Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.01.14. 18:56

Attila írta:
2019.01.14. 18:05
Igen, Pisti, nem viccelek.
Nézd meg ezen az oldalon az első görbét, azaz nem is a görbét, hanem a méréshez használt képernyőképen a fókuszban leképezett csillag alakját:
http://mda-telescoop.com/index.php?opti ... &Itemid=85
(Ez az én honlapom a TDM bemutatására.)

Szabályos X alakot látsz...
Ezt a mérést (ami a TDM által kimutatható mechanika-hibákat mutatja be) ezzel a Celestron MC-vel vettem fel; így néz ki egy csillag a Celestron MC fókuszában. Kikollimálhatatlan, egyszerűen elbaltázták a felületeket (Gyulai Pali ellenőrizte, véleménye: kuka...). Kérdezem: milyen minőség-ellenőrzést működtethetnek a kínaiak, ha egy ilyen üvegekkel összerakott távcső egyáltalán elhagyhatja a gyárat?????????? :twisted:
Ezért (is) "imádom" őket...

Ha lejjebb görgetsz, a legutolsó mérést, az 5.-et készítettem az előző, 140/1200-as APO-mal. Micsoda különbség...


MDA
Sulyosan durvás... :shock: hat köszonom hogy ezt megmutattad szamunkra. Mostmar ertem, miert van relatíve annyi könnyedén házilag szétszedős "mi van egy Cassegrain-Maksz. stb belsejében" video a yt-on... Fú akkor én nagyon szerencsés vagyok hogy egy jobb példányom van. Bár talan már nincs annyi selejt... :?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.14. 20:25

Csillagos Pisti írta:
2019.01.14. 18:56
Fú akkor én nagyon szerencsés vagyok hogy egy jobb példányom van. Bár talan már nincs annyi selejt... :?
Elég sokféle mechanika átment a kezem alatt a TDM fejlesztése közben, néha különböző tubusokkal együtt, így aztán jóval több cuccot tesztelhettem eddigi életem során, mint egy átlag amatőr.
Mindezek alapján vagyok kínai eszköz-ellenes; nem elvitatva, hogy az a legolcsóbb, továbbá hogy olcsósága ellenére - véletlenül - lehet köztünk néhány hibátlan is - bár ilyet eddig én nem találtam (de Te ezek szerint igen). De pl. Kereszty Zsolt is tökre elégedett az új AZ-EQ6 Pro mechanikájával, és valóban, azzal is lehet szép képeket készíteni; dicsérte is "agyba-főbe", amikor az ittenihez hasonló véleményemnek adtam hangot. Szerintem meg - hogy csak egy gondot említsek - a pólus-magasság állítás konstrukciója egy tragédia (próbáltam); igaz, nem annyira, mint az elődjének (EQ6), merthogy az egyszerűen használhatatlan volt...)
A legújabb SW ED lencsékről is pl. jókat olvastam, de amikor belenéztem néhányba (pl. Tarjánban), hááát, eléggé vegyesek voltak a tapasztalataim, pedig próbáltam nem a saját GPU-mhoz hasonlítani őket... Olyat is láttam, ami valóban megérte az árát, de olyat is, ami töredék áron sem kellett volna.
Azaz nem mind rossz, ami kínai, és talán valóban (mérsékelten) javuló a trend, de az biztos, hogy erős kontroll nélkül nem vennék drágább kínai cuccot egyik távcsőboltban sem. Tökre mint a lottó...

Az sajnálatos tény, hogy a Takahashi, Astro-Phisycs és társai (amelyek között esetleg elvétve akadhat egy-két gyengébb minőségű) a hazai amatőrök számára elérhetetlen árban vannak, ezért nem is igazán tartják őket a hazai üzletek. De ha lehetne válogatni a kínai szarvacserek között, és nem csak a kalapból húzni egyet, akkor talán lehetne egy-két jobb cucchoz is hozzájutni, olcsóbban. De sokkal nagyobb baj, ha maga a konstrukció szar, mert ha azt jól rakják össze, az akkor is szar - és ilyen is nagyon sok van (lásd fent)...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.01.14. 20:36

Üdv mindenkinek.
Végül a választás még is a 72/420ED távcsőre esett.Kipróbálásra ugyan lehetőségem nem volt de egy fülest viszont kaptam ismerőstől aki fotózással foglalkozik hogy már volt a keze alatt ilyen tubus.Ez az információ most nekem úgymond "talált kincsként" jött.Engem meggyőzött azzal a kijelentéssel hogy tűéles,nagyon kontrasztos leképzést produkál.Elmondtam neki hogy nem érdekel a nagy nagyítás hogy 200-250x-es nagyításba megnézzem a bolygókat,csak a tiszta minőségi leképzés és az ultra könnyű legyen és kisméretű a hordozhatóság és a szállítás miatt.A pozitív végkimenetelű beszélgetés fényében megvásároltam végül a 72/420ED távcsövet.A legelső kipróbálás után már azonnal az elmémbe csöppent a következő gondolat: Igen,megérte megvásárolni.Hibátlanul hozza az elvárt leképzést.Nem is lehet össze hasonlítani a 70/900 akromatikus távcsővel.Inkább egy jobb tükörreflexes fényképezőgéphez tudnám hasonlítani azt a kontrasztos,éles képminőséget amit az okulárban lehet látni.De bele ütköztem egy egyáltalán nem várt problémába ami a következő: A távcső fókusza rövid,maga a fizikális fókusz cső amit ki-be tekergetünk ugye éllességállítás érdekében.A 7 és a 15mm-es Sky Panoráma okulárral egy távoli objektumot pl. egy fényes csillagot nem tudom a megfelelő élességbe állítani a fókuszt,a cső teljesen vissza megy magába a távcsőbe mire kezdene tisztulni az adott objektum.A 23mm-es 2"-os okulárral nem jelentkezik ez a probléma.A 2x-es Barlow használatával pedig semmiyen okulárral nem lehet beállítani a fókuszt,ismét az lép érvényben hogy mire kezdene tisztulni az adott objektum addigra már benn van a távcsőbe az egész fókusz-cső.Elnézést hogy így fejeztem ki az egészet de jobban nem tudom elmagyarázni szakszerűbben.Nos kedves fórum társak.Ez még is hogyan orvosolható ?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.01.14. 20:42

Attila !

Az a kereszt képű.

Hanyadik gyűrű látható rajta még, tehát a látott képméret mekkora ?

Az sem mindegy, gondolom, vagy kikaptál egy ilyen alakra torzult képet és hülyítesz bennünket. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.01.14. 20:45

LV426 !

A rendeléskor azt kell csinálni, hogy ott megjegyzésként be kell írni, hogy hibátlant küldjenek, mert ha nem visszaküldöd azonnal, hátha úgy a legjobbat veszik elő, ami a boltban van raktáron, bár szerintem ebből a fajtából rengeteg lehet nem kél el az ára miatt úgymond.
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.01.14. 20:50

Nem gondolom azt hogy ez egy hiba lenne amit egy távcső csere orvosolhat.Mindenesetre köszönöm hogy írtál de azért meghallgatok másokat is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.14. 21:17

tobe_ írta:
2019.01.14. 20:42
Attila !
Az a kereszt képű.
Hanyadik gyűrű látható rajta még, tehát a látott képméret mekkora ?
Az sem mindegy, gondolom, vagy kikaptál egy ilyen alakra torzult képet és hülyítesz bennünket. :)
Kedves Béla!

Sohasem hülyítek senkit; az nem az én stílusom...
Elhajlási gyűrűket nem is produkált a kukker, szerintem egyszerűen szétkente a fotonokat a teljes képsíkon; a primer fókusz képét látod, a kamera egy 640x480-as Philips SPC900nc volt.
Azt távolról sem állítottam, hogy ez tipikus hiba lenne, de akkora hiba, hogy ilyenből egyetlen egyet sem lett volna szabad kiengedni a gyárkapun.
Ráadásul nem beállítási hiba, hanem félre vannak munkálva a felületek, de totálisan.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.14. 21:37

LV426 írta:
2019.01.14. 20:36
... egy fülest viszont kaptam ismerőstől aki fotózással foglalkozik hogy már volt a keze alatt ilyen tubus. ...
Ezt írtam én is alább, hogy ez a tubus leginkább mélyég-fotózásra alkalmas. :D
LV426 írta:
2019.01.14. 20:36
... Elmondtam neki hogy nem érdekel a nagy nagyítás hogy 200-250x-es nagyításba megnézzem a bolygókat,csak a tiszta minőségi leképzés és az ultra könnyű legyen és kisméretű a hordozhatóság és a szállítás miatt. ...
Ezt furcsállom, merthogy korábban a fő felhasználási területnek a vizuális bolygóészlelést jelölted meg alább (keresd vissza a saját hozzászólásaid között). Ahhoz viszont kimondottan nagy nagyítás kell. Tehát akkor nem mondtál igazat, vagy most? ;)
Mindazonáltal egy kisebb nagyítású (rövidebb fókuszú) kukker képe mindig keményebb, látszólag "minőségibb", mint egy kétszer olyan hosszú távcsőé. "Nem illik" összehasonlítani őket (körtét almával).
Ezek szerint mélyegezni fogsz vele, vizuálisan? Egy 72mm átmérőjű műszerrel??? Hajrá!!! :mrgreen: Végül is egy 50mm-es binoklitól jobb, pontosan 22mm-rel. :?
LV426 írta:
2019.01.14. 20:36
... Nos kedves fórum társak.Ez még is hogyan orvosolható ?
Ez azért nagyon furcsa, mert ha fotózásra használta az ismerősöd, akkor a fókuszsíknak a kihuzat mögé kell esnie kb. 45-50mm-rel (ennyi a DSLR-ek érzékelőinek a mélysége a bajonettzár mögött), különben nem lehet élesre állítani a gépet. Ha ez igaz, akkor viszont pont fordított esettel kellene találkoznod, hiszen vizuális észlelés esetén a használt okulár fókusztávolsága hozzáadódik a primer fókuszhoz, így az okli még hátrább kerül. Sőt, refraktorhoz alap a zenittükör használata, különben pont a legjobb égterületen, azaz a zenit környékén nem tudsz majd észlelni - hacsak nem jógázol... :lol: Az pedig még hosszabb fókusz utat (angolul backfocus-t) kíván, de a leírásod alapján azzal még esélytelenebb a fókusz elérése így...
Tehát nem értem, hogy hogyan állhat elő ez a probléma; sajnos - így, a távolból - a magam részéről passzolom, bocs.
Esetleg nincs a kihuzatban egy hosszabbító vagy toldó cső, ami kiszerelhető?


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.01.14. 21:58-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.14. 21:49

A kétcolos tükör fényutja néha hosszú. Az orosz szép bolygóképet is tett be https://www.cloudynights.com/topic/6001 ... d-evostar/ Sz.,.......Attila, a nagy sietésben lett tükör a prizmából. Ne korholjuk a fiut, segitsük ki a csávából - ha egyáltalán van.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2019.01.14. 22:38-kor.
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.01.14. 21:55

Kedves Attila.

Remélem nem sértődsz meg de én nem értem hogy egy magadfajta igen nagy szaktudással rendelkező ember miért ítélkezik ily módon ahogy most tetted.Mikor nem mondtam én igazat ? Többször is le írtam hogy csak a hordozhatóság és a kisméret érdekel, és hogy a 70/900as akromát teljesítménye is elég csak élesebb és kontrasztosabb legyen a leképezés.Az ismerősöm pedig halvány fogalmam nincs hogy hogyan,miként használta a természetben ezt a tubust és nem is érdekel és nem is kérdeztem mivel én nem ebben a formában akarom használni ami földi megfigyeléseket takar a természetben.Egyébként nem a közvetlen szomszédom,még csak nem is egy városban élünk.Online partnerem az illető régről és megkérdeztem tőle véletlenül nem e tud mondani róla bármit is mivel köztudott hogy tele-objektívként is szolgál az eszköz fotós emberkéknek.Nincs egyébként a kihuzatban semmi kiszedhető.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”