seeing/nyugodtság - és hatásai

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.05.06. 09:31

Nem bírom magamban tartani, ezért muszáj nyitnom rá egy topic-ot: múlt hét csütörtök, azaz május 2-án este (a nagyon erős, még most is javában "dühöngő" hidegfront betörés előtti éjszakán) több mint negyven éves amatőrcsillagászati távcsöves megfigyeléseim legnyugodtabb egén észlelhettem!!! (És ez cseppet sem túlzás.)

Az Érdi Csillagászati Klub legutóbbi észlelő-(hosszú)hétvégéjét Bükkzsércen tartottuk, aminek a végét elmosta ugyan az eső, de az első éjszakája a falu fölötti egyik hegytetőn frenetikusra sikerült. Szinte beégett a retinámba a megfigyelt kettősök tankönyvszerű képe a csillagok tök mozdulatlan Airy korongjával és stabilan álló diffrakciós gyűrűivel. Sajnos csupán egy igen szerény képességű (de azért nem használhatatlan) 85/900-as kínai akromátot vittem (ez a klub "kincstári" kukkere) egy szuper gagyi, de legalább újszerű EQ2 mechanikán és alu tripodon, így az élmény meglehetősen "terhelt" volt, és egyfolytában az járt a fejemben, hogy vajon most az otthoni 160/F8-as APO tripletem a maga 99% fölötti Strehl-jével mit mutathatna. :(

Csak azért nem adok 10-es értékű nyugodtságot, mert azt mégiscsak a laborbeli körülményekre illik fenntartani, de úgy érzem, hogy a 9-cel is alulértékelem a látványt...
Természetesen nem csak jómagam, de a klubunk jelenlévő tagjai is hasonlóan ítélték meg azt az éjszakát.

Kíváncsi lennék, hogy az ország más részein mások tapasztaltak-e azon az éjszakán ilyen kiváló seeing-et?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.05.06. 11:29

Attila írta:
2019.05.06. 09:31
Nem bírom magamban tartani, ezért muszáj nyitnom rá egy topic-ot: múlt hét csütörtök, azaz május 2-án este (a nagyon erős, még most is javában "dühöngő" hidegfront betörés előtti éjszakán) több mint negyven éves amatőrcsillagászati távcsöves megfigyeléseim legnyugodtabb egén észlelhettem!!! (És ez cseppet sem túlzás.)

Az Érdi Csillagászati Klub legutóbbi észlelő-(hosszú)hétvégéjét Bükkzsércen tartottuk, aminek a végét elmosta ugyan az eső, de az első éjszakája a falu fölötti egyik hegytetőn frenetikusra sikerült. Szinte beégett a retinámba a megfigyelt kettősök tankönyvszerű képe a csillagok tök mozdulatlan Airy korongjával és stabilan álló diffrakciós gyűrűivel. Sajnos csupán egy igen szerény képességű (de azért nem használhatatlan) 85/900-as kínai akromátot vittem (ez a klub "kincstári" kukkere) egy szuper gagyi, de legalább újszerű EQ2 mechanikán és alu tripodon, így az élmény meglehetősen "terhelt" volt, és egyfolytában az járt a fejemben, hogy vajon most az otthoni 160/F8-as APO tripletem a maga 99% fölötti Strehl-jével mit mutathatna. :(

Csak azért nem adok 10-es értékű nyugodtságot, mert azt mégiscsak a laborbeli körülményekre illik fenntartani, de úgy érzem, hogy a 9-cel is alulértékelem a látványt...
Természetesen nem csak jómagam, de a klubunk jelenlévő tagjai is hasonlóan ítélték meg azt az éjszakát.

Kíváncsi lennék, hogy az ország más részein mások tapasztaltak-e azon az éjszakán ilyen kiváló seeing-et?

MDA
szervusz, igen, Kondoroson észleltem aznap éjjel, dél-Alföld.
Nem számszerűsítettem a seeinget, de emlékszem, hogy aznapra gömbhalmazok voltak terítéken, és az első látványa után dobtam is a programot, és mentem zenitközelbe "seeing-et észlelni".
Valóban igen kiemelkedő volt. Izar-t akkor láttam először bontva (90-es mak). Gömbhalmazok is nagyon szépek voltak.
Aztán beletérdeltem egy legalább félkilós kutyagumiba, és aznapra annyi volt az észlelés...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.05.06. 14:37

Attila, sajnos Szabolcs megye hetek óta mostoha éggel van megáldva, Értelmes megfigyeléssel nem szolgálhatok. De hozzászólásodnak örülök, remélem még hogy a segítőkészségeddel/ türelmeddel javítod a fórum színvonalát. Ez vonatkozik pl Mizar, Vízi Péter, stb - ra is

Üdv
Tisza Csaba
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.05.06. 14:52

Pont aznap este szándékoztam észlelni, de nem értem rá... Kimaradtam eszerint a jóból :( :cry:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.05.06. 20:30

Én néztem aznap az E Lyrae-t egy szintén kínai 70/900-al. Bár a körülmények közel sem voltak ideálisak(Pest, házak fölött), de még így is jó volt. Meg is jegyeztem magamban. Bár nem gondolom, hogy ez ilyen kivételes eset. Szerintem egy évben van párszor ilyen, csak hát elég kicsi az esély, hogy akkor pont valaki jó helyről észlelgessen éppen. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.22. 13:45

Én múlt pénteken voltam kint Holdazni, kettősözni. A Holdon -alacsony pozíciója ellenére- már feltűnt a légkör nyugodtsága. Vígan nézelődtem rajta 510x-es nagyításban. A 600x-ost csak azért tettem be rövid időre, mert az átmenetileg gyengélkedő horizontális csapágyammal és a 42 fokos LM-vel eléggé nehézkes volt a navigálás. Rendkívül magas volt a páratartalom, de a csillagok -főleg zenitben, az Ursa Major környékén- mozdulatlan diffrakciós képet produkáltak (persze nem folyamatosan, de az idő kb. 70%-ában). Pedig délután is olyan felhőátvonulások voltak, hogy ha valaki azt mondta volna, hogy este ilyen nyugodtság lesz, biztos nem hittem volna neki.
Szóval aznap este az égbolt bírta a nagyítást. Amúgy egy akromatikus olcsó barlow-val értem el ezeket a nagyításokat. Nem is gondoltam, hogy ez ilyen jó képet is tud adni! Hogy mik ki nem derülnek! ;)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.23. 17:10

Most nézegettem : https://www.handprint.com/ASTRO/seeing3.html A compact seeing scale / Rating Criteria. Egyszerű, nem tudtam ezt a meghatározást eddig.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.13. 13:20

Egy nagyon szemléletes és jól használható (már ha a Jupiter látható), 5 fokozatú seeing-skálát találtam, Damian Peach kreációjaként.
Bár alapvetően tetszik, de a bolygó horizont fölötti magasságának igencsak erős hatásáról a seeing-re semmit nem ír...

Ez az: http://www.damianpeach.com/seeingscale.htm

A baloldali video-blokkok mutatják a kamera aktuális képét, a tőlük jobbra lévő fotók pedig a belőlük készíthető stack-ek várható minőségét.
Eléggé látványos skála... 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.13. 13:50

Attila írta:
2019.08.13. 13:20
Egy nagyon szemléletes és jól használható (már ha a Jupiter látható), 5 fokozatú seeing-skálát találtam, Damian Peach kreációjaként.
Bár alapvetően tetszik, de a bolygó horizont fölötti magasságának igencsak erős hatásáról a seeing-re semmit nem ír...

Ez az: http://www.damianpeach.com/seeingscale.htm

A baloldali video-blokkok mutatják a kamera aktuális képét, a tőlük jobbra lévő fotók pedig a belőlük készíthető stack-ek várható minőségét.
Eléggé látványos skála... 8-)


MDA
Ahogy nézem, nálunk 3-asnal jobb nem sokszor van...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.27. 10:29

Talán ez a topic a legalkalmasabb a kérdésemhez.

Ankalimon írta:

"Az elmúlt években két preferált megfigyelőhelyem közül az egyik a Kelet-Külső-Somogy térség (Igal-Tab-Tamási és környéke) volt, most is itt sikerült észlelnem.
...
Ez a külső-somogyi terület a fényszennyezettségi térképek alapján az egyik nagyobb kiterjedésű sötét folt az országban: https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
Ezzel együtt is normál körülmények között az SQM mérő 21,15 és 21,25 közötti értékeket szokott mutatni itt is, ami a Bortle 4-es fényszennyezettségi tartomány határa közelében van, de még nem lépi át a 3-as szintet. (A Bortle skála szerinti 6,6-7 HMG-s „Vidéki égbolt” kategória a 21,3-21.5 SQM érték között van.) Tavaly tavasztól viszont a repülőgépforgalom nagyarányú visszaesése miatt a magaslégkörben sokat csökkent a szennyezettség, és ezért a globális átlátszóság is sokat javult. Március óta a korábbihoz képest lényegesen sötétebb éjszakákat tapasztaltam, nagyon sokszor volt 21,3 feletti, vagyis már éppen Bortle 3-asnak minősíthető mérésem. Egyébként nyilván számítanak az egyéb faktorok is. Az utolsó észleléseim során pl. az első két éjszaka elég párás volt a levegő, és így csak 21,2 körüli volt az SQM, de a 3. éjszakán, a 2 napos szeles hidegfront után már ismét jó lett (21,35)."

Kérdéseim:
Melyik SQM-et használod Tamás?
A lencse nélkülit, vagy a lencséset? https://tavcso.hu/termekcsoport/kieg_sqm
Mi a tapasztalatod vele?
Elég sok észlelőhelyről nézelődök én is az ország különböző tájairól, ezért gondoltam, hogy hasznos lehetne.
(A családom mindig azon görcsöl, mi legyen a szülinapi ajándék, így nem valami fölösleges kacat lenne.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”