Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.09.14. 21:20

gyuri17 írta:
2019.09.13. 15:55
Laci a jelen 145/880-as csövem felülete megfelel a perfektnek és ehez jön a 14% kitakarás, ibad és dielelektrikus reflexiós réteggel megáldva. Ilyen perifériák mellett értelmetlen APO-t emlegetni.
Na bocsánat, hogy még feszegetem az offtopik témát, de csak most olvasom.
Azt kell nekem is mondanom, hogy nem, nem értelmetlen.

Szóval lehetőségem van/volt/lesz egy érdekes tesztre: a 140/910-es gpu és a másik topikban bemutatott új 150/930-as newton (20% kitakarás) összevetésére. Azért érdekes, mert nem pusztán a paraméterek hasonlóak, de a műhely, ahol csiszolódott az üveg, az is azonos. A két távcső bekerülési költsége között van egy cca 14x-es szorzó.
Nagyon szép képe van a newtonnak is, kis kitakarás, a Szaturnuszon felhősáv, Pengeéles, részletgazdag Hold, stb stb... nagyon örülök, hogy megépítettem, sőt ezen is lesz minőségi bevonat, de a verseny nem verseny. A vetélkedő ott dől el, amikor a 20mm-es, 2"-os, 100 fokos lunt/apm okulár becsusszan a GPU kihuzatába. Hát az az élmény nem fog összejönni ezzel a newtonnal, és a 30mm-es segédtükörrel. Én nem csak ezt értékelem az apokromátban, hogy kitakarásmentes, és méretében a legjobb bolygóképet nagy nagyításon ez adja, hanem hogy ugyanez a műszer 10 másodperccel később nagy látómezős, kis nagyítású tejút-böngészésben is elsőrangú.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.14. 21:32

kazi írta:
2019.09.14. 18:17
Az RMS érték nem pont arra van, hogy figyelembe legyen véve az eltérések mennyisége is, ne csak a mértéke?
Kicsit furcsán fogalmaztad meg, de igen.
Viszont azt sehol sem adják meg, csak a lambdát puffogtatják...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.09.14. 21:34

Maczó András írta:
2019.09.14. 21:20
gyuri17 írta:
2019.09.13. 15:55
Laci a jelen 145/880-as csövem felülete megfelel a perfektnek és ehez jön a 14% kitakarás, ibad és dielelektrikus reflexiós réteggel megáldva. Ilyen perifériák mellett értelmetlen APO-t emlegetni.
Na bocsánat, hogy még feszegetem az offtopik témát, de csak most olvasom.
Azt kell nekem is mondanom, hogy nem, nem értelmetlen.

Szóval lehetőségem van/volt/lesz egy érdekes tesztre: a 140/910-es gpu és a másik topikban bemutatott új 150/930-as newton (20% kitakarás) összevetésére. Azért érdekes, mert nem pusztán a paraméterek hasonlóak, de a műhely, ahol csiszolódott az üveg, az is azonos. A két távcső bekerülési költsége között van egy cca 14x-es szorzó.
Nagyon szép képe van a newtonnak is, kis kitakarás, a Szaturnuszon felhősáv, Pengeéles, részletgazdag Hold, stb stb... nagyon örülök, hogy megépítettem, sőt ezen is lesz minőségi bevonat, de a verseny nem verseny. A vetélkedő ott dől el, amikor a 20mm-es, 2"-os, 100 fokos lunt/apm okulár becsusszan a GPU kihuzatába. Hát az az élmény nem fog összejönni ezzel a newtonnal, és a 30mm-es segédtükörrel. Én nem csak ezt értékelem az apokromátban, hogy kitakarásmentes, és méretében a legjobb bolygóképet nagy nagyításon ez adja, hanem hogy ugyanez a műszer 10 másodperccel később nagy látómezős, kis nagyítású tejút-böngészésben is elsőrangú.

Azért az a 14-szeres árkülönbség elgondolkodtató :?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.14. 21:38

Végh Zoli írta:
2019.09.14. 21:34



Azért az a 14-szeres árkülönbség elgondolkodtató :?
Persze hogy az.
Minél magasabbra mászol a póznán, a nüanszokért annál többet fizetsz.
Mint a zenei elektronikákban.
Gondolkodni lehet, de ha jobbat akarsz fizetni kell. ;)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.14. 21:45

Attila írta:
2019.09.14. 21:32
kazi írta:
2019.09.14. 18:17
Az RMS érték nem pont arra van, hogy figyelembe legyen véve az eltérések mennyisége is, ne csak a mértéke?
Kicsit furcsán fogalmaztad meg, de igen.
Viszont azt sehol sem adják meg, csak a lambdát puffogtatják...


MDA
Igen éreztem, hogy nem a legjobb a megfogalmazás, de hirtelen ez jött. :)
Lambdában megadható a PV is és az RMS is, nem? Ha csak magában annyit mondanak, hogy lambda/4-es optika, akkor az PV-t jelent?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.14. 21:49

kazi írta:
2019.09.14. 21:45
... Ha csak magában annyit mondanak, hogy lambda/4-es optika, akkor az PV-t jelent?
Igen, pontosan.
Én még RMS-sel együtt sehol sem olvastam.

Ez kicsit hasonló, mint egy mérési eredmény megadása szórás nélkül.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.14. 22:27

Továbbra is azt mondom, hogy van értelmes középút.
Az általam épített rendszer APO szintű leképezést nyújt. Amiben elmarad az apokromáttól, (nyitott ezért érzékenyebb a környezetre, kevésbé univerzális a hosszú fókusz miatt, több törődést igényelnek) Tervezek egy sokkal kompaktabb F/12 nyílásviszonyú 200 mm-es Schiefspieglert, az zárt rendszerű és kényelmes betekintésű univerzális műszer lesz.
Egyik sem színez, áruk töredéke az apokromátoknak. Elkészítésük könnyű, az átmérőt szinte bármeddig növelhetjük.
Feltehetnénk a kérdést, akkor miért nem terjedt el itthon? Van még pár dolog a világon ami jó, de nálunk ismeretlen, vagy kevésbé ismert.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.14. 23:05

mizar írta:
2019.09.14. 22:27
... Az általam épített rendszer APO szintű leképezést nyújt. ...
Ezt nem kétlem, Sanyi, bár azt hiszem, sajnos még nem láttam a legjobb formájában. :?

Egyébként valóban, szerintem is - a leképezés minőségét illetően - a kitakarásmentes tükrös rendszer az egyedüli távcsőtípus, ami megszoríthatja az igazán jó APO-kat, sőt, ha jól gondolom, elvileg akár még jobb is lehetne (abszolút színmentessége okán), de szerintem - bár nem csiszoltam még soha - úgy érzem, nehéz lehet jól megcsiszolni, polírozni a toroid-szerű, szándékosan és ellenőrzötten asztigmatikus felületet (a Yolo-nál is), és nagyon "macerás" lehet a beállításuk is. Például az MTT-n is sajnos csak az első napon volt módom belekukkantani a Te Kutter Schiefspiegl-edbe, és akkor még a csillagtesztje nem igazán volt a helyén (ezért csak udvariasan hümmögtem, mikor belenéztem... :oops: ). De Te magad írtad, hogy a második napra sikerült rendesen beállítanod; sajnálom, hogy akkor nem néztem meg újra... Talán majd legközelebb. :D

Talán kicsit úgy jártál Te is, mint én, amikor elvittem a 140/1200-as GPU-mat az MTT-re úgy, hogy előző nap tettem bele a lencsét a tubusba, és még semmilyen belső árnyékolás nem volt az alucső belsejében. Akkora reflexiók voltak a csőben, hogy jószerivel alig látszott a kép az okulárban... Mindenki lesajnálta, pedig a tábor akkori legjobb optikája volt benne (amit a csillagdámban fényesen bizonyított, miután be tudtam fejezni)... :D

Tanulság: félkész cuccokat nem szabad mutogatni!!! ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.15. 13:11

Attila írta:
2019.09.14. 23:05


Tanulság: félkész cuccokat nem szabad mutogatni!!! ;)


MDA
Én nem így látom a dolgot.
Szerintem amatőr szinten nagyon hasznos a tapasztalatok gyűjtése.
Sikerült vennem egy webkamerát, működik is, próbálgatom amikor van időm. Fogok csillagtesztet készíteni valódi és műcsillagról is. Van program ami a defókuszált képből méréseket tud készíteni. Ha ezek készen lesznek, feltöltöm ide.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2019.09.15. 16:02-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.15. 14:44

Üdv mindenkinek! Köszönöm a hozzászólásokat a távcsöves ügyben; tanúlságra intőek mindenképp. Továbblépve az említett Vixen HR 2,4mm planetary okulár tapasztalati beszámolója felé, a rossz nyugottság ellenére, két estén kersztűl próbáltuk faggatni. A teszthez használt csövek: 145/880 14% kitakarás, és egy 300/1200 26%kitakarású Newton volt. Okulárok: Vixen 5mm ortoszkopikus, 5mm HD Abbe ortho. Barlow: Photon triplet APO 2x és ragasztott GSO ED 2x helyzetben. A tesztalanyok: Szaturnusz, mü -delta Cygni kettősei, eps Líra és a hold. Sajnos a Photon barlow a 145-be nem tudta elérni a fókuszt, így abban csak az ED-vel tudtunk tesztelni. Kontrasztban a leg szembetűnöbb külömbséget a Vixen orthok mutatták és kevésbé a HD orthok. A HR Vixen tartotta a külföldi oldalakon írtakat és ezzel öszhangban,mi is határozott külőmbséget tapasztaltunk minden objektumnál. A nagyobb kitakarás ellenére is határozottan látni a HR tudását. A képe nagyon tiszta fényes, és korigáltsága is nagy igényességről tanuskodik. Egy 4mm Vulkano T orthoval összevetve, alig csökken a kép fényessége. A csillagok határozott, éles szélű korongok. A mü Cygni 145-ös Newtonban HR oklival, szépen fekete réssel bomlik egy halvány néha eltűnő gyűrűvel. A Vixen ortho ED barlow: fakóbb lágyabb képpel, de szintén bontotta ezt a kettőst. HD ortho ED együttes, sokat javúlt az előző látványával szemben, de még marad a határozott kontrasztos megjelenés a HR javára, de már kisebb külömbséggel. A 300-asban már nehezebb a látvány; a difrakciós gyűrűk száma emelkedett, továbbá korongot is alig látni a légköri zavarok és a extra nagyítás miatt. A további nyúzást ebben a csőbe hanyagolnunk kellett. Az Eps Lira volt az este legszebje. Szabájos difrakciós kép,éles peremű határozott korongocskák egy gyűrűvel. Semmi szóródás
a HR-ben; kemény fekete és világos kontraszt üvegszerűen tiszta a kép. A HD-ben valamivel fakóbb de nem drámai ;teljesen szép, magávalragadó ez a 4-es rendszer ebben a kombóban is. A Szaturnusz rossz nyugottság ellenér könnyen mutatta a Cassini rést, bolygóárnyékot,-a gyűrűre vetűlve-, és az egyenlítői felhősávot. A gyűrű és a korong színeinek eltérése határozottabb volt már első pillantásra. Megjegyzem ,hogy a többi okulár is megmutatta ezeket a jegyeket, de a Vixen ortho fakósága lágysága minden használatkor feltűnöbb volt. A HD ortho jól hozza amit tud és tetszetős képet mutat. Jó alternatívája lehet a HR-nek. Élességben ilyen légköri mozgásoknál, biztos külömbségről nem tudtunk meggyőződni. Mint kettősök mint bolygó terén használhatóbb volt a HR Vixen ,de a HD ortho barlow kombó is meggyőző szép képet mutatott. Mindketten arra jutottunk ,hogy ez a okulárt a Vixentől ,méltó módon HR okulárként tartható számon. A kis kilépő pupilla miatt, szemúszokra egyáltalán nem volt érzékeny és nagyon kellemes a betekintése. Összepislogástól nem kell tartani ami csak elöny. Tartottam tőle,hogy nem látom majd a külömbséget ennyi pénzért a többi jó orthoval szemben, de mindvégig határozott maradt a képessége. Viszont jó bizonyíték a HD ortho tudása is egy barlowal ezen összehasonlításban. A Vixen ortho alulmaradt esztétikában,kontraszt, betekintésben sajnos ,de az ára miatt nem is igér ilyen távlatokat.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”