Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.10. 23:16

Hi Five,

Vízi Petivel 120%-ban egyet értek e tekintetben.
Annyival azonban még kiegészíteném, hogy ha anyagilag megengedheted magadnak, akkor mindenképp valami jobb optikai minőségű (és min. 50mm átmérőjű) bino-t vegyél, mert a bino-ját a későbbi amatőrök igen jelentős része megtartja, még ha egy 50 centis Newton-t használ egy csillagdában, akkor is. (Az én Zeiss 7x50-es bikoklim pl. még 1980-ból való, és a mai napig örömmel használom... :D )

Ugyanakkor téged ki kell, hogy javítsalak (bocsi); azt írod: "azt hiszem, hogy 30 ezres távcső képe nem lesz egy 300 ezres távcsőtől 10szer rosszabb".
De igen (rosszul hiszed). A magasabb árfekvésekben már valóban kisebb az optikák közötti minőségi különbség (értsd: egymillió fölött), de ott is van (!), viszont a belépő kategória és a középkategória között igen nagy az ugrás.
Hogy ez a Te példádnál maradva éppen tízszeres-e, az nyilvánvalóan szubjektív, de lehet akár annyi is...

A fokozatosság kérdésében viszont teljesen veled vagyok.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
F. Attila
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2018.03.05. 14:39

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: F. Attila » 2018.10.11. 20:33

Szia five!

Ha véletlen Hajdu-Bihar megyében laksz, akkor szivesen megmutatom a 15x70-es binoklim. Persze ez nem a favorit 10x50-es, nem árt hozzá valami támaszték (én a kōnyōkömet támasztom valamire). Ennek ellenére azt sejtem, hogy a Messierekhez pl nagyon ideális. 30eft volt, bar nem tudom, h hosszútávon mennyire strapabíró. Gondold át ezt is, illetve olvass utánna hátha megtetszik.
12x50B, 120/1000L, 250/1200T
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.10.11. 22:33

five írta:
2018.10.10. 23:02
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, aki válaszolt.
Azt hiszem, hogy a fokozatosság híve vagyok. A szabad szemes nézelődésen ("észlelés" kifejezést talán meggondolatlanul használtam) már túl vagyok, sőt igyekeztem mindezt térképek használatával tenni. Így azt gondoltam, hogy itt lenne az ideje binokulárral is kipróbálni magamat.
Itt kerültem dilemmába, mert nem tudtam eldönteni, hogy mi az a szint ami nem veszi el a kedvemet, jól használható binoki, de ennek ellenére nem kerül egy havi fizetésbe :) . A fokozatosságot itt is szeretném követni, mert (javítsatok ki, ha tévedek) azt hiszem, hogy 30 ezres távcső képe nem lesz egy 300 ezres távcsőtől 10szer rosszabb.
A gondomat még fokozza az is, hogy nem igazán használtam távcsövet, és bár tök szívesen kipróbálom a bótba, nem igazán tudom, hogyan tudom a különbséget észrevenni. Ezért gondoltam, hogy megkérdezlek titeket, hogy vajon mi az a határ, amitől szerintetek érdemes távcsövet venni, vagy milyen fajtát? Használtat, újat? Létezik-e különbség? Nem tervezem, hogy ez lesz az utolsó távcső amit vásárolni fogok, de jelenleg 30 ezer körül nézelődök.

Nagyon szépen köszönöm még egyszer az eddigi ajánlásokat, és külön köszönöm a részletes tanácsokat!
Szia. Ha binokulárt veszel,akkor előtte lehetőség szerint mindenképpen
próbáld ki.
Mert nem vagyunk egyformák.
Nem mindegy hogy porrós vagy tetőéles,aztán a súlya,a fogása,
és esetleg szemüveges vagy-e, a szemkagylók kialakítása stb.
Ahogy az öreg vadászok mondják: "mennyire passzol a szemedhez".
Ha távcsőboltban veszed,akkor a tapasztalt eladók segítenek.
Ez a próba sem mindenható,mert hosszabb idő alatt ismered ki a binoklidat.
De szerintem az első benyomások vétel előtt azért fontosak.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.10.13. 14:53

Attila írta:
2018.10.10. 23:16
(Az én Zeiss 7x50-es bikoklim pl. még 1980-ból való, és a mai napig örömmel használom... :D )




MDA
Nekem is van ilyen.
Nagyon szép képe van.
Használtan vettem,és valami nem passzol a jobb oldali okulárral.
Erre csak később jöttem rá,és a vételkor elsiklottam felette.
Legközelebb felviszem a BTC-be javításra.
Korábban kölcsönadtam vadászismerősnek,és sajnos instrukcióim ellenére
szakszerűtlenül lett tisztítva. Valszeg thermopulóver ujjával lettek törölve a frontlencsék :cry:
Soha többet kölcsönbe semmit.
iwiw17.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.10.13. 17:35

Régi tanács bino ellenőrzésre, letéve valamire egy messzi villanydrótfélére nézve, felváltva takarjuk a jobb bal látványt. Ha a cél ugrál, baj van. Nagyon sok "vadiúj" cső ki fog esni. Elég egy pottyantás is dobozostól (bontatlan), a gyengébb mechanikák nem birják. Húsz éve ezért is monokulár párti vagyok. Egy nem pontosan állitott - alig vehető észre - binóval hosszabb figyelés nagyon kimeritő tud lenni. Az ember folytonosan élességet keres kényszerből. Gondolom ismerős.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.10.14. 19:07

.géza írta:
2018.10.13. 17:35
Régi tanács bino ellenőrzésre, letéve valamire egy messzi villanydrótfélére nézve, felváltva takarjuk a jobb bal látványt. Ha a cél ugrál, baj van. Nagyon sok "vadiúj" cső ki fog esni. Elég egy pottyantás is dobozostól (bontatlan), a gyengébb mechanikák nem birják. Húsz éve ezért is monokulár párti vagyok. Egy nem pontosan állitott - alig vehető észre - binóval hosszabb figyelés nagyon kimeritő tud lenni. Az ember folytonosan élességet keres kényszerből. Gondolom ismerős.
Értem,köszi.
A vételkor a "Zeiss" bűvöletben éltem,és örültem hogy 30ezerért hozzájutottam.
A javítás után talán jó lesz. A látómező jobb oldalának egy jó részén torzultak a csillagok.
Olyan,mintha az egész okulár ferde lenne.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.14. 19:37

Mozdonyos írta:
2018.10.14. 19:07
... A vételkor a "Zeiss" bűvöletben éltem,és örültem hogy 30ezerért hozzájutottam.
A javítás után talán jó lesz. ...
Én még most is a Zeiss bűvöletében élek...
Mindenképp javíttasd meg, mert hajlott kora ellenére brutál jó.
Persze ma már vannak jobbak is, de legalább tízszer ennyiért.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.10.14. 21:47

Attila írta:
2018.10.14. 19:37
Mozdonyos írta:
2018.10.14. 19:07
... A vételkor a "Zeiss" bűvöletben éltem,és örültem hogy 30ezerért hozzájutottam.
A javítás után talán jó lesz. ...
Én még most is a Zeiss bűvöletében élek...
Mindenképp javíttasd meg, mert hajlott kora ellenére brutál jó.
Persze ma már vannak jobbak is, de legalább tízszer ennyiért.


MDA
Elég szomorú,hogy a prémium binokulárok ára ennyire elszállt.
Irígy vagyok azokra,akik megvehetik őket :) .
Remélem,hogy a kínaiak már nincsenek messze a felzárkózáshoz/megszorongatáshoz binokulárfronton is :evil:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.15. 00:27

Mozdonyos írta:
2018.10.14. 21:47
... Elég szomorú,hogy a prémium binokulárok ára ennyire elszállt.
Irígy vagyok azokra,akik megvehetik őket :) . ...
Egy ismerősöm kb. egy éve vett egy ilyet 520US$ +szállítás, vám, áfa, cca. 250eFt:

AP.JPG
Tesztelgettem, és közben összecsináltam magam... :oops:
Pedig - ha jól tudom - ez is Kínában készül, de csak a tesztelt darabokat veszik át a gyártótól, és kiszállítás előtt is ellenőrzik.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.10.15. 02:07

Az a Zeiss egy kivalo binokli!

En most egy hasonloan legendas de mai gyartasu Fujinon FMTR-SX2-vel kacerkodom.

Hasznal valaki ilyet vagy a korabbi kiadasat?

Udv:
Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”