Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.02.23. 16:57

Nem biztos, hogy elrontották.
Akkor egy cc-0,8-as ellipszoid, az egy elrontott parabola? :D
A tükröknek általában nem az a baja, hogy a felület parabola helyett gömb, vagy ellipszoid.
Az a gond, hogy egyik sem. Egy kopott peremű zónahibás valamit sem így, sem úgy nem lehet hívni.
De a téma maga az érdekes, hogy a gömbtükör, vagy a parabolatükör ad-e jobb képet a gyakorlatban?
Szeretnék elvinni Tarjánba egy kis F/5-ös gömbtükröt. Egy teljesen perfekt gömböt.
Le lehet tesztelni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.23. 17:05

mizar írta:
2019.02.23. 16:57
... Szeretnék elvinni Tarjánba egy kis F/5-ös gömbtükröt. Egy teljesen perfekt gömböt.
Le lehet tesztelni.
F/5-öst fölösleges.
Inkább egy F/10-es "tökéletes" gömbtükröt hozzál. Azt volna is értelme tesztelni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: star rover » 2019.02.23. 17:46

mizar írta:
2019.02.23. 16:57

Akkor egy cc-0,8-as ellipszoid, az egy elrontott parabola? :D
Ha cc-1 volt a szándék a gyártáskor mert ezen az értéken lenne a legjobb a leképezés, akkor elrontott, mivel cc-0,8-ra sikerült. Ha cc-0,8 volt a szándék, mert ezzel az értékkel működne legjobban, és arra is sikerült, akkor nem elrontott.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.02.23. 17:51

F/10-es az éppen nincs, F/5 meg van, nem én csináltam, gyári cucc, nagyon szép gömb, csak picike.
Szerintem én nem is tudnék olyat. Terveztem, hogy folytatom a tükörfeszítés kísérleteket,
ahhoz már készen van az F/8-as gömb. Lehet, hogy parabolizálás előtt újabb kísérletet teszek,
ha sikerül akkor azt el tudnám vinni valami módon, lehetne tekergetni, hogy hogyan változik a diffrakciós kép.
Majd meglátom, mert most készül egy 220-as F/4,4, azt is el szeretném vinni.
Avatar
Alexian74
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.09.04. 09:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Alexian74 » 2019.02.24. 09:03

Nagyon jó ez a fórum!
Idejön egy kezdő és érdemi segítségnyújtás helyett azt látja ahogy mások azon vitáznak, hogy ő számára mi lenne a jó, vagy az ami van épp miért nem jó!
Az óvodában a gyerekek között tapasztalható az e fajta rivalizálás és vita!
Mindenkinek szert kell tenni ÖNÁLLÓ TAPASZTALATOKRA, hogy a későbbiekbe eldönthesse mit mire cserél.
Az elsődleges célja ennek a fórumnak az lenne, hogy sikerekhez juttasson egy kezdőt és ne az, hogy elvegye a kedvét az egésztől!
Borzasztóak vagytok, de tényleg!
Csillagos Pisti írta:
2019.02.23. 12:54
star rover írta:
2019.02.23. 12:47
.géza írta:
2019.02.23. 00:27
az itt tárgyalt összeállitást egy hozzánk bizalommal fordulónak, bűn lenne ajánlanunk
Ezzel nem értek egyet. Nekem is van egy ilyen és ez egy elég jó kezdő tükrös szett, ami az EQ2 mechanikához tartozó háromlábbal, teljesen leeresztett állapotban, jól használható. Ez egy viszonylag hosszú, fekete kályhacsőre hasonlító newton, aminél nem kell az alu állványt felemelni, mert magasra emelkedik a cső eleje, ha a zenit körül, vagy mondjuk 45-50 foknál magasabban történik az észlelés. Átlagos magasságú ember ekkor nem is tudna belenézni az okulárba, ha mondjuk félig vagy jobban ki lenne húzva az alsó láb. Az alsó lábat a refraktoroknál vagy a rövid tükrösöknél kell kihúzni. Nem mondom, hogy nem lenne stabilabb egy klasszikus fa teodolit állvánnyal, vagy vascsővel, de leeresztett állapotban a gyári alu állvány is jól használható. Én tavaly nyáron 180x nagyításon néztem vele a Marsot, szélmentes időben, finommozgató csápokat nem használva és nem volt vészes a rezgése. Más a helyzet azonban amikor ezt a csövet EQ1 állvánnyal párosítva árulják. Na azt tényleg bűn lenne ajánlani!

Amúgy kiváncsi lennék, hogy a két 114-es newton közül melyik ad jobb képet bolygóra: az f/8-as gömbtükrös vagy az f/4.5 parabola.

Itt még a Botondra reflektáltok? Csak mert én láttam, neki EQ1 van a 114-es Newtonjához.
AG WEB (Astronomy) lnk: https://www.agweb.hu
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.24. 09:48

Alexian74 írta:
2019.02.24. 09:03
... Az elsődleges célja ennek a fórumnak az lenne, hogy sikerekhez juttasson egy kezdőt és ne az, hogy elvegye a kedvét az egésztől! ...
Jogos!
Pont ezért kezdtem írni a blogomat, mert elegem volt az e-féle presztízsharcokból. 8-)

Bár azt azért hadd tegyem hozzá gyorsan gyorsan, hogy nem feltétlenül kell egyetérteni mindenben (kivéve a fizikai eddigi eredményeit illetően; de még ott is sok kérdőjel van... ;) ).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.24. 10:02

mizar írta:
2019.02.23. 17:51
F/10-es az éppen nincs, F/5 meg van, nem én csináltam, gyári cucc, nagyon szép gömb, csak picike.
Szerintem én nem is tudnék olyat. Terveztem, hogy folytatom a tükörfeszítés kísérleteket,
ahhoz már készen van az F/8-as gömb. Lehet, hogy parabolizálás előtt újabb kísérletet teszek,
ha sikerül akkor azt el tudnám vinni valami módon, lehetne tekergetni, hogy hogyan változik a diffrakciós kép.
Majd meglátom, mert most készül egy 220-as F/4,4, azt is el szeretném vinni.
Sanyi!

Azt, hogy egy nagy nyílásviszonyú gömb teljesen alkalmatlan egy Newton teleszkóp főtükrének (elfogadható leképezést remélve tőle az optikai tengelyen kívül is), szerintem fölösleges demonstrálni, és időt pocsékolni rá.

Ugyanakkor annak gyakorlati bemutatása, hogy egy F/10 vagy még hosszabb Newton mit mutat egy "tökéletes" gömbtükörrel pl. a Jupiteren, szerintem nagyon is hasznos, főleg annak fényében, hogy - állítólag (én még egyet sem készítettem... :oops: ) - pontos gömböt sokkal könnyebb készíteni, mint pontos paraboloidot (főleg kis nyílásviszonyú). Egy ilyen műszer akár versenytársa is lehetne még az ED akromátoknak is (igaz, jóval hosszabb csőben)! Na, erre magam is nagyon kíváncsi lennék. Egy F/12-es, F/15-ös "ideális" 10 ... 15cm-es Newton akár "bolygógyilkos" is lehet - ha igaz. Egy ilyet szívesen megnéztem volna...


MDA

u.i.: a tükörfeszítési projekt is nagyon ígéretesnek tűnik; persze csak nem túlságosan forszírozott esetekben. Nagyon kíváncsi lennék az eredményeidre!
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.24. 10:47

Alexian 74. Nem értem, mit kifogásolsz a hozzászólásomban. Ha már megjegyeztél. Nem tudom, ki vagy.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.02.24. 11:54

Attila!
Tervezgettem egy kicsit, megnéztem, milyen üvegeim vannak.
A realitás véleményem szerint a következő:
Az F/10-es Newtonnak a központi tengelyen az Airy korong mérete éppen súrolja a határt.
Legalább F/15 nyílásviszony kellene, és a távcső hossza kb 2 méterig tolerálható.
Főleg, ha szállítani kell 3-400 km-t. Kellene egy kb. 10mm-es perfekt segédtükör tartóval együtt, amit jól elkészíteni művészet.
Szerintem nehezebb mint a főtükröt. A gond azonban a szórt fény, amit a segéd okoz a fényútban. A tartó és a tükör rengeteg fényt fog a külső gyűrűkbe vinni, és a fényes objektumok körül halo lesz, bármit csinálunk. A kontrasztot elveszi, pedig az optika alkalmas lenne arra, hogy jó távcső legyen belőle.
No mindegy, nem ragozom tovább, véleményem szerint felesleges belefektetni a munkát, mert van jobb (érdekesebb) alternatíva.
Akkor legyen egy Hershell távcső. Ahhoz van egy 95 mm-es üvegem, van segédtükröm, a nyílásviszony F/23, a cső pedig 2méter.
Kitakarásmentes rendszerekkel akartam úgy is kísérletezgetni, ez jó bevezető lenne, főleg, ha másokat is érdekel.
Már csak a szállítást kell valahogy megoldani, a Mizar állványa jó lenne alá mechanikának. Úgy látom, lesz egész éjszaka bolygó amin ki lehet próbálni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.02.24. 11:58

Amikor egy témát megnézek, utána visszamenve még mindig pirossal mutatja a téma szöveget, ez mitől lehet ?

Ja, bocs, miután most hozzászóltam bekékült, akkor valahogy frissülnie kell, akkor látja meg, hogy már jártam itt.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”