Barlow lencsék

AndrewBoy
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2019.07.08. 18:14

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: AndrewBoy » 2019.07.08. 18:28

Sziasztok!

Van ket newton tavcsovem es egy 2x barlow lencsem t2es menettel. Ha a barlowba barmilyen okkulart rakok barmelyik tavcsoben ugy teljesen szep kepet kapok, elvezheto minoseg. Szeretnek fotozgatni is, viszont amint a gepet rarakom a barlowra a kozepso resz feheres paca lesz, probalkoztam mar a tavcso kitakarasaval, vagy szuro feltevesevel, de valamennyire a folt ott marad. A gep sajat obijaival szep kepet csinal es barlow nelkul is szep kepet csinal. Az a baj, hogy a lencset kiszedve a barlow csove meg mindig tul hosszu igy elesre nem tudom huzni az optikat. A 2 colos kihuzatba illesztve viszont pazar kepet kapok, de optikai nagyitast szeretnek elerni. A nagy tavcsovon van 2 colos kihuzat igy ott a barlow nelkuli foto megoldott, de a picirol szeretnek fotozni es kozben a nagyon eloben nezni az "esemenyeket".

A barlow lencseje ranezesre tiszta, par mini karcttol eltekintve, letezik valami anomalia amiatt a fenykepezom nem jo ezzel a barlowal, vagy vak vagyok es ez a karc hibaja? Addig eljutottam, hogy a paca forog a lencse forgatasakor, tehat koze lesz hozza.

Vegyek egy uj lencset? T2es felfogatassal 20-30e korul mit tudtok javasolni? 1.25 col lenne a nyero, 2 col nem megy be a kis tavcsobe, de persze ennyi penzert ilyet ugysem kapok;D

A kicsi tavcso egy 100/350 bresser, a nagy egy 150/750 skywatcher. Fenykepezo egy sony nex5.

Koszonom!
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.12. 13:02

Sajnos válaszom nincs a feltett kérdésre, viszont egy kérdésem annál inkább:

Mi a különbség a barlow lencsék és az extenderek között? Olvasom, hogy az extender nem változtatja meg az okulár szemtávolságát. A barlow igen? Ha igen, növeli, vagy csökkenti? Mire találták ki az extendereket? Vizuálisan mi a különbség? Vajon vizuális használatra egy TV barlow, vagy egy ES Focal Extender a jobb választás (mondjuk egy ES 24/68 okulárhoz)?

Szóval minden tapasztalat, infó érdekel!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.07.12. 13:45

Én eddig nem vettem észre, hogy a TV 3x Barlow-m az éppen belecuppantott oklinak megváltoztatta volna a szemtávolságát. :?
Pedig mindegyik oklimmal kipróbáltam, még az ősrégi huygens-ekkel is. :lol:
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.16. 08:46

ruszatti írta:
2019.07.12. 13:45
Én eddig nem vettem észre, hogy a TV 3x Barlow-m az éppen belecuppantott oklinak megváltoztatta volna a szemtávolságát. :?
Pedig mindegyik oklimmal kipróbáltam, még az ősrégi huygens-ekkel is. :lol:
Inkább linkelek, minthogy "linkeljek":

https://tavcso.hu/termekcsoport/barlow_lacerta_teleex

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... kusznyujto

Amúgy én sem vettem észre. Nekem jóval szerényebb barlow-m van (10.000 Ft-os), de sem a vignettálást, sem a pupillatáv megváltozását nem tapasztaltam. Lehet, hogy inkább csak mérhető a különbség, mint tapasztalható... :roll:
Valami oknak lennie kell szerintem, hogy plusz lencséket tettek bele még a kontrasztvesztés kockázatát is viselve...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.17. 12:11

mephi írta:
2015.11.17. 21:33
D.Laci írta:
mephi írta:Valakinek van személyes tapasztalata ezzel a fókusznyújtóval:
Explore Scientific 1.25" 2x Focal Extender
Látom János csak ezzel szemezel!

D.Laci
Jókat írnak róla külföldi fórumokon, és ha jól értettem, akkor a TV Powermate elvén készült, de fele annyiba sem kerül.
János, végül megvetted? Ha igen, mi a tapasztalatod vele kapcsolatban? A 68 fokos 24 mm-es ES okliddal hogy muzsikál együtt? Nem vignettál? Bocs, tudom, sok a kérdés...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.07.17. 16:07

Nem vettem meg, és sajnos alkalmam sem volt kipróbálni.
Így a tapasztalat is zéró. :(
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.17. 16:16

Korábban az ES és a TV több termékéről is olvastam összehasonlító írásokat a neten, és sokszor jött ki az az eredmény, hogy az ES "kísértetiesen hasonlít" a TV neki megfelelő példányára (még röntgenképeket is készítettek és tettek egymás mellé róluk).

Saját tapasztalatom szerint is néha szinte alig észrevehető a minőségi előnye a TV-nek az ES-kal szemben, de árban igencsak észrevehető a különbség...
Ezért is írtam régebben, hogy az ES a "szegény ember" TV-je (bár azért az ES sem SW ársávban kapható).

Azt nem tudom, hogy ez "legális koppintás-e", vagy csak nagy szellemek találkoztak, de hajlok az előbbire... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.18. 08:57

Attila írta:
2019.07.17. 16:16
Korábban az ES és a TV több termékéről is olvastam összehasonlító írásokat a neten, és sokszor jött ki az az eredmény, hogy az ES "kísértetiesen hasonlít" a TV neki megfelelő példányára (még röntgenképeket is készítettek és tettek egymás mellé róluk).

Saját tapasztalatom szerint is néha szinte alig észrevehető a minőségi előnye a TV-nek az ES-kal szemben, de árban igencsak észrevehető a különbség...
Ezért is írtam régebben, hogy az ES a "szegény ember" TV-je (bár azért az ES sem SW ársávban kapható).

Azt nem tudom, hogy ez "legális koppintás-e", vagy csak nagy szellemek találkoztak, de hajlok az előbbire... :mrgreen:


MDA
Magam is lépten-nyomon belebotlok a külföldi fórumokon olyan kijelentésekbe, hogy a 2 említett márka között nemigen indokolja semmi az ekkora árkülönbözetet. Sajnos nekem még nem volt alkalmam összehasonlítást végezni, mert közülük csak ES termékekkel találkoztam (teszteltem őket egy kedves barátom jóvoltából). Most is van nálam egy 82 fokos, 30 mm-es okulár, (csak a lábamra rá ne ejtsem, több, mint 1 kg-os) de sajnos errefelé hetek óta rendszeresen megérkeznek a felhők estére.
Most pedig a tulajdonomba került egy 24/68-as, ami kómakorrektorral együtt hibátlanul működik.

Szóval az eddig tesztelt ES oklik (8,8/82, 4,7/82) penge minősége arra enged következtetni, hogy a Focal Extender sorozat is talán jól vizsgázna. Bár a makszutov.hu-n fellelt egyetlen vélemény szerint színez (5x-ös nyújtású változat). A 24/68-asomnak nagyon tetszik a pupillatávja, ezt mindenképpen szeretném megőrizni egy 2x-es fókusznyújtással, amivel 100x-s nagyítást kapnék (ideális pl. a Hold áttekintésére). A jelenlegi belépő szintű akromatikus barlow-m épphogy nem vignettálja a nevezett okulárt és a szélek felé picit színez. A Baader 2, 25x-ös barlow-ja is szimpatikus D. Laci tapasztalatai alapján, de nem tudom, mennyire csökkentené a LM-t. Ezért gyűjtöm az infókat az ES Focal Extenderről, már óvatos vagyok a vásárlásoknál...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.07.18. 09:13

Lovász András írta:
2019.07.18. 08:57
... a tulajdonomba került egy 24/68-as, ...
Ez egy kiváló okulár.
Lovász András írta:
2019.07.18. 08:57
... Baader 2, 25x-ös barlow-ja is szimpatikus D. Laci tapasztalatai alapján ...
Teljesen egyetértek Lacival, nekem is csak jó tapasztalataim vannak vele.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.18. 11:21

Lovász András írta:
2019.07.18. 08:57
... Bár a makszutov.hu-n fellelt egyetlen vélemény szerint színez (5x-ös nyújtású változat). ...
Ez érdekes. Sőt, számomra hihetetlen.

Igyekeztem szétnézni a neten a témában (ES 5x focal extender), és a színezést senki sem említette, viszont annál többen dicsérték a különböző review oldalakon.
Olyan véleményt olvastam, aki az "általános optikai minőséget" kifogásolta, de ezek mind az objektív-átmérőhöz és/vagy a távcsőtípushoz, annak optikai minőségéhez képest túlzó elvárások voltak (jóval túl a 2D-szabályon, és köztudottan messze nem csúcsminőségű rendszereken). Egy 5x-ös nyújtás a távcső meglévő "alap-hibáit" már igen jelentősen felnagyítja, így nem meglepő, hogy egy "less than perfect" kukker képe komolyan romolhat ekkora nyújtással.

Mindazonáltal az idézett tesztelő - ha jól értem - egy Newtonnal való használat során tapasztalta a színezést a Jupiteren és a Marson, ahol a távcső önmaga nem színezhet. A neten viszont ilyen hibáról senki nem írt, legalábbis a ráfordított 10-15 perc alatt ilyet nem találtam. Én is fontolgatom (a meglévő TV 2x 2" mellé) egy ötszöröző beszerzését, de momentán a TV Powermate sorozata jelenleg kívül esik a lehetőségeimen, ezért fordítottam erre a kérdésre most több időt. (Korábban volt egy TV PM 2" 5x-őm, de hülye voltam, és eladtam... :oops: )

A bejegyzések alapján esélyesnek tartom, hogy befizetek majd rá, és az az árcédulája is szimpatikus. Valahogy nem hiszem el - eddigi, alapvetően pozitív ES tapasztalataim alapján -, hogy egy ES üveg ilyen durván hibás lenne, hogy: "A Jupiteren nekem a vártnál többet színezett. A Merkúr pedig egy szivárványgömb lett."

Sokkal inkább úgy gondolom, hogy igen nagy valószínűséggel a légköri diszperzió hatását nézte a talán nem túl rutinos kolléga a nyújtótag hibájának. Az én - egyébként valóban perfekt - TV 2x Powermat-em is színezősnek tűnik, ha cca. 40°alatti magasságokon nézem a bolygókat, és ez a hatás a nagyítás növelésével együtt nő. De beteszem a fényútba az ADC szűrőmet, beállítom, és a színezés "huss", már el is tűnt... :lol:

Amit pedig ír: "Persze még mindig kevésbé, mint a régi egyszerű Barlow-val, és szinte alig sötétebb vele a kép." teljesen érthető, hiszen a "régi egyszerű Barlow" még a saját színezését is ráteszi a diszperzióra. (A véleményeket is véleményezni kell... ;) )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”