Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.09. 21:52

m.laci írta:
2019.08.07. 17:44
IMG_20190702_110807_1_1.jpg

TMB 100/f8. No 46. Lehet, hogy "trendi", de nem baj. Több, mint 15 éve hűséges társam. 20 év alatt átment a kezeim között vagy 2 tucat távcső, mégis mindig ez okozta a legtöbb örömöt.
Gratulálok a műszeredhez, egy igazi kincset hordoz a mechanikád!

Üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
m.laci
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2017.03.26. 12:27

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: m.laci » 2019.08.10. 10:07

Varus írta:
2019.08.09. 11:52
Sziasztok!

Vannak komolyabb teljesítményű dobson távcsöveim, de a képen látható pici műszer áll leginkább közel a szívemhez. Hasonlóképp vagyok vele, mint ahogy Laci a kitűnő TMB apokromátjával. ;)
Ez a legkisebb Tele Vue modell (60/360), ami számtalan örömöt okozott nekem. Galaxisokra 11 magnitúdóig gond nélkül használható, de olyan halvány gömbhalmaz is elérhető vele, mint pl. az NGC 7006. Az objektív kéttagú, de hogy ED vagy SD, azt nem tudnám megmondani, mindenesetre a kézikönyvben a "special dispersion" kifejezés szerepel. A távcső pillekönnyű, így pl. a fotóállványommal, vagy az Avant mechanikámmal használva gyalogosan is könnyű kitelepülni lakott területen kívüli sötét égbolt alá.
Az erdélyi sörgyártás remekének palackja csak a méretek szemléltetése miatt szerepel a fotón! :D

KJG
Szeretnék én is egy ilyen ultrahordozható kis távcsövet. Jövőre Vir-re megyünk nyaralni és hordozhatósága miatt tökéletes választás lenne.
A 60-as Taka a másik jelölt, főleg, hogy ismerem, mert valamikor tulajdonosa voltam egynek. Ezek a kis távcsövek bivajerősek. Gyakorlatilag újra felfedeztem velük az univerzumot. Minden ismert mélyég más arcát mutatja bennük. Kicsit sajnálom, hogy annak idején eladtam.
"A csillagászat alázatra nevelő, jellemépítő tapasztalat." - Carl Sagan
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.08.10. 21:27

Laci, ha visszaemlékszel, akkor pont a te véleményedet is kértem annak idején, hogy melyiket válasszam: a Tele Vue 60/360, vagy a Takahashi 60/355 modellt. ;)
Végül a Tele Vue-t választottam a műszaki megoldásai miatt: a visszatolható harmatsapkával szerelt tubus egy egyszerű, de nagyszerű 1,25"-ös helikális kihuzatot kapott (nekem jobban tetszik ez a megoldás, mint a Crayford, illetve fogasléces kihuzat), összetolva az egész söröspalack méretű. Nagler papa ezzel a kistávcsővel minden bizonnyal a vizuális észlelőket célozta meg.

A Takahashi távcsőben az nem tetszett, hogy ott a frontlencse egy kényes fluorit tag, illetve, hogy a harmatsapka nem csúsztatható vissza. Viszont a Takahashi előnye, hogy 2"-os zenittükörrel is használható, azaz nagyobb látómező érhető el vele (a Tele Vue esetében 4,4 fok a maximum, ez nekem bőven elegendő).

Sajnos ezek az amerikai illetve japán gyártású távcsövek nagyon drágák. Pl. a Tele Vue második legkisebb darabja, a még mindig igen könnyű 76/480 modell egy 2"-os zenittükörrel és Plössl okulárral együtt több, mint 2500 euróba kerül! Nálam ez az álomtávcső, mely az ára miatt álom is marad... Ennél egy SW 100 Esprit triplet apokromát is olcsóbb!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.10. 22:36

Varus írta:
2019.08.10. 21:27
... Sajnos ezek az amerikai illetve japán gyártású távcsövek nagyon drágák. ...
Szerintem inkább cserélj szemüveget: "ezek az amerikai illetve japán gyártású távcsövek" nagyon jók. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.08.11. 00:11

Attila, ez tetszett! ;)

Igen, az amerikai és japán távcsövek tényleg nagyon jók, csak azt nem értem, hogy miért kérnek el egy 76 mm-es, kéttagú objektívvel szerelt távcsőért több, mint 2500 eurót. Ha nem tévedek, akkor ez a távcső optikai felépítéséből adódóan nem tekinthető igazi apokromátnak.

KJG
Avatar
m.laci
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2017.03.26. 12:27

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: m.laci » 2019.08.11. 07:28

Varus írta:
2019.08.10. 21:27
Laci, ha visszaemlékszel, akkor pont a te véleményedet is kértem annak idején, hogy melyiket válasszam: a Tele Vue 60/360, vagy a Takahashi 60/355 modellt. ;)
Végül a Tele Vue-t választottam a műszaki megoldásai miatt: a visszatolható harmatsapkával szerelt tubus egy egyszerű, de nagyszerű 1,25"-ös helikális kihuzatot kapott (nekem jobban tetszik ez a megoldás, mint a Crayford, illetve fogasléces kihuzat), összetolva az egész söröspalack méretű. Nagler papa ezzel a kistávcsővel minden bizonnyal a vizuális észlelőket célozta meg.

A Takahashi távcsőben az nem tetszett, hogy ott a frontlencse egy kényes fluorit tag, illetve, hogy a harmatsapka nem csúsztatható vissza. Viszont a Takahashi előnye, hogy 2"-os zenittükörrel is használható, azaz nagyobb látómező érhető el vele (a Tele Vue esetében 4,4 fok a maximum, ez nekem bőven elegendő).

Sajnos ezek az amerikai illetve japán gyártású távcsövek nagyon drágák. Pl. a Tele Vue második legkisebb darabja, a még mindig igen könnyű 76/480 modell egy 2"-os zenittükörrel és Plössl okulárral együtt több, mint 2500 euróba kerül! Nálam ez az álomtávcső, mely az ára miatt álom is marad... Ennél egy SW 100 Esprit triplet apokromát is olcsóbb!
Persze, hogy emlékszem a diskurzura. A Takahashi FS sorozatának távcsövei mind olyan felépítésűek, mint a szóban forgó 6 centis Taka. Ha jól emlékszem, emiatt választottad inkább a TV-t. :)
Jó lenne egy közös észlelés. Te a TV-t, én a TMB-t vinném. :)
"A csillagászat alázatra nevelő, jellemépítő tapasztalat." - Carl Sagan
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.11. 15:58

Varus írta:
2019.08.11. 00:11
Igen, az amerikai és japán távcsövek tényleg nagyon jók, csak azt nem értem, hogy miért kérnek el egy 76 mm-es, kéttagú objektívvel szerelt távcsőért több, mint 2500 eurót. Ha nem tévedek, akkor ez a távcső optikai felépítéséből adódóan nem tekinthető igazi apokromátnak.
Erről a témáról (az apokromatizmusról) nagyon sokat beszélgettem már Gyulai Palival. Idehaza talán ő a leginkább szakmabeli e téren, sőt, nem csak beszél róla, hanem csinálja is, ráadásul - nem is ritkán - a legnagyobb márkákat (Taka, AP, TMB) is megszégyenítő méretekben és minőségben. Lásd: https://cfftelescopes.eu/refractors/

Itt és most csak röviden, hogy ne legyen nagyon off, a lényeg, hogy igazán jó leképezésű apokromátot csak három lencsetaggal lehet készíteni. Bár ma már kéttagú (ED üveges) objektív esetén is (meglehetősen forszírozott tervezési paraméterekkel) elérhető az apokromatikusság (azaz, hogy három hullámhosszon legyen megegyező a fókusz), de csak olyan kompromisszumok árán, amelyek miatt a többi leképezési hiba nő meg drasztikusan. Tehát ha csak és kizárólag a longitudinális színkorrekciót tekintjük, akkor lehet egy kéttagú ED-APO is apo, de csak - az egyéb leképezési hibákra is tekintettel - egy igen gyenge leképezésű apo...

Az árnak pedig csak egy része az üveganyag, a szakértői munka (mind a tervezésben, mind a kivitelezésben) viszont meghatározó.
A blog-omba írok hamarosan egy ettől kicsit bővebb összefoglalót erről a kérdésről.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.11. 19:28

Attila írta:
2019.08.11. 15:58
Varus írta:
2019.08.11. 00:11
Igen, az amerikai és japán távcsövek tényleg nagyon jók, csak azt nem értem, hogy miért kérnek el egy 76 mm-es, kéttagú objektívvel szerelt távcsőért több, mint 2500 eurót. Ha nem tévedek, akkor ez a távcső optikai felépítéséből adódóan nem tekinthető igazi apokromátnak.
Erről a témáról (az apokromatizmusról) nagyon sokat beszélgettem már Gyulai Palival. Idehaza talán ő a leginkább szakmabeli e téren, sőt, nem csak beszél róla, hanem csinálja is, ráadásul - nem is ritkán - a legnagyobb márkákat (Taka, AP, TMB) is megszégyenítő méretekben és minőségben. Lásd: https://cfftelescopes.eu/refractors/

Itt és most csak röviden, hogy ne legyen nagyon off, a lényeg, hogy igazán jó leképezésű apokromátot csak három lencsetaggal lehet készíteni. Bár ma már kéttagú (ED üveges) objektív esetén is (meglehetősen forszírozott tervezési paraméterekkel) elérhető az apokromatikusság (azaz, hogy három hullámhosszon legyen megegyező a fókusz), de csak olyan kompromisszumok árán, amelyek miatt a többi leképezési hiba nő meg drasztikusan. Tehát ha csak és kizárólag a longitudinális színkorrekciót tekintjük, akkor lehet egy kéttagú ED-APO is apo, de csak - az egyéb leképezési hibákra is tekintettel - egy igen gyenge leképezésű apo...

Az árnak pedig csak egy része az üveganyag, a szakértői munka (mind a tervezésben, mind a kivitelezésben) viszont meghatározó.
A blog-omba írok hamarosan egy ettől kicsit bővebb összefoglalót erről a kérdésről.


MDA
CFF-nek láttam csillagtesztjét, nem hozzáértőkent annyira nem estem hasra.
Meg is van:
https://www.cloudynights.com/topic/5530 ... star-test/
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.11. 19:44

kazi írta:
2019.08.11. 19:28
CFF-nek láttam csillagtesztjét, nem hozzáértőkent annyira nem estem hasra.
Akkor olvasd el a kommenteket és válaszokat is alatta.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.11. 20:03

kazi írta:
2019.08.11. 19:28


CFF-nek láttam csillagtesztjét, nem hozzáértőkent annyira nem estem hasra.
Meg is van:
https://www.cloudynights.com/topic/5530 ... star-test/
Ez egy bizonyos CFF csillagtesztje. Másik CFF92-nek más lesz a csillagteszt.
Mivel nincs két egyforma távcső, így nem is lehet általánosítani.
Ezért nem lehet korrekt tanácsot adni azoknak, akik távcsövet vesznek.
Főleg, kínait. (Jó, tudom, a 70/500 az bolondbiztos. :lol: )
Ennél valóban nem egyforma az intra és az extra
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”