Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.02. 13:41

Az árskálának azért exponenciálisan kellene nőnie, az elkészülés nehézségeinek arányában. :)
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.02. 13:45

Attila írta:
2019.08.02. 09:46
Az alábbi diskurzus lényege röviden összefoglalva csak annyi, hogy egy-egy adott SW távcsőtípus optikai leképezésének a minősége igen jelentős szórást mutat, ezzel szemben az ára gyakorlatilag ugyanaz (a "prémium-felárat" leszámítva).

Minthogy ez a minőségi szórás pl. a görögdinnyére is igaz, ezért akár egy kézlegyintéssel elintézhető is lenne.

Csakhogy a dinnye és egy távcső ára között van némi különbség, tehát nem gondolom, hogy ez jól van így. Ráadásul nem a tubusok festése foltos vagy karcos, nem a színét szívja ki a Nap UV-je, hanem az optikai képalkotása megbízhatatlan, ami a termék fő funkcióját, alapvető használhatóságát érinti. Valószínűleg az Orion Optics UK-nál is így gondolják; ezért van náluk négyféle minőségi osztály, hozzájuk igazodó árakkal (bár róluk is hallottam már "érdekes" híreket...)

A kereskedőket is megértem az ezzel együtt járó kényelmetlenség miatt, de ha szemetet vesznek át a gyártótól (mert az így olcsóbb), akkor sajnos csak ők tudják elválasztani benne az ocsút a búzától, ami viszont pénzbe kerül...

Szerintem.


MDA
De ha jól sejtem,akkor talán az SW-k között is lehet olyan paraméterű távcső,aminél talán több eséllyel foghatok ki jobb optikai minőséget,
mert talán könnyebb elkészíteni.
Én például a 150/1200-es Newtonra gondoltam.
De ez csak feltételezés.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.02. 14:00

tobe_ írta:
2019.08.02. 13:41
Az árskálának azért exponenciálisan kellene nőnie, az elkészülés nehézségeinek arányában. :)
Ez teljesen így is van (sajnos...) - már ahol tekintettel vannak a minőségre.

Nagy általánosságban elmondható, hogy - optikai rendszertől függetlenül is - minél fényerősebb egy távcső és/vagy minél nagyobb átmérőjű, annál nehezebb, s így drágább is igazán jó minőségűre elkészíteni (de precízen kollimálni is...). Pl. egy 40-50-60cm-es tükörtől naivitás elvárni 0,9-0,95 körüli, vagy a feletti Strehl-t megfizethető áron. Kivéve, ha véletlenül besikerül egy-egy darab...

Mozdonyos kérdésére is ez a válasz: ne forszírozd a fényerőt, és maradj a 150-200, esetleg 250mm körüli átmérőknél. Ott nagyobb esély van SW-ből és egyéb kínai termékekből is jobbat kifogni.

Itt van az Orion Optics UK árlistája: https://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/te ... rrors.html
Az 500/F4-es Ultra Grade ("papíron" lambda/10-es PV) tükre több, mint kétszer, majdnem háromszor annyiba kerül, mint a GSO 500/F3,6-es (éppen diffrakció-határolt) darabja, és kérdés, hogy valóban tudja-e a 98% fölötti Strehl-t...


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.08.02. 14:15-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.02. 14:06

Attila írta:
2019.08.02. 14:00
tobe_ írta:
2019.08.02. 13:41
Az árskálának azért exponenciálisan kellene nőnie, az elkészülés nehézségeinek arányában. :)
Ez teljesen így is van (sajnos...) - már ahol tekintettel vannak a minőségre.

Nagy általánosságban elmondható, hogy - optikai rendszertől függetlenül is - minél fényerősebb egy távcső és/vagy minél nagyobb átmérőjű, annál nehezebb, s így drágább is igazán jó minőségűre elkészíteni (de precízen kollimálni is...). Pl. egy 40-50-60cm-es tükörtől naivitás elvárni 0,9-0,95 körüli, vagy a feletti Strehl-t megfizethető áron. Kivéve, ha véletlenül besikerül egy-egy darab...

Mozdonyos kérdésére is ez a válasz: ne forszírozd a fényerőt, és maradj a 150-200, esetleg 250mm körüli átmérőknél. Ott nagyobb esély van SW-ből és egyéb kínai termékekből is jobbat kifogni.


MDA
Értem, köszönöm.
250-es a maximum, amiben gondolkodnék.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.02. 14:21

Attila írta:
2019.08.02. 14:00
Itt van az Orion Optics UK árlistája
Hát ez elég korrekt, ezt szeretném én látni hazai piacon is. :roll:
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.02. 16:32

Attila írta:
2019.08.02. 09:46


A kereskedőket is megértem az ezzel együtt járó kényelmetlenség miatt, de ha szemetet vesznek át a gyártótól (mert az így olcsóbb), akkor sajnos csak ők tudják elválasztani benne az ocsút a búzától, ami viszont pénzbe kerül...

Szerintem.


MDA

Hát nem tudom , szerintem ez alap lenne egy kereskedőnél , hogy megnézze mit árul , mert tisztelje már meg azzal a vevőit , hogy nem veri át őket . Hiszen nem napi több száz távcsőről beszélünk .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.02. 17:09

Végh Zoli írta:
2019.08.02. 16:32
Hát nem tudom , szerintem ez alap lenne egy kereskedőnél , hogy megnézze mit árul , mert tisztelje már meg azzal a vevőit , hogy nem veri át őket . ...
A dolog azért ennél kicsit bonyolultabb, de ezt inkább a hazai, vagy a többi európai távcső importőr tudná megválaszolni (nincsenek könnyű helyzetben, az igaz); én csak sötétben tapogatózom a tapasztalataim alapján.

Mindenesetre a probléma már ott elkezdődik, hogy - szerintem - nincs minőségi átvétel, vagy erre vonatkozó kikötés/ellenőrzés a kínai gyártó és a bolt között, vagy van, de nem elég szigorú, vagy ha van is és szigorú is, akkor meg nem veszik komolyan.
Ha pedig már a gyártási szórás alja is bekerült a boltba, akkor valahogy, valaki számára nyilván azt is el kellene adni.

Így két lehetőség marad:

1. "Átlagos közép-áron" adnak el mindent, és kinek mit dob a gép, azt kapja: a szerencséseknek besikerül az évi néhány darab prémium cucc relatíve olcsón, és örülnek, meg dicsérik a SW-t agyba-főbe, mások meg megveszik a szart a minőségéhez képest jó drágán, és bosszankodnak (mindkettőre van több példa is csak itt a Csillagvárosban is, de még többről hallottam személyesen). Ez van most. A "haladóbb" kereskedők (pl. Bresser - ők már belefáradtak az állandó problémamegoldásba a kínaiakkal) ezen a szisztémán annyit fejlesztettek, hogy az elégedetlen vevőknek azonnal, kérdés nélkül cserélik a terméket (nyilván nem ötévnyi használat után...), és a visszakapott rosszal egyszer-kétszer még újra próbálkoznak, esetleg házon belül javítják, ha tudják, s ha végképp a nyakukon marad, akkor megpróbálják a szart visszalapátolni a lóba.

2. A másik, hogy beérkezés után bemérik/tesztelik a cuccokat (nem csak az optikákat, de a mechanikákat is), és beárazzák minőség szerint úgy, hogy a "bottom-line"-on, azaz az év végi összesítésben így is hozza a várt profitot. De ez jóval nehezebb, költségesebb és rizikósabb is, mert:
a. ugye a gyenge minőséget nem nagyon akarja majd elvinni senki - adott esetben akár beszerzési ár alatt sem, vagy csak jóval az alatt, ami nettó bukta (amit a prémium extra árrésével kellene kompenzálni) és
b. nagyon oda kell figyelni, hogy a minőség valóban korreláljon az árral, mert elég csak egyszer átba....ni a vevőket, és oda a nagy nehezen felépített "mi korrekt minőséget adunk korrekt áron" szlogen goodwill-je (ha van egyáltalán).

Tehát a legjobb az lenne, ha sokkal szigorúbban rostálnák a beérkező árukat, és a gyenge portékákat be sem engednék.

Ja, hogy akkor alig tudnák feltölteni a SW készletet? Ez valóban probléma; de ezt oldja meg a SW (a Synta), vagy hozzanak be sokkal több más gyártót is a hazai üzletekbe. Nem feltétlenül csak a pózna másik végét (pl. Taka vagy TV), sokkal inkább a közép-kategóriát. Ennek már épp itt lenne az ideje. (Mondjuk az ES jó választás volt üvegekre, de vannak még mások is - főleg a mechanikák területén.)

De ez csak az én véleményem....


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.02. 19:58

Attila írta:
2019.08.02. 17:09
Végh Zoli írta:
2019.08.02. 16:32
Hát nem tudom , szerintem ez alap lenne egy kereskedőnél , hogy megnézze mit árul , mert tisztelje már meg azzal a vevőit , hogy nem veri át őket . ...


Ja, hogy akkor alig tudnák feltölteni a SW készletet? Ez valóban probléma; de ezt oldja meg a SW (a Synta), vagy hozzanak be sokkal több más gyártót is a hazai üzletekbe. Nem feltétlenül csak a pózna másik végét (pl. Taka vagy TV), sokkal inkább a közép-kategóriát. Ennek már épp itt lenne az ideje. (Mondjuk az ES jó választás volt üvegekre, de vannak még mások is - főleg a mechanikák területén.)

De ez csak az én véleményem....


MDA
Nekem például nagyon tetszenek az új ES Dobsonok.
Normálisnak tűnik a felszereltségük,meg jónak tűnik,ahogy korábban említetted
a zsámoly mozgatása is.
De félek,hogy össze sem tudnám rendesen rakni,és bekollimálni.
Gondolom ez olyanoknak való,akik sokat szállítják távoli észlelőhelyekre:
https://www.youtube.com/watch?v=m-3RCz3g3zg
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.02. 23:29

Mozdonyos írta:
2019.08.02. 19:58
Nekem például nagyon tetszenek az új ES Dobsonok.
Normálisnak tűnik a felszereltségük,meg jónak tűnik,ahogy korábban említetted
a zsámoly mozgatása is. ...

Valóban tetszetősek, de vannak hibáik, és sajnos nem csak egy-kettő.

A kisebbek (a 10" és 12"-es) viszonylag jók, és jól használhatóak, bár a segédtükör beállításának módja ott is igen gyatra és nehézkes.
A főtükör foglalata sem igazán megfelelő, de a kisebb súlyú tükrök esetében még elmegy.
A mozgatás "vajpuha" simaságát csak az új 500/F3,6-os változatra írtam, mert ott alkalmazták először a sima teflon - bordás GRP anyagpárt, ami nálam brutálisan bejött. Tényleg szuper!!!
Korábban ennél is, de a kisebbeknél még ma is sima teflon - bordás alulemez anyagpárt használtak, használnak, ami jelentősen szerényebb képességű megoldás - bár a 25 és 30cm-es modellnél még kompromisszumokkal elmegy. De ugyanezt használva az 500-as Dobson-nal már szabályosan birkóznom kellett.

Az 500/3,6-os modellnél nagyon sok mindent megváltoztattam a régi tervezéshez képest, mert a több, mint húszkilós tükröt már nem lehet akárhogy alátámasztani, és a stabil kollimáció beállítása és tartása is necces a durva nyílásviszony miatt. Pl. a segédtükör beállításának komfortja ég és föld a régi, három, rugófeszítésű csavaros megoldáshoz képest.
Nézd meg a honlapjukon, amiket írtam, ha érdekel; a fotók (és a leírás) sokat elárulnak.

Nem tudom, hogy a kisebbeket is át akarják-e majd alakíttatni, de rájuk férne...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.03. 10:27

Attila írta:
2019.08.02. 23:29
Mozdonyos írta:
2019.08.02. 19:58
Nekem például nagyon tetszenek az új ES Dobsonok.
Normálisnak tűnik a felszereltségük,meg jónak tűnik,ahogy korábban említetted
a zsámoly mozgatása is. ...

Valóban tetszetősek, de vannak hibáik, és sajnos nem csak egy-kettő.

A kisebbek (a 10" és 12"-es) viszonylag jók, és jól használhatóak, bár a segédtükör beállításának módja ott is igen gyatra és nehézkes.
A főtükör foglalata sem igazán megfelelő, de a kisebb súlyú tükrök esetében még elmegy.
A mozgatás "vajpuha" simaságát csak az új 500/F3,6-os változatra írtam, mert ott alkalmazták először a sima teflon - bordás GRP anyagpárt, ami nálam brutálisan bejött. Tényleg szuper!!!
Korábban ennél is, de a kisebbeknél még ma is sima teflon - bordás alulemez anyagpárt használtak, használnak, ami jelentősen szerényebb képességű megoldás - bár a 25 és 30cm-es modellnél még kompromisszumokkal elmegy. De ugyanezt használva az 500-as Dobson-nal már szabályosan birkóznom kellett.

Az 500/3,6-os modellnél nagyon sok mindent megváltoztattam a régi tervezéshez képest, mert a több, mint húszkilós tükröt már nem lehet akárhogy alátámasztani, és a stabil kollimáció beállítása és tartása is necces a durva nyílásviszony miatt. Pl. a segédtükör beállításának komfortja ég és föld a régi, három, rugófeszítésű csavaros megoldáshoz képest.
Nézd meg a honlapjukon, amiket írtam, ha érdekel; a fotók (és a leírás) sokat elárulnak.

Nem tudom, hogy a kisebbeket is át akarják-e majd alakíttatni, de rájuk férne...


MDA
Értem, köszönöm az infókat.
Azt hittem , hogy a kisebbek is olyan anyagokat alkalmaznak a zsámolymozgatáshoz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”