Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2018.10.12. 21:31

Arra gondoltam hogy napszűrő fólia használatával a napkorongra fókuszálva, azt rögzítve majd a naptól elfordulva és a napszűrőt eltávolítva keresgélni a megfelelő irányban, megtalálható e a vénusz?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.12. 22:12

Thomas írta:
2018.10.12. 21:31
Arra gondoltam hogy napszűrő fólia használatával a napkorongra fókuszálva, azt rögzítve majd a naptól elfordulva és a napszűrőt eltávolítva keresgélni a megfelelő irányban, megtalálható e a vénusz?
Ez jó ötlet, szerintem igen.
Elég feltűnő egy kis távcsőben is a Vénusz, még a nappali égen is.
A megtalálásának nem az a szűk keresztmetszete, hogy nem látod meg, hanem hogy ha nem tudod, hogy merre keresd, illetve ha nem vagy pontosan fókuszban. De ez a mylar-fóliás fókuszba állás a Nap peremén szerintem jó ötlet. A fólia vastagságának (mint plán parallel lemez) hiánya picit elviszi a fókuszt (hasonlóan a szűrőkhöz), de az olyan vékony (ellentétben a szűrőkkel), hogy szerintem alig módosít a pontos fókusz-pozíción.

De ne lenyugvás előtt próbálkozz meg vele a nyugati horizont-közeli párás-poros vastag trutyiban, hanem napközben, magasabban, még akár a delelése körül is lehet.

Úgyhogy hajrá! :D
De a szemedre vigyázz, ha már fólia nélkül keresgélsz a Nap mellett, nehogy a Napra fordulj rá véletlenül!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2018.10.13. 10:09

Köszönöm az infót, a jövő héten lesz lehetőségem kipróbálni.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.10.13. 15:19

Holdat is fel lehet használni a szent cél érdekében, ha épp a kék égen ott van.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.10.13. 16:55

Győzelem, az imént (pontosan 16:25-kor) meglett a mindössze 6,3%-os Vénusz-sarló a 90/500-as refraktorral, 25x nagyítással. Aztán már a 10x50-esben is látszott, de igen nehezen, mert már annyira vékonyka. 100x-ossal sem láttam a sarló túlnyúlását (a Vénusz "szarvacskáit"), de lehet, hogy csak az erős háttérfény miatt, no meg a hullámzás se segíti a megfigyelést.
A Vénusz kb. 19fokra van már csak a Naptól és kb. 3 fokkal közelebb is áll a horizonthoz (a megpillantáskor mindössze 9 fokkal volt felette), nagyon fényes az égi háttér a horizontnak azon a részén.
Ez a kis fázisú Vénusz-vadászat olyan élmény, mint a korai Hold-sarló vadászat. Mindenkinek erősen ajánlom! A pásztázva keresést el lehet felejteni, én pontosan meghatározom a látszó szögtávolságot és azt egy vonalzóra mérem, amit a kinyújtott karomban tartok. Így 1-2 fok pontossággal ki lehet bökni a célterületet, aztán innen már "gyerekjáték" :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.10.14. 17:18

Ma sajnos későn kezdtem, 16:50-kor és mostanáig (17:14) folytattam a keresést a tisztának tűnő ég alján, de nem lett meg a Vénusz. Holnap ismét megpróbáljuk! :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.10.15. 18:23

Ma időben kezdtem, pontosan belőttem (kimértem az égen) a Vénusz helyét, de ma sem találtam. Egyrészt fátylak úszkáltak arra felé (csupám 19fokra a Naptól...), másrészt a 4.9%-os fázis már valóban icurka-picurka. De nem adom fel, hátha holnap sikerül! :D
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.10.16. 12:13

Hajrá! Drukkolok, hogy végre sikerüljön! Küldök egy kis segédletet, minden komment nélkül! Nekem bevált! Ha a kis karika beleesik a a Nap papírra vetett foltjának közepébe, akkor az okulárban egészen biztosan benne látható a Vénusz sarlója. Ha utána elmozdul a cső, akkor is pillanatok alatt visszaállítható. Egy papírlapból kivágható, csak hajtogatni kell és néhány cellux csíkkal ráragasztani a csőre. A széle 5 mm derékszögű behajtással merevíthető. A kis kialakult csücsök a cellux megfelelő átlós ragasztásával rögzíthető. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.10.16. 12:52

Tetszik, minden megvan hozzá, kivéve a Napot. Bánkódom. Vártam kiderülésre, nem lett. Egyébként talán használni sem tudtam volna, előző két napon nem találtam a Vénuszra 70/700 csövemmel. Megjegyeztem az ötletet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.16. 19:23

Ma délután próbáltam elkapni a Vénuszt a 7x50-es Zeiss binoklimmal a Bükk-fennsík déli peremén lévő Tar-kőről (975m tszf), de nem sikerült.
Kb. fél órát szántam rá, kényelmesen hanyatt fekve, a "Mobile Observatory" nevű Android alkalmazással kerestem meg a helyét az égen, a Naphoz és a horizonthoz képest.

Pedig 50mm-es nyílással biztosan látható kell legyen, akár délben is, hiszen kb. 3-4 napja a kereső-áttekintő távcsövemmel néztem és kényelmesen, simán láttam is vele (valamint a főtávcsövemmel fotóztam is). De az egy 50/540-es Zeiss akromát volt 32mm-es TV Plössl oklival, azaz 17x-es nagyítással, és "rágotozva". Most a majd' harmad akkora nagyítás és a "pásztázásos" keresés nem hozott eredményt.

Ugyanakkor látványosan és megdöbbentően rossz az alsó légkör állapota (ez is nyilván közrejátszhatott a negatív észlelésben); Tar-kőről lenézve rendkívül nagy a trutyi odalent... Ez a stabil anticiklon nagyon jó a derültség, de tragikus az átlátszóság szempontjából. Nem véletlen, hogy riasztási határ körül van a légköri részecskeszám (szálló por koncentráció) több városunkban. Alig láttam el a Bükk déli pereméig... Máskor a Tiszaújvárosi kémények simán látszanak, most semmi. Tegnap hajnalban a Petőfi kilátóról (Bálvány-csúcs, 980m tszf) fotóztam a napkeltét, onnan a Magas-Tátra simán látszik máskor, de most csak a legtetejének a csipkéi sejlettek. Alattuk pedig csak szürke katyvasz.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”