eVscope távcsövek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.07.18. 09:35

img_20190718_083724.jpg
img_20190718_084239.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.07.18. 16:57

tobe_ írta:
2019.07.14. 14:06
mizar írta:
2019.07.13. 11:09
No, én már nem tudok sok mindent hozzátenni ehhez a témához.
Elnézésedet kérem a vízforralós képért ha megsértettelek vele, szerintem van hasonlóság a designben.
Az általad linkelt oldalról kiemelnék egy részt, nekem ennyi elég, sajnálom, hogy te erőfeszítéseink ellenére sem látod át ezt az egészet, de valakikből meg kell élni az eV scope kitalálóinak is.

"Many of you asked about planets. Keep in mind that they are smaller and brighter than deep-sky objects. We designed the eVscope to view deep-sky objects that are faint and extended, and that’s why our device is not optimal for viewing planets. But as you can see in the following picture, Saturn and its rings are clearly visible in an eVscope, despite their current low elevation in the sky."
Az a Szaturnusz kép elég jó felbontású tükörrel lett felvéve, szép is lenne ha mindezt tudná az a tizencentis cucc.

Hát igen , a kamu Szaturnusz képpel gyakorlatilag komolytalanná tették az egészet , ha már ebben hazudtak , akkor a többi igazságtartalma is kétséges ;)
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.07.18. 18:38

Tobe, ez a műszer mestermunka. Hány kiló lehet ? Milyen PC van hozzá ? Igazi modern szerelés csak gratulálhatok.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.07.18. 19:31

Végh Zoli írta:
2019.07.18. 16:57
tobe_ írta:
2019.07.14. 14:06
mizar írta:
2019.07.13. 11:09
No, én már nem tudok sok mindent hozzátenni ehhez a témához.
Elnézésedet kérem a vízforralós képért ha megsértettelek vele, szerintem van hasonlóság a designben.
Az általad linkelt oldalról kiemelnék egy részt, nekem ennyi elég, sajnálom, hogy te erőfeszítéseink ellenére sem látod át ezt az egészet, de valakikből meg kell élni az eV scope kitalálóinak is.

"Many of you asked about planets. Keep in mind that they are smaller and brighter than deep-sky objects. We designed the eVscope to view deep-sky objects that are faint and extended, and that’s why our device is not optimal for viewing planets. But as you can see in the following picture, Saturn and its rings are clearly visible in an eVscope, despite their current low elevation in the sky."
Az a Szaturnusz kép elég jó felbontású tükörrel lett felvéve, szép is lenne ha mindezt tudná az a tizencentis cucc.

Hát igen , a kamu Szaturnusz képpel gyakorlatilag komolytalanná tették az egészet , ha már ebben hazudtak , akkor a többi igazságtartalma is kétséges ;)

Bezony...a nagy kérdés...miért kényszerültek erre a kínos lépésre? :oops: :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.07.18. 19:33

tobe_ írta:
2019.07.18. 09:35
img_20190718_083724.jpg

img_20190718_084239.jpg

Milyen kamera az Tobe?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.07.18. 23:02

.géza írta:
2019.07.18. 18:38
Tobe, ez a műszer mestermunka. Hány kiló lehet ? Milyen PC van hozzá ? Igazi modern szerelés csak gratulálhatok.
Kösz.

Még alakulóban van, most megint jött egy felhő mire kezdett volna látszani tegnap a Jupiter, de még a programmal se voltam kész, azt most tákolom össze a napokban remélhetőleg kész lesz lehet már holnapra.

Pythonban egy OpenCV scripttel felismertetve a bolygót, ami végül is egy fényes cucc, elég egy nagyon egyszerű pixel fényesség triggerszintet beállítva, egy súlyozott átlagot megmond, majd ezt tekintve középpontnak a kimenő képkocka mondjuk egy 320x240 méretű rész, kis videoként ezt kimentem.

Utána a PIPP majd ezt rendbevágja megfelelőre formátumra, ha nem szereti a Registax ahogy ez kinéz, középpontba se kell nagyon tenni, mert az úgyis tudja.

Annyit akarok megcsinálni, hogy a nagyobb felbontású képből egy BLOB felismeréssel kiveszem azt a párszáz pixel széles hosszú képrészletet és azt mentem RAW formátumban, hogy ne vesszen el részlet.

Raspberry Pi kamerát használok, az látszik rátéve a tubusra, tegnap odáig sikerült eljutnom, hogy a képernyőn ott volt a kép részletes kontrasztos volt úgy látom fogja hozni a Jupitert szépen, tulajdonképpen szinte zajmentesen látszott a kép maximális fényességgel és a sávok, meg a kis fodrok is érzékelhetőek voltak, hirtelen nem tudtam még felvenni videóként pedig már ment volna, csak nem volt telepítve a nagyobb gépemen legalább valami CamStudio ami a képernyőt levideózza ami látszik épp.

Közben a házban levő nagy gépen fut a Carte du Ciel program, ami LX200 protokollal etherneten keresztül hajtja a kis laptopon levő PICGoto serveren futó léptetővezérlőt, ami LX200 parancsokat fogad.

Ha kint ülök, ott egy másik laptopon a benti gépet is látom, mert azok meg Teamviewer-rel vannak összekötve.

A Raspberry képernyőjét, ami meg a tubusra van szigetelő szalaggal ideiglenesen feltéve, amiből a kamera belenéz az okulárkihuzatba, azt is lehet a kinti vagy benti gépen is nézni VNC protokollal, azon fut a RAW imageből dolgozó OpenCV script, majd az eredményt vagy elstreamelem a nagy gép fele, ahol van jó nagy tár, vagy az SD kártyájára felveszem, vagy bármi hasonló.

Az a jó, hogy így nem keletkezik az az iszonyat mennyiségű adathalmaz ezzel a kis előfeldolgozással így. Utána meg elvileg rögtön mehet a Registax boncasztalára. :)

Van Raspberry PI 4-em is már, ami meg még gyorsabb, mint a 3B+, így az nem lesz talán szűk keresztmetszet.

Azt az ASI féle kamerát nem tudom milyen lehet mert olyanom nincs, de úgy látom ez a Raspberry kamera elég jól fog muzsikálni, pár napon belül jönnek majd a képeredmények, ha az idő nem lesz nagyon csúnya.

Ez a kamera az 5M pixeles verzió egyébként.

Még egy kisebb nagyítású kamerát is ráteszek a tubusra, hogy vezetőként működhessen, ha kicsit kimegy a nagy nagyításból, akkor lehessen tudni merre kell tekerni, persze ezt automatizálni is lehet a meglevő PHDGuide vagy milyen nevű programokkal.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.07.18. 23:52

Köszönöm Tobe az érdekes leirásod. Egyébként is ma már elvárt az ilyen felszerelésű "házi" csillagászás. Ha komolyan veszik. Izgalmas a segédtükröd.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.07.19. 12:17

.géza írta:
2019.07.18. 23:52
Köszönöm Tobe az érdekes leirásod. Egyébként is ma már elvárt az ilyen felszerelésű "házi" csillagászás. Ha komolyan veszik. Izgalmas a segédtükröd.
A segédtükröm kissé alatta van a minimumnak ezért csak olyan 13 centi látszik a tükörből, majd sorra kerül az is, csak attól félek, hogy a boltban véve valami Lambda/2-est fogok ki, aztán még rosszabb lesz a kép, mint jelenleg. :)

Kicsit összébb lesz rendezve a felszerelés, mert egy gépen is mehet a hajtás, meg a többi, csak mivel lépésenként alakult ki, így igaz, hogy kissé bonyoldalmasan, de működik, egyelőre ennek is örülök.

Az elektronika részt is egy dobozba beszerelem, ami kint is lehet utána, nem kell kicipelni, meg oylan csatlakozást teszek rá, hogy könnyen rá lehessen dugni a léptető vagy egyéb motort, meg kézivezérlő pl.

A PICGoto server program is jelenleg azon az egy laptopon tud működni, az is mehet majd a fő gépre, akkor eggyel kevesebb lesz a kompjuterek száma, csak úgy emlékszem, hogy az csak XP-n működik, az meg ugye az újabb gépeken nincs már.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2019.07.19. 15:20

tobe_ írta:
2019.07.19. 12:17

...

A PICGoto server program is jelenleg azon az egy laptopon tud működni, az is mehet majd a fő gépre, akkor eggyel kevesebb lesz a kompjuterek száma, csak úgy emlékszem, hogy az csak XP-n működik, az meg ugye az újabb gépeken nincs már.
Virtuális gép nem játszik?
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.07.19. 23:13

rgeri írta:
2019.07.19. 15:20
tobe_ írta:
2019.07.19. 12:17

...

A PICGoto server program is jelenleg azon az egy laptopon tud működni, az is mehet majd a fő gépre, akkor eggyel kevesebb lesz a kompjuterek száma, csak úgy emlékszem, hogy az csak XP-n működik, az meg ugye az újabb gépeken nincs már.
Virtuális gép nem játszik?
Lehetséges, mert soros porton kommunikál, meg etherneten, az meg virtuálisban is megy, még nem próbáltam, egy XP-t kell feltenni és mehet a kísérlet.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”