Nemzetközi Űrállomás észlelése

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.01. 15:30

Attila írta:
2019.07.01. 11:10
Tom írta:
2019.07.01. 07:18
... Van valakinek ötlete, hogy tudnék élesre állni ilyen esetben? ...
Én rendszeresen a Nap peremére állítom az élességet "szemre", és ha van folt, akkor arra még pontosítom. Ha nincs folt, akkor pedig a granulációra (az mindig van, csak ahhoz jó távcső kell...).
De általában a napperem is elegendő szokott lenni már elsőre is, vizuálisan és a monitoron is.

A kamerát pedig inkább enyhén alulexponáltra állítsd, mint túlexponáltra, mert egyrészt, úgy jobban is látni a monitoron a kép részleteit, másrészt a rövidebb expo miatt az egész kép is kevesebb légköri zavarást tartalmaz.


MDA
Köszönöm a tanácsot. A granulás jó ötlet, csak sajnos a rendszeremen nem hiszem, hogy használni lehet, eddig eszembe sem jutott, de legközelebb megnézem ez is.
A napperemet használom én is élességállításra jobb híján.
Valószínűleg régi laptopom kijelzője is akadály, bár próbálom megtalálni az optimális beállítást, a kész videót már asztali gépen nézve mégsem tűnik optimálisnak.
Mutatom mit sikerült összehozni:
0361.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.01. 15:51

Tom írta:
2019.07.01. 15:30
... Mutatom mit sikerült összehozni:
Ez nagyon erősen túl van exponálva. Rövidebb expo-val próbálkozz (és/vagy nagyobb frame/sec-mal).
Az élesség egyébiránt - szerintem - annyira rossz nem lehet, mert ott látszik valami folt (szoros bipolár?), de a távcső kontrasztja sem a legjobb (belső fényszóródások és visszaverődések miatt).
Milyen kukkert használsz, és milyen fénycsökkentő eszközt?



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.02. 07:17

Attila írta:
2019.07.01. 15:51

Milyen kukkert használsz, és milyen fénycsökkentő eszközt?

MDA
MC127/1500, Baader napszűrő fóliával. A kamera pedig egy ASI 120 MC.

Sajnos nem írtam fel de 4-5 ms között volt az exponálás, legközelebb megpróbálom még jobban visszavenni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.02. 08:07

Tom írta:
2019.07.02. 07:17
MC127/1500, Baader napszűrő fóliával. A kamera pedig egy ASI 120 MC.
Könnyel lehet ám az is, hogy az a fólia ide (a 127-es átmérőhöz ekkora fókusznál) már kevés, talán F/25 körül lenne jó.

A távcső és a kamera jó, de a fólia helyett én Herschel-prizmát ajánlok; sokkal élesebb, kontrasztosabb, "keményebb" a képe. Nem feltétlenül kell a százezres Bresser, a sokkal olcsóbb Lacerta is már minőségi ugrás a fóliához képest (de azért nyilván drágább is, mint a fólia...).

Továbbá egy legalább kétszeres (de inkább még nagyobb) fókusznyújtást is javaslok (ez bolygókhoz is kell majd, nem csak a Naphoz), de a Barlow-okkal vigyázni kell, mert azok között sok a gagyi. A Televue-vel tutira nem eshetsz hasra, de az nagyon drága. Másoktól viszont azt hallottam, hogy a Baader Q-Barlow is egy egész jó, "közép-áras" cucc.
Valamint a nyújtás kihozza a távcső leképezési hibáit is, tehát csak óvatosan nyújtogass. De ha a távcsöved optikája szuper, akkor akár az ötszörözővel is bepróbálkozhatsz jó égen (ha a seeing 7-es, vagy a feletti), ez az átmérő ezt még könnyebben lehetővé teszi. De szerintem ne ekkorával kezd...

Az MC-nek szerintem van annyi back-fókusza, hogy ezek a cuccok be is férjenek a kamera elé.

Ha a fentieket össze tudod spórolni, akkor már csak szoftver, tudás és rutin kérése a szuper kép. (Meg persze seeing, ami már nem rajtad múlik... :mrgreen: )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.02. 14:56

Attila írta:
2019.07.02. 08:07

A távcső és a kamera jó, de a fólia helyett én Herschel-prizmát ajánlok; sokkal élesebb, kontrasztosabb, "keményebb" a képe. Nem feltétlenül kell a százezres Bresser, a sokkal olcsóbb Lacerta is már minőségi ugrás a fóliához képest (de azért nyilván drágább is, mint a fólia...).

Továbbá egy legalább kétszeres (de inkább még nagyobb) fókusznyújtást is javaslok

MDA
A Herschel prizmán már gondolkodtam, de nem tudom mennyire jó beengedni a tubusba a hőt. Bár tudtommal ragasztott elem nincs benne, aminek árthat.

A fókusznyújtás érdekes kérdés. Van nyújtó tagom, bolygófotózáshoz szoktam is használni, de ehhez a képhez épp egy reduktort tettem fel. (Bocsi, hogy nem mondtam, kiment a fejemből.) Egyrészt kontrasztnövelés miatt gondoltam alkalmazni, a másik ok meg a látómező növelése. Ha nagyobb a befogott terület, akkor nagyobb az esély, hogy több kockán is rajta lesz az ISS. Arról nem is beszélve, hogy könnyebb beállítani azt a területet, ahol át kell suhannia.
Azért lehet teszek egy próbát nyújtótaggal.
Lassan megy a kísérletezés, mire jön a következő alkalom szinte elfelejtem mit is akartam kipróbálni. :D:D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.02. 17:26

Bocsi, Tom, láma vagyok (... :oops: ), teljesen a Nap (napfolt) és bolygófotózásra állt rá az agyam... "Csak" a topic címéről feledkeztem meg.
Erről Murphy egyik nagy igazsága jut az eszembe: "ha az embernek kalapács van a kezében, akkor mindent szögnek néz".

Ha a cél az ISS "elkapása" a Nap előtt, akkor természetesen a teljes Nap-felületnek célszerű a képen lennie, így nem kell nyújtani a fókuszon, sőt, lehet, hogy a LM-t kell növelni egy reduktorral, ebben tökre igazad van.

A Herschel-prizmát viszont mindenképp ajánlom a Naphoz a fólia helyett, de ha reduktort is használsz, akkor azt (főleg, ha ragasztott üvegek vannak benne) a prizma utánra kell a fényútba tenni. Így viszont lehet, hogy kétcollos prizma kellene, hogy ne vignettáljon (bár nem biztos - ki kellene próbálni), az viszont sajnos drágább.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.05. 07:17

Köszönöm a válaszokat. A nyújtáson kicsit meghökkentem, de elkezdtem gondolkozni rajta :D:D
A Herschel prizmát megfontolom, napfigyelés közben többször megfordult a fejemben, hogy hasznos lenne.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.05. 10:45

Tom írta:
2019.07.05. 07:17
... A nyújtáson kicsit meghökkentem, de elkezdtem gondolkozni rajta :D:D ...
Kimondottan Nap, Hold és bolygó észlelésekhez, fotózáshoz szinte kötelező a fókusznyújtás, akár Barlow-val vagy okulár-projekcióval (ha egyébként nem "dióverőt" használsz).
De a nyújtással csak óvatosan: nagyon leront(hat)ja a képminőséget, kétszeresen is. Részben a távcső saját hibáit nagyítja fel, részben pedig a saját hibáit is rápakolja a képre.
Tehát nagy nyújtásra csak kimondottan jó optikai minőségű távcsővel és minőségi okulárokkal vagy Barlow-val (pl. Televue, de persze nem csak az lehet alkalmas) érdemes bepróbálkozni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.09.03. 09:55

Vasárnap reggel ismét volt lehetőségem próbálkozni az ISS fotózásával.
Félsikerrel. Az expozíciós időt jóval visszavettem, ahogy Attila tanácsolta, ez sokat segített, viszont most meg mintha a fókusz nem lenne jól beállítva. Bosszant a dolog, mert az esemény előtt kb 1 perccel állítottam el, egy szerintem jobbra, de tarok tőle, hogy inkább rosszabbra. Ahogy az előrejelzést néztem, szeptemberben nem igazán lesz újabb lehetőségem próbálkozni.
Viszont most valami csoda folytán, vagyis nem tudom miért, de 11 képkockán látszik az ISS. Felteszem a legjobban sikerült kockát, ami amúgy az első, amin teljesen megjelenik, meg pár kockával arrébb lévőt. Érdekes, ahogy megy a látómező közepe felé rendesen elmosódott lesz.
nap-ISS_110.jpg
nap_ISS_113.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.09.03. 10:08

Tom írta:
2019.09.03. 09:55
Vasárnap reggel ismét volt lehetőségem próbálkozni az ISS fotózásával.
Félsikerrel. Az expozíciós időt jóval visszavettem, ahogy Attila tanácsolta, ez sokat segített, viszont most meg mintha a fókusz nem lenne jól beállítva. Bosszant a dolog, mert az esemény előtt kb 1 perccel állítottam el, egy szerintem jobbra, de tarok tőle, hogy inkább rosszabbra. Ahogy az előrejelzést néztem, szeptemberben nem igazán lesz újabb lehetőségem próbálkozni.
Viszont most valami csoda folytán, vagyis nem tudom miért, de 11 képkockán látszik az ISS. Felteszem a legjobban sikerült kockát, ami amúgy az első, amin teljesen megjelenik, meg pár kockával arrébb lévőt. Érdekes, ahogy megy a látómező közepe felé rendesen elmosódott lesz.
nap-ISS_110.jpg
nap_ISS_113.jpg
Hát én itt nem látok semmit. Ez a sötét folt középen egy szenzorkosz, ezt látom.
140/890 GPU
150/930 newton
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”