Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.01. 09:12

Tüsi írta:
2019.08.01. 08:47
Nem rossz az a Suzuki, bár nekem sem az van. De volt, és hát a legigénytelenebb autó a jó értelemben. :)

Már én is csodálkoztam ezen. Egyébként a Takahashi és a SW között azért még lehetne találni alternatívát. Mondjuk egy Mazdát. :)
Félreértés ne essék, magam is borzasztóan egysíkúnak és gyenge minőségűnek látom a hazai távcsőkínálatot, még ha az utóbbi időben lassan-lassan valóban jönnek végre ki jobb cuccok is a SW-től (de ne essünk túlzásokba: egy-kettő).
A két bp-i "SW mintabolt" is egy vicc (mármint a gyártók szempontjából), igazából egy az a kettő (de legalább Leventénél szimpatikusabb a kiszolgálás - többek szerint is) és Szántó Lajos is leginkább hasonló készletből gazdálkodik - már amit eddig láttam belőle. Az egyedüli - általam ismert - üdítő kivételt Barla-Szabó Attila (valamikori Leica-boltos) saját (?) Celestron boltja jelenti, de azt meg alig ismerik.

Egyébként akár a SW is lehetne valódi alternatíva, ha legalább az autóipari minőség-ellenőrzésnek a töredékét elvégeznék, mielőtt elhozzák a sok szart Kínából. A prémium gyártók közül is sokan gyártatnak Kínában, csak maguk terveznek, és nem vesznek át minden szemetet, ami lejön a sorról... Igazából ennyi a "nagy trükk".

Bár ebbe a Bresser bicskája is beletört... Ők sem vacakolnak már a kínaiakkal, inkább kérdés nélkül cserélnek, ha gond van a termékkel (pedig ők nem a Synta-tól vesznek mindent; őket - és az ES-et - a JOC tulajdonolja).

Én is próbáltam üzletelni kínai cégekkel, de feladtam; sohasem tudtam eldönteni, hogy azért válaszolnak zöldségeket a kérdéseimre, mert nem értenek angolul, vagy csak szimplán hülyének néznek... (Szerintem az utóbbi.) Annyi pénzem meg nincs, hogy odamenjek személyesen. (Bár, ahogy látom, sajnos Szabó Sanyi látogatásainak sincs túl sok hozadéka e tekintetben... :( )

MDA
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.08.01. 09:42-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.01. 09:39

Mozdonyos írta:
2019.07.31. 23:51
A Newton távcsővel kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Többször olvasom,hogy a tulaj nincs megelégedve a kínai optikával pl: SW.
Miért nem kaphatóak nálunk az Orionoptics UK Newtonjai pl: VX-sorozat ?
Túl drága,és nem éri meg a felárat ?
Vagy nem igazak a hírdetések az optikai minőséggel kapcsolatban ?
Nézem,hogy az Astroshop-nál a 150/750-es VX6-os 150ezer körül van.
Az ilyen paraméterű SW tubus 100ezer.
Nekem bőven megérné a felár,ha tényleg annyival jobb az Angol Orionoptics tubusa.
Lehet hogy én nem is látnám a különbséget "amatőr" körülmények között.
Ezt úgy lehetne megnézni, hogy venni kell mindkettőt és összehasonlítani, megéri a drágább. :)

Ennyit megérne, hogy megteszteljük.

Egy rendes okulár is drágább ... ettől.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.01. 09:43

Attila írta:
2019.08.01. 09:12
A két bp-i "SW mintabolt" is egy vicc, igazából egy az a kettő (de legalább Leventénél szimpatikusabb a kiszolgálás - többek szerint is) és Szántó Lajos is leginkább hasonló készletből gazdálkodik.
Leventénél nincs lehetőség prémium tükröt vásárolni. Nemrég érdeklődtem. Ez nekem például máris dilemma. A BTC-nél van lehetőség felárért 0.9 feletti Strehl értékre.

A szimpatikus kiszolgálás nagyon fontos, Leventééknél már jártam személyesen és csak megerősíteni tudom ezt (a BTC-vel csak emailezgettem, Éder Iván készséggel és gyorsan válaszolt minden kérdésemre).

Egyébként pedig aki már komolyabb távcsőt szeretne, az úgyis vagy használtan csap le rá, vagy rendel külföldről, esetleg ki is megy érte. Ez manapság már nem nagy cucc.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.01. 09:50

Tüsi írta:
2019.08.01. 09:43
Egyébként pedig aki már komolyabb távcsőt szeretne, az úgyis vagy használtan csap le rá, vagy rendel külföldről, esetleg ki is megy érte. Ez manapság már nem nagy cucc.
Ezért (is) vannak egyre nehezebb helyzetben - szerintem - az üzlethelyiséggel rendelkező boltok.

Habár itt én némi ellentmondást vélek felfedezni: az olcsó kacatokat "könnyebben" megveszi az ember online csatornákon, de a drágább, minőségi cuccokat - én legalábbis - szívesebben megnézném, kipróbálnám, "megsimogatnám" mielőtt adott esetben kiadok egy rahedli pénzt érte. Tehát az üzletet inkább a minőségi cuccok miatt tartanám fenn; ott ráadásul talán a nagyobb árrés erre nagyobb fedezetet is jelent. Viszont ehhez azért több pl. Takahashi eladás kell, mint havi egy (ha van annyi egyáltalán)... De Szabó Sanyi nyilvánvalóan tudja, hogy mi előnyösebb a számára, és annak megfelelőn alakítja a business-t. ;)

Sajnos kis ország, kis piac vagyunk - legalábbis ebben az üzletágban. Kenyérből, sörből sokkal több fogy... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.01. 10:43

Tüsi írta:
2019.08.01. 09:43
Attila írta:
2019.08.01. 09:12
A két bp-i "SW mintabolt" is egy vicc, igazából egy az a kettő (de legalább Leventénél szimpatikusabb a kiszolgálás - többek szerint is) és Szántó Lajos is leginkább hasonló készletből gazdálkodik.
Leventénél nincs lehetőség prémium tükröt vásárolni. Nemrég érdeklődtem. Ez nekem például máris dilemma. A BTC-nél van lehetőség felárért 0.9 feletti Strehl értékre.

A szimpatikus kiszolgálás nagyon fontos, Leventééknél már jártam személyesen és csak megerősíteni tudom ezt (a BTC-vel csak emailezgettem, Éder Iván készséggel és gyorsan válaszolt minden kérdésemre).

Egyébként pedig aki már komolyabb távcsőt szeretne, az úgyis vagy használtan csap le rá, vagy rendel külföldről, esetleg ki is megy érte. Ez manapság már nem nagy cucc.

Ha van Prémium, akkor az a logikus, hogy a gyengébbek maradnak meg, amik csak épp ütik a lambda/1-et ?

Akkor senki se vesz simát.

Viszont ez esetben az a kérdés, hogy ezeket hova dobják ki, ha nem lehet eladni, szóljatok, ha tudja valaki, melyik kuka konténerben kell böngészni ott Pesten. :)
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.01. 11:54

tobe_ írta:
2019.08.01. 10:43
Ha van Prémium, akkor az a logikus, hogy a gyengébbek maradnak meg, amik csak épp ütik a lambda/1-et ?

Akkor senki se vesz simát.

Viszont ez esetben az a kérdés, hogy ezeket hova dobják ki, ha nem lehet eladni, szóljatok, ha tudja valaki, melyik kuka konténerben kell böngészni ott Pesten. :)
Hát igen, ez engem is érdekelne, hogy akkor aki nem fizet, az tuti gyengébbet kap-e. A simánál 0.8 Strehl amit garantálnak.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.01. 12:12

Tüsi írta:
2019.08.01. 11:54
... A simánál 0.8 Strehl amit garantálnak.
Az lambda/4 alatt van, tehát még csak a diffrakció-határoltságot sem teljesíti, azaz definíció-szerűen képalkotásra alkalmatlan a képalkotás céljából eladott eszköz...
(Lambda/4 kb. 82-84% Strehl körül van, a felbontási definíció függvényében.)
Ez kis költői túlzással ez tehát kb. azt jelenti, hogy a fény azért átjön rajta... :mrgreen:

Kösz a garanciát!!!
Lambda-vs-Strehl.JPG

A Strehl 0.85 már tolerálható lenne, mint a forgalomba hozhatóság alsó limitje, de a nyakamat teszem rá, hogy senki sem ellenőriz semmit, csak a pénzt számolják meg, amikor kifizeted. ;)



MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.08.01. 12:17-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.01. 12:16

Tüsi írta:
2019.08.01. 11:54
tobe_ írta:
2019.08.01. 10:43
Ha van Prémium, akkor az a logikus, hogy a gyengébbek maradnak meg, amik csak épp ütik a lambda/1-et ?

Akkor senki se vesz simát.

Viszont ez esetben az a kérdés, hogy ezeket hova dobják ki, ha nem lehet eladni, szóljatok, ha tudja valaki, melyik kuka konténerben kell böngészni ott Pesten. :)
Hát igen, ez engem is érdekelne, hogy akkor aki nem fizet, az tuti gyengébbet kap-e. A simánál 0.8 Strehl amit garantálnak.
Hát ez az. Marhára szimpatikus, hogy felárért kivalogatjak a jobbakat, a többit meg eladjak annak, aki nem tud róla vagy nem ért hozzá....
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.01. 12:23

kazi írta:
2019.08.01. 12:16
Hát ez az. Marhára szimpatikus, hogy felárért kivalogatjak a jobbakat, a többit meg eladjak annak, aki nem tud róla vagy nem ért hozzá....
Ha a maradék TÉNYLEGESEN meghaladná a 0.85-ös Strehl-t, azaz ALKALMAS lenne a használatra, akkor nem lenne ezzel semmi gond.
De ezek szerint maguk is csak 0.8-at "garantálnak", mint Tüsi írta alább, és azt is mérés és jkv nélkül, de annak elfogadás is bizalom kérése...

De a dinnyét is csak gyerekkoromban lékelték meg utoljára.
Régen a vevő volt az úr, ma már az eladó. :(


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.08.01. 12:26-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.01. 12:26

Picit meg kell követnem magam, de a válaszüzenetet idézném inkább, ami MDA hozzászólását figyelembe véve nem túl pontos:

"A gyárilag garantált limit diffrakció határolt minőség, ez strehl 0.8 strehl értéknek felel meg. A választott optika garantált minősége minimum 0.9 strehl, vagy annál jobb."

Ebből mindenki döntse el maga, hogy akkor a sima választása esetén diffrakció-határolt tükröt kap-e, vagy sem. :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”