eVscope távcsövek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.11. 10:34

Szerintem ez a video kb. pont megmutatja mire képes ez a technológia most:
https://v.kickstarter.com/1562874976_a6 ... 4_high.mp4

Látható benne, hogy milyen a szenzorból kijövő nyers videókép. (Mint várható: vacak.)
Látható, amikor pár másodpercnyi buffereléssel, és a bufferelt tartalom folyamatos stackelésével egy feljavított, élesített videóstreamet csinálnak. Valóban sokkal jobb. Ám a látható kép nem forradalmian, több százszor jobb, mint az optikai látvány lenne, hanem épphogy némileg. (Ez egy 15 cm-es távcső...)
Látható, hogy tudnak csinálni fotót is, amihez sokkal hosszabb felvételt stackelnek, és az eredmény egy közepesen jó állókép, amit aztán lehet nézegetni sokáig.

Ami a problémám:
A leírásokban hangsúlyozottan szerepel a real time megjelenítés, miközben az illusztrációk jelentős része az állóképekből van válogatva.
A látható technológiával szerintem halvány mélyég objektumokról nem lehet normális, élvezhető, pláne az optikai látványnál lényegesen jobb real-time videóképet összehozni.
Ilyen állóképek készítése meg valóban nem kunszt, maximum az az előny, hogy helyben, pár perc alatt már élvezhető a látvány (ami gondolom csak jó közepes ahhoz képest, amit egy professzionális képfeldolgozás, és manuális utómunka eredményezne ugyanabból a nyersanyagból).

Én nem tartom kizártnak, hogy egyszer majd ez az egész nagyságrendekkel feljavított élő videóstream működni fog, akár halvány objektumokra is, de szerintem most ez még kamu.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.07.11. 10:43

Tulajdonképen egy valós idő kép lesz igen olcsón az eddigi technikák hasonló megjelenitéseihez képest. Sőt, az a 16-os határmagnitúdó nem akármi - árban, technikában. Ez egy tökéletes néptávcső, azoknak akik kiábrándultak a kapható középkategóriák adta látványból. Néptávcső ? Talán az Unistellar már annál több.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.11. 10:53

Hát nem tudom. A 16 Hmg nyilván az állóképekre vonatkozik - ott ez nem nagy dolog. A videstreamé szerintem nem, vagy alig haladja meg a távcső sima, optikai Hmg-jét.

Szerintem mondjuk a Celestron (látva a Kicskstarter projektek népszerűségét), már jó eséllyel dolgozik egy olyan okulárkihuzatba illeszthető eszközön, ami kb ugyanezt tudja, csak jobban (mert fejlesztésben és gyártásban van néhány évtized előnyük). És minden létező távcsőre rá lehet majd tenni, negyedennyiért...
Ha az sikeres lesz, akkor pár év múlva a Sky Watcher is kiadja majd feleannyiért.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.07.11. 11:01

.géza írta:
2019.07.11. 10:28
Eddig nem tudtam belépni - büntetés második fokozat ?
Nem, más lehetett a probléma. Ha büntit kapsz arról tudni fogsz.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.07.11. 11:08

Ankalimon írta:
2019.07.11. 10:53
Hát nem tudom. A 16 Hmg nyilván az állóképekre vonatkozik - ott ez nem nagy dolog. A videstreamé szerintem nem, vagy alig haladja meg a távcső sima, optikai Hmg-jét.

Szerintem mondjuk a Celestron (látva a Kicskstarter projektek népszerűségét), már jó eséllyel dolgozik egy olyan okulárkihuzatba illeszthető eszközön, ami kb ugyanezt tudja, csak jobban (mert fejlesztésben és gyártásban van néhány évtized előnyük). És minden létező távcsőre rá lehet majd tenni, negyedennyiért...
Ha az sikeres lesz, akkor pár év múlva a Sky Watcher is kiadja majd feleannyiért.
Na ebben már látok némi értelmet. Nem egy zárt rendszert kell megvenned, hanem csak egy kiegészítőt, ez pozitív mindenképp. Bemutatózásra jó (anélkül-vele összehasonlításra, érdekességképp), illetve nem utolsó sorban komolyabb teljesítményű távcsövekre is feltehető. Ha nem szállnak el az árával, egy kis fun faktor miatt érdekes lehet, tábortűz mellett a haverokkal.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.11. 11:23

Tüsi írta:
2019.07.11. 11:08
Na ebben már látok némi értelmet. Nem egy zárt rendszert kell megvenned, hanem csak egy kiegészítőt, ez pozitív mindenképp. Bemutatózásra jó (anélkül-vele összehasonlításra, érdekességképp), illetve nem utolsó sorban komolyabb teljesítményű távcsövekre is feltehető. Ha nem szállnak el az árával, egy kis fun faktor miatt érdekes lehet, tábortűz mellett a haverokkal.
Bocs, hogy magamat idézem (ez nem új hozzászólás, mert olyat már nem eszközölök ebben a topic-ban !!! :D ):

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018. november 2., péntek 18:04

cbo írta: ↑
2018. november 2., péntek 17:39
... En biztos nem fogok nezni egy ilyet.

Én sem.

De ha távcső-független eszköz lenne, és pl. egy 30 vagy 50 centis cuccba is fel lehetne dugni a mezőn, talán több értelmét látnám.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.07.11. 12:14

.géza írta:
2019.07.11. 10:43
Ez egy tökéletes néptávcső, azoknak akik kiábrándultak a kapható középkategóriák adta látványból. Néptávcső ? Talán az Unistellar már annál több.
Sokan ábrándulnak ki a középkategóriás látványtól? Egy egész nép? Sőt, több? Annyira tökéletes, hogy egy adott pillanatban több szögből is képes mutatni a Szaturnuszt. Ez azért tényleg figyelemre méltó.

Én értem, mit akarsz közölni, csak a szavak nem a legmegfelelőbbek. Mintha túlzó lenne itt-ott. Vagy naptávcsövet akartál írni, arra még jó is, bámulhatod a fehér kijelzőt, a retina attól nem válik le.

Na, csatlakozom Attilához, igyekszem kerülni, hogy ebbe belemenjek.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.07.11. 12:49

Azért el kell ismerni, Géza mindig bevisz minket a málnásba :lol:

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.07.11. 13:06

D.Laci írta:
2019.07.11. 12:49
Azért el kell ismerni, Géza mindig bevisz minket a málnásba :lol:

D.Laci
De soha nem mond, vagy mutat tényeket, bizonyítékot. Számszakilag. Addig csupán az ő fantáziája, amit tényként közöl, és ez a baj vele.
Géza! Felhívom a figyelmed, (már nem először) hogy ebbe a fórumba, mivel ez egy szakmai fórum, ha saját szubjektív véleményedet írod, akkor tedd hozzá, hogy ez csupán a saját véleményed, mert megtévesztő lehet mások számára. Tiszteletben tartom, hogy neked az a véleményed, hogy ez a távcső forradalmi, össznépi, megváltoztatja az életünket, jótékony hatással lesz a vércukor szintre, stb. De tedd hozzá, hogy ez a te véleményed, és nem tudod bizonyítani semmivel.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.07.11. 13:15

Attila írta:
2019.07.10. 17:54
.géza írta:
2019.07.10. 10:22
... beteszem a legolcsóbb eV műszert nézegetni. ...
Hát, Géza, csak nézegesd bátran! Ezekkel a referenciaképekkel becsületesen tökön szúrták most magukat, legalábbis az én szememben...
A két Szaturnusz kép elkészítése között kb. 8 év telhetett el (a gyűrűrendszer szöghelyzetéből egyértelműen kiolvasható):

Saturn.JPG

Forrás: http://www.nakedeyeplanets.com/saturn.htm

A középső kb. mostani vagy közelmúltbeli lehet, a balszélső viszont 2011 körüli. (Kivéve, ha 2021-ből hoztak el képeket magukkal az időgépükkel, ami vélhetően a következő start up-juk lesz... :mrgreen: )
Ezek szerint ez a start-up már legalább nyolc éve fut (long-start-up) és már az első évben ilyen kiváló képeket tudott produkálni... :roll:
Csak azt nem értem, hogy miért nem dobták piacra már 8 évvel ezelőtt, ha ilyen szuperül muzsikált már akkor is ???

Nálam a hitelességük ezekkel az összeollózott "saját képekkel" kb. nullára redukálódott.

Mostantól csak akkor fogok ebbe a topic-ba írni, ha valahol, valamikor bele tudtam nézni ebben cuccba, és láttam is vele valamit...
De inkább fenem a fogamat egy jó bográcsosra, mint erre a marketing-szemétre. (Ha mégis valami szuper cucc lesz, akkor majd jól bocsánatot kérek. ;) De erre nem túl sok esélyt látok.)


MDA

Géza, azért el kell ismerned, ez a Szaturnusz dolog halál kínos az evMulatós scope-ra, és a fejlesztő teamre nézve. :roll: :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”