eVscope távcsövek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.07.10. 08:59

mizar írta:
2019.07.10. 07:52
Látjátok, mégis jó ez a topik, egy csomó fontos dolgot tudunk itt megbeszéln. :lol:
Hát igen, kérlek titeket a táboros kommentek a táboros témába menjenek :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.10. 09:05

Tüsi írta:
2019.07.10. 08:59
Hát igen, kérlek titeket a táboros kommentek a táboros témába menjenek :)
Teljesen jogos, bocsi!
Ezt hagyjuk meg Géza homokozójának... :mrgreen:


Géza!

Ha eljönnél az MTT-re, ott személyesen tisztába tehetnénk a témát (mert itt reménytelen, és nem csak én látom így...).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.07.10. 10:22

Higgyétek el, nagyon sajnálom nem tudok menni. Pedig tudom, az a rét az amatőr mennyország a sok tapintható műszerrel. Ritka alkalom. Azért hogy a téma ne fulladjon más témába (hol a rendőr ? Engem hamar elintézett.)) beteszem a legolcsóbb eV műszert nézegetni. Hazai boltok már fenik rá a fogukat, elképzelem. https://www.kickstarter.com/projects/13 ... -telescope Még mindig kiváncsi vagyok vajon milyen rendszerű Cassegrain. Talán valami új ?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2019.07.10. 11:57-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.10. 10:34

Milyen szegényes a felhozatal: hogy-hogy "LMBTQ Pink" nincs??????
Pedig az volna az igazán trendi, az "új idők szava"... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.07.10. 12:25

.géza írta:
2019.07.10. 10:22
beteszem a legolcsóbb eV műszert nézegetni. Hazai boltok már fenik rá a fogukat, elképzelem.
Géza!
Ezt a minőséget simán hozza a te ED APO-d is ,még jobbat.
Viszont reálisnak tűnik a látvány, de ez tényleg nem egy világmegváltó élmény.
Egyedül a pik-pak élmény adott, kicsi, kompakt, zsebben elfér stb, de ezt tudják az MC-k is kevesebb pénzből.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2019.07.10. 14:36

.géza írta:
2019.07.10. 10:22
beteszem a legolcsóbb eV műszert nézegetni. Hazai boltok már fenik rá a fogukat, elképzelem. https://www.kickstarter.com/projects/13 ... -telescope Még mindig kiváncsi vagyok vajon milyen rendszerű Cassegrain. Talán valami új ?
Átnéztem ezt a csodabogarat, a sok csillámporhintés között azért sikerült érdemi információt is találni a honlapon.

-Jézusmárja, a mechanikáját is dizájner álmodta meg, nem mérnök. Botrányosan semmire se való annak az ívnek a görgős megvezetése.
-optikai rendszer valamilyen f/10 cassegrain, teljesen mindegy milyen korrekciós taggal (a porvédelem az elsődleges gyakorlati szerepe) mert ennél a szenzornál nem kell a "maximálisanpengeélesextrémborotvaleképzés", se a hatalmas sík, jól korrigált képmező. Úgyse marad helyén a képsík és az élesség a rendszer várhatóan mechanikusan rövidke élettartama során.

Száraz adatok: 152/1524 katadioptrikus
szenzor MT9M001C (1280x1024; 5,2um pixelek; 6,6x5,3mm; 55% max QE; 0,7"/pixel; 0,25°x0,2° látómező (M81 nem fér bele!!!)
Kereső-nagylátószögű kamera 40mm fókuszú f/2 lencse.

3 tesztképet tettek fel, a 2 szaturnusz nekem bűzlik, bár az említett 2x nyújtó és másik kamerával lehetséges, de a gyűrűk dőlése elárulja, hogy az egyik kép még messze a prototípus elkészítése (2015) előtt készült. Az M31-ről még elfogadnám, hogy egy központi kivágás a keresőkamera képéből, de nem hiszem, hogy egy 20mm átmérőjű f/2 lencse tényleg tud ilyen pici csillagokat.

Maga az f/10 optika követeli az expóidőt, amit ettől a remegősnek ígérkező Alt-Az állványtól nem fog tudni megkapni, hiába jó kiolvasási zajú az amúgy középszerű szenzor. Lesz majd sok-sok "hűdeszépahold" ámuldozás (vizuálisan még szebb), odanézz fogtam valami maszatkupacot (ez a teljes látómezőt kitöltő M51) és "fotometriai mérések" egyedi csillagokról, mint "tudományosítható munka" kalibrálatlan eszközökkel.

Géza Hubble képeket vár el ezektől a kütyüktől. Akinek van egy kis tapasztalata a fotózásban, az tudja mit lehet kihozni ekkora műszerekből, de azt is tudja, hogy mennyi kifinomult(!!!) munka szükséges 1-1 interneten megjelenő fotóhoz. Azok tényleg szépek. Aztán vannak az egyszerű próbálkozások lelombozó sikertelenséggel. Ennél nincs fényerő, hogy gyorsan összeszedjen elegendő fotont a szenzor a megfelelő jel-zaj arányhoz. A gyerek (vagy gyermeki felnőtt aki nem hallgat a tapasztalt társakra és megveszi) meg 5-10 percnél többet nem fog elidőzni egy objektumnál, hogy kivárja míg összesztekkel elegendő expót a cucc.

Hadd mutassak egy példát:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5DB7B1ED
Saját darkolt nyerskép 250/1000 távcsővel és 0,74x reduktorral (f/3, 1"/pixel), ASI120 kamera, 10sec expó. Ennek a képnek a jel-zaj viszonya 5,5x jobb, mint egy ugyanígy 10s expónak a bűvös HiUni-val. Tehát a varázstávcsővel 31x10sec expóból sztekkelve sikerül elérni a mellékelt kép minőségét. Ez 5 perc. Lehet persze algoritmusokkal szépíteni, leginkább zajszűréssel kozmetikázni és élesíteni. És elegendő ez a szint? Ha igen, akkor nagy baj van.

De majd a fizika igazolja magát az első szállítás után.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.10. 16:14

Nem feltétlenül szeretném védeni ezt az eszközt, mert roppant fura az egész (még akkor is, hogyha tudjuk, hogy egy Kickstarter értékesítés sikeréhez sok-sok csillogást kell mutatni, meg petárdát elpuffogtatni.)

De.

Van egy beszámoló a blogjukon: https://unistellaroptics.com/a-report-o ... stronomer/

Ez elméletileg egy tényleges észlelés egy nevesített, valódi amcsill által, tetejében helyben összehasonlítva egy 40 centis dobson képével.
A leírás lényege, hogy az M42-t észlelték mindkét műszerrel (ami ugye eleve legalább egy fokos látómezőt feltételez), és a kis 10 centis varázstávcső a fotografikus erősítéssel/megjelenítéssel szebb, tisztább képet adott.
Képet is mellékletek - ha tényleg ezt látták belenézve az okulárnak álcázott képernyőbe, akkor az már valami.

De tényleg nehéz elképzelni, hogy ilyen kép mennyi expozícióval, és milyen automatizált képfeldolgozási algoritmussal áll elő.
(Megjegyzem, ők pont azt állítják, hogy ebben van a varázslat lényege: olyan full automatizált, villámgyors, és ultrahatékony képfeldolgozást alkalmaznak, amit más nem tud. És pont ott van a probléma, hogy ezt k. nehéz cáfolni, mert bármit mondasz, azt mondják, hogy nekik jobb a szoftverük, mint azt te el tudnád képzelni...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.07.10. 17:10

Remélem az MTT2020-ra hoz valaki, (esetleg Géza) egy ilyen szerkentyűt, én meg viszek egy gereblyét, hogyha mindenkinek leesik az álla, akkor azzal összehúzzam, hogy ki-ki megtalálja és visszarakja helyére a sajátját.
A viccet félretéve és elfogadva a linkben szereplő véleményt, ez akkor is egy elektronikusan manipulált megjelenítés.
Semmi köze a szemednek a megfigyelt objektumról érkező fényhez.
Egy memóriakártyán lévő Hubble képet is nézhetek ennyi erővel egy kis lyukon keresztül egy monitoron, mondjuk a teraszon, hogy legalább a szél fújjon közben és fázzak.
Ennek szerintem az amatőr csillagászathoz annyi köze van, hogy a műszert ugyan arra az objektumra állítjuk rá. Semmi több.
Ugyan abból a nyersanyagból ahány amatőr, annyiféle végeredményt hoz ki számítógépes feldolgozás után. Akkor melyik közülük az ami a valóságot tükrözi?
(Rossz analógiával élve ez olyan, mintha egy osztály a kiránduláson sajtos-tejfölös lángost eszik, minden tanulónál annak végeredménye más és más állagú lesz.)
Bocs a morbid hasonlatért, de én ezt így gondolom és nem is foglalkoznék vele a továbbiakban. :(

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.07.10. 17:37-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.07.10. 17:16

Én nem látok ebben semmi különöset, nem a legdrágább, nem a legjobb, ez egy termék, van ára, tud amit tud.

Azért ha olyan egyszerű lenne ezt az egészet kifejleszteni legyártatni x millió példányban, akkor uccu neki hajrá, miért nem csinál valami ettől jobbat nagyobbat ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.10. 17:54

.géza írta:
2019.07.10. 10:22
... beteszem a legolcsóbb eV műszert nézegetni. ...
Hát, Géza, csak nézegesd bátran! Ezekkel a referenciaképekkel becsületesen tökön szúrták most magukat, legalábbis az én szememben...
A két Szaturnusz kép elkészítése között kb. 8 év telhetett el (a gyűrűrendszer szöghelyzetéből egyértelműen kiolvasható):
Saturn.JPG
Forrás: http://www.nakedeyeplanets.com/saturn.htm

A középső kb. mostani vagy közelmúltbeli lehet, a balszélső viszont 2011 körüli. (Kivéve, ha 2021-ből hoztak el képeket magukkal az időgépükkel, ami vélhetően a következő start up-juk lesz... :mrgreen: )
Ezek szerint ez a start-up már legalább nyolc éve fut (long-start-up) és már az első évben ilyen kiváló képeket tudott produkálni... :roll:
Csak azt nem értem, hogy miért nem dobták piacra már 8 évvel ezelőtt, ha ilyen szuperül muzsikált már akkor is ???

Nálam a hitelességük ezekkel az összeollózott "saját képekkel" kb. nullára redukálódott.

Mostantól csak akkor fogok ebbe a topic-ba írni, ha valahol, valamikor bele tudtam nézni ebben cuccba, és láttam is vele valamit...
De inkább fenem a fogamat egy jó bográcsosra, mint erre a marketing-szemétre. (Ha mégis valami szuper cucc lesz, akkor majd jól bocsánatot kérek. ;) De erre nem túl sok esélyt látok.)


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.07.10. 18:03-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”