Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2019.02.27. 20:35

Andras

Mongyuk hogy ''gyonyoru megfigyelest'' akarunk vegezni.

Attila

Koszonom a hozaszolast.
Gondolom hogy az aszimetrikus szemkagylo azonos amelyik a BCo okularokan van.
Azt en is szeretem de nem a menetes fokuszereknel.

Laci

Egyet ertek , a 10mm szem tavolsag meg kenyelmes.

Mircea
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.21. 08:06

Sziasztok!

Pénteken sikerült kifognom egy párás, de nyugodt estét. Összeírtam magamnak előtte egy csomó kettőst, nagyrészt szorosakat (a feleségem meg is jegyezte, hogy nekem a kettősözéshez félmilliós távcső kell, másnak meg elég 2 liter bor is :lol: ).
Egyúttal teszteltem 2 db kölcsönkapott ES 82 fokos okulárt, amelyek nagyon jó benyomást keltettek bennem. Az Izarral kezdtem. 510x-es nagyításban jó messze voltak egymástól a kísérővel. Nagyon látványos, szép, színes kettős; mindig megcsodálom, ha tehetem :)

Ezután a 78 UMa felé fordultam. Ó, ez nem lesz kihívás -gondoltam- mivel egy 2000-es adat szerint 1,5" a szeparáció. Szintén 510x-esben gyönyörűen látszott az Airy-korong és talán 2 diffrakciós gyűrű koncentrikusan, mozdulatlanul - de semmi több! Szóló csillagnak mutatkozott! Akárhogy meresztgettem a szememet, csak 1 csillagot láttam! :shock: Többször ellenőriztem a környezetét térképen, tehát biztos vagyok benne, hogy a szóban forgó objektumot néztem. Hangsúlyozom, kimagasló volt a nyugodtság. Aztán jöttek a felhők... :(
Itthon megnéztem egy friss adatot és kiderült, hogy nem 1,5", hanem 0,5" körüli a szeparáció :oops: . No de akkor is illett volna legalább egy ellipszist, vagy egy 8-as alakot látnom, nem? Ti néztétek mostanság?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.05.21. 10:08

78 UMa (BU 1082)
https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=55607

Kb. 0.6"-es, közel 3m eltérésű pár. Nem csodálom, hogy nem láttad a kísérőt. A BU jelzésű párok, egyébként is nagyon nehezen bonthatók. A távcsöved, ha jól tudom 254mm-es, azaz kb. 0.5" a felbontóképessége, de ezt csak egyenlő, vagy közel egyenlő fényességű pároknál tudod elérni.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.21. 20:33

Köszönöm, megnyugtattál :)
Időnként ugyan valami felsejlett az első diffrakciós gyűrűn, de meglehetősen határozatlan volt és az idő nagy részében nem is látszott. De ez betudható akár annak is, hogy azért nem volt 10-es a seeing, csak szokatlanul jó.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.06.27. 09:18

Tegnap késő este jó átlátszóság (T=4) és jó nyugodtság (S=6-7), na meg a 6 centis kíséretében megnéztem magamnak az Epszilon Boo-t 137x nagyítással. A fényes narancssárga főcsillag első, szépen összeálló diffrakciós gyűrűjén, nagyjából É felé látszódott a kísérő, vagyis a gyűrű abban az irányban feltűnően vastagabb volt.
Előzőleg bemelegítettem a Polaris kísérőjével, ami persze a vártnál kissé nehezebben jött. Először csak EL-sal láttam, aztán már KL-sal is ott volt még 46x nagyítással is.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.22. 09:39

Tegnap közepes seeing mellett néhány galaxis, gömbhalmaz és planetáris köd mellett megcéloztam pár szorosabb kettőst.

Bár a zenit környékét kissé elhagyta, de megpróbálkoztam a HIP 101949-cel a Hattyúban. Kissé táncolva, de időnként megnyugodva szépen bomlott a közel egyenlő fényességű csillagpáros 0,9"-es szeparációval, a 2 Airy-korong közé "lötyögősen" befért volna egy harmadik.

Ezen felbuzdulva ráirányítottam a csövet a 72 Peg (HIP 116310)-re. A szeparációja 0,58", 0,44 magnitudó fényességkülönbségű kettős. A néha picit megnyugvó légkörben jól látszott a 2 pötty közötti rés 600x-os nagyításban.

Ezután a HIP 117430 (V650 Cas) következett picit tágabb szeparációval (0,7") és picit eltérőbb fényességgel (1 mag.) amely erőteljesen látszott. Egy fél Airy-korong fért volna be a 2 közé.

Befejezésül pedig egy még tágabb párossal zártam a "szüretet", a 36 And-dal. Szeparáció: 1,17", fényességeltérés: 0,42 mag. Közben a seeing kissé romlott, nem tudtam eldönteni, hogy a résbe másfél, vagy 2 korong férne-e be.
Szóval ez amolyan optika-próba is volt, ilyen szoros párhoz, mint a második, még nem volt szerencsém. Szépen hozta most is az elméleti értékeket a rendszer :) Nyugodtabb levegőnél majd még próbálok "lejjebb" menni, kíváncsi vagyok, mikor szűnik meg a rés a pöttyök között.

Közben jöttek-mentek a vadak és egy vadász is csatlakozott hozzám egy órácskára, aki azelőtt 5-10 perccel lőtt egy vaddisznót. Majd' frászt kaptam a 3 lövéstől :o
A bemutatóért cserébe belenézhettem az éjjellátójába tönkretéve ezzel a sötétség-adaptációmat :shock: Nem gondoltam, hogy ennyit tud. Igaz másfélszer többe került, mint az én egész cuccom...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.10.22. 13:35

Lovász András írta:
2019.10.22. 09:39


Közben jöttek-mentek a vadak és egy vadász is csatlakozott hozzám egy órácskára, aki azelőtt 5-10 perccel lőtt egy vaddisznót. Majd' frászt kaptam a 3 lövéstől :o
A bemutatóért cserébe belenézhettem az éjjellátójába tönkretéve ezzel a sötétség-adaptációmat :shock: Nem gondoltam, hogy ennyit tud. Igaz másfélszer többe került, mint az én egész cuccom...

Üdv, András
Veszélyes hobbi az amatőrcsillagászat is :lol:
Mondjuk egy nagy Dobsonnal nézelődni létrával a sötétben,
az tényleg odafigyelést igényelhet.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.22. 15:53

Lovász András írta:
2019.10.22. 09:39
Tegnap közepes seeing mellett néhány galaxis, gömbhalmaz és planetáris köd mellett megcéloztam pár szorosabb kettőst.

Bár a zenit környékét kissé elhagyta, de megpróbálkoztam a HIP 101949-cel a Hattyúban. Kissé táncolva, de időnként megnyugodva szépen bomlott a közel egyenlő fényességű csillagpáros 0,9"-es szeparációval, a 2 Airy-korong közé "lötyögősen" befért volna egy harmadik.

Ezen felbuzdulva ráirányítottam a csövet a 72 Peg (HIP 116310)-re. A szeparációja 0,58", 0,44 magnitudó fényességkülönbségű kettős. A néha picit megnyugvó légkörben jól látszott a 2 pötty közötti rés 600x-os nagyításban.

Ezután a HIP 117430 (V650 Cas) következett picit tágabb szeparációval (0,7") és picit eltérőbb fényességgel (1 mag.) amely erőteljesen látszott. Egy fél Airy-korong fért volna be a 2 közé.

Befejezésül pedig egy még tágabb párossal zártam a "szüretet", a 36 And-dal. Szeparáció: 1,17", fényességeltérés: 0,42 mag. Közben a seeing kissé romlott, nem tudtam eldönteni, hogy a résbe másfél, vagy 2 korong férne-e be.
Szóval ez amolyan optika-próba is volt, ilyen szoros párhoz, mint a második, még nem volt szerencsém. Szépen hozta most is az elméleti értékeket a rendszer :) Nyugodtabb levegőnél majd még próbálok "lejjebb" menni, kíváncsi vagyok, mikor szűnik meg a rés a pöttyök között.

Közben jöttek-mentek a vadak és egy vadász is csatlakozott hozzám egy órácskára, aki azelőtt 5-10 perccel lőtt egy vaddisznót. Majd' frászt kaptam a 3 lövéstől :o
A bemutatóért cserébe belenézhettem az éjjellátójába tönkretéve ezzel a sötétség-adaptációmat :shock: Nem gondoltam, hogy ennyit tud. Igaz másfélszer többe került, mint az én egész cuccom...

Üdv, András
Remélem, az eget nézted az ejjellatoval. :-)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.29. 09:15

kazi írta:
2019.10.22. 15:53
Remélem, az eget nézted az ejjellatoval. :-)
Húú azt elfelejtettem! :oops: Inkább csak az erdőt, de nagyon szépen látszott minden, csak éppen nem az eredeti színekben...

Legutóbbi csütörtökön újra kimentem feszegetni az optikám határait 8-)

"Bemelegítésképpen" a legkeményebb dióval kezdtem, ami a listámon szerepelt. A V 1036 Cas (HIP 2232), 0,38"-es(!) szeparációjú kettőst vettem célba. A seeing sajnos semmivel sem volt jobb a múltkorinál, úgyhogy az esélytelenek nyugalmával vágtam bele. Igaz, hogy közel egyenlő fényességűek a tagjai, azonban meglehetősen halványak (10,25 m., ill. 10,23 m.) ami nagyon megnehezítette a dolgomat, mivel nagyon ki kellett zárnom folyamatosan minden zavaró fényt. Másfél órán keresztül meresztgettem a szememet, de a két kezemen meg tudnám számolni, hányszor láttam az Airy-korong megnyúltságát. Közben folyamatosan "táncolt" a 2 csillag, "jó" kis műsor volt! :D

A másik célpontom a Phi And (HIP 5434) volt, tágabb (0,52") szeparációval. Ez a több, mint 1 magnitudós fényességkülönbség (4,59 m.; 5,61 m.) ellenére jóval könnyebb prédának bizonyult. A tagok tánca egy pillanatra sem csitult, de jól elkülönültek a tagok, 8-as alakot formálva, valamint elegendő volt a fényességük a megfigyelésükhöz. Azt nem tudtam eldönteni a nyugtalanság miatt, hogy volt-e hajszálnyi rés közöttük, vagy teljesen összeeérnek, de megdöbbentett az, hogy vizuálisan mennyire érzékelhető a fényességkülönbség. Az Airy-korongok nagysága megegyezett, de én a látvány alapján többnek becsültem volna fényességük különbségét. :oops:

Mindkét esetben 600x-os nagyításban vizsgálódtam; lehet, hogy egy jobb barlow-val könnyebb dolgom lenne, mert nagyon aprók a csillagok...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.10.29. 10:23

Gratulálok, 0,52"-es kettőst bontani már emberes. Úgy gondolom, hogy a Pannon-medencéből ennél jobb eredmény csak kivételes ritka alkalmak kivételes ritka együttállásakor lehetséges :-)
Jó a távcsöved, és tudod is használni, ennyi bizonyos.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”