva alatt, de érzem, hogy egy jó égen valószínűleg agyeldobás állapotába fogok kerülni tőle... 8-)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.19. 17:20

Attila írta:
2019.09.18. 22:26
Na, kinn voltam egy darabig az SF 20x80 ED-vel...
...
Nem láttam értelmét tovább fárasztani magam a dzsuva alatt, de érzem, hogy egy jó égen valószínűleg agyeldobás állapotába fogok kerülni tőle... 8-)

MDA
Azért ha ebbe az állapotba kerülsz egy következő alkalommal, megosztod velünk ugye? D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.29. 23:02

Nos, jelentem, az alábbiakban megsejtett agyeldobás megtörtént... :D

Életem eddigi legjobb binokulár képét láttam tegnapelőtt.
Az érdi klubbal elmentünk Pádis-ra, a Bihar-hegység közepére, 1350m tszf magasságra, ahol Bortle2-es ég alatt gyönyörködtünk az éjszakai égbolt csodáiban.
Sajnos a három éjszaka közül csak egy volt többé-kevésbé használható, de az az egy - a hatalmas pára ellenére is, ami nem csöpögött, hanem szinte csurgott a távcsöveinkről - hihetetlen élmény volt. Sajnos én még szaharai, andokbeli, stb. egekben nem gyönyörködhettem, ezért a "vakító" tejút a sötét bugyraival együtt hatalmas élményt jelentett.

A Bresser SF 20x80 ED binoklit nagy várakozásokkal emeltem a szemem elé, és első objektumként az M45-öt céloztam meg vele, és majdnem kiejtettem a kezemből. Ilyen Fiastyúkot még soha sem láttam.
A nyílt-halmaz kitöltötte a teljes látómezőt, és hihetetlenül fényes képet és szó szerint tűszúrásnyi csillagokat produkált, sőt, még a ködösséget is sejteni véltem a Merope és az Alcyone körül, bár a rendkívül erős pára miatt ezt nem merem biztosra mondani. Lehet, hogy csak a pára derengése tréfált meg, bár akkor szimmetrikusnak kellett volna lennie a ködösségnek a csillagok körül, viszont a Merope körül legyező szerűnek láttam, ami utána megnézve a fotókat nagyon hasonlónak tűnt. Amikor másoknak is odaadtam a binot az M45 megfigyelésére, mindenki szájából az általános elképedés hangjai törtek elő...

A csillagok képe - a korábbi "telefondrót a nappali égen" teszten mutatott nem nagy, de nem is elhanyagolható perem-közeli színi hiba ellenére - nem mutatott észrevehető színezést, viszont a LM peremén, kb. a külső 1/5 részén elkezdte elhúzni a csillagokat, de azt sem zavaró mértékben. Ami több, eddig kipróbált binokli által mutatott kép után számomra meglepő volt, az a rendkívül fényes és viszonylag nagy látómező a 20x-os nagyítás ellenére, valamint a hihetetlenül pici csillag-pontocskák. Egy élmény volt a Tejút sávjában bóklászni vele; rendkívül jól korrigáltnak tűnik az optika!!! A Khi-h Persei is fantasztikus képet mutatott; mint egy kinyitott ékszeres ládika gyémánt-kő tartalmának csillogása.

A következő az M33 volt a Triangulumban. A megpillantása nem hogy semmi nehézséget nem okozott, de szinte kiverte a szememet. A mérete hatalmas volt, mintegy egynegyed, vagy szűk egyharmad látómezőnyi, a közép felé pedig egyenletesen fényesedő maggal. Belső struktúrát nem tudtam kivenni, de a rendkívüli pára sem könnyítette a dolgomat, az biztos.

Az M35 (Andromeda-köd) pedig faltól falig ért, de szó szerint, a legkisebb túlzás nélkül!!! Hihetetlen látvány volt, mindkét kísérője is simán látszott, a legkisebb erőlködés nélkül.

Furcsa volt számomra, hogy a szintén magammal vitt Zeiss 7x50-es és Bresser Spektar 12x60-as bino lencséin alig lehetett átlátni a párásodástól, ugyanakkor az SF 20x80-as ED lencséi végig szárazak maradtak. Hogy miért, azt egyelőre nem tudom (talán valami spéci bevonat lehet rajta???), de - a kiváló képminőség mellett - meghökkentő pozitív tapasztalat volt ez is.

Nyilvánvalóan a fenti pazar tapasztalatok jelentős részben a kiváló Bihar-hegységbeli sötét égnek köszönhető, ez biztos; azaz egy gyengébb/kisebb cucc is nagyobbat futna ott, ez igaz, de az SF 20x80 ED optika minősége még ezzel együtt is rendkívül meggyőző volt. Az ára sajnos nagyon magas (nálam is csak kölcsönben van...), de egyértelműen az eddigi legjobb bino, ami módom volt keresztülnézni. Nem tudom, hogy a pára hiánya mennyit dobna még a látványon (valószínűleg igen sokat), de én már a fentiektől is "eldobtam az agyam".
(Az biztos, hogy még tovább fogom vallatni a közeli jövőben.)


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.09.29. 23:15-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.09.29. 23:14

Attila írta:
2019.09.29. 23:02
Nos, jelentem, az alábbiakban megsejtett agyeldobás megtörtént... :D
Annyira jó ilyeneket olvasni, mintha ott lettem volna :) Megnézem hol is van ez a szuper hely.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.30. 09:22

Attila írta:
2019.09.29. 23:02
Nos, jelentem, az alábbiakban megsejtett agyeldobás megtörtént... :D

Életem eddigi legjobb binokulár képét láttam tegnapelőtt...
...
(Az biztos, hogy még tovább fogom vallatni a közeli jövőben.)


MDA
Köszi Attila a beszámolót, ezután még kíváncsibbá tettél ezirányban. Még nem volt alkalmam a nálad lévő ED-snél olcsóbb darabbal sem nézelődni, keresni fogom rá a lehetőséget. Milyen állványt használtál hozzá?

D.Laci
ui.: Az Andromédához gondolom M31-et akartál írni.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”