Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.08.25. 15:31

tobe_ írta:
2019.08.24. 18:31
Van pár binokulárból bontott akromátom, így elsőnek egyik példányból készítettem egy keresőt, 50mm-es az objektívje.

A végére egy alu csövet tettem, bele az okulár, esztergán központba lett állítva, még csak ideiglenesen szigetelőszalaggal fogattam össze tagokat.
Az objektív minősége egész jónak tűnik, némely gyengébb APO-t lehet kenterbe veri. :)

Nagyítás olyan 10x körüli lett.

Valami távcsőre fogatás céljából önteni kéne aluból tartót neki, valami jó masszívat.

kereso_kicsi.jpg

http://www.megatherm.hu/fischer-fgrs-bi ... ncs-079421
Parancsolj, vannak ebből egész kis méretek is. :D
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.25. 17:55

tobe_ írta:
2019.08.25. 15:05
kazi írta:
2019.08.25. 11:49
tobe_ írta:
2019.08.25. 09:22
Aha, most ezt kezdem 3D nyomtatni, hogy a Canon kamerámat rá tudjam tenni a távcsőre:

canon-ef-adapter.jpg
Jó dolog ez a 3d nyomtatás. De gondolom, menetet nem tud..
Hogyne tudna.
Akkor mennyiért nyomtatsz egy ilyet? :D
https://www.amazon.com/Astromania-M42X0 ... B01NAQ8LPJ
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.26. 09:10

kazi írta:
2019.08.25. 17:55
tobe_ írta:
2019.08.25. 15:05
kazi írta:
2019.08.25. 11:49


Jó dolog ez a 3d nyomtatás. De gondolom, menetet nem tud..
Hogyne tudna.
Akkor mennyiért nyomtatsz egy ilyet? :D
https://www.amazon.com/Astromania-M42X0 ... B01NAQ8LPJ
Szerintem ingyen nyomtatok neked egyet, ha az STL file-ját hozzá elküldöd. :)

Mivel a rétegvastagság lehet 0.1mm vagy még kisebb is, szerintem elég jó minőség jönne ki belőle.

Rajzoltasd meg Attilával, vagy aki ebben nagyon ott van, mert pár perc alatt meg lehet rajzolni is, ha valaki tudja hogy kell és van hozzá programja is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.26. 09:32

tobe_ írta:
2019.08.26. 09:10
Szerintem ingyen nyomtatok neked egyet, ha az STL file-ját hozzá elküldöd. :)

Mivel a rétegvastagság lehet 0.1mm vagy még kisebb is, szerintem elég jó minőség jönne ki belőle.

Rajzoltasd meg Attilával, vagy aki ebben nagyon ott van, mert pár perc alatt meg lehet rajzolni is, ha valaki tudja hogy kell és van hozzá programja is.
Nem a megtervezése gond, az kb. tíz perc, de a nyomtatással azért óvatosabb lennék...
Nekem is van 3D-s műanyag nyomtatóm (Ultimaker 3), használom is gyakran (jelen pillanatban is dolgozik), többnyire prototípus-alkatrészeket készítek vele, de az ilyen apró méretek - mint pl. egy 0,75-ös emelkedésű menet - megfelelő minőségű nyomtatása azért nem kis kihívás. Ahhoz már igen komoly nyomtatási tapasztalat szükséges (akkora azért nekem még nincs... :oops: ).

Ráadásul a nyomat tényleges mérete nem egyezik (legalábbis az itt elvárt pontossággal) a modellel, így nem is biztos, hogy elsőre tökéletesen passzolna. Ráadásul a műanyagnak igen nagy a hőtágulása, így lehet, hogy nyáron szorulna, télen meg kiesik (bár ilyen kis méretek esetén azért nem annyira katasztrofális ez a probléma).

Még fémnyomtatás esetén is az illesztett felületeket és a meneteket ráhagyással nyomtatják, és utólag CNC-vel teszik rá. (Már csak a szükséges felületi minőség, ill. érdesség miatt is...)

Én inkább lebeszélnélek erről, de próbálkozni persze lehet.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.26. 13:08

Én már próbálkoztam pár évet. :), Nálam, ha akarom 0.01 mm pontosra is sikerül egy példány, ha elsőre nem, akkor másodjára legalább.

A tárgytól is függ, hogy ki lehet e nyomtatni elég jól vagy hol vannak benne a problémás részek.

Meg van resin-es nyomtató is, azzal meg aztán még jobbat is lehet nyomtatni.

Azon kívül lehet esztergálni is még pótlólag, ha olyan a dolog, menetet rá pl, nagyobbra hagyva és azzal lesimítva. kis plusz munkával egész jó eredményt lehet elérni.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.26. 13:56

Sziasztok én a pontosságot úgy érem el, hogy 1- 2 tizeddel nagyobbra tervezem a tárgyat ( persze terjedelemtől függően akár nagyobbra is) ,és amikor a filament kihűl a
zsugorodás miatt eléri a pontos értéket.
Nyomtatam már a fényképezőgépemhez T2 adaptert tökéletesen működik, a menet része egy picit sorjás lett, de 4-5 feltekerés után már tökéletes. Talán kicsit szorosabb mint a gyári eloxált alu, de nem baj.
Annyira meg ilyen átmérőnél nem jön ki a nagy hőtágulás.
Sima gagyi PLA-ból lett, tömörre nyomtatva, 0.1 mm -el.

Üdv Tisza Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.26. 19:50

Köszönöm a segítséget a win.10 problémához, megoldódott.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.07. 10:37

Amikor bejelentkezek a fórumba általában megnézem, hogy kik azok akik regisztráltak és aktív státuszúak felhasználó név szerint.
Jobbára már ismerjük egymást, ha személyesen nem is, akkor felh. névről a hozzászólásokból.
Időnként látom, hogy "rejtett" státuszúak is vannak fenn.
Sokat gondolkodtam, hogy mi lehet az oka, hogy valaki rejtett legyen, talán a piszkálódás esetleg személyeskedés elkerülése? Nem igazán értem a dolgot.
Kipróbáltuk, hogy ha átállítom magam rejtettre, és egy másik tag is bejelentkezik, akkor csak a saját eszközömön látom magam regisztrált felhasználóként név szerint, az idegen felhasználó eszközén csak rejtett számként jelenek meg.
Érdekes, de hogy miért kell ez? :?:
Fel nem foghatom. Gondolom időnként még hozzá is szólnak.
Én valahogy nem így szocializálódtam, mintha a kulcslyukon belesnék és bedobnám a postaládába, hogy mi nem tetszik odabenn. :?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.07. 13:02

D.Laci írta:
2019.09.07. 10:37
... Időnként látom, hogy "rejtett" státuszúak is vannak fenn. ...
Laci!

Szerinted mi a különbség egy "rejtett" felhasználó, és egy pl. "pocok" nick-néven, de aláírás és név nélkül kommentelő között?
Sőt, tovább megyek: én is regisztrálhanék mondjuk Jakab Brigitta néven egy alibiként létrehozott freemail-es e-mail címről, és még egy szimpatikus, tutajos szemű 20 éves lány fotóját is feltölthetném önarckép gyanánt a netről...

Az interneten már rég megszűnt (de inkább soha nem is volt) a beazonosíthatóság és a személyes felelősségvállalás (legalábbis átlag-felhasználói körökben), és az emberek 90%-a gátlástalanná (de legalábbis gátlástalanabbá) válik ilyen esetekben - főleg pl. a hírcsatornák bélsárt hányó kommentelői. Az árnyékból, valós személyazonosság nélkül bármit be lehet kiabálni a pályára, a későbbi számonkérés esélye nélkül. (Mondjuk a durva eseteknek - mint pl. terroristák toborzása - azért utánamennek és megtalálják őket; tehát az internet névtelensége csupán a kisszerű fröcsögők illúziója, mert rájuk nem érdemes "rámozdulni"...)

Én épp ezért javasoltam a csillagvárosos csapat legalább "törzstagjainak" az MTT-s találkozónkat, hogy személyes ismeretséggel, s így kb. ezerszer hitelesebben tudjuk a gondolatainkat kicserélni. Nagyon örülök, hogy végül nem egyedül kellett üldögélnem a sörözőnél (bocsánat: űrbüfénél) idén, és kb. nyolcan-tízen összejöttünk ott, innen. Jövőre talán még többen leszünk... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.07. 14:32

Attila írta:
2019.09.07. 13:02
D.Laci írta:
2019.09.07. 10:37
... Időnként látom, hogy "rejtett" státuszúak is vannak fenn. ...
Laci!

Szerinted mi a különbség egy "rejtett" felhasználó, és egy pl. "pocok" nick-néven, de aláírás és név nélkül kommentelő között?
Sőt, tovább megyek: én is regisztrálhanék mondjuk Jakab Brigitta néven egy alibiként létrehozott freemail-es e-mail címről, és még egy szimpatikus, tutajos szemű 20 éves lány fotóját is feltölthetném önarckép gyanánt a netről...

...Én épp ezért javasoltam a csillagvárosos csapat legalább "törzstagjainak" az MTT-s találkozónkat, hogy személyes ismeretséggel, s így kb. ezerszer hitelesebben tudjuk a gondolatainkat kicserélni. Nagyon örülök, hogy végül nem egyedül kellett üldögélnem a sörözőnél (bocsánat: űrbüfénél) idén, és kb. nyolcan-tízen összejöttünk ott, innen. Jövőre talán még többen leszünk... :D


MDA
Attila!
Bocsánat a naivitásomért, valóban semmi különbség nincs.
Csak mint írtam én és szerencsére még azért látom többen is másképp nevelkedtünk, ettől eltérő az értékrendünk.
Nagyon lelkesen üdvözöltem is az MTT-n a találkozóra és a kitűző használatára szóló felhívásodat és milyen jó volt, hogy létrejött. :D
Pontosan ezen gondolatok fényében állok értetlenül a rejtőzködés előtt.
Amit ide írok azt névvel, arccal vállalom, még akkor is ha hülyeség.
Majd meggyőztök, hogy rosszul gondolom. Volt már rá példa, nem szégyenlem.
Nem akarom én ezt szaporítani, úgy is érted miről beszélek.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”