Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.04.08. 08:01

Üdv, a fotósok előszeretettel használják a nagyfényerejű tubusokat főleg a hatalmas látómező miatt. Vizuális észleléshez is tökéletesen megfelelnek, de azt tudnod kell, hogy f/5- f/4 fényerő körül az igencsak menövekedett
kómahiba azért már probléma szokott lenni.
Megoldása vagy ez : https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... rrektor-f4
vagy pedig ilyen ( és hasonló ) okulárok használata: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/televue-nagler
Mindkettőnek hátránya az ára, a korrektornak meg még az is hogy a fényútban plussz optikai elem van, ami mindenképpen fénymennyiséget és képminőséget befolyásoló tényező. És persze negatív irányban.
Én biztosan nem erőltetném az f/4-est vizuálisra mert ha esztétikus képet akarsz látni akkor tényleg megdrágul az okulárok miatt. Az én f/5 -ös Newtonomban a Baader Hyperion még éppen elmuzsikál jelentősebb kóma nélkül.

Említed a hordozhatóság miatt a katadioptrikusokat is, tény hogy kicsi tubus, mélyég megfigyelésre is használható, de itt meg az a baj hogy a mélyégre alkalmas átmérő már akkora fókusz hosszal párosul, hogy a nagyobb méretű objektumokat el lehet felejteni. Ráadásul a valóban mélyégre alkalmas atmérőben már nagyon megdrágulnak a tubusok, pl:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -sc-tavcso
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -sc-tavcso
Kisebb nagyítások eléréséhez extrém hosszú fókuszú okulárokat kell használnod, ami jó minőségben szintén megdrágul. Pl, egy TV Panoptic már 200 ezer felett van.
És akkor még egy dolog tetézi: hosszúfókuszú okulárok zömében 2" -osak, a fennt említett távcsövek kihuzata csak 1.25"-ös aminek a fizikai mérete is korlátozza a nagyobb méretű objektumok érdemi megfigyelését.
Véleményem szerint vizuálisra a katadioptrikusok kiválóak, de inkább ( és nem kizárólagosan) a nagy nagyítást igénylő bolygózók, Hold, Nap, kettősök a fő területei.

Üdv: Tisza Csaba
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.08. 08:54

Ezeket a tippeket is nagyon köszönöm - úgy tűnik egy irányba mutatnak a dolgok: 250/1200 Newton.
A méretek alapján ez simán elfér a kocsiban, de azért a 30 kg feletti összsúly nem könnyíti meg a ki-be pakolást. (A mostani cucc ugye csak 12 kg.)
Viszont azt látom, hogy ebben a méretben kb. ugyanannyiba kerül egy Dobson goto, mint egy NEQ-5 Pro Goto állványos verzió. Az összsúlyuk között is 10 % alatti a különbség.
Az EQ verzió súlya: 23+12,5=35,5 kg
A Dobsoné: 32 kg.
Tudom, hogy a NEQ-5 mechanika nem ideális ilyen méretű távcső esetén fotózásra, de azért mindent egybevetve ez sokoldalúbb felhasználást tesz lehetővé, mint a Dobson, nem?

Enenk a dolognak úgy látom, hogy hordozhatóság szempontjából egy érdemi, árban még elfogadható alternatívája lehetne: 203/1624 Ritchey-Chrétien asztrográf egy EQM-35 PRO SynScan GoTo állványon
Ez 24 kg, és minden méretében lényegesen kisebb. Az optikai minősége sokkal jobb.
A fénygyűjtő képessége persze rosszabb, és az ára is magasabb 50 %-kal.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.04.08. 09:17

A HEQ5 Pro GoTo kicsi a 250/1200 alá ha fotózni akarsz. Remegős.
A tömegeknél nem szabad elfelejteni, hogy egy nagy forgatónyomatékú, 12 kg-os tubus megtartásához legalább 15, de inkább 20 kg-os tengelykereszt kell, plusz a háromláb! Csodák nincsenek.
A dobsonok tömege nem vészes ennek fényében, cserébe a stabilitásért. 12+25 kg nem lehet gond az autóba ki-bepakoláskor egy férfiembernek :-)
Az RC-távcsövek vizuális felhasználásra nem tudom, mekkora kompromisszumot jelentenek a 40%-os kitakarásukkal.

Szóval belvárosból autós kitelepülésre vizualizáláshoz a 250/1200 dobson nekem biztosan optimális volna. És költséghatékony, ami nem tudom, Neked mennyire szempont.

A GoTo miért kell ennyire?
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.08. 10:07

Vizi Péter írta:
2019.04.08. 09:17
A NEQ5 Pro GoTo kicsi a 250/1200 alá ha fotózni akarsz. Remegős.
Igen, ezt tudom. De ez igazán csak a komolyabb, hosszú expozíciós fotózásnál gond, nem? És azt olvastam, hogy a dobsonokkal sem igazán lehet fotózni az azimutális elrendezés miatt.
Nem vagyok biztos benne, hogy egy EQ6-ot most igazán ki tudnék használni - és továbbra is az az érzésem, hogy később egy EQ6 upgrade egyszerűbb lenne egy EQ alapból, mint egy dobsonról.
Vizi Péter írta:
2019.04.08. 09:17
12+25 kg nem lehet gond az autóba ki-bepakoláskor egy férfiembernek :-)
Ez mondjuk igaz.
Vizi Péter írta:
2019.04.08. 09:17
Az RC-távcsövek vizuális felhasználásra nem tudom, mekkora kompromisszumot jelentenek a 40%-os kitakarásukkal.
Hm, valóban 43 %. Ez nagyjából el is viszi a fénygyűjtőképesség-növekményt a 15 centishez képest. Akkor ez kb. ki is esett.
Vizi Péter írta:
2019.04.08. 09:17
A GoTo miért kell ennyire?
Hát, a tapasztalatom szerint egy pontos goto rendszerrel sokszorta több mindent lehet megnézni egy-egy alkalommal, mint a kézi keresgéléssel. Legalábbis nekem még biztosan. És mivel minden kitelepülés nagy hajcihő, és nem is tudom sokszor megtenni, jobb lenne, az ég alatt töltött időt minél jobban kihasználni.
Meg egyébként ilyen geek informatikus vagyok, és külön élvezet a mobil telefonról, planetárium programból való vezérlés.
Vizi Péter írta:
2019.04.08. 09:17
És költséghatékony, ami nem tudom, Neked mennyire szempont.
A költséghatékonyság szempont. Ezek az opciók mind beleférnének az elképzelt középtávú beszerzési keretbe, de ha valami olcsóbban kijön, akkor a maradékot nyilván el lehet költeni egyéb cuccokra.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.04.08. 12:00

Egy távcső alatt nem lehet elég masszív (nagy) mechanika - tartja a mondás, nem véletlenül.
Rövid expónál is simán megrángatja a csövet a vezetés, no meg a szellő. Itt nincs pardon.
Azimutálisnál (mint amilyen a dobson) elfordul a látómezőben a kép, ezért nem lehet vele mélyeget fotózni. Van persze derotátor meg más is, de többe kerül a leves mint a hús. Fotózni egyértelműen EQ mechanika kell.
GoTo: az is csak akkor pontos és megbízható, ha jól pólusra álltál.
Mérlegeld magadban, hogy geek létedre a távcső mellett a kábelrengeteggel, akksival és a szoftverekkel akarsz bíbelődni (mert kitelepülősként ez lesz, gondolom a tapasztalt asztrofotós Kollégák ezt meg fogják erősíteni), vagy azt az időt inkább az égbolt megismerésére és észlelésre fordítod. Amikor van az embernek egy-két órája, akkor abból fél órát szöszmötöl vagy inkább észlel? A dobsont 1 perc alatt felállítod és tüzelsz, az asztrofotós cucc felállítása és belövése - legalább is az elején biztosan - hosszú-hosszú idő. A dobsonból egy kép sem esik ki, az asztrofotózásnál meg semmit sem látsz, csak a kijelzőt. Plusz utána órákig az utómunka, a feldolgozás, ami szintén egy külön életforma.
Ezt mérlegeld.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.04.08. 12:35

Ankalimon írta:
2019.04.08. 10:07
Hm, valóban 43 %. Ez nagyjából el is viszi a fénygyűjtőképesség-növekményt a 15 centishez képest.
Dehogy! Valami furcsa elképzeléseid lehetnek erről a kitakarásról. Egy 15 centis Newtont (főleg a te 150/750-es távcsövedet) össze sem lehet hasonlítani egy kiváló 200-as RC távcsővel.
Egyetértek Péterrel, egy 250/1200-as Newton dobson váltásnak kiváló megoldás, az továbbfejleszthető. Az EQ5-öt szerintem is felejtsd el hozzá.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.04.08. 13:55

Közben meghallották a kívánságod, itt van a cucc, válogathatsz bőven. :)))

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1554714576
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.04.08. 14:27

star rover írta:
2019.04.07. 21:52
Csillagos Pisti írta:
2019.04.07. 18:04
Jéé, ezen nincs jusztírozási lehetőség? :shock:
Miért barmolnak el egy 90-es MC-t? Vagy ez csak a nagyobb, 127-es és nagyobb "tesók" kiváltsága?
A fekete színű tubusokon vannak jusztírcsavarok. Úgy vettem észre, hogy a piros színű tubusok "lebutított" változatok, ezért olcsóbbak is valamivel, mint a "klasszikus" feketék. Mint bizonyos Newtonok esetében: szép pirosra festik mert úgy jobban felfigyelnek rá, de jusztírozni már nem lehet. Akik nem figyelnek oda a részletekre, azokat könnyen csőbe lehet így húzni.

Úgy tűnik a kicsi feketéknek is ez a konstrukciós sorsa.
https://cdn.shopify.com/s/files/1/2238/ ... 518260405 (102/1300 MC) :? "Fifi-wifi" bezzeg van!

(A 127-es vörösökön van jusztír.)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.08. 14:36

Ankalimon, látom nem viccelsz.

Egyetértve az előttem szólókkal mindössze annyi kiegészítést tennék, hogy az optikai minőségről se feledkezzünk meg! Csak azért bátorkodom ezt megemlíteni, mivel a bolygók észlelése is szóba került. Egy 254/1200-as Skywatcher Dobson nagyon jó választás lehet (nekem is ilyen van), de érdemes visszatartani a bevásárláskor mondjuk 50.000 Ft-ot arra az esetre, ha az optikai minőség kifogásolható lenne. Szerencsére vannak kiváló tükörcsiszolók kis hazánkban! Szóval jó ár-érték arányúak a SW tubusok, mert jó minőségű optikai üvegek vannak bennük, de a felületek pontossága más kérdés. Sokszor az egyébként elfogadható hullámfrontot ragasztott segédtükörrel verik szét, ezért érdemes rögtön az elején lecserélni egy olyanra, amely feszültségmentesen tartja az üveget és még sorolhatnám, de nem szeretnék előreszaladni, sem elveszni a részletekben mert itt még nem tartasz. Mindenesetre jó út lehet, ha megveszel egy viszonylag olcsó, akármilyen távcsövet és megcsináltatod kiválóra. Én ezt tettem és ma is ezt tenném. Ez a legköltséghatékonyabb megoldás szerintem.

Ha pedig kifogsz egy kiváló képalkotású tubust, akkor elköltheted akár kiegészítőkre is az 50 ezret, amit visszatartottál, azaz kellemes lesz a csalódás :)

A NEQ5 valóban kicsi a 25 centis alá, még vizuális észleléshez is!

Üdv, András
Ui.: a Dobsonos topikot -bár még eléggé új- is érdemes elolvasni.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: star rover » 2019.04.08. 16:06

Csillagos Pisti írta:
2019.04.08. 14:27
star rover írta:
2019.04.07. 21:52
Csillagos Pisti írta:
2019.04.07. 18:04
Jéé, ezen nincs jusztírozási lehetőség? :shock:
Miért barmolnak el egy 90-es MC-t? Vagy ez csak a nagyobb, 127-es és nagyobb "tesók" kiváltsága?
A fekete színű tubusokon vannak jusztírcsavarok. Úgy vettem észre, hogy a piros színű tubusok "lebutított" változatok, ezért olcsóbbak is valamivel, mint a "klasszikus" feketék. Mint bizonyos Newtonok esetében: szép pirosra festik mert úgy jobban felfigyelnek rá, de jusztírozni már nem lehet. Akik nem figyelnek oda a részletekre, azokat könnyen csőbe lehet így húzni.

Úgy tűnik a kicsi feketéknek is ez a konstrukciós sorsa.
https://cdn.shopify.com/s/files/1/2238/ ... 518260405 (102/1300 MC) :? "Fifi-wifi" bezzeg van!

(A 127-es vörösökön van jusztír.)
Itt ezen még van:

https://teleskopy.pl/images/sk_mak_1021300eq2_4.jpg

Olyan, mintha ennél a gyártónál fordított evolúció zajlana le a tükrös távcsövek mechanikai kialakítása terén. A magam részéről a jó öreg eq2-őt sem adnám ezért a fifi-wifi hülyeségért.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”