Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.02. 09:43

Frigyes írta:
2019.01.02. 09:25
... Melyik szerencsésebb megoldás ezek közül: ...
Számomra a második statikailag, és főleg alakváltozási szempontból jóval korrektebbnek tűnik (mármint a parallaxinstruments).
Hatalmas a lábak felfekvő felülete a csőre, két-két szárnyas csavarral rögzítve, a lábak bordásan megerősítve.
A lábak rögzítése ún. alakzáró (szemben az ún erőzáróval), azaz nem a csavarok viszik át az igénybevételt (a csavarok csak helyén tartják a kötést), hanem a szerkezet maga, és nagy felületen.
A nagy átmérőjű cső (nyugodtan lehet közepesen vékony falú is) elég merev, ha nem túl hosszú.
Csak arra kell figyelni, hogy a lábakon lévő íves felület ne billegjen a csőre illesztett helyzetben, azaz a lábon lévő ív sugara kicsit inkább kisebb legyen az oszlop keresztmetszetének sugarától, semmint nagyobb.

Az AP sem rossz, de sokkal kevésbé robusztus; ott a Young-modulus jobban játszik...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2019.01.02. 10:26

Köszönöm, Attila, valahogy nekem is robusztusabbnak tűnt a Parallax-féle változat, igaz csak érzetre, miután a mechanikai hátterét nem ismerem (mérnöknek mérnők vagyok, de "csak" informatikus ;) ).
Mondjuk azokat a lábakat otthon kibarkácsolni nem kis kihívás lesz. :shock:
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.02. 10:43

Frigyes írta:
2019.01.02. 10:26
... Mondjuk azokat a lábakat otthon kibarkácsolni nem kis kihívás lesz. :shock:
Szerintem készítsd el min. 15, de inkább 20mm vastag rétegelt lemezből.
Könnyen fűrészelhető, reszelhető, csiszolható, jól ragasztható spéci fa-ragasztóval, lehet kapni hozzá mindenféle fém-szerelvényeket a csavarok kellő szilárdságú rögzítéséhez is, ráadásul jól csillapítja a rezgéseket.
Alaposan (bármilyen színre) beeresztheted, pácolhatod, majd a legvégén több rétegben le kell lakkozni pára ellen. Ráadásul szerintem még esztétikus is...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2019.01.02. 12:33

"Szerintem készítsd el min. 15, de inkább 20mm vastag rétegelt lemezből."
Jó ötlet, nem tudom, minek görcsöltem eddig gondolatban a fém lábakkal. :?
Üdv: Frigyes
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.15. 20:22

A nálamnál tapasztaltabb kedves szerkezetépítő mestereket kérdezem, mi a véleményük a következő háromlábról:

http://www.eyesonthesky.com/DIYImprovem ... od1x3.aspx

A lényege, hogy a lábak ugyan egyszerű zsanérokkal csatlakoznak a felső vízszintes platformhoz (ami a mechanikát tartja), de összeszerelt állapotban nem a zsanér csapja biztosítja a stabilitást, hanem az, hogy az alsó vízszintes lemezt (okulártartó tálca) a menetes szárra csavart anya felhúzza és befeszíti a lábak közé, amik ettől terpesztenek és nekifeszülnek a platform aljának. Az egész szerkezet feszítve van, lötyögés elvileg kizárt.

Kép

Kép

Kép
90/910 SW EQ2
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.09.15. 20:57

theHassan írta:
2019.09.15. 20:22
A nálamnál tapasztaltabb kedves szerkezetépítő mestereket kérdezem, mi a véleményük a következő háromlábról:

http://www.eyesonthesky.com/DIYImprovem ... od1x3.aspx

A lényege, hogy a lábak ugyan egyszerű zsanérokkal csatlakoznak a felső vízszintes platformhoz (ami a mechanikát tartja), de összeszerelt állapotban nem a zsanér csapja biztosítja a stabilitást, hanem az, hogy az alsó vízszintes lemezt (okulártartó tálca) a menetes szárra csavart anya felhúzza és befeszíti a lábak közé, amik ettől terpesztenek és nekifeszülnek a platform aljának. Az egész szerkezet feszítve van, lötyögés elvileg kizárt.

Kép

Kép

Kép


Ha szeretsz barkácsolni , akkor okés lehet kisebb csövekhez , ha nem , akkor egy teodolit állványnál nincs jobb megoldás , 8-15 ezer körül lehet belebotlani az apróhirdetős oldalakon .
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.15. 20:59

Köszönöm, ez ígéretesen hangzik, mert a két feltétel mindegyike teljesül(ni fog).
90/910 SW EQ2
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.16. 07:31

theHassan írta:
2019.09.15. 20:22
A nálamnál tapasztaltabb kedves szerkezetépítő mestereket kérdezem, mi a véleményük a következő háromlábról: ...
Bár nem tartom magam "mesternek", de leírom a véleményem. Röviden: nem jó. A lötyögés kivédése csak az abszolút minimális elvárás, a fő probléma a lengés (a rugalmas alakváltozások miatt).

A háromlábú állványok esetében a legnagyobb kihívás a függőleges tengely körüli torziós (csavaró) lengések kiküszöbölése, vagy inkább csökkentése - merthogy teljesen kiküszöbölni lehetetlen. Ez a lengés igen nagy erővel terheli a láb felső csatlakozását, ami miatt ott hatalmas nyomatékkal csavarodik a láb rögzítése, és minél hosszabb tubust teszel a cucc tetejére, annál inkább.

Ennek kivédésére a bemutatott megoldás kb. hangyatüsszentésnyit ér.

Vagy SOKKAL szélesebb, és SOKKAL merevebb rögzítésű csapok kellenének, de még jobb a láb rácsos megerősítése, ahogy a blogomban mutattam is rá példát (a II. fejezetben).

Pl. lábanként 2-2 zsanér egymás mellett, plusz az átlós összekötések. Azt már érdemes lehet megépíteni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.16. 08:03

Attila, a rácsos erősítés csavarodás ellen OK (blogod nagyon jó!).
Ez a tripod inkább a láb csatlakozás miatt érdekel engem. A láb felső vége nekifeszül a deszkának, a csap csak ehhez a feszítéshez biztosítja az egykarú emelő forráspontját. Az erő átadása a két faanyag között van, nagy felületen felfekve, súrlódva.
Így képzelem én. Simán benne van a pakliban, hogy rosszul képzelem.
90/910 SW EQ2
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.09.16. 08:25

Attila írta:
2019.09.16. 07:31
theHassan írta:
2019.09.15. 20:22
A nálamnál tapasztaltabb kedves szerkezetépítő mestereket kérdezem, mi a véleményük a következő háromlábról: ...
Bár nem tartom magam "mesternek", de leírom a véleményem. Röviden: nem jó. A lötyögés kivédése csak az abszolút minimális elvárás, a fő probléma a lengés (a rugalmas alakváltozások miatt).

A háromlábú állványok esetében a legnagyobb kihívás a függőleges tengely körüli torziós (csavaró) lengések kiküszöbölése, vagy inkább csökkentése - merthogy teljesen kiküszöbölni lehetetlen. Ez a lengés igen nagy erővel terheli a láb felső csatlakozását, ami miatt ott hatalmas nyomatékkal csavarodik a láb rögzítése, és minél hosszabb tubust teszel a cucc tetejére, annál inkább.

Ennek kivédésére a bemutatott megoldás kb. hangyatüsszentésnyit ér.

Vagy SOKKAL szélesebb, és SOKKAL merevebb rögzítésű csapok kellenének, de még jobb a láb rácsos megerősítése, ahogy a blogomban mutattam is rá példát (a II. fejezetben).

Pl. lábanként 2-2 zsanér egymás mellett, plusz az átlós összekötések. Azt már érdemes lehet megépíteni.

MDA

Jogos a felvetésed , de ekkora méretben és a rákerülő kis távcső esetében teljesen megfelelő ez a megoldás . Egynemű falábak esetén minimális a csavarodás , persze az anyagméreteket jól kell megválasztani .
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”