Barlow lencsék

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.05. 09:36

Uraim, lassan, de biztosan összehangolódunk! :D

A lényeg továbbra is a PRÓBA!!!

Talán emlékeztek, hogy az okuláros topikban élénken érdeklődtem a Baader Morpheus iránt. Nagy látószög, nagy pupillatávolság, magas kontraszt... jellemzi; szóval minden, ami egy magamfajtának kell. Miért vettem mégis ES-t? Mert Tóth Laci jóvoltából KIPRÓBÁLHATTAM. Mert Attila a távcsőbolt honlapján - bár Naglerre hajtott - mégis megelégedettségét fejezte ki a termékkel kapcsolatban. Ha neki jó (aki Naglereket is tesztelt), akkor nem lehet rossz - gondoltam. Magam is teljesen meg vagyok elégedve vele.

A Baaderrel kapcsolatban pedig csak külföldi fórumokon olvashattam véleményt; ráadásul belebotlottam egy olyan tesztbe, ahol a tesztelőt nagyon zavarta az eltünedező kép... Tehát elbizonytalanodtam.

A nyújtókkal kapcsolatban is így vagyok. Nem biztos, hogy nekem mindenáron a TV Powermate kell; lehet, hogy elég az ES Focal extender is. Attól tartok, a "pózna vége felé" már nem látnám a különbséget. Egyetlen forintot sem szeretnék kiadni számomra láthatatlan különbségekre...

Közben eszembe jutott még valami: az ES 6,7/82-es okulárral + a barlow-mmal ugyebár nem kapok jó képet - ez az eredeti kérdésem alapja. DE! A már említett 510x-es nagyítást a kölcsönkapott ES 4,7/82-es + barlow-mmal kaptam! Tisztán emlékszem, hogy - figyelembe véve a távcső teljesítményének határait és az egyéb körülményeket - kifogástalan képet adott az a kombináció!!! :shock: Pedig elvileg ugyanaz a rendszer, csak a fókuszuk különbözik! Ez azért már az irracionalitás határát súrolja, nem?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.05. 09:42

Attila elnézést a neved miatt. Ezt leszámitva azt gondolom, békés hangvétellel tárgyaltuk le ezt a fontos témát.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.05. 10:19

András!-ebben a leírt esetedben nekem csak két dolog jut eszembe: vagy nem ugyan az a két rendszer felépítése, vagy egy gyengébb példányt fogtál ki. Mert úgy tünik a te barlowod az állandó,az oklik a változó faktor az ügyben. Mert hogy egy rövidebb fókusz jobb volt egy hosszabbal szemben, pedig fordítva lenne a természetesebb a hibák felnagyítása végett. Valahogy szűrd ki a dolgot!
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.05. 10:30

Lovász András írta:
2019.09.05. 09:36
Uraim, lassan, de biztosan összehangolódunk! :D

A nyújtókkal kapcsolatban is így vagyok. Nem biztos, hogy nekem mindenáron a TV Powermate kell; lehet, hogy elég az ES Focal extender is. Attól tartok, a "pózna vége felé" már nem látnám a különbséget. Egyetlen forintot sem szeretnék kiadni számomra láthatatlan különbségekre...

Üdv, András
Bocs, hogy beleszólok, nekem nincs Barlow, nem is lesz. Az egy kényszermegoldás, és a kényszer eleve nem lehet jó, csak elviselhető.
Miért nem beszélsz Janival, egy jó bolygózó Cassegraint vagy egyéb erre a célra optimalizált távcsövet készít neked.
A Newton pedig marad mélyegezni, az arra való. Előbb utóbb ugyis erre a döntésre fogsz jutni, csak idő kérdése. :lol:
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.05. 14:30

gyuri17 írta:
2019.09.05. 10:19
András!-ebben a leírt esetedben nekem csak két dolog jut eszembe: vagy nem ugyan az a két rendszer felépítése, vagy egy gyengébb példányt fogtál ki. Mert úgy tünik a te barlowod az állandó,az oklik a változó faktor az ügyben. Mert hogy egy rövidebb fókusz jobb volt egy hosszabbal szemben, pedig fordítva lenne a természetesebb a hibák felnagyítása végett. Valahogy szűrd ki a dolgot!
Az okli jó, az biztos. Önmagában nagyon penge képe van! Barlow-val sem annyira rossz, csak már kerülöm ezt a kombót. Mindegy, ma este megint tesztelgetem.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.05. 14:39

mizar írta:
2019.09.05. 10:30

Bocs, hogy beleszólok, nekem nincs Barlow, nem is lesz. Az egy kényszermegoldás, és a kényszer eleve nem lehet jó, csak elviselhető.
Miért nem beszélsz Janival, egy jó bolygózó Cassegraint vagy egyéb erre a célra optimalizált távcsövet készít neked.
A Newton pedig marad mélyegezni, az arra való. Előbb utóbb ugyis erre a döntésre fogsz jutni, csak idő kérdése. :lol:
Köszi, de a Newton mellett nem akarok mást is cipelni. Jó ez bolygóra is! Ha meg nem elég a 300x-os, a japán HD ortho-val egész jól elmuzsikál ez a barlow; 600x-os fölé meg úgysem megyek.

Csak gondoltam, feldobom a kérdést...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.05. 14:43

Akkor már csak egy maradt András ,hogy a felépítése más ennek az okulárnak valamiben. Ebben az esetben ha mindenkép ezt az oklidat akarod használni, akkor elkerűlhetetlen lesz egy másfelépítésű barlow beszerzése.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.05. 15:56

Lovász András írta:
2019.09.05. 14:39
mizar írta:
2019.09.05. 10:30

Bocs, hogy beleszólok, nekem nincs Barlow, nem is lesz. Az egy kényszermegoldás, és a kényszer eleve nem lehet jó, csak elviselhető.
Miért nem beszélsz Janival, egy jó bolygózó Cassegraint vagy egyéb erre a célra optimalizált távcsövet készít neked.
A Newton pedig marad mélyegezni, az arra való. Előbb utóbb ugyis erre a döntésre fogsz jutni, csak idő kérdése. :lol:
Köszi, de a Newton mellett nem akarok mást is cipelni. Jó ez bolygóra is! Ha meg nem elég a 300x-os, a japán HD ortho-val egész jól elmuzsikál ez a barlow; 600x-os fölé meg úgysem megyek.

Csak gondoltam, feldobom a kérdést...
Persze, persze, részemről meg költői volt a felvetés.
Kell egy jó pár év newtonozás, barlow, meg a tűszúrásnyi betekintés a 3-4 mm-es okulárba a 400x nagyításhoz.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.05. 16:54

30 évvel ezelőtt is Newtonoztam, meg most is. Nem tudom, fogok-e ezen a területen változni. Ha igen, akkor inkább valami Yolo-féle irányba 8-)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.09.05. 17:34

Lovász András írta:
2019.09.05. 16:54
30 évvel ezelőtt is Newtonoztam, meg most is. Nem tudom, fogok-e ezen a területen változni. Ha igen, akkor inkább valami Yolo-féle irányba 8-)
Az a legjobb, ha az ember elégedett a saját műszerével. Én is elégedett vagyok a Newtonommal, saját csiszolás, nem kínai.
A nagy elégedettség mellett aztán ámulunk bámulunk a C14 Neptunusz képén, a Cassegrain részletes felbontásán a Hold fotókon, a Yól sikerült Yoló képalkotásán, és még sorolhatnám. Newton nemzet vagyunk, nem véletlen a népszerűsége, a régi mozgalom nyomán ezrével ontott Newtonok beleégtek a tudatunkba.
A Távcső Világa: 653. old. Kvázi Cassegrain. Semmi értelme, használhatatlan rendszer. 654. old. Gregory, 658. old. Coudé, és Schmidt, 660. old. Makszutov. Készített ilyen rendszert egyáltalán valaki kis hazánkban? Maradt a Newton. Ezzel párhuzamosan a nemzetközi szakirodalom tele van az amatőrök által is elkészíthető rendszerekkel. Ennek ellenére az Urániás tükörrel is elégedett voltam, csak 38 év után derült ki, hogy egy kalap sz@rt nem ér olyan rossz, de megszerettem az amatőr csillagászatot. Ma is azt az üveget használom szinte minden este, de átcsiszoltam.
Ennek már semmi köze a Barlowhoz, le is zártam, bocs Tüsi. :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”