Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.04.07. 18:04

ruszatti írta:
2019.04.07. 16:29
popey37 írta:
2019.04.07. 16:26
Victorius írta:
2019.04.07. 16:15
Megvettem a Virtuoso 90/1250-et, ma összeraktam, feltettem a lézeres keresőt rá, stb. Egy gondom van vele, és kéretik nem kiröhögni, semmit nem látok benne. :D A diagonál tükörben látom a szemközti tereptárgyat, de ahogy beteszek bármilyen okulárt, csak fehér fényességet. Nem tudok élességet állítani, hiában tekerem azt a szart az okulár mellett bármely irányba, öt percig, semmi.

Okulár kivesz és teljesen jól látszik a diagonálban a fordított állású kép.

Azon túl, hogy én vagyok a hülye, ilyenkor mi van? Már fáj az ujjam a sok tekergetéstől.
probálj meg egy zenittükröt, szerintem sima oklival nincs fokuszod
Szerintem benne van a zenittükör. Kérdés, hogy az a "szar", amit tekerget tényleg a fókuszáló-e? :lol:
Az MC távcsöveknél úgy tudom a tubus főtükör felőli végén kell legyen egy nagyobb, hosszúkás tekerőgomb. Ezzel lehet változtatni a főtükör és a segédtükör távolságát.
Hirtelen ezt a képet találtam. Nyíllal jelöltem amit tekergetned kell:

teleskop_sk_mak90+virtuoso_5.jpg


Jéé, ezen nincs jusztírozási lehetőség? :shock:
Miért barmolnak el egy 90-es MC-t? Vagy ez csak a nagyobb, 127-es és nagyobb "tesók" kiváltsága?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.07. 18:25

Hello,
Tavaly több évtizednyi kihagyás után újra elkezdtem a megfigyeléseket. Beszereztem egy 150/750-es, "kezdőknek ideális" SW Star Discovery műszert, meg lassan összeáll egy használható-közepes okulárkészlet is. Ahogy az időm, meg az időjárás engedi kijárogatok észlelni - igyekszem jó helyeket találni Bp közelebbi-távolabbi környékén. Elsősorban mélyég objektmokat nézegetek - és nagyon élvezem.

Természetesen még messze nem használtam ki ennek a műszernek lehetőségeit sem, ám mégis elkezdtem gondolkodni azon, hogy mi lenne a logikus továbblépés: milyen komolyabb műszert lenne érdemes vásárolni a közepesen közeli jövőben, amivel a halványabb mélyég objektumok is megfigyelhetők lennének, illetve a nem oly halványakban több részlet látható lenne. De mindezt úgy, hogy minél inkább megtartanám a mostani eszköz könnyű kezelhetőségét és szállíthatóságát.

Prefernciáim egy potenciális új távcsővel és mechanikával kapcsolatban
  • Elsősorban vizuális mélyég-megfigyelésre szeretném használni, a bolygászat másodlagos felhasználás (legalábbis most), a fényképezés még még a jövő zenéje. Jó lenne tehát minél nagyobb fénygyűjtőképesség, de egyben jó lenne ha a látómező sem menne össze nagyon, meg a torzítások sem rontanák el teljesen a vizuális élményt.
  • [Viszont ha már komolyabb beruházást vállalok egy komolyabb műszer érdekében, jó lenne, ha nem lenne teljesen alkalmatlan a másodlagos felhasználási területekre sem: azért lehessen vele fotózni, meg bolygókat nézegetni - vagy legalábbis később upgrade-elni ilyen célokra.
  • Budapest belvárosának kellős közepén élek, a tapasztalatom szerint az érdemi megfigyeléshez jó messzire el kell autóznom. Ezért fontos szempont, hogy az eszköz egyedül is viszonylag egyszerűen lecuccolható legyen a sokadik emeletről, és a helyszínen történő összeállítása, beállítása se legyen bonyolult.
  • Sajnos messze nem jutok ki olyan sokszor, mint szeretném, és azokon az estéken szeretnék minél több időt a megfigyelésekkel tölteni, és minél kevesebbet a keresgéléssel. Vagyis fontos a megbízható GOTO funkció.
  • Tudom, hogy egy ilyen váltáshoz komoly anyagi forrásokat kell áldozni, de természetesen a lehetőségeim nem végtelenek, jó lenne költséghatékony megoldást találni, amelyre nem kell aztán sok éven keresztül félretenni.
A problémáim:
  • Nem tudom, hogy mennyivel nagyobb átmérőjű eszköz növelné meg a fénygyűjtő képességet annyira, hogy az már tényleg minőségileg javítana a megfigyelhető látványon. 20 cm? 25 cm? 30 cm?
  • Milyen állványt/mechanikát keressek? Nem nagyon merek megbízni a boltok tanácsaiban: az egyes mechanikákhoz ajánlott távcsőméreteket maguk sem mindig tartják be - többször láttam már, hogy összeszerelt konfigurációkban kínáltak olyan mechanika/távcső kombinációkat, ami elvileg nem felel meg az ajánlásoknak.
  • Ha egy nagyobb Newton-csövet veszek, félek sokat romlana a hordozhatóság, különösen, mivel azokhoz elvileg nagyobb, nehezebb mechanika is kellene.
  • Vajon egy drágább katadioptrikus konstrukció optikai minősége mélyég-megfigyelés szempontjából ad annyi pluszt, mint amennyivel többe kerül?
  • Vajon egy drágább katadioptrikus konstrukció tényleg könnyebben hordozható? Ahogy néztem, a méretük, ugyan valóban sokkal kisebb, mint egy hasonló átmérőjű newton tubusé, de a súlyuk már alig marad el tőle...
  • Ha belevágok egy kompaktabb, könnyebben hordozható katadioptrikus eszköz beszerzésébe, akkor félek, hogy az F/10 körüli fényerő miatt nagyon beszűkül a látómező, és a cucc kevésbé lesz alkalmas mélyég megfigyelésre.
  • Ha beruházok egy komolyabb Dobson konstrukcióba, akkor esetleg később ott állok megfürödve, ha mégis szeretnék fotózni, hiszen ott már nem lesz lehetőség a mechanikát cserélni.
Félek kicsit, hogy a kívánságaim egymással összeegyeztethetetlen követelményrendszert alkotnak - de ha van ötletetek, javaslatotok a fentiekkel kapcsolatban, akkor azt szívesen elolvasnám.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2019.04.07. 19:07

Na, befogtam egy vagy 2-300 méterre lévő nagy villanyoszlopot a keresőbe, és semmi. Hiába tekerem 30-40-szer az élességállítót, akármelyik irányba, nem látok semmi. Fehér fényesség.

25-ös oklival tolom, kizárt dolog, hogy ezt alapból így kell állítgatni. Szerintem holnap ez megy vissza az üzletbe.
Drazsé for president!
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.04.07. 19:25

Victorius írta:
2019.04.07. 19:07
Na, befogtam egy vagy 2-300 méterre lévő nagy villanyoszlopot a keresőbe, és semmi. Hiába tekerem 30-40-szer az élességállítót, akármelyik irányba, nem látok semmi. Fehér fényesség.

25-ös oklival tolom, kizárt dolog, hogy ezt alapból így kell állítgatni. Szerintem holnap ez megy vissza az üzletbe.
elvileg ütközéstől ütközésig lehet tekerni, tehát mindkét irányban meg kell akadnia a tekerőnek.
ha végtelenül tudod tekergetni akkor ott a fokuszírozó kapitulált.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2019.04.07. 19:50

Egyik irányba se akad. Erre is-arra is tekergettem, finoman, de 6-8-szor, aztán vissza a másik irányba, mint amikor élességet állítok. Összesen legalább 40-50 tekerés is van benne, oda-vissza-oda-vissza, de semmi. De nem akadt egyik irányban sem. Levittem az utcára a tubust, hogy elnézzek a messzeségbe, de ott is ugyanaz.

Elcsomagoltam az egészet vissza dobozába, és amikor a tubust tettem be merőlegesen, ahogy kell, éreztem, hogy valami csúszkál, mozog benne! Mintha a tükör csúszkálna, vagy akármi. Az állványon nem állt merőlegesen, csak vízszintesen, ez volt az első alkalom ilyen pózban, és egyből megkottyant benne valami.

Hát nem csoda, hogy nincs fókusz. :o

Megy vissza holnap az üzletbe.

Pedig annyira tetszik, úgy fogtam, mint egy hímes tojást, olyan szép a tudbusa. :)
Drazsé for president!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.04.07. 20:44

Ankalimon írta:
2019.04.07. 18:25

Félek kicsit, hogy a kívánságaim egymással összeegyeztethetetlen követelményrendszert alkotnak - de ha van ötletetek, javaslatotok a fentiekkel kapcsolatban, akkor azt szívesen elolvasnám.
Üdv!
Te magad is látod, hogy nem lehet két lovat...
Szűkítened kell a kört. Elsősorban azt kell eldöntened, hogy Newton, SC, DK, SN, RC lesz az új távcső.
250mm-tól az utóbbi háromnak elég húzós ára van. Az általad felsorolt követelményeknek az RC rendszer felelne meg:
http://www.alluna-optics.com/Ritchey-Ch ... scope.html

Ha jóval kevesebbet szeretnél költeni, akkor marad a nagy Newton, egy 300-as Dobson elég sok fényt gyűjt, és gyűjtheted a pénzt a mechanikára ha fotózni akarsz vele. Bolygófotókat dobsonnal is készíthetsz, van rá motoros megoldás.
Az SC az kompakt rendszer, véleményem szerint több a hátránya mint az előnye a többi rendszerhez képest, szintén bolygó fotózáshoz optimálisabb.
Szerintem először átmérőt és távcső típust válassz. A többit az határozza meg.
Az én javaslatom egy 250/1000 Newton
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... fotonewton
Tedd rá egy Dobson állványra és vizualizálj vele. Közben gyűjtögess egy jó mechanikára ha fotózni akarsz és egy korrektorra.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.04.07. 21:10

Victorius írta:
2019.04.07. 19:50
Egyik irányba se akad. Erre is-arra is tekergettem, finoman, de 6-8-szor, aztán vissza a másik irányba, mint amikor élességet állítok. Összesen legalább 40-50 tekerés is van benne, oda-vissza-oda-vissza, de semmi. De nem akadt egyik irányban sem. Levittem az utcára a tubust, hogy elnézzek a messzeségbe, de ott is ugyanaz.

Elcsomagoltam az egészet vissza dobozába, és amikor a tubust tettem be merőlegesen, ahogy kell, éreztem, hogy valami csúszkál, mozog benne! Mintha a tükör csúszkálna, vagy akármi. Az állványon nem állt merőlegesen, csak vízszintesen, ez volt az első alkalom ilyen pózban, és egyből megkottyant benne valami.

Hát nem csoda, hogy nincs fókusz. :o

Megy vissza holnap az üzletbe.

Pedig annyira tetszik, úgy fogtam, mint egy hímes tojást, olyan szép a tudbusa. :)
Valószínű, hogy a tükörmozgató adta meg magát. Sajnos kifogtál egy selejtes terméket, ami a kínai gyártás velejárója. Garanciában ki kell, hogy cseréljék.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: star rover » 2019.04.07. 21:52

Csillagos Pisti írta:
2019.04.07. 18:04
Jéé, ezen nincs jusztírozási lehetőség? :shock:
Miért barmolnak el egy 90-es MC-t? Vagy ez csak a nagyobb, 127-es és nagyobb "tesók" kiváltsága?
A fekete színű tubusokon vannak jusztírcsavarok. Úgy vettem észre, hogy a piros színű tubusok "lebutított" változatok, ezért olcsóbbak is valamivel, mint a "klasszikus" feketék. Mint bizonyos Newtonok esetében: szép pirosra festik mert úgy jobban felfigyelnek rá, de jusztírozni már nem lehet. Akik nem figyelnek oda a részletekre, azokat könnyen csőbe lehet így húzni.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.07. 23:33

mizar írta:
2019.04.07. 20:44
Te magad is látod, hogy nem lehet két lovat...
Szűkítened kell a kört. Elsősorban azt kell eldöntened, hogy Newton, SC, DK, SN, RC lesz az új távcső.
250mm-tól az utóbbi háromnak elég húzós ára van. Az általad felsorolt követelményeknek az RC rendszer felelne meg:
http://www.alluna-optics.com/Ritchey-Ch ... scope.html

Ha jóval kevesebbet szeretnél költeni, akkor marad a nagy Newton, egy 300-as Dobson elég sok fényt gyűjt, és gyűjtheted a pénzt a mechanikára ha fotózni akarsz vele. Bolygófotókat dobsonnal is készíthetsz, van rá motoros megoldás.
Az SC az kompakt rendszer, véleményem szerint több a hátránya mint az előnye a többi rendszerhez képest, szintén bolygó fotózáshoz optimálisabb.
Szerintem először átmérőt és távcső típust válassz. A többit az határozza meg.
Az én javaslatom egy 250/1000 Newton
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... fotonewton
Tedd rá egy Dobson állványra és vizualizálj vele. Közben gyűjtögess egy jó mechanikára ha fotózni akarsz és egy korrektorra.
Nagyon köszönöm a javaslatokat.
Én is azt gondolom, hogy először magával a távcsővel kapcsolatban kellene döntésre jutni, a mechanika majd ahhoz passzolva kialakulhat. A gondom az, hogy már ezen a ponton is bajban vagyok...
A Ritchey-Chrétien rendszer tényleg jónak tűnik a maga f/8-as fényerejével, korrekciós optikai rendszerével és kompakt felépítésével. Remélem a linket csak illusztrációnak küldted - az ott szereplő műszerből a legkisebb is 40 centis, ami nem igazán tűnik könnyen hordozhatónak, az árát már meg sem mertem nézni... ;)
A nálunk is kapható verziókból ez a 20 cm-es verzió jöhetne esetleg szóba (a 25 cm-es csak nagyon-nagyon hosszú előtakarékosságot is tartalmazó tervként merülhetne fel egyáltalán).
Viszont ez a darab is kétszer annyiba kerülne mint egy 25 centis Newton. A sokkal jobb minőségű optika vajon biztosítana lényegesen jobb vizuális élményt, mint a nagyobb fénygyűjtő képességű, de "gagyibb" kínai newtonok? Az mondjuk igaz, hogy ez 5 kilóval könnyebb, és 60 centivel rövidebb... (Mondjuk a 25 centis verzió mát nem könnyebb és csak 50 centivel rövidebb.)

Köszönöm, hogy megerősítetted, hogy az SC verziók hiába tűnnek kompaktnak és könnyen kezelhetőnek, a mélyegezésre nem olyan jók.

A 25 cm-es Newton nekem is eléggé logikus választásnak tűnik a 15 cm-es után. A kérdésem: az F/4-es nem inkább fényképezésre való? Vagy ezt is nyugodtan lehet vizuálisan használni? Emellett azt látom, hogy a 250/1000-es 14,6 kg, míg a 250/1200-as csak 12,5, és az ára is barátságosabb (vagy 25 %-kal). A 20 centivel rövidebb csőhosszon kívül van más érdemi előnye vizuális megfigyelésekhez az F/4-es változatnak?
Viszont az állvánnyal kapcsolatos felvetést nem teljesen értem: ezeket az SW Newtonokat fel lehet tenni Dobson mechanikára? Ahhoz nem kétpontos csatlakozás kellene az egy sín helyett, ami ezeken van? Tetejében én még sehol sem láttam távcső nélküli dobson mechanikát... (Persze, tudom, építeni is lehet ilyent, de egy goto mechanikás verzió házi összeállítása szerintem meghaladná a lehetőségeimet...) Viszont egy 25 cm-es, F/5-ös Dobson gyári goto mechanikán még egy kicsit drágább is, mint egy ugyanolyan Newton egy NEQ-5 Pro Goto mechanikás állványon. És ahogy látom, a Dobson verzió össztömege sem kisebb, mint az EQ verzióé. Gondolom, akkor már inkább az ekvatoriális...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.04.08. 07:45

Ankalimon:
1) minden távcső kompromisszum, ahogy Mizar Kolléga is kezdte a hsz-e elején.
2) 15 cm után a legalább 25 cm a következő nagy ugrás.
3) Ha mindenképpen szállítani kell, akkor be kell, hogy férjen az autóba, itt a felső határ az autó típusa szerint alakul. Egy személyautó hátsó ülésére keresztben az 1200-as tubusok férnek el.
4) Az érdemi fotózás ára (a vezetés+kamera+korrektor+milliómás) több lesz, mint a távcsőé.

Ergo a Te feltételeidnek a 250/1200-as dobson tűnik optimálisan kompromisszumos választásnak. Használtan nagyon barátságos áron hozzá lehet jutni. Később tubusgyűrűkkel EQ állványra helyezhető, f/4,8 nem rossz fotózáshoz sem, miközben lényegesen kevésbé húz el a képszéleken vizuális észleléskor, mint egy f/4-es echte fotonewton.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”