Mutasd az okulárjaidat!

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.13. 17:29

Attila írta:
2019.09.13. 17:19
gyuri17 írta:
2019.09.13. 17:06
A vitával nincs baj, hisz ez visz előre; csak maradjon mindig a békés mederben. :) A 14% kitakarásnak gyakorlatilag semmi hatása már.
Valóban?
Vagy inkább csak Te nem veszed észre...


MDA
Elhanyagolható, mint az APO színihibája... :mrgreen:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.13. 17:32

Ez korrekt megközelítés . :)
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.13. 17:48

Amúgy meg itt az okulár ügye a fontos. Ezen az oldalon hadjuk a témát. Ha valaki akar, persze utánna is nézhet a említett kitakarás valós hatásaival egy kitakarás mentessel szemben. Aztán a megfelelő oldalon tovább is tárgyalhatju. :)
Gyuricza István
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.13. 17:49

Kizart, hogy egy barmilyen nagy de kitakarassal mukodo jo rendszer ugyanolyan kepet adjon, mint egy ugyanolyan atmeroju jo APO. Ezt tapasztalatbol tudom.

Szerkesztve:
Ja bocs most latom, hogy itt most hagytuk a temat.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.13. 17:53

Lovász András írta:
2019.09.13. 17:29
Elhanyagolható, mint az APO színihibája... :mrgreen:
Én azért szívesen összehasonlítanám.
Pl. keresném az APO képén a diffrakciós tüskéket, hátha megtalálom, ha erősen nézem. :mrgreen:
Továbbá minden optika leképezése az üveg középső régiójában a legjobb; na, pont ez hiányzik a kitakarásos rendszereknél. (Szegény yolo-sokat sajnálom, mennyit kínlódtak egy "elhanyagolható" hiba miatt.)
Valamint a segédtükör pereme is szórja a fényt, csak nem tűnik fel a kontraszt-különbség, mert in-situ nincs mivel összehasolítani.

Összefoglalásul maradjunk annyiban, hogy nem mindenki látja a különbségeket a pózna felső régióiban... De attól még vannak, és van, aki látja.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.13. 17:58

gyuri17 írta:
2019.09.13. 17:48
Amúgy meg itt az okulár ügye a fontos. Ezen az oldalon hadjuk a témát. Ha valaki akar, persze utánna is nézhet a említett kitakarás valós hatásaival egy kitakarás mentessel szemben. Aztán a megfelelő oldalon tovább is tárgyalhatju. :)
Már megbocsáss István, de az nem elegáns reakció, hogy bedobsz itt egy butaságot, és ha szembesítenek vele, akkor meg hagyjuk a témát. Ha itt hoztad szóba, akkor itt is kell helyretenni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.13. 18:59

Nincs harag persze. De tudom ,hogy hosszan is elhúzódhat ezért javasoltam ,hogy tegyük a megfelelő helyre. Nem kell a moderátor felszólításáig várni. Az meg igaz, hogy amit én nem látok azt még más láthatja. Mondjuk az összehasonlítás az tényleg tetszene de csak Tarján jöhet szóba. Végül is tanulságos lehetne.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.13. 20:41

Tudom, hogy mindenki a maga lovát dicséri.:)
A magam részéről még egy Newtont fogok csinálni, de csak azért, mert már parabolizálom a 22 centis F/4,5-ös tükröt.
És ezzel lezártam a Newton korszakomat szerintem, főleg ami a bolygókat illeti. Már sok óra észlelést végeztem a toroid Kutter Schiefspiegler távcsővel, nem csak bolygót, hanem mély ég objektumokat is, M27, M13, stb, néztem vele nyáron. Bármelyik Newton mellé oda merem tenni, nem lesz ellenfele, ebben biztos vagyok, még 20 centiben sem. Fényesebb lesz a 200-as Newtonban minden, de kevesebb lesz a részlet, a csilagok pedig nagyobbak. A méretének megfelelő kategóriában (150mm) magasan jobb lesz a képe.
Nekem nem kell többé olyan távcső, aminek a fényútjába bármit beletesznek. !!!
Főleg a közepébe.
Egy nagy duma, hogy 20% alatt nem vehető észre, meg elhanyagolható, stb. Ez csak magyarázom a bizonyítványonat eset.
De igen, a tartó, a tükör, (főleg a tartó, legyen az íves vagy spirál vagy bármi, brutális kontrasztvesztést okoz. A tükör közepét meg eltakarni, az olyan, mintha a szívét vennék ki.
Arról nem is beszélve, hogy ezzel a távcsővel nincs többé barlow, nem kell szarakodni a tűszúrásnyi betekintésű okulárokkal.
István! Csinálj egy ilyen távcsövet, neked könnyen menne. Garantálom, hogy a Newtonokat bolygómegfigyelésre többé elő sem vennéd.!
A Kutter 200 mm-es változatát nemsokára elkezdem.
Bocs, ha bárki lelkivilágába belegázoltam, nem volt szándékos, mindenki legyen boldog a saját műszerével, és észleljen szépeket.

(Vizuális észlelésről beszéltem, és főleg bolygós megfigyelésről, a fotózás az más. )
Amúgy van még moderátor? ;)
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2019.09.13. 23:21

gyuri17 írta:
2019.09.13. 17:48
Ezen az oldalon hadjuk a témát.
"Hadjuk"
A magyar helyesírás szabályai szerint így írjuk helyesen ezt a szót: hagyjuk.
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.13. 23:46

Mizár!- az hogy kuttert építsek, azért ebben nem vagyok biztos ,hogy menne az nekem. De köszi! :) Viszont ha ekkora külömbségekről számoltok be, ezesetben elgondolkodtató számomra, hogy hát még is csak meg kellene győződnöm erről. Egyenlőre szerintem Tarján ki tudná elégíteni ezt a lehetőséget jövőre. Talán sikerűl belenéznem ott az emlegetett műszerek valamelyikébe és persze össze is szeretném vetni az én Newtonommal. Mert elsősorban a látható kűlömbség érdekelne. Lehet igaza van Attilának és valóban nem is látom a külömbséget. De akkor okkalfogyottá is válik ,hogy építsek jobb rendszert. Szóval ez lesz.

rgeri! Sajnálom, hogy a helyesírásom hibákkal terhelt, tudok róla. Elnézés ha ez önt piszkálja de ez már ilyenarad és többiektől is elnézés ezügyben. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”