Barlow lencsék

vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.06.13. 17:34

.géza írta:
2019.06.13. 10:35
Ez a Barlowdolog jó-e rossz-e, mindig felmerül. Nekem igy alakult, ha már van, előveszem mikor kell. Akromatikus Fraunhofer standard optikáimnál javit, Plössl rendszerü kevés üvegű olcsóbb okulárjaimhoz hasznos. Igen magas százalékban ilyesmi van a kezekben egyébként is - manapság még. Más a helyzet APO - és hasonló esetében. Ott is a Plösslök elviselik eredménnyel, ám az értékesebb soküvegű okulárok már nem annyira. Ez a tudomány. Fizika. Soküveg sok elnyelés. Rövid fókuszuak ezekből egyébként is tartalmaznak valami barlowot gyakran. Hacsak az a fránya bevonat nem csinál valami mást. Ezekkel a bevonatokkal ma már számolni kell. Módosithatnak a fizikán - ahogy eddig elképzeltük.
ennek megint se füle se farka.

- mit "javít" az akromatikus optikánál (amit APOnál nem)?
- mit jelent az, hogy a "soküveges" okulárok nem viselik el a Barlow-t? Ugye nem gondolod, hogy az a pár % fényveszteség a több üvegfelület miatt számít bármit is, a Barlow tekintetében?
- mi a búbánatot csinál az a "fránya bevonat" a fényvisszaverés csökkentésén kívül?
- "módosít a fizikán" WFT??

Megint hablatyolsz, aztán idetéved egy kezdő, és azt látja, hogy olcsó oksihoz jó a Barlow, drágához rossz. Ami egy ökörség természetesen.
Egy jó minőségű Barlow - nem kell Televue-ig elmenni - simán pont olyan képet ad, mint a megfelelő kisebb fókuszú ugyanolyan típusú okulár Barlow nélkül.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.06.13. 19:35

Ezért jó ez a Fórum, mindketten elmondhattuk a véleményünket a dologról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.07.02. 13:56

Halló halló mindenki! Keresek egy speciális célra "zoom-barlow" toldatot. 1-5 szörös nyújtás állítható egy okulár elött, avagy az okulár helyére tett kamera, vagy más műszer elött. Aki esetleg tud ilyenről, legyen az akár 2"-os, vagy kisebb, azt kérem, hogy jelezze. Előny, ha a nyújtás változtatása közben a végződések nem forognak el egymáshoz képest. Csak erre kérek választ, nem a helyettesítő megoldásokra! A paraméterek lehetnek eltérőek is. Hol kapható, milyen adatokkal, és mennyibe kerül? Ha valakinek van, és el akarja adni, az is érdekel. Természetesen széles sávban korrigált, IR - UV sávú érdekel. Köszönettel: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 09:33

Van egy okulárom, aminek a végébe nem fér bele a barlow. Létezik ilyen kis toldóka, amit beletekerek az okulárba és abba a barlow-t vagy ilyenkor felejtős a dolog? :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.07.05. 09:59

Nálam pl. a 3x TeleVue Barlow-t kicsavarva a toldatból nem lehet a szintén TeleVue gyártmányú Plössl-jeim végébe csavarni (de más okuláromba se). Hát nem kicsit voltam meglepődve, pedig azért a TeleVue nem egy gagyi márka, mint tudjuk.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 10:15

ruszatti írta:
2019.07.05. 09:59
Nálam pl. a 3x TeleVue Barlow-t kicsavarva a toldatból nem lehet a szintén TeleVue gyártmányú Plössl-jeim végébe csavarni (de más okuláromba se). Hát nem kicsit voltam meglepődve, pedig azért a TeleVue nem egy gagyi márka, mint tudjuk.
És akkor nincs is megoldás? Ilyen pár mm-es gyűrű? Ez akkora fság. A legtöbb barlow nagyítását pont ezzel lehet variálni és nincs erre egy univerzális okosság (vagy csak nem tudunk róla :) )
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.05. 11:43

kazi írta:
2019.07.05. 10:15
És akkor nincs is megoldás? Ilyen pár mm-es gyűrű? Ez akkora fság. A legtöbb barlow nagyítását pont ezzel lehet variálni és nincs erre egy univerzális okosság (vagy csak nem tudunk róla :) )
Egy másik topic-ban is írtam, hogy az optika (legalábbis, ha a képminőség fontos) nem egy lego-szerű összerakós játék. Elvileg bármilyen üvegeket egymás mögé lehet pakolni, de az eredmény legtöbbször kiábrándító lesz - ha kapsz éles képet egyáltalán...
Pl. egy-egy gyártó is csak bizonyos okulártípusaira tudja a parfokalitást biztosítani, pedig neki csak saját magával kellene kompatibilisnek lennie.

Szerintem csak nagyon-nagyon sokat észlelő, és nagyon sok eszközt kipróbált amatőrcsillagásznak lehet érdemben is beszámítható véleménye a különböző összeállításokról.
Én pl. "istenítem" a TV Powermate nyújtótagját (eddig kettőt volt módom használni, egy 2x-est és egy 5x-öst, mindkettő 2"-os), de csak a saját eszközeimmel használtam, ami szintén "elég jó".
De ha valakinek egy "szub-optimális" távcsöve van, előfordulhat, hogy egy hasonlóan, önmagában "szub-optimális" nyújtótaggal éppen összeillenek, és együtt jobb lesz a képe. Hallottam már ilyet, bár nem láttam, és kissé szkeptikus vagyok, hogy ez mennyire igaz, és mennyire lehet gyakori... Az biztos, hogy ha valami önmagában jó, akkor abból baj nem lehet.

Összefoglalva: nehéz egy ilyen kérdésre megmondani a tutit; én legalábbis nem tudom. Főleg "univerzális" megoldások nincsenek. Ki kell próbálni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 12:01

Attila írta:
2019.07.05. 11:43
kazi írta:
2019.07.05. 10:15
És akkor nincs is megoldás? Ilyen pár mm-es gyűrű? Ez akkora fság. A legtöbb barlow nagyítását pont ezzel lehet variálni és nincs erre egy univerzális okosság (vagy csak nem tudunk róla :) )
Egy másik topic-ban is írtam, hogy az optika (legalábbis, ha a képminőség fontos) nem egy lego-szerű összerakós játék. Elvileg bármilyen üvegeket egymás mögé lehet pakolni, de az eredmény legtöbbször kiábrándító lesz - ha kapsz éles képet egyáltalán...
Pl. egy-egy gyártó is csak bizonyos okulártípusaira tudja a parfokalitást biztosítani, pedig neki csak saját magával kellene kompatibilisnek lennie.

Szerintem csak nagyon-nagyon sokat észlelő, és nagyon sok eszközt kipróbált amatőrcsillagásznak lehet érdemben is beszámítható véleménye a különböző összeállításokról.
Én pl. "istenítem" a TV Powermate nyújtótagját (eddig kettőt volt módom használni, egy 2x-est és egy 5x-öst, mindkettő 2"-os), de csak a saját eszközeimmel használtam, ami szintén "elég jó".
De ha valakinek egy "szub-optimális" távcsöve van, előfordulhat, hogy egy hasonlóan, önmagában "szub-optimális" nyújtótaggal éppen összeillenek, és együtt jobb lesz a képe. Hallottam már ilyet, bár nem láttam, és kissé szkeptikus vagyok, hogy ez mennyire igaz, és mennyire lehet gyakori... Az biztos, hogy ha valami önmagában jó, akkor abból baj nem lehet.

Összefoglalva: nehéz egy ilyen kérdésre megmondani a tutit; én legalábbis nem tudom. Főleg "univerzális" megoldások nincsenek. Ki kell próbálni.


MDA
Pont ez a bajom, hogy kipróbálni nem tudom, mert belekoccanna a barlow lencséje az okuláréba. Nem tudom becsavarni. A barlow saját csövével meg 2,24 lenne az okulár fókusza, az nekem használhatatlan. Kéne valami közdarab, amivel 1,3-1,5 között tudnám nyújtani a fókuszt.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.05. 12:53

kazi írta:
2019.07.05. 12:01
Pont ez a bajom, hogy kipróbálni nem tudom, mert belekoccanna a barlow lencséje az okuláréba. Nem tudom becsavarni. A barlow saját csövével meg 2,24 lenne az okulár fókusza, az nekem használhatatlan. Kéne valami közdarab, amivel 1,3-1,5 között tudnám nyújtani a fókuszt.
Attól tartok (legalábbis így, látatlanban), ennyire spéci elemet jó eséllyel csak csináltatni tudsz egy esztergályossal...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 13:23

Attila írta:
2019.07.05. 12:53
kazi írta:
2019.07.05. 12:01
Pont ez a bajom, hogy kipróbálni nem tudom, mert belekoccanna a barlow lencséje az okuláréba. Nem tudom becsavarni. A barlow saját csövével meg 2,24 lenne az okulár fókusza, az nekem használhatatlan. Kéne valami közdarab, amivel 1,3-1,5 között tudnám nyújtani a fókuszt.
Attól tartok (legalábbis így, látatlanban), ennyire spéci elemet jó eséllyel csak csináltatni tudsz egy esztergályossal...


MDA
Hát ez szomorú. Akkor le kell szoknom a barlow-zásról... :D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”