Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.10.11. 08:43

Mintha Imre olcsóbb felszerelésével több "nappali" képet közölt volna, adatokkal. Elég jónak tüntek mindig. Sok függhet a pillanatnyi helyzetektől is a légkörben. Imre képe forszirozott felvétel, a fórum hatására.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.10.11. 08:55

Tapasztalataim a 90/500-as refraktorral, 25x nagyításnál (értelemszerűen csak vizuális megfigyelésnél), amikor az élesség tartománya rendkívül szűk.
Ha az ember az előző nap beállított (akár éjszaka, csillagra beállított) élességgel keresi a nappali/alkonyati égen a Vénuszt, meg fogja találni, aztán már finomíthat az élességen a látott kép alapján. Ha a kereséskor fent van a Hold, arra is lehet élesre állni, jó lesz. Ellenben ha egy előzőleg pl. természetfigyelésre (azaz 50-200 méterre) beállított élességgel próbálkozom, szinte biztosan átsiklok a Vénusz felett. Ilyen alacsony fázisnál már az sem elég, ha egy távoli, adott esetben 30-50 km-re haladó repülőgépre állítom be az élességet!
10x50-es binokulárral ennél talán picit jobb csak a helyzet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.11. 09:17

Peti!

Amikor nappali égen fényes csillagot keresek, legtöbbször átsiklom rajta az 50/540-es Zeiss (többnyire keresőként használt) refraktorommal is, ráadásul goto támogatás mellett (!), ha az előző éjszakai fókusz van még beállítva... Ez csak hőmérséklet-kompenzált, abszolút enkóderes fókuszírozóval lenne elkerülhető, de az nem olcsó játék. Teljesen eltekert fókusszal pedig nyilván tök esélytelen.
Ha a Vénusz fényes, akkor természetesen még tűző nap mellett is megtalálható, és többé-kevésbé élesre is állítható, a Holdhoz hasonlóan.
De egy csillagtól nincs jobb objektum az igazán precíz élesre álláshoz, akár a Holdat vagy egy bolygót akarsz észlelni (igen, észlelni, ez a hazai elfogadott kifejezés, még ha a megfigyelés pontosabb fogalom is lenne; ezt csak Imrének írom egy korábbi, kezdő amatőr felé tett kekeckedése okán), főleg nappali égen; én csak erre hívtam fel a figyelmet.

Géza!

Imre hozzászólásai és képei nagyon hasznosak a fórumon, nem kell megvédened őt. Mindenből lehet és kell is okulni. De - remélem - lehet neki ellentmondani, ha én adott esetben éppen másképp látom azt, amiről ír, mint ahogy ezt mások is teszik az én hozzászólásaimmal.
(Bár én nem szoktam e miatt megsértődni...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.10.11. 09:51

Attila! Nappali égen precíz GoTo nélkül (vagy fixen telepített, prímán pólusra állt, precíz osztott körökkel rendelkező mechanika nélkül) nem találsz meg semmilyen fényes csillagot, hacsak nincs orbitális nagy szerencséd plusz kristálytiszta, mélykék égboltod :D . Éppen ezért az egyszeri amatőr számára ez a fajta élesre állás nem opció.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.10.11. 10:08

Attila írta:
2018.10.10. 22:03
U.i.: Találtam egyet, ez egyik első Vénusz képem (ez még "tanuló fotó" volt...); jó régi már (2009-es...), de hirtelen ezt találtam meg. Még a 140/1200-as GPU-val készült (azóta már egy ideje 160-assal fárasztom az eget...) és Philips SPC900 webkamerával, majdnem a te alábbi képedhez hasonló fázist mutat (hasonlítsd össze):

"Vajon mit mutat a nappali égen délben az az APO?"
Hát, csak ennyit... :oops:
Lehet fikázni!

MDA
Ez egy nagyon jo kep!
A kamera pedig osszemerheto a ma hasznalt legjobb kamerakkal.

Udv:
Zsolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.11. 14:03

Kösz, Zsolt. ;)

Készítettem egy friss képet is, hogy ne csak egy 9 évvel ezelőtti legyen itt (bár a Vénusz nem sokat változott azóta :D ).

Ezt ma délben (13 óra körül) készítettem, de annyi időm nem volt, hogy RGB szűrőkkel bohóckodjak, ezért csak mono.
160/1308 GPU APO, ASI 120MM, Powermate 2x, ZWO ADC, FireCapture, AS2!, Registax.
A nyugodság tragikus volt, de voltak használható pillanatok.
Ilyen most a Vénusz (vizuálisan még sokkal szebb...):

2018-10-11-1123_9-AM-L-Venus-stacked.jpg
MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.10.11. 14:37

Jo lett ez is!

Fenyevekkel jobb minoseg, mint a nem bolygora dedikalt kamerake.

Javaslom, az exp idot ugy valaszdd meg, hogy az objektum az elokepen halvanyabb legyen, mint amit szeretnel veglegesben latni. A kamerad amugy mono?

Es mi el tobb frame legyen.

Udv:
Zs
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.11. 16:14

cbo írta:
2018.10.11. 14:37
... Javaslom, az exp idot ugy valaszdd meg, hogy az objektum az elokepen halvanyabb legyen, mint amit szeretnel veglegesben latni. A kamerad amugy mono?

Es mi el tobb frame legyen. ...
Kösz, szerintem sem rossz (bár az alábbi 2009-es sokkal jobb, és nem csak azért, mert az színes), de valóban lehetett volna jobb is. A kontraszton lehetett volna lágyítani, ha jobbak a feltételek, így elég kemény lett a képe.

Egyébként én sem szeretem beégetni a pixeleket, itt sem égtek be (pl. a természetfotóimat rendszeresen, szinte mindig -1 EV-vel nyomom); a feldolgozás során húztam fel ennyire, hogy határozottabb kontúrt tudjak adni neki.
5 perces felvétel volt, 25 frame/sec-mal (ami 7-8000 kép), úgyhogy volt frame viszonylag sok, de csak a szűk 10%-a volt egyáltalán alkalmas a feldolgozásra, mert vitustáncot járt a bolygó képe a nagyon szar seeing miatt. Délidőben nem a kiemelkedő nyugodtság a jellemző... Egy jó hidegfrontos időben biztosan jobb lenne ez is; itt és most még több kellett volna, de ennyire volt hirtelenjében időm.

Mono az ASI 120MM kamera. One Shot Color kamerám jelenleg nincs.
Egy Canon 500D-vel próbálkozom manapság, de azzal nem igazán jött még össze egy normális kép...
A "mindennapokban" 90%-ban az ST-10-et használom, az nagyon pipec, de nem erre a célra.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.11. 20:17

Vizi Péter írta:
2018.10.11. 09:51
Attila! Nappali égen precíz GoTo nélkül (vagy fixen telepített, prímán pólusra állt, precíz osztott körökkel rendelkező mechanika nélkül) nem találsz meg semmilyen fényes csillagot, hacsak nincs orbitális nagy szerencséd plusz kristálytiszta, mélykék égboltod :D . Éppen ezért az egyszeri amatőr számára ez a fajta élesre állás nem opció.
Miről beszélsz??? Az egyszeri amatőr nem fotózza a nappali Vénuszt, kedves Péter... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.10.12. 11:06

Nem is erről beszélek.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”