Barlow lencsék

kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.03. 22:11

gyuri17 írta:
2019.09.03. 21:55
Szóval András csak abban az esetben vegyél másikat ha meggyőzödtél ,hogy a sajátodtól láttál lényegesen jobbat. Az hogy valami leheletnyivel, hajszállal meg mintha varázsszavakal lehet jellemezni azt feljtsd el!
Ez minden cuccra igaz. Bár akkor senki nem venne TeleVue-t. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.04. 08:04

kazi írta:
2019.09.03. 22:11
gyuri17 írta:
2019.09.03. 21:55
Szóval András csak abban az esetben vegyél másikat ha meggyőzödtél ,hogy a sajátodtól láttál lényegesen jobbat. Az hogy valami leheletnyivel, hajszállal meg mintha varázsszavakal lehet jellemezni azt feljtsd el!
Ez minden cuccra igaz...
Köszönöm a tanácsokat, nagy bölcsesség van bennük!

Őszintén szólva - mivel eddig minden okulárral jól működött a kétszerezőm - azt reméltem, hogy lesz az ES 6,7/82-vel egy jó kis kombóm, amivel 360x-osban nézelődhetek. Úgy gondolom, az esetemben nem a minőséggel, hanem a rendszerrel van a probléma. Azaz egy önmagában korrigált rendszer (ES okli) egy másik önmagában korrigált rendszerrel működik jól. Tehát lehet, hogy egy jobb minőségű Baader Q-Turret-tel, sőt egy TV barlow-val sem működne sokkal jobban az említett okulár, viszont mondjuk egy ES Focal Extenderrel igen. De hangsúlyozom: ez csak feltételezés!

Egyébként nem szoktam a nagy nagyításokat hajszolni, bár a tükreim lehetővé tennék. De előfordult már, hogy szoros (0,6"), egyenlőtlen kettőst csak 510x-es nagyítással láttam biztosan. Azt meg csak barlow-val - ezzel az olcsóval - tudtam elérni.

Mindenesetre köszönöm a tanácsot; nem fogok könnyelműen vásárolgatni, csak alapos próba után.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.04. 13:31

gyuri17 írta:
2019.09.03. 21:55
... Az hogy valami leheletnyivel, hajszállal meg mintha varázsszavakal lehet jellemezni azt feljtsd el!
Ehhez azért lenne egy gondolatom...

A minőség javulása - bármely termék esetében - általában az ár növekedését jelenti; de a kettő nem lineáris kapcsolatban áll egymással.
Amikor a "kínai szutyoktól" elindulunk fölfelé, akkor akár jelentős minőségi ugrást is el lehet érni moderált árnövekedés mellett (pl. egy "jó" kínai cucc nem nagyságrendileg drágább egy "szutyok"-tól). Ugyanakkor amint egyre jobbá és jobbá válik a minőség, úgy lesz egyre nehezebb - és persze költségesebb - további javulást elérni. Ezért a "pózna vége felé" már egészen kis minőségjavulásokért is mélyen a zsebbe kell nyúlni (lásd pl. az audiofil eszközök piacát).
De így van ez pl. az okulárokkal is.

Tehát a fenti véleményedet csak az alsóbb minőségi tartományokra osztom. A jó minőségű cuccok esetében, de főleg a prémium szegmensben már nem is várhatsz "megdöbbentő" különbségeket 20 forintos árkülönbség mellett... Ott már a dupla ár is "csak leheletnyi" különbséget tud hozni!!!



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.04. 14:31

Attila írta:
2019.09.04. 13:31
gyuri17 írta:
2019.09.03. 21:55
... Az hogy valami leheletnyivel, hajszállal meg mintha varázsszavakal lehet jellemezni azt feljtsd el!
Ehhez azért lenne egy gondolatom...

A minőség javulása - bármely termék esetében - általában az ár növekedését jelenti; de a kettő nem lineáris kapcsolatban áll egymással.
Amikor a "kínai szutyoktól" elindulunk fölfelé, akkor akár jelentős minőségi ugrást is el lehet érni moderált árnövekedés mellett (pl. egy "jó" kínai cucc nem nagyságrendileg drágább egy "szutyok"-tól). Ugyanakkor amint egyre jobbá és jobbá válik a minőség, úgy lesz egyre nehezebb - és persze költségesebb - további javulást elérni. Ezért a "pózna vége felé" már egészen kis minőségjavulásokért is mélyen a zsebbe kell nyúlni (lásd pl. az audiofil eszközök piacát).
De így van ez pl. az okulárokkal is.

Tehát a fenti véleményedet csak az alsóbb minőségi tartományokra osztom. A jó minőségű cuccok esetében, de főleg a prémium szegmensben már nem is várhatsz "megdöbbentő" különbségeket 20 forintos árkülönbség mellett... Ott már a dupla ár is "csak leheletnyi" különbséget tud hozni!!!



MDA
Teljesen osztom Attila velemenyet.

Szoktak mondani, nem vagyok olyan gazdag, hogy gagyit vasaroljak.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.04. 17:05

Atilla és Cbo gondolataira-véleményére válaszólva a következő írnám. Azért írtam a varázsszavas okfejtést mert belátható,hogy ez egy olyan támpont ami nem ad semmi megfoghatót vagy bizonyost. Ez az a jellemzés pontosan az, ami már a bizonytalanság,megfoghatatlanság, pártatlan megítélést és egyéb más tényezők miatt kétséges lehet a valóságos fogalom bizonyítása. Vegyünk egy példát; X azt modja,hogy ez a lencse egy lehelettel jobb képet ad persze ennyiért. Az ennyi az érthető lesz, de a" lehelettel"az végül is mennyi? Nincs gyakorlati egyetemes értéke. Más és másnak mást jelent, vagy semmit. És pont itt jön még egy baj ezzel: egy gyengébb szem egy kicsit idősebb ember, egy cukorbeteg és sorolhatnám, már nem is tettenérhetőek ezek az amúgy még a pillanatnyi seing miatt is változó külömbségek. Szó mi szó... jól értem a minőség ár-arányos változóit, de Kurucz János már mondott ezzel kapcsolatban egy nagy igazságot" jó és nagyon jó között nem feltétlen látni a külömbséget". Azt hiszem, erre lehet mondani hogy globálba látja az egészet. Vannak nagyon jó szemmel gyakorlattal megáldott emberek; de ezt el kell fogadni,hogy nem tudjuk mennyi az ilyen tulajdonsággal bíró egyén. Viszont többi társunknak akik más okból nem a vajtszeműekhez tartoznak valószínű, hogy ez nem lesz tettenérhető javulás. Félre értés elkerűlve, részben van igazság abban amit ti is mondtok. De a korrektségre kell törekedjünk! Fontosnak tartom tudatni ezeket a dolgokat és biztos vagyok benne,hogy ezzel ti is így vagytok. Persze azért még beszélhetünk a témáról! ;)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.04. 20:05

Kedves István!

Az okfejtésed - szerintem - ott csúszik el, hogy keverednek benne a termék VALÓS (még ha kicsi is) minőségi különbségei a használó SZUBJEKTÍV képességeivel.
Azaz attól, hogy valaki nem képes különbséget tenni két, kissé különböző minőségű prémium optika, vagy hangfal (vagy bármi más) között, attól azok még különböznek.

Ha valaki nem hallja a különbséget pl. egy Bowers&Wilkins Nautilus hangsugárzó, és egy Audio Solutions Vantage között, az ne vegye meg egyiket se. (Azt most ne keverjük ide, hogy a hallott hangképbe mi minden játszik még bele, a hangforrástól és a felvétel minőségétől kezdve az elektronikai lánc elemein keresztül a kábelekig és a lehallgató tér akusztikai tulajdonságáig.)

Hasonlóan a hangszóró-példához, egy prémium TeleVue és egy hasonló színvonalú Pentax vagy Takahashi okulár összehasonlítása sem egyszerű, de ettől még nem identikusak, és igenis van különbség közöttük, még hasonló optikai felépítés esetén is. És ez nem sznobság kérdése!!!!!!!! (Nem a tucatnyi márkanév alatt eladott, de ugyanarról a sorról lejövő gagyi, úgy nevezett "okulárokról" beszélek, hanem a valódi optika csúcstermékekről. Bár még a szarok között is szét lehet válogatni jobbakat és tényleg szarokat.

A "leheletnyi" különbség az éppen leheletnyit jelent. A "durva" különbség pedig durvát. De egyiket sem tudod szemmel mérni, kvantitatív számmal jellemezni. Ez teljesen természetes, és jó is így egy vélemény kifejezésére. Egy szubjektív értékelésben az értékelő maga is benne van. Ettől szubjektív. Ha cukorbeteg, akkor az, ha félvak, akkor meg félvak. Ezért érdemes tudni, hogy ki az értékelő, milyen tapasztalatokkal rendelkezik, azaz mennyire "megbízható" az értékítélete.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Ulpius Tamás
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.07.02. 17:21

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2019.09.04. 22:10

Erre mondják azt, hogy a látás az egy szubjektív élmény. A szem egy receptor ami felveszi az ingert, a látás élmény pedig az agyban keletkezik.
A vájt fülűvel ellentétben a vájt szeműnek meg van egy laza ellentétes értelme! :P
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.05. 08:04

Le egyszerüsítve a dolgot; mindenkinek ezen a kategoría vásárlása elött érdemes, -véleményem szerint ajánlatos-megggyőződni arról ,hogy képes kihasználni ezeket a nyüasznyi tulajdonságokat. Mert drága vigasz lesz, hogy ugyan van csúcskategóriás oklim de nem látom vele az a külömbséget. Tehát csak szubjektíven érdemes meggyőződni, nem általánosságban! A világ kinál Ferrárit, de ha nem tudod tankólni fentartani akkor nem jelent semmit használatát illetőne. Egyébként most szeretnék venni egy Wixen HR 2,4 mm planetaryt, de rágom nagyon a témát ,hogy a valóság számomra ugyan az lesz mit igér ,vagy nem tudom felhasználni a tudását nyílván elsőre sajátosságaim miatt. A sznobságot az viszont nem tudom mért mondtad Atilla?-bár nem érthetek mindent ezt nézd el! :) A jó cuccok drágák ez tény;mindig is azok voltak és lesznek. :)
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.05. 09:10

gyuri17 írta:
2019.09.05. 08:04
Le egyszerüsítve a dolgot; mindenkinek ezen a kategoría vásárlása elött érdemes, -véleményem szerint ajánlatos-megggyőződni arról ,hogy képes kihasználni ezeket a nyüasznyi tulajdonságokat. Mert drága vigasz lesz, hogy ugyan van csúcskategóriás oklim de nem látom vele az a külömbséget. Tehát csak szubjektíven érdemes meggyőződni, nem általánosságban! A világ kinál Ferrárit, de ha nem tudod tankólni fentartani akkor nem jelent semmit használatát illetőne. Egyébként most szeretnék venni egy Wixen HR 2,4 mm planetaryt, de rágom nagyon a témát ,hogy a valóság számomra ugyan az lesz mit igér ,vagy nem tudom felhasználni a tudását nyílván elsőre sajátosságaim miatt. A sznobságot az viszont nem tudom mért mondtad Atilla?-bár nem érthetek mindent ezt nézd el! :) A jó cuccok drágák ez tény;mindig is azok voltak és lesznek. :)
Én is így gondolom. Más véleménye annyiban mervado, hogy mit érdemes kipróbálni. Sajnos nincs mindig lehetőség próbára, ezért én pl úgy próbálok ki sokminent, hogy megveszem használtan és tovább adom. :-)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.05. 09:13

gyuri17 írta:
2019.09.05. 08:04
... drága vigasz lesz, hogy ugyan van csúcskategóriás oklim de nem látom vele az a külömbséget. ...
Igen, ez a lényeg, és nem az egyébként meglévő, valós minőségi különbség tagadása.

A "sznobságot" pedig nem konkrétan rád értettem, csupán arra igyekeztem utalni, hogy az emberek nem kis része hajlamos az idézett különbségeket is érzékelő, és azt díjazó "jobb módú" embereket sznoboknak nevezni, mert saját magából - tévesen - kiindulva nem hiszi, hogy a különbség más számára valóban érzékelhető lehet; mindez a hit pedig nem kis irigységgel van jó mélyen beágyazva bennük. Természetesen léteznek "valódi" sznobok is, akik ugyanúgy nem látják a különbséget, mint kevésbé szofisztikált érzékekkel megáldott embertársai, de mégis megveszik a legjobbat, mert anyagilag megtehetik, és ezzel (is) jelzik vélt helyzetüket a társadalmi hierarchiában... A kettő megkülönböztetése nem nehéz, ha szakmai síkra terelődik a beszélgetés velük. :mrgreen:

Végül csak annyit kérnék, hogy - mivel visszatérő módon helytelenül írod a nevem -, kérlek, figyelj oda rá: Attila - azaz két "t" és egy "l". (Létezik az általad használt írásmód is, de én az előbbit használom.)

Bocsi a moderátortól, ez itt egy kicsit off volt, de - a magam részéről - ezzel le is zárom.


Köszönöm,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”