Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.10.30. 09:54

Tobe, az angol szakforditások nekem is gyakran problémásak. Sokszor veszem hasznát (Win 10) jobbra fenn a piros "T"-nek a gépemen. Legjobbnak tartott szótáraim erre a célra : Angol -Magyar Műszaki szótár ( Akadémiai Kiadó 1951) és a frissebb Akadémiai DIÁKSZÓTÁR Angol- Magyar és Magyar- Angol (két vaskos kötet) ISBN 963 05 7969 3 nagyon jók. Esetleg a továbbiakban segithetek a netes eléréshez ha nincs gyakorlatod. Az hoszabb irkálás lenne (gépelni sem tudok..hi nincs gépirónő, a nyugdij átka).
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.10.30. 10:53

Attila írta:
2018.10.29. 23:31
Végh Zoli írta:
2018.10.29. 23:08
Azt , hogy a gyártó mit talál elégségesnek az egy dolog , de én a gyakorlati részre lennék kíváncsi , hogy ez így mekkora aszteroidákat képes észlelni .
Ez a kérdés így ebben a formában nem megválaszolható: nagyon közelről már viszonylag kisebbeket is, távolabbról csak nagyobbakat, és akkor pl. az albedóról, naptávolságról stb. még nem is beszéltünk. Ez hasonló ahhoz a tipikus járdacsillagászati kérdéshez, hogy: "bácsi, kérem, ezzel a távcsővel milyen messze lehet ellátni?" :shock:

Ami biztos, hogy én a saját 160mm-es (F/8.2) APO kukkeremen lévő 85%-os (!) kvantumhatásfokú mono és NABG ST-10XME kamerámmal 19-20m-ig "látok le" (de azt már mérni nem tudom az értékelhetetlenül gyenge SNR miatt, csak még éppen érzékelhetően kiemelkedik a háttérzajból). Ez egy különösen érzékeny kamera. Az eVscope kvantumhatásfoka viszont ettől SOKKAL rosszabb a hűtés hiánya és a Bayer mátrix miatt, ráadásul a csak 115mm-es átmérő összfelülete majdnem pontosan fele az enyémnek.
A fentiek miatt a fotografikus HMG-je szerintem (saccra) cca. 14-15m körüli lehet, amivel csak a legnagyobb, és már egész biztosan ismert aszteroidákat lehet megfigyelni, földközelben...
Tehát ezzel a cuccal ismeretlen kisbolygóra vadászni komolytalan dilettantizmusra vall; de még az enyémmel is az lenne. Nem lehetetlen, de a lottó ötös egy holtbiztos esemény ehhez képest. :lol:
Ha ezzel látni egy közelítő aszteroidát, akkor az már nem közelít, hanem itt van. 8-)
A komolyabb amatőr aszteroida-csillagászat 500mm fölötti átmérőknél kezdődik, és ideálisan mono back illuminated (90% körüli kvantumhatásfok) kamerával történik.
Ez az eVscope egy jópofa toy az unokáknak és nyugdíjasoknak...


MDA

Köszönöm a kimerítő válaszodat , ez talán Géza számára is nyilvánvalóvá teszi a dolgot . Nekem ez a földsúrló vadászat ezekkel a kis kamuszkópokkal olyan , mintha sokol zsebrádiókkal akartak volna idegen civilizációk rádiójelére bukkanni :mrgreen: ( ha azzal hallod őket , akkor épp leszálltak melletted :lol: )
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.10.30. 10:57

Attila írta:
2018.10.30. 07:09
cbo írta:
2018.10.30. 01:15
Na ez igy ebben a formaban nem teljesen igaz es becsmerlo a stilus is.
Ui uj NEO-t, foldsurolot elcsiphet vele. ...
Oké, akkor majd az első 11 centis eVscope-os kisbolygó-felfedezés után bocsánatot kérek majd, megígérem.
De addig vállalom az alábbi véleményem minden sorát (és - az előzmények után - a stílusát is), amit egyébként nem Zolinak írtam, hanem Gézának...
Bár az idézet kiollózása megtévesztő.

MDA


Nekem semmi gondom a stílusoddal ;) Jobban zavar a modoros bájolgás , mint az őszinte , tudáson alapuló "indulat" .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.30. 11:55

Végh Zoli írta:
2018.10.30. 10:53
... Nekem ez a földsúrló vadászat ezekkel a kis kamuszkópokkal olyan , mintha sokol zsebrádiókkal akartak volna idegen civilizációk rádiójelére bukkanni :mrgreen: ( ha azzal hallod őket , akkor épp leszálltak melletted :lol: )
Szemléletes a példa! :lol:
És az is, hogy Zsoltak is - alapvetően és elvileg - igaza van, valóban fel lehet fedezni idegen civilizációk jeleit Sokol-lal - bizonyos és "nem túl gyakori" feltételek teljesülése esetén, mint ahogy aszteroidát eVscope-pal vagy binolkival... :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.01.12. 19:09

Üdv mindenkinek!

A következő távcsövet és kiegészítőket szeretném megvásárolni : Sky-Watcher 72/420 apokromát , GSO 2x ED Barlow 2" , Sky-Watcher 2" zenittükör 99% reflexióval, dielektrikus védőréteggel , és végül a Sky-Watcher Sky Panoráma névre hallgató okulár készletet 7 , 15 , 23mm.

A szettet Bolygó és Hold megfigyelésekhez vásárolnám.Azért döntöttem apokromát mellett mert sok forrásból hallottam,olvastam hogy az akromát refraktorhoz képest kimagaslóan élesebb és kontrasztosabb képet adnak.A kérdésem annyi lenne hogy a fenn említett távcső-be a nagyobb nagyítás érdekében 3x-os barlow-ot érdemes e vásárolni ? Illetve mekkora az a maximum nagyítás amit még elbír ez a távcső és szép éles képet ad ? Egyéb megjegyzés: Régről megmaradt EQ1 állványra szerelném ezt a távcsövet nem akarok fotózni,videózni, nem ezért venném a szettet.Kizárólag az okuláron keresztül nézelődés semmi más, erre gondolom megfelelő lesz az EQ1.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.12. 19:23

Először állványt vegyél. Erre olcsóbban aztán az APO-t, ha a hagyományos megfigyelésnél maradsz.
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.01.12. 19:28

180x-os nagyításnál is figyeltem már bolygókat 70/900-as akromát refraktorral EQ1 állványon.Biztos vagyok benne hogy a kisebb nagyításnál amit majd az APO nyújt nem lesz semmi gondom.Egyébként kösz hogy írtál de véletlenül se a kérdésemre válaszoltál.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.01.12. 19:38

LV426 írta:
2019.01.12. 19:09
Üdv mindenkinek!

A következő távcsövet és kiegészítőket szeretném megvásárolni : Sky-Watcher 72/420 apokromát , GSO 2x ED Barlow 2" , Sky-Watcher 2" zenittükör 99% reflexióval, dielektrikus védőréteggel , és végül a Sky-Watcher Sky Panoráma névre hallgató okulár készletet 7 , 15 , 23mm.

A szettet Bolygó és Hold megfigyelésekhez vásárolnám.Azért döntöttem apokromát mellett mert sok forrásból hallottam,olvastam hogy az akromát refraktorhoz képest kimagaslóan élesebb és kontrasztosabb képet adnak.A kérdésem annyi lenne hogy a fenn említett távcső-be a nagyobb nagyítás érdekében 3x-os barlow-ot érdemes e vásárolni ? Illetve mekkora az a maximum nagyítás amit még elbír ez a távcső és szép éles képet ad ? Egyéb megjegyzés: Régről megmaradt EQ1 állványra szerelném ezt a távcsövet nem akarok fotózni,videózni, nem ezért venném a szettet.Kizárólag az okuláron keresztül nézelődés semmi más, erre gondolom megfelelő lesz az EQ1.

Hogy jött ez az összeállítás ötlet ? Fele ennyiért kapsz egy 90/1200-ast .
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.12. 19:44

Az EQ-1 állványt is olvasva, azt hittem tréfa. Bocs. Szóval arra gondolok (keserves hosszú tapasztalat), az állvány igen fontos. Ha már APOzás is, akkor pláne. Magamnak egy Celestron állványt vennék. A csőnek megfelelőt. A cső ára alig lesz több, számits rá.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.01.12. 19:58

LV426 írta:
2019.01.12. 19:09
Üdv mindenkinek!

A következő távcsövet és kiegészítőket szeretném megvásárolni : Sky-Watcher 72/420 apokromát , GSO 2x ED Barlow 2" , Sky-Watcher 2" zenittükör 99% reflexióval, dielektrikus védőréteggel , és végül a Sky-Watcher Sky Panoráma névre hallgató okulár készletet 7 , 15 , 23mm.

A szettet Bolygó és Hold megfigyelésekhez vásárolnám.Azért döntöttem apokromát mellett mert sok forrásból hallottam,olvastam hogy az akromát refraktorhoz képest kimagaslóan élesebb és kontrasztosabb képet adnak.A kérdésem annyi lenne hogy a fenn említett távcső-be a nagyobb nagyítás érdekében 3x-os barlow-ot érdemes e vásárolni ? Illetve mekkora az a maximum nagyítás amit még elbír ez a távcső és szép éles képet ad ? Egyéb megjegyzés: Régről megmaradt EQ1 állványra szerelném ezt a távcsövet nem akarok fotózni,videózni, nem ezért venném a szettet.Kizárólag az okuláron keresztül nézelődés semmi más, erre gondolom megfelelő lesz az EQ1.
,

Üdv LV426!
A megcélzott távcső gyakorlatban használható nagyítása nagyon jó nyugodtság mellett is kb 150X.
Ha bolygózni szeretnél én az SW Sky Panoráma készlete helyett a / BCO/ Baader Classic Ortho 6; 10; 18mm-es darabjait ajánlanám a figyelmedbe a hozzájuk tervezett Q-Turret barlow-val.
Ezzel a készlettel kapod a legszebb képet és max 158X-os nagyítást.
Az általad a cső alá tervezett állvány elég vérszegény. Erre akkor fogsz igazán rájönni, ha majd nagyobb nagyításnál állandóan remeg.
Az általad említett Sky Panoráma készletet elégedetten használom, de ehhez a műszerhez bolygózásra nem ajánlom.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”