Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.16. 08:34

Jóval merevebb, pl. acél alkatrészek esetén az összefeszítés (szaknyelven előfeszítésnek hívják) teljesen adekvát megoldás, sok helyen alkalmazzák is (tipikusan pl. ékek, reteszek esetében is), de a fa csak igen korlátozott mértékben alkalmas erre. Ott megfelelő szerkezet kialakításával kell ezt a problémát megoldani. Egy binokli alá megfelel a bemutatott konstrukció is, de egy jóval nagyobb inerciájú (forgási tehetetlenségű) cucc, azaz egy hosszabb távcső lengeni fog rajta. (Megjegyzem, itt még az acél összefeszítése sem oldja meg a gondot, mivel a hosszú láb is hajlik, akármilyen anyagból is készül...)

De nem akarok én senkit sem győzködni (már leszoktam róla, ezért írtam inkább blog-ot...), csak leírtam a tanulmányaimmal és tapasztalataimmal alátámasztott véleményem (ha már kérdezték), de mindenki úgy csinálja, ahogy akarja. (Egy másik gépészmérnökkel még vállalom is a vitát - bár szerintem ezen nem lenne vita közöttünk -, de laikusokkal nem vitatkozom, mert értelmetlen, bocsánat. És nem azért mert "nagy arc vagyok", hanem mert legtöbbször nem értik, hogy mit írok. A Young-modulus-t nem akarom megtanítani senkinek... ;)


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.09.16. 08:50-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.16. 08:43

Köszönöm!
90/910 SW EQ2
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.09.16. 12:31

Attila írta:
2019.09.16. 08:34
Jóval merevebb, pl. acél alkatrészek esetén az összefeszítés (szaknyelven előfeszítésnek hívják) teljesen adekvát megoldás, sok helyen alkalmazzák is (tipikusan pl. ékek, reteszek esetében is), de a fa csak igen korlátozott mértékben alkalmas erre. Ott megfelelő szerkezet kialakításával kell ezt a problémát megoldani. Egy binokli alá megfelel a bemutatott konstrukció is, de egy jóval nagyobb inerciájú (forgási tehetetlenségű) cucc, azaz egy hosszabb távcső lengeni fog rajta. (Megjegyzem, itt még az acél összefeszítése sem oldja meg a gondot, mivel a hosszú láb is hajlik, akármilyen anyagból is készül...)

De nem akarok én senkit sem győzködni (már leszoktam róla, ezért írtam inkább blog-ot...), csak leírtam a tanulmányaimmal és tapasztalataimmal alátámasztott véleményem (ha már kérdezték), de mindenki úgy csinálja, ahogy akarja. (Egy másik gépészmérnökkel még vállalom is a vitát - bár szerintem ezen nem lenne vita közöttünk -, de laikusokkal nem vitatkozom, mert értelmetlen, bocsánat. És nem azért mert "nagy arc vagyok", hanem mert legtöbbször nem értik, hogy mit írok. A Young-modulus-t nem akarom megtanítani senkinek... ;)


MDA
Attila , teljes mértékben igazad van , de egy ilyen kis faláb már fényévekkel jobb , mint az AZ-1-hez vagy az EQ-1-hez adott alutripodok . Persze 60-70 mm-es kistávcsövekről beszélünk .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.16. 13:07

Végh Zoli írta:
2019.09.16. 12:31
... Persze 60-70 mm-es kistávcsövekről beszélünk .
Igen, egy binokli kaliberű cucc alá, kis nagyításra még elmegy (ezt írtam is), de én ott is szélesebbre venném a láb felső végét, és dupláznám a zsanérokat (kettőt-kettőt egymás mellé).
Ha nem hosszú cső van a tetején, akkor nyilván kevésbé hajlamos a lengésre.

A fa egyébként "hálás" anyag a távcsőépítésben, mivel rostszerkezete miatt erősen csillapítja a rezgéseket (sokkal nagyobb csillapítással rendelkezik, mint a fémek), de az alakváltozása jóval nagyobb, szilárdsága sokkal kisebb (gyengébb anyag). Ugyanakkor átgondolt konstrukciós megoldásokkal (!) csodákat lehet belőle készíteni!!!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.16. 13:31

Attila írta:
2019.09.16. 13:07
Végh Zoli írta:
2019.09.16. 12:31
... Persze 60-70 mm-es kistávcsövekről beszélünk .
Igen, egy binokli kaliberű cucc alá, kis nagyításra még elmegy (ezt írtam is), de én ott is szélesebbre venném a láb felső végét, és dupláznám a zsanérokat (kettőt-kettőt egymás mellé).
Ha nem hosszú cső van a tetején, akkor nyilván kevésbé hajlamos a lengésre.

A fa egyébként "hálás" anyag a távcsőépítésben, mivel rostszerkezete miatt erősen csillapítja a rezgéseket (sokkal nagyobb csillapítással rendelkezik, mint a fémek), de az alakváltozása jóval nagyobb, szilárdsága sokkal kisebb (gyengébb anyag). Ugyanakkor átgondolt konstrukciós megoldásokkal (!) csodákat lehet belőle készíteni!!!


MDA
Ez igy van. Nem egy komoly asztrofotos ismerosom tubusgyuruje fabol keszult. Mondjuk az enyemek fembol vannak.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2019.09.16. 15:19

theHassan írta:
2019.09.15. 20:22
...mi a véleményük a következő háromlábról:
...

Kép
Grrr, mint ha feszítővassal esne neki az ember a zsanér felszerelési pontjainak.
"a terhet a láb és a tárcsa összefekvése veszi fel" - és ezt sokszoros járulékos belső erőrendszer veszi fel ami kb. 5x-ös erőkarral akarja tisztán kifeszegetni a csavarokat.
Persze elbírja, ilyen tetőléceken simán sétálnak a tetőfedők, de ne lepődjön meg senki ha valami baleset történik, pedig épp csak kézzel meghúzta a szárnyas anyát a vékony 6-os menetes száron a 2 kg-os távcső alatt.
Ahogy Attila is írja, átgondolt tervezés lenne a kulcsa a stabil szerkezeteknek. Kicsiben is, sőt kicsiben hatványozottan, mert csak könnyű, vékony, gyenge inerciájú anyagokkal dolgozik az ember.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.16. 15:29

Tibor, ez engem is aggaszt. Ha kísérletképpen megcsinálom valamikor, akkor átmenő csavarok lesznek benne.
Majd beszámolok.
90/910 SW EQ2
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.09.16. 16:44

Kollégák! Ez láthatólag egy nagyon egyszerű házi barkács darab, ami nem azzal a céllal készült, hogy 2 kilós, hosszú tubusokat hordozzon.
A konstrukciós hibái ellenére jobb, mint pl. a bolti AZ2, miközben kb. 2ezer forintból kihozható. Egy egyszerű azimutális villás fejjel valószínűleg tud örömet okozni a sokkal gagyibb gyári háromlábakhoz képest.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.09.16. 16:50

Ha már itt tartunk, ilyen a sokatok által Tarjánban már tavaly látott kis azimutális fej mai, fejlesztett változata.
Finommozgatás nincs, stabilitás és puha csúszókuplung van :D
Persze fotógépekhez készült, de ki tudja...
umecha_f_02.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.16. 17:18

Péter, igen, ezt kis teher alá szánja a honlap is, meg én is. Van nagyobb változata, elv ugyanaz, fa több.
Tibor, nem tetőléc. A leírás szerint 1-by-3, vagyis kb. 25*75 mm. Két tetőlécnyi anyag. A nagyobb változata 2-by-4, 50*100 mm.
90/910 SW EQ2
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”