Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.16. 10:14

Attila írta:
2019.08.16. 10:11
Mozdonyos írta:
2019.08.16. 09:53
Én azt hittem, hogy megférnek egymás mellett a gyári,és a házikészítésű műszerek.
Ez egy "szabad fórum", azaz mindenki olyan topic-ot nyit, amilyet akar - persze a moderálási elveken belül, és a célszerűség szem előtt tartásával. Így olyat nyitsz Te is, amilyet csak jónak tartasz.

Ugyanakkor a véleményem továbbra is az, hogy a saját építésű műszerek és a gyári eszközök két teljesen külön világ (ezt tapasztalatból mondom...), ezért külön topic-ot érdemel a kettő. Ezért fogok - ha más előbb ezt nem teszi meg - egy saját építésű eszközök bemutatására szolgáló topic-ot is indítani, merthogy - hozzád hasonlóan - én is olyat nyithatok, amilyet jónak tartok. Aztán persze majd meglátjuk, hogy mennyire lesz népszerű; az is lehet, hogy senki sem fog bele írni, és akkor elavul a sok többivel együtt...


MDA
Értem.
Szerintem azért sokan lehetnek a házikészítésűekből is.
Gondolom a gyáriak módosításai is beleférnek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.16. 10:15

gyuri17 írta:
2019.08.16. 09:57
Akkor a kért pótlások ügyében megtettem a képi információk begyüjtését. ...
Ilyenkor mindig megerősödik bennem, hogy a magyartól nem sok kreatívabb elme létezik a világon, ha van egyáltalán...
Én még mondja valaki, hogy "szarból nem lehet várat építeni". Dehogynem! Pláne, ha a képe és a használhatósága is megüti a megfelelő szintet.
Grat! (Őszintén!)

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.08.16. 10:30-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.16. 10:28

Mozdonyos írta:
2019.08.16. 10:14
... Szerintem azért sokan lehetnek a házikészítésűekből is.
Gondolom a gyáriak módosításai is beleférnek.
Ma már biztosan sokkal kevesebb házi cucc van, mint bolti. Szerintem.
Majd a nyitó bejegyzésben írok hozzá néhány "szándékolt irányelvet", amibe igen, a módosított, pontosabban átalakított gyáriak is beleférnek.
Pl. nekem is van mindkettő: zsír eredeti, saját tervezés, de (jelentősen) átalakított gyári is. (De természetesen van egy-két eredeti, gyári cucc is.)

De az eredeti, módosítatlan gyáriak bemutatása is indokolt lehet - erről épp Tüsi győzött meg -, legfőképp, ha adott esetben nem csak a kukker képe kerül feltöltésre, hanem gyakorlati tapasztalatokat is írnak hozzá, így ez a téma is teljesen jó.

Ugyanakkor ezek mind csak vélemények és szándékok. Majd a többiek eldöntik a hozzászólásaikkal, hogy "mennyire veszik az adást", vagy adott esetben teljesen másképp gondolják.
Bár leginkább attól tartok, hogy lassan nem lesz már itt a Csillagvárosban senki, aki hozzászólást írna (bármilyet), annyira megfogyatkoztunk...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.16. 10:31

Köszönöm Attila az elismerő szavakat és persze mindenkinek, aki a műszerépítés, leleményesség és manufakturális készítést barátai. A mai napra kővetkező műszerem egy 132/750-es 20mm segéddel. Ez teljes egészében kész műszer. Szintén saját optikákkal, de a háromláb az láthatóan bolti. A műszerről van csillagtesztem is amit persze csatolok. Valójában ez volt az első készített saját optikával rendelkező csövem.
IMG_20190816_091252~2.jpg
DSC_1084.jpg
DSC_1091.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.16. 10:33

DSC_1084.jpg
DSC_1091.jpg
Az előző távcsövem csillagtesztje.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.16. 10:35

gyuri17 írta:
2019.08.16. 10:31
A mai napra kővetkező műszerem egy 132/750-es 20mm segéddel. ...
Húúú, ez nagyon komoly Alt-AZ vas!
A kreatív ellensúly-megoldás pedig főleg tetszik!!! Sokkal átgondoltabb, mint sok más, eddig általam látott kialakítás.

Van a tengelyeken valamiféle csillapítás (pl. ráfeszített teflon- vagy nemezgyűrű), hogy nem lehúzva a rögzítéseket is megálljon a kukker bármilyen poziban?

A csillagteszt nem rossz, de látok egy kis alul- vagy felül-korrigáltságot (vagy egyéb felületi hibát), de annyira azért nem vagyok szakértő, hogy behatóbban elemezzem...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
m.laci
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2017.03.26. 12:27

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: m.laci » 2019.08.16. 11:11

Akkor most töröljem a posztom? Az optika gyári, a tubus, fókuszírozó home made. 😁
"A csillagászat alázatra nevelő, jellemépítő tapasztalat." - Carl Sagan
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.16. 11:55

Attila a csillagtesztre a válaszom a következő. Meglátásod jó,még nem érte el a perfektet. Mivel nem írtam ,hogy melyik kép hova tartozik,de valóban alulkorigált. A legfeltűnöbb a kis zónahiba, de így is becslésem szerint meg van az L6 biztossan. Ezt a látott kép is bizonyítja mert bolygóról borotva éles a látvány. Mostanság észlelt Szaturnuszon a gyűrűben a Cassini rés szinte körbefut. A meháról, a tengelyfékek az egyiken tengelyen, tengelyirányú csavarszorítás-nem a legjobb orvosolandó- a másikon meg tengelyre szorúló persely-ez a legjobb megoldás. Amúgy Zenith-sztár nevet adtam neki mert a zenitbe a leg kedvezőbb a mozgása, és ha a K-Ny határolom a viszintes tengelyt, akkor a bolygókra a másik tengely nagyon kedvező pozicít vesz fel ,hiszen a pólus környékén áll. Viszont ezért a megoldásért ellensúlyok kellenek.
IMG_20190816_091527~2.jpg
Egy közelebbi kép:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.16. 12:10

m.laci írta:
2019.08.16. 11:11
Akkor most töröljem a posztom? Az optika gyári, a tubus, fókuszírozó home made. 😁
Szerintem senki se töröljön semmit sehonnan...
Ha majd elindul a másik vonal (a "bőrözött" cuccokkal), majd akkortól lesz célszerű, vagy javasolt kettéválasztani a kukkereket. De természetesen az sem "kötelező". :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.16. 13:56

gyuri17 írta:
2019.08.16. 11:55
... A meháról, a tengelyfékek az egyiken tengelyen, tengelyirányú csavarszorítás-nem a legjobb orvosolandó- a másikon meg tengelyre szorúló persely-ez a legjobb megoldás. ...
Azt hittem, mindkét tengelyen perselyes a rögzítés; az azimut tengelyen nem látszik a képen rendesen.
Ugyanakkor én tennék egy réselt teflon (vagy egyszerű műanyag) gyűrűt a persely és a tengely közé, s így a szorítás erősségével állítva a frikciót, könnyen állítható manuális mozgatást kapnál.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”