Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.14. 11:45

Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.14. 12:07

ez megvan, köszönöm
:-)
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.14. 12:45

Nem tudom. Az biztos, Kinát is térkép, szótár nélkül fedezték fel.
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.17. 17:30

Sziasztok!
Ismét felmerült sok kérdés, íme kettő:

Sokadszorra csodálom a Holdat, megtalálom, kezdem sejteni a "tekerőket" (bocsánat). Mit keressek, mi legyen a következő égitest?

A távcső amikor nézem a Holdat, akkor ugye fixen áll, mivel és hogyan pásztázzam az eget?

Elnézést a nagyon amatőr kérdésekért és a barbár használatért (SkyWatcher 114/900)!

Egy 10-es és egy 25 ös okulár volt a dobozban, a 25-ös ugye 40x-es nagyítás, a 10-es 90X-es. Az elsővel egyben látom a Holdat a kémlelőben, a másodikban ugye a felszín egy részét. Az eget melyikkel kémleljem?

Botond
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.02.17. 17:43

Kedves Botond! A kérdéseidből az látszik, az alapok alapjainak alapjai is hiányoznak, de ez nem baj, mindenki így kezdi. Szívesen segítünk itt a fórumon mindenkinek, de a legjobb tanácsom az, először olvass egy kis szakirodalmat (NE a face fórumok hozzászólóit, az jellemzően vak vezet világtalant, gyakran akkora hülyeségeket írnak, hogy lelóg a monitorról).
De hogy válaszoljak a kérdéseidre:
A tekerők az állványon a finommozgató karok, azokkal pásztázunk, illetve megyünk az objektum után, ha kimegy a látómezőből.
MINDEN égitestet először a keresőtávcsővel . amit nappal már párhuzamosítottunk a főtávcsővel - állítunk középre, aztán a főtávcsőben a legkisebb nagyítással keresünk/nézünk meg, aztán növeljük a nagyítást. Azaz a 25mm-essel kezdj.
A Hold erős fénye mellett most becserkészheted még a Marsot, ami apró lesz ugyan, de mégis kiterjedtnek látszik.
Ezekben a napokban el lehet csípni az esti égen napnyugta után a Merkúrt, ritka jó a láthatósága ahhoz képest, hogy milyen nehéz szokott lenni.
Az Orion-köd a holdfényben is szép, és benne a Trapéz 4 csillaga pompás.
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.17. 18:14

Kedves Péter!

Köszönöm ,hogy írtál!
Igen, igen, igen, jogos, jogos, jogos! Visz a hév!
A párhuzamosítás nem lett tökéletes, de értem és azzal kezdem mindig.
A finommozgató karokat is értem, vagyis "rájöttem", hogy melyik melyik tengelyt mozgatja.
Szakirodalmat holnap fogok nyomtatni, szeretnék egy égi térképet is vásárolni a közeljövőben (planiszféra).
Tehát ahogy említettem, véletlenek sorozata után áll most itt a teraszon ez a csodás eszköz és varázslatos.
Még egy kérdés: mikortól (hány fok) maradhat kint éjszakára letakarva egy jó minőségű ponyvával?
Tervezem a Polaris csillagvizsgáló meglátogatását, a távcsővel együtt....úgy olvastam remek lehetőség.

Szóval értem igen, barbár vagyok, de óvatosan bánok az eszközzel.
Egy Barlow-lencse is van hozzá...

:-)

Botond
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.02.17. 18:17

Botond írta:
2019.02.17. 17:30
Sziasztok!
Ismét felmerült sok kérdés, íme kettő:

Sokadszorra csodálom a Holdat, megtalálom, kezdem sejteni a "tekerőket" (bocsánat). Mit keressek, mi legyen a következő égitest?

A távcső amikor nézem a Holdat, akkor ugye fixen áll, mivel és hogyan pásztázzam az eget?

Elnézést a nagyon amatőr kérdésekért és a barbár használatért (SkyWatcher 114/900)!

Egy 10-es és egy 25 ös okulár volt a dobozban, a 25-ös ugye 40x-es nagyítás, a 10-es 90X-es. Az elsővel egyben látom a Holdat a kémlelőben, a másodikban ugye a felszín egy részét. Az eget melyikkel kémleljem?

Botond
Egyetértek Vizi Petivel, esetleg kiegészíteném azzal, hogy a környezetedben található amatőr csillagászoktól is kérhetsz segítséget. örömmel segít mindenki szerintem.

/ Géza hozzászólásait meg hagyd figyelmen kivül: aki ablaküvegen keresztül észlel az .../ :)

esetleg Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez című kiadványát is beszerezheted, kötelező darab.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.17. 18:27

Mars???
Merre keressem?
:-)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.02.17. 18:39

A távcsövet - ha lehet - kint kell hagyni, persze száraz helyen, hogy mindig a környezet hőmérsékletén legyen. Melegből kivíve 10-20 percig is csak homályos képet ad, amíg lehűl a tükör.
A Mars most éppen délnyugat felé, a horizont felett 40 fokkal látszik, az egyetlen vörös, viszonylag fényes égitest arrafelé. Neki nem vibrál a fénye, mint a csillagoké, így könnyebb megtalálni.
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.17. 18:53

Kedves Péter!
Kedves Popey!

Nagyon köszönöm válaszodat! Igyekszem az elmélettel! A kiadványhoz gratulálok!
A terasz fedett, első emelet. Szél nem boríthatja fel, eső nem eshet rá, hagyjam kint éjszakára?
Eddig minden este behoztam. (Kis feleségem mosolya nem őszinte :-) )

Derült Égboltot!

Botond
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”