Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.24. 16:11

Szia!

A műszereddel egészen biztosan lehet látni legalábbis a legfeltűnőbb felhősávokat a Jupiteren.

A nagyítást a távcsöveden az okulárok cseréjével, illetve a Barlow alkalmazásával tudod változtatni, a kihuzat állítása csak az élességállítás miatt fontos. Ahogy írtad is, az éles helyzettől elmozdítva a kép ugyan nagyobb lett, de fokozatosan halványodott - pont azért, mert a kép már nem volt éles, hanem egyre nagyobb felületre "kenődik" szét.

A 10mm-es okulárral 50x nagyítást kapsz, ezzel már látszania kell, hogy a bolygó korong alakú, ehhez még megpróbálhatod a 2x Barlowot beiktatni, 100 nagyítással egész biztos, hogy látszik a két (illetve mostanában csak egy) fősáv. A műszered fókusza adott: 500mm. Ha ki akarod kerülni a Barlowot, mint plusz optikai elemet, akkor a maximális nagyításhoz 2,5mm-es okulár kell. De egyáltalán nem kell erre a legnagyobb nagyításra koncentrálni, inkább legyen kisebb, nyugodtabb, élesebb a kép, mint nagyobb, de kevésbé élvezhető.

Nem tudom, a képet milyen módszerrel készítetted? A holdak szépen látszanak, de mivel ezek jóval halványabbak a bolygónál, egyfajta expozícióval nemigen lehet megörökíteni egyszerre a holdakat és a bolygó felszíni részleteit.

A képet kettévágó vonalról: nem volt abban az irányban villanyvezeték, faág, akármi? Lehet, hogy míg éles volt a kép, addig nem vetted észre, de miután az élességet elállítottad (ahogy írtad, a bolygókorong mérete nőtt) éppenhogy közelebbre, esetleg pont a vezeték távolságára fókuszáltál, így az élesen megjelent (sötét vonalként) a távoli, immár életlen, halvány bolygókorong előtt. Más tippem nincsen...

Csak így tovább! ;) várjuk a további beszámolókat.

--mpt
zolih
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.12.28. 17:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: zolih » 2010.05.24. 17:48

Szia,

Köszönöm szépen a gyors választ. Elég magasan járt már a Jupiter, így a villanyvezeték szerintem nem jöhet szóba, persze minden előfordulhat.

A fényképet egy Panasonic compact géppel fényképeztem, az okulárba. 15 mp-es expoziciós időt állítottam be. Gondolom ettől lett a bolygó olyan fényes. Cserébe viszont a holdak tényleg szépen látszanak.

Hogy érdemes a nagyobb nagyítást elérni? Gyűjtsek és szerezzek be, kisebb / jobb okulárt, vagy ruházzak be egy nagyobb barlow-ba? 3x, 5x? Egy 5x barlow-al a mostani okularokkal 125x és 250x érhető el. Persze gondolom a 250x már feleslegesen sok, hiszen ahhoz kell a nyugodt légkör is.

Ismét köszönöm.

-Zoli
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.24. 17:53

Szia!

Ha tudod a fenykepezogepet rogziteni az okular moge, van rajta video-uzemmod, es tudod kovetni a bolygot (ekvatorialis a mechanika, es akar kezi finommozgatassal tudod nehany 10 masodpercig kovetni a bolygot - az nem baj, ha kicsit imbolyog a latomezoben), akkor meg lehet probalni a videoanyagot Registaxszal feldolgozni (keress ra, ingyenesen letoltheto, meg talan magyar leiras is akad hozza).

Egy jo Barlow legalabb annyiba kerul, mint egy okular (sot!) szoval en inkabb egy jo, rovidebb fokuszu okular fele hajlanek.

--mpt
zolih
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.12.28. 17:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: zolih » 2010.05.24. 17:59

Hmm, a Hold esetében már csináltam így képet, nem is tudom hogy ma hajnalban miért nem jutott eszembe. :D

Köszönöm a tanácsokat.

-Zoli
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.05.25. 08:02

Szervusztok!

A 102/500-as refraktorral való Jupiter fotózáshoz lenne pár észrevételem.
Ha enyém lenne ez a távcső, akkor én egy webkamerába ruháznék be elsősorban.
Nekem még a régi Phulips ToUcam van, de biztosan kaphatók ennek utódjai, amivel
lehet bolygót fotózni, vagy használtan is lehet venni kis szerencsével.
A lencse fókuszát jó minőségű okulárral megnyújtanám 4x-5x-re, és a webcammal
veném fel a képet.
A kompakt gépek nem biztos, hogy avi-ba vesznek fel mozgó képet, - a Registax avi-t
és BMP-ket tud feldolgozni.

Már én is várom a Jupitert, de a fotózás most még nem jött össze.
Csatolok ide ösztönzőnek egy Jupiter fotómat tavalyról. Philips webcammal lett felvéve, és kb.
800 frameből lett feldolgozva. Jóval nagyobb a távcső mint a 102-es lencse, de azért a lencsével is
szép képeket lehetne készíteni az biztos.

Üdv: Béla
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zolih
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.12.28. 17:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: zolih » 2010.05.25. 08:31

Woow, ez nagyon jó.
Ahogy írtam is Hold fényképet már készítettem úgy, hogy AVI, majd RegiStax-al feldolgozás. Azt a videó felvételt nem a kompakt géppel készítettem, hanem web cam-el.

Meddig érdemes nyújtani barlow-al a fókuszt?

Köszönöm a tippet.

-Zoli
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.25. 08:37

Fokusznyujtas: amig csak birod :) de persze sok korlatja van:
- a nyujtassal csokken a kep fenyessege, ha noveled az erositest, egy ido utan tul zajosak lesznek a nyerskepek
- a nyujtassal egyutt halvanyodo kepen egyre nehezebb lesz fokuszalni
- a jobban nyujtott kep erzekenyebb a legkori zavarokra
- minel hosszabb fokusszal dolgozol, annal jobban latszik minden apro rezdulese a mechanikanak is
szoval probalgasd, es majd talalsz egy optimalis nyujtast. Szerintem inkabb legyen kicsit kisebb a bolygokorong, de eles, mint nagyobb es elmosodott, tuldolgozott.
Belanak igaza van, en is inkabb okularprojekciot alkalmaznek, mint (tobb) barlowot.

--mpt
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.05.25. 09:04

Üdv!

Ha lesz egy kis energiám és jó egem, lehet elkezdek rajzokat csinálni a Jupiterről. Tegnap este pattant ki a szikra a fejemből, hogy kis távcső és egy szkenner csodákra képes, majd meglátjátok :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.25. 09:17

Nagyszeru! Mind a fotokat, mind a rajzos eszleleseket nagy szeretettel varja a bolygorovat! ;)

--mpt
zolih
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.12.28. 17:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: zolih » 2010.05.25. 15:24

mpt írta:Fokusznyujtas: amig csak birod :) de persze sok korlatja van:
- a nyujtassal csokken a kep fenyessege, ha noveled az erositest, egy ido utan tul zajosak lesznek a nyerskepek
- a nyujtassal egyutt halvanyodo kepen egyre nehezebb lesz fokuszalni
- a jobban nyujtott kep erzekenyebb a legkori zavarokra
- minel hosszabb fokusszal dolgozol, annal jobban latszik minden apro rezdulese a mechanikanak is
szoval probalgasd, es majd talalsz egy optimalis nyujtast. Szerintem inkabb legyen kicsit kisebb a bolygokorong, de eles, mint nagyobb es elmosodott, tuldolgozott.
Belanak igaza van, en is inkabb okularprojekciot alkalmaznek, mint (tobb) barlowot.

--mpt


Ahh, alaposabban végig olvastam Béla válaszát és rájöttem, hogy félreértettem. A fókusznyújtást azt hittem, hogy barlow-al javasolja, de most már látom, hogy egy jobb okulárral és az okulárba való webkamerás fotózással (videó rögzítéssel majd feldolgozással), már ha fotózni szeretnék.
Ez utóbbihoz volna egy praktikus kérdésem: írtam, hogy van webkamerám és készítettem is már vele felvételt, viszont nem az okulárból, hanem gyakorlatilag az okulár helyére illesztettem be a kamerát.
A kérdésem az volna, hogy az okulárra hogyan tudom felfogatni a legegyszerűbben a web kamerát? Milyen átalakítót érdemes hozzá beszerezni? A Philips kamerán láttam, hogy van kis "sapka / tölcsér" szerű adapter, gondolom az húzható rá az okulárra. Lehet ilyet kapni külön? A makszutov-nál néztem a kiegészítők között, de nem leltem ilyet.

Nagyon köszönöm.

-Zoli
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”