Mars

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.24. 16:01

A foci is ezért nem megy nekünk, alacsonyan szállnak a magas labdák, és még diszperzió is van. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.24. 23:58

Visszanéztem a felvételeimet és találtam egy egész jót, ami elég éles is, nincs benne semmi csalás ez még 12-én volt készítve a videóanyag.
mars.png
mars_20180812_nagyobban.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.25. 19:04

Szép a felvétel, kár hogy nincs időadat, se távcsőadat. Nem tudom a helyszínt se, a feldolgozás mikéntjét sem. Mivel vetted fel, volt-e szűrő a gép előtt stb.? Jó lenne kicsit több adat, pl. Lencsés akromát, vagy apo talán tükrös a távcső, mekkora tükörméret, a fókusz stb. Érdekes, hogy a "hósapka" ezen se fehéres. Én sem látom annak szemmel nézve sem, holott évekkel korábban határozottan fehérnek látszott ugyan ezzel a távcsővel, nyújtóval, okulárral! Lehet, hogy ez a porvihar még nem ült el teljesen, avagy szépen betakarta a Mars felületét vékony azonos színű porral? Majd talán, ha friss jegesedés kezdődik, akkor előtűnik a fehérsége.
A nagyított Mars képedet kicsit átdolgoztam. Sokkal több van benne, mint amit megmutattál! Érdemes lenne a kidolgozási módszert finomítani! ÜDV. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2018.08.26. 21:04-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.26. 16:34

Na, kezd megjavulni a számítógépem, elromlott és nem tudtam 2 napja be se lépni. :)

A felvett videót felteszem valahova, hogy le lehessen tölteni dolgozni belőle, hogy mit tudnál kihozni belőle, vagy más is akár más programokkal.

Adatok: 140/1200 Newton, 2X gagyi Barlow, fókuszba helyezett érzékelővel SPC900 kamerával, illetve a kamera lehet a Logitech volt már nem tudom vagy egy harmadik féle.

Vagy az IP kamera, vagy egy Canon webkamera is lehetett még.

Vidéken Hajdúnánás helyszínen.

Időpont 2018.08.12 22:53 vagy helyi idő vagy UT, nem emlékszem már.

Videó a feldolgozáshoz: https://data.hu/get/11385342/20180812_2253_31_pipp.avi
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.26. 22:47

Köszi a videót! Én is feldolgoztam, és nagyon sok érdekes dolgot fedeztem fel. Normás feldolgozással hozza a távcső adta bontást, a részleteket, csak a színeket nem adja vissza rendesen. Egyszerűen nincs olyan állítás, amely fehér hósipkát és vörös-szürke árnyalatokban mutatná a bolygót. Minden vörös, és annak árnyalatai. Elemben be lehet úgy állítani a Registax2-ben, hogy színekre bontva a spektrális vonalak, a zöld-vörös-kék szinte egymáson fusson, és szépen kitöltse a sűrűség-spektrum területet, amely azt mutatja, hogy van bőven minden területen valami érdekes , látható, előcsalható felületi fény-, avagy színváltozás. Ha a színeket kiemelem, akkor a látszólag szürke árnyalatú kép szépen kiszínesedik, mint azt már a Hold esetében is többször kipróbáltam. Most a Mars is gyönyörű színes felszínt mutat a porvihar ellenére. A trükkje az, hogy nagyon pontosan kell egymásra állítani a vörös, zöld és kék spektrumgörbét, és lehetőleg úgy, hogy egy viszonylag magas, de minél egyenesebb tetejű görbemenetet mutasson. Alább az általam használt élesítő , zajszűrő és más beállításokat mutatom. Biztosan az újabb változatokban is be lehet ezeket állítani. Ha a Mars felszínének vörös összetevőit annyira csökkentjük, hogy szinte szürke árnyalatos színes képet lássunk, akkor érdemes megnézni az egyes területeket, hogy vajon milyen színekben mutatkoznak, ha a színcsatornát feldolgozáskor felerősítjük! A Hold is alkalmas erre a kísérletre, ott is egyes felszíni részletek eltérő színben mutatkoznak! Nyilván ennek is van valami magyarázata, ugyanis a Mars felszíne sem teljesen azonos anyagokat tartalmaz mindenhol. Vannak olyan területei, ahol bizonyos ásványok feldúsulnak, és azok eltérő színt mutatnak. Kíváncsi lennék, hogy a képen ami zöld árnyalatú, vagy amely sárga, avagy lila, az vajon milyen anyagra utal! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.27. 09:56

Üdv!

Köszönöm a feldolgozást, nagyon jó az egész, áttanulmányozom, akkor képzeljük el, hogy ha lenne egy normális ASI kamerám, akkor milyen szépet lehetne készíteni. :)

A meglevőkkel fogok majd még készíteni felvételeket, Jupitert is, ha a Marsból ilyet ki lehet hozni, akkor gyanítom a Jupiter sem lesz csúnya.

Megnézem majd a feljegyzéseimet, hátha rájövök ezt is melyikkel sikerült készítenem, mert ha tudom, akkor azzal is érdemes egyebeket megcélozni, ha így kihozza a saját készítésű tükröm képességeit.

Ezt a kettes verziót is megnézem majd, az hogy dolgozik nálam is.

Üdv Béla.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.30. 23:33

Ma újra sikerült akcióba lépnem.

Elsőnek megnéztem egy prizmát, hogy jó e síktükör helyett, de láttam szemmel, hogy nem éles a kép így visszatettem a kis segédtükröt, de kissé távolabb húztam a főtükröt, így lehet nagyobb terület került bele, nem tudom.

Viszont a levegő elég nyugodt volt, az élesebb kamerát nem tudtam használni, meg kell ragasztani a csatlakozó részt, mert leesett, legalábbis azt hiszem az a kamera volt, ami elég éles képet tud csinálni.

Így most az SPC900-zal lett a kép készítve ami nem ad éles képet, a tükör ettől többet tud.

Viszont a Mars vagy megváltozott vagy nem tudom mert egész sok részlet látszik így is.

Holnap megragasztom a másikat, mert azzal elvileg még jobb lesz az eredmény, ha az idő is engedi majd persze.
Object_20180830_1926_26_pipp_n.png
Object_20180830_1926_26_pipp.png
Object_20180830_1913_41_pipp_nagy.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.31. 10:15

tobe_ írta:
2018.08.30. 23:33

Viszont a Mars vagy megváltozott vagy nem tudom mert egész sok részlet látszik így is.
A WinJupos programmal előre megnézheted, hogy melyik arcát fogod látni. Van, amikor alig mutat részleteket, de utána néhány nap eltéréssel már a másik oldalára fordul. A tengely körüli forgása kicsit eltér egy földi naptól, tehát naponta néhány fokot elmozdul, az előző nap azonos időponti állásához képest. Most esténként, sötétedés után kevéssel szép részleteket láthatsz rajta, és már a Hold sem zavarja a látványt! Talán lesz néhány napig viszonylag tisztább ég, érdemes még kísérletezni többféle kamerával is, egy estén belül, hogy legyen jó összehasonlítási alap. 1 perces felvételekkel ez már megtehető. Ha van diszperzió-korrektorod, akkor feltétlenül használjad! Egy világoskék szűrő sem árt, ha van. Azzal talán jobban kifehéredik a hósapka is. Egyes kamerák a kék színre kevéssé érzékenyek, a többit kissé el lehet nyomni, mert még elég fényes a Mars. Várom az eredményt a Mars részletesebb oldaláról! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.08.31. 18:46

Imre írta:
2018.08.31. 10:15
tobe_ írta:
2018.08.30. 23:33

Viszont a Mars vagy megváltozott vagy nem tudom mert egész sok részlet látszik így is.
A WinJupos programmal előre megnézheted, hogy melyik arcát fogod látni.
Ha nem akarja valaki a winjupost telepiteni, teljesen megfelel a feladatra a calsky oldal is, itt is lehet leptetni a bolygokat:

https://www.calsky.com/cs.cgi/Planets?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.09.01. 09:24

Tegnap este ugyan felhőátvonulásos idő volt, de a lyukakban sikerült feldolgozható felvételt készíteni. A Mars hósapkája szépen, erősen látszott, de a felületi részletei alig-alig. A felvételen is folyamatosan változtak a részletek, ezért lehet, hogy nem is azt mutatja, hanem a felhővonulások átlagolt homályait. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”