Antianyag

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Antianyag

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.05.16. 18:41

Üdv!

Bár már régebben is hallottam kósza információkat az antianyagról, most egy könyv lódította meg a fantáziámat ezzel kapcsolatban. Jó pár napja olvastam bővebben az antianyagról és felmerült bennem pár kérdés (ami remélem, másokat is foglalkoztat):
- Valóban 100%-os energiafelszabadulás történik, mikor egységnyi anyag és antianyag találkozik?
- Az annihiláció valóban nagyságrendekkel több energiát szabadít fel és hatékonyabb, mint a magfúzió?
- Egyetlen cseppje képes lenne ellátni egy metropolisz napi áramszükségletét?
- Ha az Ősrobbanás során keletkezett antianyag is az anyag mellett, lehetséges, hogy egész "antianyag-galaxisok" létezhetnek?

Várom a lehetséges válaszokat és azok megvitatását! :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.16. 18:53

üdv,

érdekes kérdések.
1: igen, 100%, feltéve, hogy az adott anyag-részecske találkozik a saját antirészecskéjével (proton+antiproton, elektron+pozitron, stb)
2: igen. Gondolj bele, hogy monduk négy hidrogénatom egy héliumatommá (maggá) való fúziójakor csak az a parányi tömegkülönbség alakul energiává, ami a 4db hidrogénatom és az 1db héliumatom tömege között van. Ehhez képest annihilációnál pl. 2-szeres protontömeg alakul át.
3: ezt nem tudom, de a tippem az, hogy még jóval többet is :) az e=mc2 képlettel kiszámolható.
4: erre megintcsak jó kiindulópont Dávid Gyula valamelyik előadása (http://www.mcse.hu/multimedia/) az biztos, hogy ha léteznének egymáshoz közel fekvő anyag-antianyag tartományok, az itt fellépő annihiláció erőteljes röntgensugárzásként jelentkezne, ami észlelhető lenne (ez mondjuk igaz egy adott galaxison belül, vagy galaxisok, halmazok összeolvadásakor). Ha jól rémlenek a hallottak a fent idézett előadásokból, az Ősrobbanás után az anyag-antianyag szimmetria megbomlott, (lehet, hogy a számokat illetően rosszul emlékszem) 1 milliárd antirészecskére 1 milliárd + 1 anyagi részecske jutott. Az anyag és antianyag szétsugárzása után fennmaradó 1 részecskényi többlet az, amiből ma minden anyagi létező áll, tehát kiterjedt rendszerek létezése ezek szerint nem valószínű.

--mpt
asx
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.15. 15:58

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: asx » 2010.05.16. 19:07

mpt írta:üdv,
az Ősrobbanás után az anyag-antianyag szimmetria megbomlott, (lehet, hogy a számokat illetően rosszul emlékszem) 1 milliárd antirészecskére 1 milliárd + 1 anyagi részecske jutott. Az anyag és antianyag szétsugárzása után fennmaradó 1 részecskényi többlet az, amiből ma minden anyagi létező áll, tehát kiterjedt rendszerek létezése ezek szerint nem valószínű.

--mpt


Sziasztok!

Volt valamikor a National Geographicon egy film az Univerzum történetéről és ott is ugyanezeket a számokat mondták. Arra már nem emlékszem, hogy mit mondtak, miért volt ez (lehet, hogy nem mondtak semmit :D )

Ottó
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.16. 21:35

mpt írta:Az anyag és antianyag szétsugárzása után fennmaradó 1 részecskényi többlet az, amiből ma minden anyagi létező áll.


Ez a tény engem mindig is lenyűgözött.
90/900 refraktor
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.05.17. 07:19

Köszi a válaszokat!

mpt írta:Az anyag és antianyag szétsugárzása után fennmaradó 1 részecskényi többlet az, amiből ma minden anyagi létező áll.

Ez úgy hangzik, mintha az Ősrobbanás is egy annihiláció lett volna. Lehetséges?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.17. 13:25

Sirius írta:Ez úgy hangzik, mintha az Ősrobbanás is egy annihiláció lett volna. Lehetséges?


Szerintem nem, ez már az Ősrobbanás pillanata után volt, azután, hogy már megszülettek a részecskék. De majd valaki nálam hozzáértőbb is remélhetőleg válaszol...

--mpt
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.05.17. 14:02

...már onnan jött ez a feltevésem, hogy (tudomásom szerint) a CERN-ben már lefolytattak miniatűr anihilációkat, "lemodellezve" az Ősrobbanást.

Egyébként, a könyv, ami így fellobbantotta az érdeklődésemet ez iránt, az az Angyalok és démonok volt Dan Browntól (mindenkinek tudom ajánlani a könyveit ;) ).
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.17. 15:14

Sirius írta:...már onnan jött ez a feltevésem, hogy (tudomásom szerint) a CERN-ben már lefolytattak miniatűr anihilációkat, "lemodellezve" az Ősrobbanást.


Ez a "modellezés" nem inkább részecskék ütköztetésével történt? (nem anyag-antianyag részecske párokra gondolok)
90/900 refraktor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.05.17. 15:52

Anyag-antianyag részecske párokat nagyon rég ütköztetnek, utána kellene néznem, a pozitront kb. a 30-as évek óta ismerik.
Igen, DGy szemléletesen elmagyarázta, hogy "antivilágok" nem létezhetnek, bármilyen csekély mértékű találkozás az "igazi" világ határán levő anyaggal roppant erős sugárzás felszabadulásával járna, ezt pedig észlelnünk kellene.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Antianyag

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.05.17. 16:09

Pape írta:
Sirius írta:...már onnan jött ez a feltevésem, hogy (tudomásom szerint) a CERN-ben már lefolytattak miniatűr anihilációkat, "lemodellezve" az Ősrobbanást.


Ez a "modellezés" nem inkább részecskék ütköztetésével történt? (nem anyag-antianyag részecske párokra gondolok)

De, álítólag két részecskesugár ütköztetésével jött létre anyag és antianyag.
Egyébként, nagyot koppantam, mikor olvastam, hogy az Ősrobbanás elméletével a katolikus egyház állt elő!
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”