EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2018.09.07. 14:43

laszlo.gyihor írta:
2018.09.07. 09:18
Új távcsőépítő és hozzászólóként fordulok az öreg rókákhoz. :)
Épülőfélben van egy ~150/930-as Newton távcsövem. A terv az hogy vizuális megfigyelésre kívánom használni, egy Dobson stílusú mechanikával (rétegelt lemez állvány, teflon csapágyazás) viszont ha már úgyis fűrészt kell ragadni, a kényelem okán parallaktikus patkó mechanikát csinálnék (ld.: https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-8 ... 267433ab-c )
Ollókaros , finommenetes orsóval a rektatengelyen így a finommozgatás is relative egyszerűen megoldható lenne.
Hazai amatőrök között van-e tapasztalat a patkómechanikát illetően?
Szia!

a Dobsonok nagy előnye, hogy a kihuzat kényelmes helyzetben marad függetlenül attól, hogy az égbolt melyik részére irányítod a tubust. Az említett patkómechanikák esetében ez nem mondható el. Ha a horizonthoz közel vizsgálódsz, akkor a két véghelyzetben vagy a tubus fölé, vagy alá kell hajolnod, és az utóbbi elég furcsa pozitúrákat eredményez, amit nem sokáig lesz kedved kitartani. Persze erre is van megoldás, mégpedig az, ha a tubust úgy készíted el, hogy a kihuzat (a segédtükörrel együtt) elforgatható legyen az optikai tengely körül, de ezt nem egyszerű kivitelezni.
Ha csak a finommozgatás a legfőbb probléma, akkor a képen láthatod az én megoldásomat. Nagyon jól használható, vertikális irányban már talán túlzás is, hogy mennyire finoman lehet vele pásztázni. Nem utolsó szempont, hogy a tubust is stabilizálja, mivel 2 ponton van megtámasztva. Ezt a kialakítást úgy is meg lehet oldani, hogy követésre is alkalmas legyen, ekkor a horizontális mozgatás kényszerpályán mozgatja a vertikális irányt. Ennek hátránya, hogy csak a déli égbolton használható a kialakítása miatt. Erről itt láthatod az általam elkészített példányt: https://www.youtube.com/watch?v=USUdy6EuFS8

Összegezve a leírtakat, én a Dobson-mechanikát ajánlom vizuális megfigyelésre, mégpedig pontosan a kényelmes betekintés miatt. Nem utolsó sorban a mérete is kisebb lenne, mint a patkómechanikának. Készítettem már pár zsámolyt, CNC-géppel dolgozom, ha érdekel le is tudom gyártani Neked.

Tamás
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
laszlo.gyihor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.03.20. 22:29

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: laszlo.gyihor » 2018.09.07. 16:09

Kedves Tamás!

Az általad említett kényszerpályás megoldás rettenetesen ötletesnek tartom, egy naptávcső bemutatása kapcsán láttam valamelyik "Mutasd meg a távcsöved" videóban a youtube-on, sajnos ott van az a hátrány, hogy a déli égboltra működik.
Jelen állásban csak a tubus van kész, még a tükrön kell még simogatni, hogy valóban parabola legyen, ne csak borotválkozótükör, de a fránya cégem kiküldött Ázsiába 1,5 hétre és üres időben marad az álmodozás, mit alkotok ha hazaérek :)
Még csak az ötletelési fázisban vagyok, de még semmi sincs kőbe vésve. Igazából amiatt tetszett meg a patkómechanika, mert RA tengely 3 ponton támaszkodik fel, ami elég stabillá teszi az elrendezést, másrészről, meg a nagyobb méret kompenzálná a megmunkálási pontosságból adódó kóválygást. Valóban, a horizont körül tényleg nyakatekert pozíciókat lehet felvenni, ezt inkább úgy oldanám meg, hogy az egész tubust forgatnám el a mechanikán belül. A tubust egyébként is kivehetőre készülök megoldani, hogy be lehessen vinni zárt helyre. Utazómegfigyelés nincs tervbe véve, az állványt nem kellene kocsiba be- és kipakolni. A CNC-s munka kecsegtető, de akkor hol marad az alkotás öröme? Bár egy esztergályost kénytelen leszek így is megkörnyékezni a fókuszírozó ügyében.

Üdv.: Laci
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.09.07. 18:31

Szép munka lenne kiscső alá, nem mindennapi. Itt kéne böngészned : https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... 4VG6JMeA_s https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... GeZ4okA7u8
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.11.29. 10:18

Sziasztok!

Próbálkozott esetleg valaki az EQ3-2 goto lecsendesítésével? Itt a gyors mozgás (pozícionálás) zajára gondolok. Gyönyörűen muzsikálnak a léptető motorok, de kissé hangosan. Vezérlésbe nem akarok belenyúlni (halfsetp, fullstep és társai), ha lehet a motoroknál csinálnék valami hangszigetelést, de kérdés, hogy mennyire szabad burkolni a motort (pl. mennyire melegszik a tartóáramtól stb.). Van valakinek esetleg ilyen irányú tapasztalata, ötlete? Gugliztam, de nem találtam erre megoldást, maximum annyit, hogy mást is zavar. Távolabb nem tudok már menni a háztól, mert ott a kerítés, de nem akarom, hogy a gyerekek arra ébredjenek nyáron nyitott ablaknál, hogy apa már megint az eget nézi. :roll:
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.29. 10:37

Frigyes írta:
2018.11.29. 10:18
Próbálkozott esetleg valaki az EQ3-2 goto lecsendesítésével? ...
Az FS2 vezérlés esetében lehet elektronikusan optimalizálni az adott motor működését, hiszen nincs két tök egyforma léptető motor. (Még egy-egy sorozaton belül is lehetnek kisebb különbségek.)
A fenti vezérlő több lehetőséget is kínál; például az egyik megengedi, hogy az éppen használt meghajtó-frekvencia valamely felharmonikusát hozzáadd a jelhez, ami jótékony hatással lehet a nyomatéki viszonyokra, a még simább futásra és így a hangerősségre is.

Nem tudom, hogy Te milyen vezérlést használsz a motorokhoz, de egy kínai cucctól nem remélek ilyen "extrákat"... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.11.29. 10:55

Szia Attila,
köszönöm a gyors választ. A gyári EQ3 goto vezérlést használom (bóti kínai csoda, amit kitben lehet kapni 2 nagy távcsöves boltunkban). Ez tudtommal nem tud ilyen finomságokat.
Így marad a barkácsolás (mint a kínai cuccok többségénél). Mielőtt bárki megkövez, tudom, én választottam, vettem, minden kényszertől mentesen (hacsak a low budget nem elegendő kényszerítő körülmény). :lol:
Ergo, marad a bőrözés...
Üdv: Frigyes
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.11.30. 10:57

Attila írta:
2018.11.29. 10:37
Frigyes írta:
2018.11.29. 10:18
Próbálkozott esetleg valaki az EQ3-2 goto lecsendesítésével? ...
Az FS2 vezérlés esetében lehet elektronikusan optimalizálni az adott motor működését, hiszen nincs két tök egyforma léptető motor. (Még egy-egy sorozaton belül is lehetnek kisebb különbségek.)
A fenti vezérlő több lehetőséget is kínál; például az egyik megengedi, hogy az éppen használt meghajtó-frekvencia valamely felharmonikusát hozzáadd a jelhez, ami jótékony hatással lehet a nyomatéki viszonyokra, a még simább futásra és így a hangerősségre is.

Nem tudom, hogy Te milyen vezérlést használsz a motorokhoz, de egy kínai cucctól nem remélek ilyen "extrákat"... :mrgreen:


MDA
Frigyes itt nem megint a "kínai nem kínai" vitát kell ide keverni. A SW mechanikákhoz a gyártó saját vezérlőt tervezett, ezért az azokhoz jó elsősorban. Az FS2
amit pl a SW vezérlő mellett én is használok, az meg egy általánosan paraméterezhető vezérlő (van más is ilyen különben) és nem gyártóspecifikus.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.30. 15:18

cbo írta:
2018.11.30. 10:57
Frigyes itt nem megint a "kínai nem kínai" vitát kell ide keverni. ...
Ez valóban nem "kínai-nemkínai" kérdés (pláne nem vita, maximum vélemény), de amit írtam, azt tartom: "... egy kínai cucctól nem remélek ilyen "extrákat"." Hiszen ismerjük el, hogy a szofisztikált, precíz és intelligens megoldásokat általában nem kínai központú cégek szállítják. Ez alól nagyon-nagyon kevés kivételt ismerek, bár biztosan van; de így, hirtelen, konkrétan egy sem jut eszembe... :oops:
Az igaz, hogy javulgatnak, ezt magam is tapasztalom, de még bőven van hová fejlődniük.

Viszont az komolyan érdekelne, hogy az FS2-n kívül milyen Ascom-os, mechanika-független vezérlések kaphatók manapság, ahol - az FS2-höz hasonlóan - szabadon paraméterezhető a vezérlő-elektronika minden algoritmusa (de nem neked kell legyártani hozzá a hardvert...). Tudomásom szerint ilyen pl. Butuza Tamás MC3-ja léptető-motorokhoz, a Sidereal Technology vezérlés szinkron-motorokhoz, de többről nem tudok (pedig valószínűsítem, hogy léteznek még mások is). Talán Dán András Pulsar-ja?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2018.12.07. 17:22

Régen írtam..

Meguntam a szívást az EQ5-el. Kb 2 hónapja vettem egy használt HEQ5-öt. Kb 180-ban volt átszámítva, ebben ráadásul belealkudtam egy SW ED80-hoz való 0.85x-ös flattener-reducert is. Tudom tudom ez is kínai. De az eq5-höz képest ég és föld. Pedig még nem is tuningoltam. Nemsokára dobol rá egy rowan bordásszíjat, meg kitakarítom.. (maga az állvány már vagy 8 éves de az előző gazdája alig használt). Szóval simán kirakom, és működik.. Nics vele szívás, hogy most mér erre vagy mér arra mászik el vezetés. A röhely, az, hogy amennyi pénzt beleültem az EQ5-be, annyiért már egy zsír új HEQ5-öt vehettem volna.. Egy EQ6-ot pont az orrom előtt happoltak el az itteni aprón, kb 220 ezerért. Kicsit sajnáltam, viszont érzésre az már túl nagy lett volna nekem, mert néha szeretnék kitelepülni.. Mostmár megértettem, hogy miért mondják hogy asztrofotóhoz a HEQ5 a minimum..
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.12.07. 17:50

Mi okozza, hogy ez ennyire jobbank tűnik ? Min bukik meg a dolog a másiknál ?
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”