Magyarország új időzónája?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2015.11.06. 13:10

A mostani kezdeményezéssel kapcsolatban olyan "fene tudja" érzésem van. Boldogult bakakoromban éltem át a NYISZ 1980-as bevezetését. Az addig biztatóan közelgő tavaszból egyszerre visszazuhantunk a télbe,
a vidám, reggeli 3000 m-es bemelegítő futást újra szinte koromsötétben kezdtük meg.

Mi lenne, ha a KözEI-hez egy órát hozzáragasztanának? Tél közepén pl. fél 9-kor kelne a Nap.

Pár éve szavazásra tettük fel a dolgot a www.mcse.hu-n (legyen KözEI,
töröljék el a NYISZ-t, minden maradjon NYISZ-ben, akkor elég
meggyőző többség választotta a KözEI-t. Persze akkor még nem nagyon
merült fel a KEI.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.11.09. 11:12

Én csatlakozom a GMT+2 pártolókhoz. Egyszer kell egy őszi visszaállítást kihagyni, aztán semmi több óraállítgatás.

Mindig is úgy éreztem, hogy a NYISZ az igazi. Az őszi visszaállítást követően az esték reménytelenül sötétek lesznek. (Igaz, a ma reggeli Bp-i köd is lehangoló, csak ez nem időszámítás kérdése.)
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: maro » 2015.11.10. 22:06

Köszönöm a válaszokat! Kicsit azért meg vagyok lepve. Senki sem örült annak, hogy este korán sötétedik, és ezért hamarabb el lehet kezdeni észlelni.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.11.10. 23:48

maro írta:Köszönöm a válaszokat! Kicsit azért meg vagyok lepve. Senki sem örült annak, hogy este korán sötétedik, és ezért hamarabb el lehet kezdeni észlelni.


Igaz, azért emberibb délután (este) ötkor kezdeni az észlelést, mint még fél tízkor arra várni, hogy szürküljön. :lol:
Maradi vagyok, nekem ez a GMT+2 sok, ha lehetne maradnék a KÖZEI-ben, még nyáron is!

Üdv: Zsolt
zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2015.11.11. 11:13

szamosv írta:
maro írta:Köszönöm a válaszokat! Kicsit azért meg vagyok lepve. Senki sem örült annak, hogy este korán sötétedik, és ezért hamarabb el lehet kezdeni észlelni.


Igaz, azért emberibb délután (este) ötkor kezdeni az észlelést, mint még fél tízkor arra várni, hogy szürküljön. :lol:
Maradi vagyok, nekem ez a GMT+2 sok, ha lehetne maradnék a KÖZEI-ben, még nyáron is!

Üdv: Zsolt


Teljesen egyetértek.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.11.11. 11:38

Úgyszintén. Legyen a mostani a rendes időszámítás! Én mindig is ezt szerettem jobban.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára vgabriel 2016.03.27. 14:53-kor.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.26. 21:06

Sziasztok!
Itt a várva várt óraátállítás, az időzóna hívők egy kicsit közelebb kerülhetnek álmaik időzónájához.
Jövő héten újra sötétben kelünk, de ősszel visszavágunk! :lol:
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.10.08. 22:03

2018-ban már nemzetközileg is foglalkoztak ezzel, sőt a szavazatokat is kiértékelve arra jutottak, hogy az EU tagok a nyári időzónát szeretnék választani az óraátállítgatás helyett. Valóban ez lenne itt is a legjobb megoldás. Az átállítgatással már olyan minimális megtakarítás érhető el, hogy a biológiailag okozott sok kellemetlenséget nem ellensúlyozza. Ha azt vesszük, hogy Magyarország az EU szerint néhány fokkal keletebbre fekszik, éppen előnyös a nyári időzóna használata. Talán az a 3 téli hónap kissé szokatlan lesz, de a másik kilenc viszont kifejezettem előnyös. Szerintem is sokkal jobb megoldás, mintha a régi időzóna szeinti GMT+1 lenne állandósítva. Sokkal jobban jár az egész EU, ha GMT+2 órában állapítják meg a végleges időzónát. Én is erre adtam le a voksomat, tehát alig várom, hogy végre egy normális és gyors elhatározással bevezessék az UTC+2 órát állandóra egész Európában. Most épp alkalmas lenne az időpont, ugyanis egyszerűen nem kellene visszaállni a téli időre október utolsó vasárnapjának hajnalán. Ennek a gyors elhatározásnak végre lenne látható haszna, megnyugodnának a kedélyek, mert biológiailag nem lenne több felesleges macera, telne szépen mostantól egyenletesen az idő, és állítom, hogy az emberek 99%-a észre sem venné, hogy elmaradt a téli időre történő visszaállás, hiszen nem változna meg egyik napról a másikra hirtelen semmi, hanem szépen egyenletesen a napi néhány másodpercnyi változás történne csak, ami lassan már egyre kisebb lesz, majd december végén ellentétes irányúvá válik, és ismét növekszik majd a nappal hossza. Most épp itt a legalkalmasabb idő, hogy a sok huza-vona helyett végre legyen egy határozott döntés, maradjon a nyári időzóna érvényben egész Európában a további évek során! Aki akart, az szavazott és véleményt nyilvánított, és a többség úgy döntött, hogy maradjon a nyári időszámítás, tehát ha valódi demokrácia van, akkor most ezt be is vezetik, azaz nem állnak többet vissza a téli időszámításra, hanem bevezetik a demokratikusan is megerősített népakaratot, és megtartva a nyári időszámítást végre egyszer és mindenkorra beszüntetik ezt a mindenkinek sok kellemetlenséget okozó évente kétszeri óra-átállítgatósdi ma már teljesen szükségtelen játékot. Remélem, hogy erről nem kell parlamenti vitát nyitni, és a kérdés már el lett döntve. Marad a teljesen logikus, és optimálisnak tartott, az európaiak által demokratikus szavazással is megerősített nyári időszámítás egész Európában. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2018.10.09. 07:27

Én azért különválasztanám az óraátállítást, meg az időzóna kérdését.

Időzóna:
A UT+2-vel semmiképp sem értenék egyet, mint egész évben érvényes időzóna. A föld kerületét 360°-ra (hosszúsági) és 24 órára osztjuk. Azaz egy órának 15°felel meg. A 0°hosszúsági kör körül 7,5°W- 7.5°E-re van az UT időzóna, az UT+1 időzóna a 7,5°E- +22,5°E-ig tart. Azaz Magyarország beleillik az UT+1-be (a legkeletibb csücske lóg csak túl tudtommal a 22,5°on). Lásd: https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl ... winter.png, https://hu.wikipedia.org/wiki/Id%C5%91z%C3%B3na
Szóval én a Magyarországot mindenképpen hagynám UT+1-nek. Főleg, hogy UT+2-ben a legsötétebb téli napokon csak 8 után kelne a nap! Ez hogy hatna az emberekre? Sötétben menni dolgozni/suliba jobb lenne, mint a most úgy szidott délután 4 körüli napnyugta? Szerintem nem.

Nyári átállás:
Sokakat az óraátállítás zavar, meg hogy megzavarodik évente kétszer a bioritmusa. Engem személy szerint nem zavar, és jó ötletnek tartom az átállítást. Nem is feltétlen az energiamegtakarítás miatt. Régen ezzel indokolták, és most meg mindenki azzal cáfolja, hogy már nem is takarítunk meg energiát. De ha elfogadjuk, hogy az UT+1 Magyarország időzónája, akkor nyáron 4 óránál hamarabb kel a nap (Napfordulónál 3:45 UT+1). Ha felteszem, hogy 6:00 és 22:00 között aktív az ember a kinti programokat tekintve (utazás, munka, szabadidő), akkor ha nem állítom át nyáron UT+2-re, akkor a reggel 6-nál korábban lévő világos órák így is, úgy is feleslegesek szóval mindegy, hogy 3:45-kor (UT+1) vagy 4:45-kor (UT+2) kel a nap. Viszont ha átállítom UT+2-re, akkor este nem 8 körül, hanem 9 körül nyugszik a nap, így az hasznosulhat szabadidős tevékenységeket tekintve. A jelenlegi rendszerrel éves szinten több, mint 100 óra délutáni világosság jut a 6:00 - 22:00 közötti időszakban. Én szeretek délután sokáig a szabadban lenni, főleg nyáron. Az év során a napos órák száma jelentősen változik (ezt ugye az határozza meg, mennyire vagyunk távol az egyenlítőtől), ha nyáron +1 órát hozzáadok az időhöz, akkor a napkelték időpontját egy szűkebb idősávra korlátozom, viszont nyáron a napnyugtát jól kitolom.

Üdv,
Viktor
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.10.09. 14:32

Imre írta:
2018.10.08. 22:03
... Remélem, hogy erről nem kell parlamenti vitát nyitni, és a kérdés már el lett döntve. ...
Tudtommal (sajnos) még nem lett eldöntve és mivel azok a bizonyos malmok nagyon lassan őrölnek (össze kell várni minden tagállam egyedi döntését a nyári/téli választásról), még legalább két átállítás vár ránk.
Minimum idén ősszel és jövő tavasszal még lesz óraátállítás.
De ha kis hazánk a téli mellett dönt, akkor jövő ősszel lesz még egy harmadik átállítás is, és az marad a végleges.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”