Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.31. 09:32

Nem hiszem - vastag derengő sáv volt, az elején folyamatos. Nem pontszerű objektumok sorozata.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.06.26. 11:06

Huhh!

Tegnap este végre sok hétnyi kényszerű észlelési szünet után végre sikerült kitelepülni. A helyszínnek eleve sötét ege van, és tegnap az átlátszóság is nagyon jó volt: a Tejút szinte a horizontig látható volt, és a felső részeken szépen látható volt a sötét és fényes részek struktúrája. A nyugodtság is legalább 4-es volt az 5-ös skálán - a 200/1000-es távcsővel, 250x-es nagyítással is hosszú percekig teljesen nyugodt volt a bolygók képe is.

A nagy örömben elsősorban rég látott, látványos objektumokat nézegettem: ezek jöttek össze: M11 (Vadkacsa halmaz), M16 (Sas-köd), M17 (Omega-köd), M 22 (gömbhalmaz a Sagittariusban), M24 (Sagittarius csillagmező), M18 (nyilt halmaz a Sagittariusban), NGC 6605 (nyilthalmaz a Serpensben), M27 (Súlyzó-köd). Kicsit talán kommersz lista... Sajnos negyed kettő körül felkelt a Hold, és aztán fokozatosan átvette az uralmat, és egy órával később nem volt értelme folytatni.
Az M22 nagyon szép volt: nagy, fényes, rengeteg csillagra bomlott - korábban sokkal rosszabb légköri helyzetben messze nem volt ilyen látványos.
A Súlyzó-köd most kicsit csalódás volt - igaz addigra már felkelt a Hold, és az okulárok is éppen akkor kezdtek erőteljesen párásodni.
Különösen látványos volt a 102/500-as távcsőben, 3,8 fokos látómezővel a Sagittárius-Serpens objektumain pásztázni: a csillagmezőtől a Sas-ködig kb 2 látómező távolságon 5 objektumon (M24, , M18, M17, NGC 6605, M16) lépdeltem végig lassú mozgatással, és minden pillanatban 2 vagy 3 objektum látszott egyszerre a látómezőben. Igazi rich-field élmény volt...

Most alaposan sikerült tanulmányozni a Jupitert és a Szaturnuszt is - de az nem ebbe a topikba való.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.06.26. 13:19

Tegnap, még csak enyhén merültem bele a mélyég észlelésbe, mégpedig oly módon, hogy a Redmi Note 7 telefont feltéve egy fix állásba, készítettem csak pár képet kíváncsiságból, mi jön ki belőle eremény

Később mutatom a képeket is, csak majd estefele, mikor lesz több időm.

Előre annyit, hogy látszanak rajta csillagok, tehát ígéretesnek látom az eredményt.

Ha, meg majd stackelem, még jobb lesz persze. Csak ahhoz több kép kell természetesen.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.06.26. 15:07

tobe_ írta:
2019.06.26. 13:19
Tegnap, még csak enyhén merültem bele a mélyég észlelésbe, mégpedig oly módon, hogy a Redmi Note 7 telefont feltéve egy fix állásba, készítettem csak pár képet kíváncsiságból, mi jön ki belőle eremény

Később mutatom a képeket is, csak majd estefele, mikor lesz több időm.


Előre annyit, hogy látszanak rajta csillagok, tehát ígéretesnek látom az eredményt.

Ha, meg majd stackelem, még jobb lesz persze. Csak ahhoz több kép kell természetesen.

Hogyan csinálod? Okuláron át? Ha igen, milyen okulár? Sokat ronthat, tudod...
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.06.26. 22:02

Csillagos Pisti írta:
2019.06.26. 15:07
tobe_ írta:
2019.06.26. 13:19
Tegnap, még csak enyhén merültem bele a mélyég észlelésbe, mégpedig oly módon, hogy a Redmi Note 7 telefont feltéve egy fix állásba, készítettem csak pár képet kíváncsiságból, mi jön ki belőle eremény

Később mutatom a képeket is, csak majd estefele, mikor lesz több időm.


Előre annyit, hogy látszanak rajta csillagok, tehát ígéretesnek látom az eredményt.

Ha, meg majd stackelem, még jobb lesz persze. Csak ahhoz több kép kell természetesen.

Hogyan csinálod? Okuláron át? Ha igen, milyen okulár? Sokat ronthat, tudod...
A telefon kamerájával csak, nincs közte semmi távcső és egyéb optika.
south_southwest.jpg
south_jupiter.jpg
5 másodperc expozíciócal, az alsón a nagyon fényes az a Jupiter persze túl van exponálódva ...

ISO valami 300 volt, ha jól rémlik.

Ezek az 1/5 méretre kicsinyített képek. Eredeti méret 5x ekkora. Csak itt nem fér fel ilyen nagy file.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.06.26. 22:45

tobe_ írta:
2019.06.26. 22:02
Csillagos Pisti írta:
2019.06.26. 15:07
tobe_ írta:
2019.06.26. 13:19
Tegnap, még csak enyhén merültem bele a mélyég észlelésbe, mégpedig oly módon, hogy a Redmi Note 7 telefont feltéve egy fix állásba, készítettem csak pár képet kíváncsiságból, mi jön ki belőle eremény

Később mutatom a képeket is, csak majd estefele, mikor lesz több időm.


Előre annyit, hogy látszanak rajta csillagok, tehát ígéretesnek látom az eredményt.

Ha, meg majd stackelem, még jobb lesz persze. Csak ahhoz több kép kell természetesen.

Hogyan csinálod? Okuláron át? Ha igen, milyen okulár? Sokat ronthat, tudod...
A telefon kamerájával csak, nincs közte semmi távcső és egyéb optika.

south_southwest.jpg
south_jupiter.jpg

5 másodperc expozíciócal, az alsón a nagyon fényes az a Jupiter persze túl van exponálódva ...

ISO valami 300 volt, ha jól rémlik.

Ezek az 1/5 méretre kicsinyített képek. Eredeti méret 5x ekkora. Csak itt nem fér fel ilyen nagy file.


Jaaaaaa! Így már értem. Az első képen az az R CrB ha jól látom, azt is lekaptad középen fenn? Maximumon jár, ugye? :D
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.06.30. 00:42

Ankalimon írta:
2019.06.26. 11:06
Huhh!

Tegnap este végre sok hétnyi kényszerű észlelési szünet után végre sikerült kitelepülni. A helyszínnek eleve sötét ege van, és tegnap az átlátszóság is nagyon jó volt: a Tejút szinte a horizontig látható volt, és a felső részeken szépen látható volt a sötét és fényes részek struktúrája. A nyugodtság is legalább 4-es volt az 5-ös skálán - a 200/1000-es távcsővel, 250x-es nagyítással is hosszú percekig teljesen nyugodt volt a bolygók képe is.

A nagy örömben elsősorban rég látott, látványos objektumokat nézegettem: ezek jöttek össze: M11 (Vadkacsa halmaz), M16 (Sas-köd), M17 (Omega-köd), M 22 (gömbhalmaz a Sagittariusban), M24 (Sagittarius csillagmező), M18 (nyilt halmaz a Sagittariusban), NGC 6605 (nyilthalmaz a Serpensben), M27 (Súlyzó-köd). Kicsit talán kommersz lista... Sajnos negyed kettő körül felkelt a Hold, és aztán fokozatosan átvette az uralmat, és egy órával később nem volt értelme folytatni.
Az M22 nagyon szép volt: nagy, fényes, rengeteg csillagra bomlott - korábban sokkal rosszabb légköri helyzetben messze nem volt ilyen látványos.
A Súlyzó-köd most kicsit csalódás volt - igaz addigra már felkelt a Hold, és az okulárok is éppen akkor kezdtek erőteljesen párásodni.
Különösen látványos volt a 102/500-as távcsőben, 3,8 fokos látómezővel a Sagittárius-Serpens objektumain pásztázni: a csillagmezőtől a Sas-ködig kb 2 látómező távolságon 5 objektumon (M24, , M18, M17, NGC 6605, M16) lépdeltem végig lassú mozgatással, és minden pillanatban 2 vagy 3 objektum látszott egyszerre a látómezőben. Igazi rich-field élmény volt...

Most alaposan sikerült tanulmányozni a Jupitert és a Szaturnuszt is - de az nem ebbe a topikba való.
Jó lista ez. Vidéki égen most végigmentem rajta egy 12x60-as binoval. Még az M26-ot ill. az M8-at is hozzá lehet csapni.
Én is szeretem ezt a nagy látószögű pásztázást. Lehet kellene szereznem nekem is egy 102/500-at. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.01. 09:05

Ankalimon írta:
2019.05.30. 10:12
...találkoztam egy furcsa jelenséggel: Éjjel egy körül, egy órán belül kétszer is feltűnt egy vastag (szabad szemmel is érzékelhető kiterjedésű), legalább 4-5 fok hosszúságú fénylő csík, amely lassan halványodott (kb. 1-2 perc lehetett amíg eltűnt) és mintha lassan sodródott is volna. A sáv első fele-kétharmada folyamatos volt, a vége meg szaggatott, egyre ritkuló sávokból majd pöttyökből állt. Az egyik a Cassiopeiában, illetve felette volt látható, függőleges fénycsíkként, a másik majdnem vízszintes volt és a Lynx-Camelopardalis irányból tartott a Cassiopeia felé.

Egy kis nagyítású binoklival is megnéztem, de nem lettem okosabb a látványtól - kb. ugyanaz volt, mint szabad szemmel, csak jobban látszott a vastagsága, meg még akkor is láttam, amikor szabad szemmel már láthatatlanná halványult.

Kicsit olyan volt, mint egy tűzgömb utáni halvány fénylés, de nem láttam felvillanást egyik esetben sem.
Ez érdekes, én kb. 2 hónappal ezelőtt láttam ugyanilyen csíkot. Teljesen határozott kezdete és határozott vége volt és lassan araszolt kelet felé, leginkább ahhoz a "vonathoz" hasonlított, amely Gergő videolinkjén is látható. Csak szabadszemmel tudtam hirtelen megnézni. Akkor elképzelésem sem volt, hogy mit láthattam, de örülök, hogy felvetődött...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.01. 11:04

Lovász András írta:
2019.07.01. 09:05
Ankalimon írta:
2019.05.30. 10:12
...találkoztam egy furcsa jelenséggel: ...
Ez érdekes, én kb. 2 hónappal ezelőtt láttam ugyanilyen csíkot. Teljesen határozott kezdete és határozott vége volt és lassan araszolt kelet felé, leginkább ahhoz a "vonathoz" hasonlított, amely Gergő videolinkjén is látható. Csak szabadszemmel tudtam hirtelen megnézni. Akkor elképzelésem sem volt, hogy mit láthattam, de örülök, hogy felvetődött...
Szerintem repülőgép kondenzcsík a földi fényszennyezéssel alulról megvilágítva. A szél fújja valamerre. Ha Hold is van, akkor még fényesebben látni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.02. 07:38

Hold nem volt és oldalirányú sodródást sem láttam, hosszanti irányban ment kelet felé. Látványosan fényesnek látszott. Olyan volt, mintha egy repülőgép az előtte haladó kondenzcsíkját világítaná meg, de ez a gondolat több sebből is vérzett, úgyhogy hamar elhessegettem. Amúgy éjfél körül történt a jelenség.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”