Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.05.16. 12:43

A szabadszemes határfényesség elegendően mérvadó. Csak azt tudni kell megbecsülni (ismerni kell az összehasonlítókat) és nem leolvasni egy kütyüről, ezért nem is trendi.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.16. 16:13

Ez a határfényesség észlelés a magam eligazodására kitűnő. Öregedő romló szememmel együtt pontosan jelezte, mire számithatok. Ám, ha ezt valóságnak jelzem, mást megtéveszt, pont a változásom miatt. A mérő nem. Nem ?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.05.16. 16:18

De. A mérő egzakt. A becslés meg becslés. A csillagász csillagász, az amatőrcsillagász meg amatőrcsillagász :D
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.16. 16:22

Akkor a klütyüvel "profibb" lett az am.cs. Nem kekeckedni akarok csak belegondoltam.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.21. 09:09

Én lelkes kütyüimádóként is Péterrel értek egyet: ez ebben a formában nem igazán hasznos tartozéka egy amcsill eszközparkjának. A határmagnitudó vizuális megállapítás azért is praktikusabb, mert az ég alatt valójában nem arra van szükségünk, hogy "objektíven" milyen az átlátszóság, hanem, hogy ott, akkor a mi szemünk éppen mennyit lát. A távcsőbe nem a mérőműszer néz bele, hanem mi...

Esetleg a közösségnek együtt hasznos lehetne egy ilyen - mondjuk szép lassan pontosabban, gyorsabban fel lehetne mérni vele a magyar fényszennyezést. Egy autóval egy igazán tiszta éjszaka alatt több száz ponton meg lehetne mérni a háttérfényességet, téképre lehetne vinni, stb. Ez szerintem hasznos volna...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.30. 10:12

A hétvégén vidékről (Kárász) próbálkoztam egy hosszabb mélyég megfigyeléssel. Az átlátszóság elég jó volt (6 Hmg felett), és a seeing sem volt rossz. Sajnos az időm legnagyobb részét a Goto vezérlés problémájának elhárításával töltöttem (béna voltam, csak otthon jöttem rá, hogy a Home pozíció beállítást csináltam rosszul). Kézi beállítással azért megnéztem a Jupitert. Közben felkelt a Hold, és a háttérfényesség elárasztott mindent.

Viszont találkoztam egy furcsa jelenséggel: Éjjel egy körül, egy órán belül kétszer is feltűnt egy vastag (szabad szemmel is érzékelhető kiterjedésű), legalább 4-5 fok hosszúságú fénylő csík, amely lassan halványodott (kb. 1-2 perc lehetett amíg eltűnt) és mintha lassan sodródott is volna. A sáv első fele-kétharmada folyamatos volt, a vége meg szaggatott, egyre ritkuló sávokból majd pöttyökből állt. Az egyik a Cassiopeiában, illetve felette volt látható, függőleges fénycsíkként, a másik majdnem vízszintes volt és a Lynx-Camelopardalis irányból tartott a Cassiopeia felé.

Egy kis nagyítású binoklival is megnéztem, de nem lettem okosabb a látványtól - kb. ugyanaz volt, mint szabad szemmel, csak jobban látszott a vastagsága, meg még akkor is láttam, amikor szabad szemmel már láthatatlanná halványult.

Kicsit olyan volt, mint egy tűzgömb utáni halvány fénylés, de nem láttam felvillanást egyik esetben sem.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.30. 10:29

Ilyennel én is találkoztam már. Hullámzó inverzión keresztülhaladó fixmagasságon repülő kondenze megjelenik, megszűnik. Egy ilyen szakaszt láthattál.
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2019.05.30. 19:20

Ankalimon írta:
2019.05.30. 10:12
A hétvégén vidékről (Kárász) próbálkoztam egy hosszabb mélyég megfigyeléssel. Az átlátszóság elég jó volt (6 Hmg felett), és a seeing sem volt rossz. Sajnos az időm legnagyobb részét a Goto vezérlés problémájának elhárításával töltöttem (béna voltam, csak otthon jöttem rá, hogy a Home pozíció beállítást csináltam rosszul). Kézi beállítással azért megnéztem a Jupitert. Közben felkelt a Hold, és a háttérfényesség elárasztott mindent.

Viszont találkoztam egy furcsa jelenséggel: Éjjel egy körül, egy órán belül kétszer is feltűnt egy vastag (szabad szemmel is érzékelhető kiterjedésű), legalább 4-5 fok hosszúságú fénylő csík, amely lassan halványodott (kb. 1-2 perc lehetett amíg eltűnt) és mintha lassan sodródott is volna. A sáv első fele-kétharmada folyamatos volt, a vége meg szaggatott, egyre ritkuló sávokból majd pöttyökből állt. Az egyik a Cassiopeiában, illetve felette volt látható, függőleges fénycsíkként, a másik majdnem vízszintes volt és a Lynx-Camelopardalis irányból tartott a Cassiopeia felé.

Egy kis nagyítású binoklival is megnéztem, de nem lettem okosabb a látványtól - kb. ugyanaz volt, mint szabad szemmel, csak jobban látszott a vastagsága, meg még akkor is láttam, amikor szabad szemmel már láthatatlanná halványult.

Kicsit olyan volt, mint egy tűzgömb utáni halvány fénylés, de nem láttam felvillanást egyik esetben sem.
Szombaton én is tartottam egy kis bemutatót a barátaimnak. 23 óra körül mi is találkoztunk a jelenséggel. Viszont, szabadszemmel csak két fényes pont volt látható egymás után menni kelet-nyugat irányba. Erre figyeltek fel a többiek, hát persze, hogy jött a kérdés "meg tudjuk nézni?" 🙂
Még sose láttam ilyet 16 év távcsövezés alatt!
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.31. 06:39

.géza írta:
2019.05.30. 10:29
Ilyennel én is találkoztam már. Hullámzó inverzión keresztülhaladó fixmagasságon repülő kondenze megjelenik, megszűnik. Egy ilyen szakaszt láthattál.
A forma, jelleg megfelelt egy kondenzcsíknak, de a kérdés, hogy mitől fénylett.
Lehet, hogy a felszínről még látóhatár alatti Hold abban a magasságban már megvilágította őket?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2019.05.31. 09:19

Üdv:
Gergő (RKM)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”