Mutasd az okulárjaidat!

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.16. 14:51

vadfene írta:
2019.09.16. 14:32
Attila írta:
2019.09.16. 13:11
gyuri17 írta:
2019.09.16. 12:38
... Személyszerint nekem az jött át, hogy előrelépést nem a rendszerek leváltása jelentheti, hanem a minőségi optika. ...
Bingó!!! :D

Egy JÓ APO, egy JÓ Newton, egy JÓ SC, egy JÓ MN, stb. között SOKKAL kisebb különbséget tapasztalni a leképezési minőségüket illetően (bár azért nyilván van...), mint egy bármilyen ROSSZ és JÓ távcső között (habár ez szerintem eléggé evidens :mrgreen: ).
Jó minőségű optikát kell használni, ez a lényeg. Persze a halvány objektumokhoz fény kell, tehát az "előrelépésnek" vannak méretbeli feltételei is.

Az egy másik kérdés, hogy rövid akromátok között még csak elvileg sem találni jót. Az sajnos mindenképp kompromisszumos, csak van, aki elfogadja, van, aki nem.

Továbbá - az okulárok felé fordulva az okulárokról szóló topic-ban 8-) - igaza van azoknak, akik azt írják, hogy egy jó, akár prémium okulár sem fogja rendbe hozni egy rossz objektív képét.
Ahogy Al Nagler mondta: "Az okulárod a távcsöved fele". Igaz.
Mádai kiegészítése: "De csak a fele. Max." :mrgreen: (Na, most tényleg nagy arc voltam, de csakis a poén kedvért, és ráadásul talán ez is igaz... ;) )


MDA
"Max."
És itt integet az állvány is, részt követelve magának.

(a seeing meg hazaküld mindenkit, mert úgyis rajta múlik minden:))
:lol: :lol: :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.16. 15:25

Nagler mondása igaz a hosszára, a súlyára, és TV okulár esetén az árra.
Pan24BinoVueQuestar35.jpg
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.16. 16:50

mizar írta:
2019.09.16. 15:25
Nagler mondása igaz a hosszára, a súlyára, és TV okulár esetén az árra.
A képeden látható távcső gyerekkorom legendás Questar MC-je; az ára (vagy ez esetben már inkább eszmei értékről beszélhetünk...) az alábbi link-en látható:
https://www.ebay.com/b/Questar-Telescop ... n_52463342

1,2mFt. Biztosan jó képet tettél fel, Sanyi??? :lol:

Itt a két Nagler ára aprópénz, a bino-benéző pedig kerekítési hibahatáron belül van. :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.16. 17:22

Attila írta:
2019.09.16. 16:50
mizar írta:
2019.09.16. 15:25
Nagler mondása igaz a hosszára, a súlyára, és TV okulár esetén az árra.
A képeden látható távcső gyerekkorom legendás Questar MC-je; az ára (vagy ez esetben már inkább eszmei értékről beszélhetünk...) az alábbi link-en látható:
https://www.ebay.com/b/Questar-Telescop ... n_52463342

1,2mFt. Biztosan jó képet tettél fel, Sanyi??? :lol:

Itt a két Nagler ára aprópénz, a bino-benéző pedig kerekítési hibahatáron belül van. :mrgreen:

MDA
Nem egyszerre értettem, de ha így nézzük, meg is bukott a mondás. Itt csak a hossza. Egy favorit 70/500 esetén a Nagler okulár ára a többszöröse a távcsőnek, vagyis szar a távcső. :D
Persze tudom, hogy az öreg hogyan értette.
Egyébként néztem én is a Questart és nem is tudom, látványra, hogy minősítsem.
Van egy stílusa, az biztos.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.17. 00:35

Köszönöm a hozzászólóknak(kazi,Sidius,Lovász Andris,és a többiek) az Orthó-val kapcsolatban.
Ma voltam a BTC-ben,és kipróbáltam kézből a 4mm-es HD Orthót.
Nem mertem nagyon közel vinni a szememhez,mert féltem,hogy
összemaszatolom.
Érdekes volt,és számomra szokatlan.
Egyenlőre nem vettem,de lehet hogy rábeszélem magamat.
Lehet,hogy a Baader "sort"(6-10-18) megveszem.
Bár a jelenlegi távcsövemmel nem adnak túl nagy nagyításokat,
így egy kétszeres fókusznyújtó még jó lenne.
Megnéztem még az SW Skypanorama sorozatból a legnagyobbat(23mm).
2-collos okulár,és jó nehéz.
Sánta Gábor Meteoros cikkében írta,hogy ennél az okulárnál f/5-ös rendszerekben
kb: a látómező feléig pontszerűek a csillagok.
Az enyém f/7,5-ös kukker,ami talán jobban tolerálja ezt az
okulárt is.
Kicsit Off:Egyébként megcsodáltam a nagy MAK-ot (180/2700),
és a 120/600-as RTF-t is,amik ki vannak állítva.
A 150-es Cassegraint nem kértem,mert nem akartam kibontatni
a dobozból.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.17. 11:20

Mozdonyos írta:
2019.09.17. 00:35
Köszönöm a hozzászólóknak(kazi,Sidius,Lovász Andris,és a többiek) az Orthó-val kapcsolatban.
Ma voltam a BTC-ben,és kipróbáltam kézből a 4mm-es HD Orthót.
Nem mertem nagyon közel vinni a szememhez,mert féltem,hogy
összemaszatolom.
Érdekes volt,és számomra szokatlan.
Egyenlőre nem vettem,de lehet hogy rábeszélem magamat.
Lehet,hogy a Baader "sort"(6-10-18) megveszem.
Bár a jelenlegi távcsövemmel nem adnak túl nagy nagyításokat,
így egy kétszeres fókusznyújtó még jó lenne.
Megnéztem még az SW Skypanorama sorozatból a legnagyobbat(23mm).
2-collos okulár,és jó nehéz.
Sánta Gábor Meteoros cikkében írta,hogy ennél az okulárnál f/5-ös rendszerekben
kb: a látómező feléig pontszerűek a csillagok.
Az enyém f/7,5-ös kukker,ami talán jobban tolerálja ezt az
okulárt is.
Kicsit Off:Egyébként megcsodáltam a nagy MAK-ot (180/2700),
és a 120/600-as RTF-t is,amik ki vannak állítva.
A 150-es Cassegraint nem kértem,mert nem akartam kibontatni
a dobozból.
Részemről szívesen! :)

A BCO kiváló sorozat, bár nekem csak a 10 mm-es van meg. Picit nagyobb LM-je van, mint a többi ortho-nak és ez jó, de nem korrigáltabb a szélek felé, sőt picit elhúz, de számomra nem zavaró. A tengelyben viszont fantasztikus élességet és kontrasztot produkál. Egyetlen hátrányát tapasztaltam: viszonylag könnyen párásodik a szemlencséje. A hozzá kifejlesztett 1,3-2,25x-ös nyújtóval mindenki dicséri.

Én is kacérkodtam a SW 23/82-essel, nekem is ugyanazt írta Sánta Gábor, mint amit leírtál. Viszont Neked van egy kiváló, jól korrigált ES 24/68-asod! Nem vagyok abban biztos, hogy előrelépés lenne az előbbi okulár megvásárlása, sőt! Kereséshez áttekinthetőbb a 68 fok, mint a 82 - szerintem. A külső zónában inkább csak azt látjuk, hogy van ott valami, de azt nem igazán, hogy mi (ha középtájt szemlélődünk).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.17. 12:22

Lovász András írta:
2019.09.17. 11:20
Mozdonyos írta:
2019.09.17. 00:35
Részemről szívesen! :)

A BCO kiváló sorozat, bár nekem csak a 10 mm-es van meg. Picit nagyobb LM-je van, mint a többi ortho-nak és ez jó, de nem korrigáltabb a szélek felé, sőt picit elhúz, de számomra nem zavaró. A tengelyben viszont fantasztikus élességet és kontrasztot produkál. Egyetlen hátrányát tapasztaltam: viszonylag könnyen párásodik a szemlencséje. A hozzá kifejlesztett 1,3-2,25x-ös nyújtóval mindenki dicséri.

Én is kacérkodtam a SW 23/82-essel, nekem is ugyanazt írta Sánta Gábor, mint amit leírtál. Viszont Neked van egy kiváló, jól korrigált ES 24/68-asod! Nem vagyok abban biztos, hogy előrelépés lenne az előbbi okulár megvásárlása, sőt! Kereséshez áttekinthetőbb a 68 fok, mint a 82 - szerintem. A külső zónában inkább csak azt látjuk, hogy van ott valami, de azt nem igazán, hogy mi (ha középtájt szemlélődünk).
Gondolkodom a Baader barlow-on is.
Akkor a 6mm-es BCO+barlow kombó 225×-ös nagyítást ad.
Kiváncsi lennék,hogy bírok-e vele az AZ4-en.
Persze úgy kezdeném,hogy a Baader barlow-ba lévő csavart
kicserélném műanyagbetétesre.
Nekem ne karcolja össze a frissen szerzett BCO-kat :evil: .
A Skypanorama helyett lehet, hogy megrendelem az ES 68-fok
2-collos 34mm-est.
Olvasgattam D.Laci írásait,és ezek alapján jó lenne egyszer megnézni
a TeleVue Planetary Zoom-ot(3-6mm).
A boltban is jókat mondtak róla.
Igaz,hogy többe kerül mint egy 200-as SW dobson :oops: .
Egyébként a TeleVue a holdraszállás 50-ik évfordulójára hozott ki egy
gondolom limitált szériás okulárt:http://televue.com/notamnomen/2019/04/1 ... 1By4zaUk
Meg ott kint Amerikában valami horror árú éjellátót használnak mobiltelefonnal: http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=36
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.09.17. 20:37

Attila írta:
2014.10.25. 23:57
SzarkaLevente írta:Kb 2 éve kezdte a Televue kivonni a forgalomból a Radiánokat. Nem nagyon van már ezekből raktáron sehol csem....
Ha valaki igényes, jó képminőségű, mégis "viszonylag olcsóbb" oklit akar, de nem ragaszkodik mániákusan a hatalmas LM-höz, akkor szerintem az egyik legjobb választás a TeleVue "ősrégi" Plössl sorozata.
Még ma is kapható (ezek a TV legolcsóbb üvegei), és az ársávjában gyakorlatilag verhetetlen. (Ebben a műfajban - úgymint kis LM okulárok - csak a Zeiss ortho-i - pl. a Baader-től - jobbak, de sokkal kényelmetlenebbek, és még kisebb a LM-jük.)
Nekem majdnem a teljes sorozat megvan, és ha nem CCD-zem, akkor szinte mindig azokat használom.
Csak ajánlani tudom - rizikómentesen.
Pl. itt:
http://www.makszutov.hu/termek/televue-plossl

Persze vannak jobb lencsék is, de sokkal drágábban.
Ezek az okulárok "best-buy"-jai...
Szerintem.


MDA
Sziasztok!

Megtaláltam Attila egyik korábbi hozzászólását, erre reagálnék:

A múlt héten vásároltam egy 6 mm-es Tele Vue Radian okulárt (ezeket már több éve nem gyártják), és a kézhezvétel napjának estéjén meg is néztem vele a Holdat, valamint a zéta Aqr kettőscsillagot. A Radian használata a hatalmas látómezőnek köszönhetően nagyon kényelmes volt, a zéta Aqr komponensei érintkezni látszottak, a kettősség egyértelmű volt (a megfigyeléshez használt távcső egy Tele Vue 60/360 refraktor). A Hold is fantasztikus látványt nyújtott a Radianban, egyetlen apró szépséghibaként csak a Hold peremének leheletnyi zöldessárga elszíneződését említeném. Ezt követően égi kísérőnket megtekintettem egy olcsóbb, és egyszerűbb, szintén Tele Vue gyártmányú 8 mm-es Plössl okulárral is. Eredmény: a Hold peremén elszíneződésnek nyomát sem láttam, égi kísérőnk megjelenése kemény, kontrasztos. Régebben ezt a 8 mm-es TV okulárt összehasonlítottam egy 7 mm-es University Optics HD orthóval (ez ma Fujiyama HD néven kapható), és a TV nálam a látott kép minőségében jobbnak bizonyult. Ezek a TV Plössl okulárok valóban kiválóak (nekem a 15, 25 és 32 mm-es változat van még meg a sorozatból), és megfizethetőek.

KJG
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.17. 20:47

Varus írta:
2019.09.17. 20:37
... Ezek a TV Plössl okulárok valóban kiválóak (nekem a 15, 25 és 32 mm-es változat van még meg a sorozatból), és megfizethetőek.

KJG
Köszönöm a független megerősítést. :D
Én már el is felejtettem ezt a hozzászólásomat (ötéves...), de a mai napig fenntartom.

Talán annyival egészíteném ki az elmúlt öt év tapasztalatai alapján, hogy ha nagyobb LM kell, mint amit a TV Plössl tud, akkor a 82°-os ES üvegekről hasonló a véleményem (best-buy) abban a LM-méretben.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.09.17. 21:52

Attila írta:
2019.09.17. 20:47
Varus írta:
2019.09.17. 20:37
... Ezek a TV Plössl okulárok valóban kiválóak (nekem a 15, 25 és 32 mm-es változat van még meg a sorozatból), és megfizethetőek.

KJG
Köszönöm a független megerősítést. :D
Én már el is felejtettem ezt a hozzászólásomat (ötéves...), de a mai napig fenntartom.

Talán annyival egészíteném ki az elmúlt öt év tapasztalatai alapján, hogy ha nagyobb LM kell, mint amit a TV Plössl tud, akkor a 82°-os ES üvegekről hasonló a véleményem (best-buy) abban a LM-méretben.


MDA
Attila, ebben a véleményedben is megerősítelek, nagy nagyításokhoz előszeretettel használok egy 4,7 mm-es, 82°-os ES okulárt, valóban kiváló.;)
Van egy hozzá hasonló 4 mm-es, szintén 82°-os Lacerta UWA okulár is a készletemben, a két okulárt a kis 6 cm-es távcsőben összehasonlítva az alábbi észrevételeim voltak:
A 4,7 mm-es ES gyakorlatilag faltól-falig éles képet ad, a Lacerta UWA-ban a látómező legszélén nagyon enyhe mértékben, de már érezhetően megnyúltak a csillagok. Az UWA viszont könnyebb, ami igen kényelmessé teszi a használatát.

Egyébként az olcsó, 12 mm-es Magellan okulárt is nagyon szeretem: igen jó a fényáteresztése, kicsi és nagyon könnyű, ráadásul 60° látómezővel rendelkezik. Vizuális mélyegezésre kötelező darab!!!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”