Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.06.21. 18:21

Szenzációs egyenlítői felvétel a JUNO szondától. :shock:


FB_IMG_15611295069414702.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.06.23. 19:01

Gyönyörű és informál. A bolygók a szondák képein mutatják meg magukat.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.06.23. 20:28

Június 21. estéjén készült képem a Jupiterről. Mindössze 1 peres videó feldolgozva. Lehet, hogy kissé túl színes, de ilyenre sikeredett. Több időm nem volt rá. Üdv. Imre

Ui.: Beteszem a WinJupos mutatta Jupiter képet is, az adott időpontra. Talán segít kiértékelni a képemet. A videóképemet 50%-ra átméreteztem, kicsinyítve lett!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2019.06.24. 00:12-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.06.23. 20:38

Imre írta:
2019.06.23. 20:28
Június 21. estéjén készült képem a Jupiterről. Mindössze 1 peres videó feldolgozva. Lehet, hogy kissé túl színes, de ilyenre sikeredett. Több időm nem volt rá. Üdv. Imre

20h irányban a korongon az ott a GRS. Ahol a SEB keskenyedik.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.06.23. 20:47

Imre írta:
2019.06.23. 20:28
... ilyenre sikeredett. ...
Ha a nyers video-folyam még megvan, talán érdemes lenne kisebb kontraszttal és gyengébb élesítéssel újra feldolgozni.
Persze, ha lesz időd rá. :)

Igaz, hogy kevés az egy perc, de szerintem első sorban csak túl van húzva kicsit.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.06.23. 22:41

Imre írta:
2019.06.23. 20:28
Június 21. estéjén készült képem a Jupiterről. Mindössze 1 peres videó feldolgozva. Lehet, hogy kissé túl színes, de ilyenre sikeredett. Több időm nem volt rá. Üdv. Imre
Szia Imre!

Három kérdésem lenne a képedhez:

1. Okulárt használsz bolygó videóhoz (projekció)?

2. Az egy perc alatt hány darab frame-et vettél fel?

3. Registax-ban stackelted a frame-ket?

Üdv:
Zsolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.06.23. 23:43

Válszok:
1. 127/1000 akromát, bedugva egy 2xBarlow, abba egy 10mm okulár és ebbe közvetlenül a DMC LS80, 12x zoom állásban. A Jupiter éppenhogy belefér a 640x480 videóképbe.
2. 30 fps -re van beállítva a felvétel, 4:3 képarányban és +2 a felvétel fénykorrekciója.
3. Registax programmal dolgozom, először gyártok néhány próbaösszegzést, különféle területméretekkel, és amelyik a legjobban sikerül, abból néhányat klf. módon kiélesítek.
A végeredmény úgy keletkezik, hogy szintén a Registax-ba visszateszem a félig élesített és kontrasztosított néhány képet, és azokat ismét összegzem és élesítem, de más paraméterekkel.
Eléggé hosszadalmas a dolog, de a képek sajnos nagyon gyengék, az élességet néha alig tudom beállítani, és amikor szép nyugodt a kép, és éles is, akkor sikerül a start gombbal ellökni a beállítást, és kezdhetem előről, majd újabb várás a nyugodtségra, és közben jön a felhő, amely megtréfál, mert a gépre nézve semmi nem látszik az élőképen, és csak utána veszem észre, hogy az égen sincs semmi!
A videó megvan, és ugye az is mov azaz tömörített, tehát eleve veszteséges az egész. Majd beszerzek egy tisztességes kamerát, és kell egy laptop is majd, meg egy jobb bolygózó távcső is.
Egyelőre abból főzök ami van, és ami azt illeti már egyre kevesebb az időm, és a türelmem is ezekkel az ósdi eszközökkel körülményesen alkotni. Néha azért kell egy kis gykorlás is.
Ha esetleg nappal is lesz kedvem, időm, türelmem, akkor megpróbálom a Vénuszt is elcsípni, egy átalakítptt DMC LS80 géppel, amiből kiszedtem a szűrőket és a lencséket is. Azt majd közvetlen fókuszba egy UV szűrő után beteszem, és valamit alkotok, ha sikerül. Van infra, uv, és klf. színszűrő is. Majd összehozok valamit a 4-5 egyperces videókból. Szerencsére az óramű elég pontos, és a 80%-ra kitöltött képet képes percekig (5-10) megtartani úgy, hogy a Jupiter nagyjából középen marad. Maga a légköri remegés sokszor nagyobb, mint a követési hiba. Nappal sajnos csak a pontosságra tudok hagyatkozni.
Nincs TDM, de a Vénusz videóhoz szerintem nem is kell, ha ennyire pontos a szerkezet. Tavasszal egyszer bekapcsolva maradt, és teljesen kőrbeforgott, de amikor belenéztem az okulárba másnap, még mindig láttam a fogytkozott Vénuszt. Szóval semmi extra. Teljesen alapszinten dolgozom, bárki megteheti, akinek van egy kisgépe. Okulár van, nyújtótag is, akkor máris kész a kocsi! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.06.23. 23:54

Nekem most lett egy Xiaomi Redmi Note 7 telefonom, amivel tudok 4k minőségű videót készíteni a Jupiterről is, elvileg innentől már a Registax ha bírja, meg a távcső optika amit tud jelenleg a 150-es Newston szerűségem, az fogja adni az eredményt.

Gyakorlatilag ez egy 60 000Ft-on múló dolog, most majd kiderül, hogy mennyire lesz jó, pár napon belül sort kerítek az első felvételre, az idő is a héten elvileg nem lesz nagyon felhős, így látok rá esélyt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.06.24. 00:06

Imre írta:
2019.06.23. 23:43
... A videó megvan, és ugye az is mov azaz tömörített, tehát eleve veszteséges az egész. ...
Jó, hogy feltöltöttél egy eredeti kockát is. Háááát, abból valóban nem könnyű sokkal szebbet kihozni, de szerintem a fő probléma a tömörítéssel van.
A nyers képen is látni a tömörítés okozta "multi-pixeles kockásodást", ami rengeteg részletet elsikál már a legelején.
Ha tudnál tömörítetlen képeket készíteni, úgy gondolom, azzal lépnél a legtöbbet előre.
A képméret, amit írtál, bőven elég (talán még fölöslegesen nagy is); kisebb nagyítással az optika is jobban megbirkózik, de a pixelenkénti módosítatlan képpontok megléte (azaz tömörítetlen RAW) nagyon fontos.

Bolygózáshoz valóban nem kell über-brutál tökéletes vezetés, fölösleges lenne a TDM is.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.06.24. 00:51

Köszi a tanácsot! Eredetileg azért állítottam ilyen nagyra a bolygóképet, hogy a tömörítés minél kevesebb rontással dolgozzon. Gondoltam, talán kiátlagolódik. Sajnos a nagy méret fénycsökkenéssel jár, ezért az érzékenységet növelni kellett. Ez viszont zajt okoz, sőt kényes lesz az esetleges fátyolfelhőre is. A nagy méret hátrányos a követésre, mert nagyon érzékennyé teszi a léglökésekre is a képet! Ha mondjuk csak 8x zoom-al dolgoznék, akkor lehet, hogy jobb lenne, de a megoldás a tömörítetlen felvétel lesz. Ha lehet, akkor 16 bites bontással, és akkor majd érdemes lesz kicsit nagyobb csővel dolgozni. 250 fölé akkor se mennék, hiszen a légkör nem engedi kihasználni. A Newton rendszer nem szerencsés nálam, mert az erkély korláton kívül lenne a benéző pont, tehát csak valami más rendszerű jöhet számításba.
Egy jó kis Cassegrain rendszerű hátulról nézhető cső lenne optimális, pl. egy F/24-es tükrös, és akkor elhagyható lenne a nyújtótag is. A mostani akromát meg vezetőnek is jó, meg keresőnek is, no meg ellensúlynak. A színi hibája meg nem érdekes, ha eddig jó volt, akkor ez után sem fogom kidobni, mert a Hold széle olyan, amilyen, attól még nézhető vele majdnem minden. Majd gyűjtögetek. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”