Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.08.27. 10:53

bodoz írta:
2018.08.26. 16:28
Sziasztok!

Kezdő vagyok, most voltunk Tarjánban. Egy könnyen cipelhető és könnyen kezelhető távcsövet keresek, és a viszonylag kicsi lencsés távcsövek meglepően jó képet adtak. Viszont csak APOkba tudtunk belenézni - nyilván az egy más kategória. Mennyivel gyengébb egy "sima", sokkal olcsóbb lencsés távcső?

Többen, profik is jókat írtak a SW 120 / 600as lencsés távcsőről, AZ4-en. Van esély ezt valahol a közeljövőben megnézni? ............pl M13-at hogyan mutat. Jó égnél van ezzel esély a Gyűrűs ködöt gyűrűnek látni?
Az M57 gyenge égen, kisebb tavcsőben is gyűrűs, üreges buboréknak latszik.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.27. 20:33

a 120/600 SW tubus kiváló mélyeges távcső. 40-60x nagyításon rengeteg mindent megmutat az égbolton, viszont bolygózni ne akarj vele, csak ha birod a lila halót a megfigyelt objektum körül.
a gyürüs köd az én 80/500-ban is gyűrű
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
simicsko
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.12.21. 10:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: simicsko » 2018.12.21. 12:28

Sziasztok!

Kezdő vagyok. Vásároltam egy SkyWatcher BD 200/1000 Newton távcsővet NEQ-5 mechanikával. Nem csak megfigyelni, hanem meg is szeretném örökíteni az objektumokat. Azt tudom, hogy majd kiegészítendő egy GoTo vezérléssel, ami követni tudja az objektumokat, ez rendben is van. Viszont azt hallottam/olvastam, hogy a bolygókat inkább videózni szokták és a videóból kiemelt képkockákból stack-elik össze a végleges fotót.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen javaslataitok vannak kamera típusokra, mi az ami elfogadható áron van és érdemes megvenni, illetve melyik az amelyiket egyáltalán nem érdemes megvenni.
Előre is köszönöm a segítséget.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.12.21. 12:40

Üdv a Csillagvárosban!
A kérdésedből kiderül, hiányoznak az alapok, nem igazán vagy benne ebben a hobbiban, ezért azt javaslom a legjobb szívvel, hogy mielőtt még bármit vennél (a távcső, amit vettél, egy életre szólóan komoly darab!!!) olvass sokat a témában! Pl.
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... zas-abc-je
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... vcsovekhez

Üdv

Vzp
simicsko
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.12.21. 10:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: simicsko » 2018.12.21. 13:13

Vizi Péter írta:
2018.12.21. 12:40
Üdv a Csillagvárosban!
A kérdésedből kiderül, hiányoznak az alapok, nem igazán vagy benne ebben a hobbiban, ezért azt javaslom a legjobb szívvel, hogy mielőtt még bármit vennél (a távcső, amit vettél, egy életre szólóan komoly darab!!!) olvass sokat a témában! Pl.
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... zas-abc-je
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... vcsovekhez

Üdv

Vzp
Köszönöm a gyors választ. ;-)
A digitális asztrofotózás abc-je könyv elég ígéretesnek tűnik.
A csillagatlaszt pont meg is vásároltam a cső mellé a Hold-térképpel együtt. :-)

Elkezdtem lelkesen bújni a szakirodalmat, de ettől függetlenül a kamerával kapcsolatos kérdésem egy technikai kérdés, amelyre tanácsokat szívesen elfogadok, hogy mire kell készülni/számítani ezzel kapcsolatban. Ész nélkül természetesen nem akarok vásárolni, azért is gondoltam, hogy itt megkérdezem a tapasztaltabbakat.

Üdv,
Simi
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.12.21. 13:52

Először is vezetni kell a távcsövet. Vezetőtávcső+kamera+laptop. Vagy M-Gen autoguider, ami mindez egyben. Csak úgy repkednek a százezrek. Ezért mondom, először olvasd el a könyvet, hogy jó kérdést tudj feltenni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.12.21. 14:06

simicsko írta:
2018.12.21. 13:13
.. Elkezdtem lelkesen bújni a szakirodalmat, de ettől függetlenül a kamerával kapcsolatos kérdésem egy technikai kérdés, amelyre tanácsokat szívesen elfogadok, hogy mire kell készülni/számítani ezzel kapcsolatban. Ész nélkül természetesen nem akarok vásárolni, azért is gondoltam, hogy itt megkérdezem a tapasztaltabbakat. ...
Szia Simi!

A bolygó-fotózásra legalkalmasabb kamerák szerencsére olcsóbbak a mélyég-fotózáshoz legideálisabb változatokhoz képest, de valóban, itt is célszerű ismerni a preferenciákat.
(A CCD-s bolygófotózás hajnalán még sima webkamerákkal próbálkoztunk - magam is -, és nem is nagyon rossz eredményekkel...)

1. A szebb képeket mindig mono érzékelős kamerákkal és LRGB színszűrő sorral lehet készíteni, de azt egy kezdőnek nem ajánlom, mert azzal bonyolultabb az expozíciók elkészítése is és az utómunka is.
Neked az első lépésekhez mindenképp színes (ún. one-shot-color) kamerát javaslok; ráadásul azzal is gyönyörű képek készíthetők.

2. Video felvételre alkalmas kamera kell (ahogy írtad is), de olyan, amelyik másodpercenként minél több képet képes készíteni és - lehetőleg - USB3 porton átküldeni (legalább 30 frame/sec, de ha gyorsabb, az még jobb; de a PC kommunikációs portja is kell, hogy támogassa az USB3-at, és a kábel is fontos, hogy USB3-as legyen). De USB2-vel is működik a bolygófotózás!!!

3. A minél kisebb pixelméret hasznos, mivel rövid expozíciók sorozata készül egy-egy videofelvétel során, így a kisebb pixelek nagyobb zajszintje nem probléma. Továbbá a kis bolygóméretből akkor lehet élvezhető nagyítást kihozni, ha a bolygókorong elég sok pixelre vetül. (Egyébiránt legalább 3m körüli, vagy még hosszabb fókusz kell, hogy ne csak egy pötty legyen a bolygó képe az érzékelőn; tehát kell majd venned egy minimum 3x-os minőségi nyújtótagot is, pl. TeleVue Barlow.)

4. Az előző, 3. pont miatt hűtés sem kell az érzékelőnek (a rövid expo miatt nem tud számottevően felzajosodni a pixel még a nagyobb termikus zajtól sem), bár jobb, ha van; de ha limitált a budget, akkor ezen lehet spórolni. (Mélyéghez viszont - a sokkal hosszabb expozíciók miatt - szinte kötelező a hűtés.)

5. Az érzékelő mérete nem kritikus (kivéve a Hold és Nap fotózásakor), mivel a bolygók kis méretűek, még nagy nagyítás esetén is. A kis érzékelő pedig olcsóbb.

A fentiek alapján már Te is tudsz választani. Talán az egyik belépő (de már jó minőségű) szint lehet a ZWO ASI 120MC-S kamera (70eFt).

Ja, és Péter hozzászólásához: a bolygófelvételeket NEM kell vezetni...
(Pont ezért érdemes a könyveket elolvasni.) :oops:

A mélyég fotózás SOKKAL nehezebb ügy, mint a bolygófotózás (bár ez utóbbiba is bele lehet merülni, nem is kicsit...), ezért nem javaslom, hogy sötét ködökkel kezd az asztrofotós tanulmányaidat...

És még: a GoTo és a távcső vezetése nem ugyanaz. GoTo nélküli óragéppel vezethető megoldások is léteznek. De tényleg előbb olvasd el az okos könyveket, és utána szívesen segítenek biztosan mások is, de ne nulláról kelljen, mert annyi ideje senkinek sincs...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.12.21. 16:51

20 centis Newtonhoz ha olyan bolygokamerat akarsz amit kesobb nem akarsz cserelni, akkor ZWO ASI224MC + hozza egy jo minosegu Barlow 2-3x-ozo + egy ADC korrektor. Bahtinov maszk jo az elessegallitashoz. Erdemes egy specko bolygoszurot is beszerezni, pl Astronomik ProPlanet 742.
Olyan laptop kell ami USB3.0-as.

Autoguideres vezetes bolygohoz nem kell

Ezzel a rendszerrel evekig elleszel. De ez csak a dolog “vas” resze. A szoftveres az minimum ugyanilyen fontos, de ezek nagyresze ingyenes.

Udv:
Zsolt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.12.21. 17:13

Egyszerűen fogalmazva a fotózáshoz a sok pénzen kívül sok ész is kell. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.12.21. 18:05

tobe_ írta:
2018.12.21. 17:13
Egyszerűen fogalmazva a fotózáshoz a sok pénzen kívül sok ész is kell. :)
Ezt néhány "asztrofotóművésznél" nem látom... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”