Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.06. 10:38

Úgy tűnik ma este jó seeing és felhőmentes ég várható Budapesttől délre, a Hold is viszonylag korán lemegy még. Tervezek egy mélyeges kitelepülést autóval, budapesti indulással. Akinek esetleg van kedve csatlakozni, jelezze privátban.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.18. 12:57

Üdv mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy járt-e már valaki közületek Dágon észlelni?

Tőlem nagyjából 10-15 km-re van, és ha egyszer végre felszáll a köd, szívesen kitelepülnék oda egy estére.

Válaszotokat köszönöm,

Zsolt
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.01.18. 13:17

Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.18. 12:57
Üdv mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy járt-e már valaki közületek Dágon észlelni?

Tőlem nagyjából 10-15 km-re van, és ha egyszer végre felszáll a köd, szívesen kitelepülnék oda egy estére.

Válaszotokat köszönöm,

Zsolt
Még nem jártam Dágon, de...
Szerencsés vagy, hozzád közel lesz a nyári tábor MTT 2020!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kovacsszandra
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.01.17. 14:56

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kovacsszandra » 2020.01.19. 16:46

D.Laci írta:
2020.01.18. 13:17
Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.18. 12:57
Üdv mindenkinek! https://hu.flatfy.com/

Az lenne a kérdésem, hogy járt-e már valaki közületek Dágon észlelni?

Tőlem nagyjából 10-15 km-re van, és ha egyszer végre felszáll a köd, szívesen kitelepülnék oda egy estére.

Válaszotokat köszönöm,

Zsolt
Még nem jártam Dágon, de...
Szerencsés vagy, hozzád közel lesz a nyári tábor MTT 2020!

D.Laci
Sziasztok!
Tarjánban lesz a tábor, ugye jól tudom? Előző évben már nagyon terveztük az egész családdal, hogy elmenjünk. A fiam rajong a csillagászatért!! Van egy régebbi Skywatcher lencsés távcsöve. Idén nyáron mindent megteszünk, hogy ott lehessünk!!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.01.19. 17:00

kovacsszandra írta:
2020.01.19. 16:46
D.Laci írta:
2020.01.18. 13:17
Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.18. 12:57
Üdv mindenkinek! https://hu.flatfy.com/

Az lenne a kérdésem, hogy járt-e már valaki közületek Dágon észlelni?

Tőlem nagyjából 10-15 km-re van, és ha egyszer végre felszáll a köd, szívesen kitelepülnék oda egy estére.

Válaszotokat köszönöm...

Sziasztok!
Tarjánban lesz a tábor, ugye jól tudom? Előző évben már nagyon terveztük az egész családdal, hogy elmenjünk. A fiam rajong a csillagászatért!! Van egy régebbi Skywatcher lencsés távcsöve. Idén nyáron mindent megteszünk, hogy ott lehessünk!!
Üdv a Klubban!
Tarjánban augusztus 13-16-ig.
Van már rá itt egy külön topic, érdemes figyelni.
Meteor 2020 észlelőtábor (MTT)

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Borcz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.07.29. 15:16

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Borcz » 2020.08.10. 17:36

Üdvözletem!

Végigolvastam a 125 oldalnyi hozzászólásokat, de nem igazán kaptam választ a gondomra. 60/600 as kis távcsőről váltottam nemrégiben egy 200/1200 as newtonra. Azonban valami nem stimmel, legalábbis olyan szempontból hogy: se a Szaturnuszon se a Jupiteren nem látni több különbséget, sem részletre sem nagyságra (se Cassini rés, se felhősávok max 1-2 a Jupiteren) mint a kis csővel, ami elég furcsa volt számomra, illetve mélyég objektumokat is próbáltam nézni vele több de inkább kevesebb sikerrel. Pl. Androméda, M13, M15, M51 de sajnos egyik sem volt látványos, igazából csak látni lehetett hogy van ott valami de teljesen homály fedte őket, Csillaghalmazok is mosottas halvány fények voltak, egyáltalán nem bontotta őket ( 25mm, 10mm es plössl okulárokkal), ködöknél pedig ködöt se láttam :roll: :lol: (van uhc szűrőm is, nem javított a helyzeten) Skysafarival egyeztetve a látottakat jó helyen voltam. Továbbá a program mutatja is hogy egyes objektumot kB milyen formában és részletességgel kéne látni, közelében sem volt :? Mit csinálok rosszul? A kollimácio oké, csillagtesztnél is jön a szép fánk alak (maximum egy nagyon pici torzulas az egyik szélén gondolom a fotukor közel van de nem hiszem hogy az a minimális számít?!) Falu szélén lakom az Alföldön de voltam már a szántóföld közepén is szintén ez volt a helyzet... A seeing miatt lehet ez? Vagy az átlátszóság okozza?
Köszi!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.08.10. 18:50

Nos, a bolygókon akkor jönnek igazán a részletek, amikor legalább 20 fok magasan vannak. A Jupiter és a Szaturnusz ezt este 11 körül éri el egy rövid időre. A Mars meg éjjel fél1 után, de aztán legalább jó magasra fel is emelkedik. Kell egy legalább közepes nyugodtság is.
Az M13-at magig csillagokra bontva kell látnod a 10-es okulárral! Ha ez nincs így, akkor a távcsővel lesz gond.
A ködösségek bizony szürke pacák még ennél nagyobb távcsővel is. De ha kora este ránézel az UMa-ban az M82-re, akkor kell, hogy láss benne kontrasztkülönbségeket! Légy türelmes, nézd hosszasan az objektumot, itt nem lehet sietni, idő kell a képalkotáshoz az agynak is.
Borcz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.07.29. 15:16

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Borcz » 2020.08.10. 19:01

Vizi Péter írta:
2020.08.10. 18:50
Nos, a bolygókon akkor jönnek igazán a részletek, amikor legalább 20 fok magasan vannak. A Jupiter és a Szaturnusz ezt este 11 körül éri el egy rövid időre. A Mars meg éjjel fél1 után, de aztán legalább jó magasra fel is emelkedik. Kell egy legalább közepes nyugodtság is.
Az M13-at magig csillagokra bontva kell látnod a 10-es okulárral! Ha ez nincs így, akkor a távcsővel lesz gond.
A ködösségek bizony szürke pacák még ennél nagyobb távcsővel is. De ha kora este ránézel az UMa-ban az M82-re, akkor kell, hogy láss benne kontrasztkülönbségeket! Légy türelmes, nézd hosszasan az objektumot, itt nem lehet sietni, idő kell a képalkotáshoz az agynak is.

Köszönöm a gyors választ! Megvan az Ön által írt könyv, nagyon hasznos és a benne foglaltakat alkalmazva vizsgálódok! A bolygókat az említett időpontokban néztük éjfél tájt, a mélyegeket pedig sötétedés után hajnal 1-2 ig. A távcsőnek milyen hibája lehet amiért nem látok? Tudom ezt vajon itthon orvosolni? Egyik halmazt se láttam bontották próbáltam a mellé nézest alkalmazni de akkor is minimális különbség volt. Az említett m13 at kB fél órán át követtük, ahogy olvastam 20 percek elegendőnek kéne lennie a részletek pillantásához. Köszönöm minden esetre, próbálkozunk tovább ha az idő engedi illetve vettem plusz okulart is hátha az segít. Más nem a bolt segítséget kérem.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.08.10. 19:55

Talán csak az észlelési gyakorlat hiányzik. Nem tudom. Látni kéne a távcsövet. Keressen meg egy környékbeli bemutató csillagdát vagy lelkes amatőrt, aki ránéz a műszerre. Ha elárulja, város közelében lakik, valószínűleg tudunk ajánlani erre megoldást.
Borcz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.07.29. 15:16

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Borcz » 2020.08.10. 20:34

Vizi Péter írta:
2020.08.10. 19:55
Talán csak az észlelési gyakorlat hiányzik. Nem tudom. Látni kéne a távcsövet. Keressen meg egy környékbeli bemutató csillagdát vagy lelkes amatőrt, aki ránéz a műszerre. Ha elárulja, város közelében lakik, valószínűleg tudunk ajánlani erre megoldást.
Az sem kizárt! :D Makó mellett lakom, de igazából Szegedig bevinni sem lenne probléma a csövet. Egyébként részemről tegeződhetünk :mrgreen:
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”