Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
abalazs
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.07.25. 23:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: abalazs » 2018.07.26. 01:15

Kedves Fórumlakók!

Első csillagászati távcső vásárlásán gondolkodom. Nagyjából fél éve kezdett érdekelni a dolog, a nulladik lépéseket meg is tettem (vettem binokulárt és csillagatlaszt, próbálok eligazodni az éjszakai égbolton) de még hátra van, hogy belenézzek néhány valódi távcsőbe. Ezt is tervezem a közeljövőben, igyekszem eljutni a Polarisba, illetve nem lehetetlen, hogy lemegyek Tarjánba is, de addig is feltennék itt egy kérdést, ha szabad, hátha közelebb jutok egy jó döntéshez.

Először is a peremfeltételek: Budapesten lakom, kertvárosban, valószínűleg innen is észlelnék a legtöbbet (bár van autóm, így elvben a kitelepülés sincs kizárva, de ilyesmire egyedül aligha vállalkoznék). Teljesen kezdő lévén nem igazán tudom, hogy mi érdekel az ég csodái közül, olyan távcső kellene, amivel ilyen szempontból is lehet esélyem valamiféle véleményt kialakítani. Természetesen eszembe jutott a fotózás is, mint lehetőség, de egyelőre nem ez a legfontosabb cél. Az viszont egyértelmű, hogy égnéző távcsövet keresek, vad, madár, repülőgép, chemtrail, szomszéd megfigyelése kicsit sem izgat.

Biztosan nem szeretnék elsőre eszetlenül drága távcsövet, ugyanakkor azt korábbi hobbijaimból tudom, hogy hosszú távon a legolcsóbb kezdőfelszerelés az igazán drága, mivel eladni csak bukóval lehet, és általában nem igazán jó arra sem, amire elvileg való. Az alapján, amit itt feljebb olvastam, már sikerült kiejteni néhány lehetőséget, (EQ-1, EQ-2, olcsó AZ állványok, rövid fókuszú akromátok, túl kis átmérőjű Newtonok) de azért maradt bőven. Jelenleg ezek vannak a listán (a fenti elvek alapján a 60-110 ezer forintos sávban maradtam), nem feltétlenül ebben a sorrendben:

150/1200 SkyWatcher Dobson (classic)
90/900 SkyWatcher refraktor EQ3 mechanikán
130/650 SkyWatcher Newton EQ3 vagy Avant mechanikán
130/650 SkyWatcher HERITAGE Flex Dobson
114/500 SkyWatcher Newton Avant mechanikán
90/1250 Skywatcher MC Virtuoso, esetleg EQ3-on, AZ4-en vagy Avanton ugyanez a cső

A kérdésem az, hogy ezek közül melyik lehetne a legjobb egy magamfajta kezdőnek? Ha valaki használta már valamelyiket, milyen tapasztalatokat szerzett? Esetleg akad más lehetőség, amit nem vettem figyelembe?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.07.26. 09:11

Szia!
Mivel Budapesten laksz, ajánlanám figyelmedbe ezt a hirdetést:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1532499291

Megnézheted, kipróbálhatod és ha tényleg jó optikailag, hosszú távon használható műszerre tehetsz szert.
Tudom egy mechanika még kell alá, de nagyon jó kis távcső. / Volt ilyenem hosszú évekig./
Nincs vesztenivalód.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.26. 09:40

Legszebb időszak a válogatás. Aztán a tanácsadóktól megtudod, miért a legszerencsétlenebbül választottál. Mivel kiejtetted a varázsmondatot - legolcsóbban megúszni egy később is elviselhető darabot - beszélek. Magamnak a SW 130/600 tubust venném. Az Avantos hasonló tubus ragasztott tükrünek látszik, nem szimpatikus. Avantomon már a SW 110/500 is kissé nehéznek tűnik. SW EQ3 gyári zsirúj fejem egy katasztrófális pénzkidobás volt. Celestron CG 4 állványt kellett volna, megéri az árát jobban. Tehát: SW 130/600 tükör egy Celestron CG-4 állvánnyal a legolcsóbb igazi csillagászati felállás ma. Később aztán jöhetnek az APO-k....vagy a jóégtudja mert van ez az UNISTELLAR is. Szinte látom most a fülek hegyezését az ördögi találmány emlitése miatt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 10:04

abalazs írta:
2018.07.26. 01:15
... Első csillagászati távcső vásárlásán gondolkodom. ...
Szia Balázs!

Nagyon szimpatikus, ahogy a kérdést megközelíted. Főleg, hogy binoklival és térképpel a kezedben kezdted az éggel való ismerkedést... ;)

Mindazonáltal nagyon melegen ajánlom, hogy feltétlenül gyere el az MTT-re, Tarjánba, még ha nehézséget is okoz (ráadásul már úgyis itt van a nyakunkon, csupán két hét...), mert ott nagyon sok műszert ki tudsz próbálni, és sok emberrel tudsz beszélni.
Ennél jobb és hatékonyabb lehetőség nincs megtalálni a választ a polémiádra, ráadásul nem mások véleményének leszel csupán kiszolgáltatva, hanem magad is kipróbálhatod őket.
Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!!!


Üdv,
MDA

u.i. egyébként szerintem nem a válogatás a legszebb időszak, hanem az eszköz használata. Ebből látszik, hogy kinek mi a fontosabb: maga az eszköz, vagy a használatával megszerezhető élmény... Ráadásul az első távcső mindig hatalmas ugrás lesz a szabadszemes nézelődéshez képest, SZINTE minőségtől függetlenül.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.26. 10:11

hi...........észrevettem, legizgalmasabbat kellett volna irnom válogatásnak. Az ezközt is fontosnak kell tartani, jól körül kell nézni emiatt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2018.07.26. 10:30-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 10:29

.géza írta:
2018.07.26. 10:11
... legizgalmasabbat kellett volna irnom válogatásnak.
Ez viszont igaz.
Főleg a hazai boltok kínai kínálatának ismeretében... :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.26. 10:36

Tényleg hátrányos, nem vagyunk uniósok. Kinai darabjaimmal egyébként igen jól elszórakozom és nem vesztek sokat kiadásban. Az igaz, nem vagyok az a "véramatőr" más hobbiimat is komolyan veszem. Emiatt állandó pénzzavarral küzdöm. Szegényember vizzel főz.. Attila, az avatarom hogy tetszik ? Kérdezem, mert a feleségem üldöz miatta. Mizarnak nagyon teccett, nekem fontos a nem hizelkedők véleménye.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 10:51

.géza írta:
2018.07.26. 10:36
... Attila, az avatarom hogy tetszik ? Kérdezem, mert a feleségem üldöz miatta. Mizarnak nagyon teccett, nekem fontos a nem hizelkedők véleménye.
Végül is jópofa; bár én nem tennék ilyet fel magamról, de nem vagyunk egyformák. Erre azt szokták mondani, hogy a lényeg, hogy neked megfeleljen, mert belőled csak egy van, míg a többiek nagyon sokan vannak. :D
Ez olyan "liberális" duma, de végül is igaz. :mrgreen:
Ha neked tetszik, akkor szerintem nyugodtan megtarthatod.
Az biztos, hogy ez alapján nem ismernélek fel Tarjánban, ha eljönnél... :oops:

A kínai csillagászati cuccokkal csak az a gond, hogy olyan, mint a szintén kínai szerencse-süti. Ingyen adják, de fogalmad sincs, hogy mi lesz benne. :lol:
Bár, ettől "izgalmas". :?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.07.26. 18:13

abalazs írta:
2018.07.26. 01:15
Biztosan nem szeretnék elsőre eszetlenül drága távcsövet, ugyanakkor azt korábbi hobbijaimból tudom, hogy hosszú távon a legolcsóbb kezdőfelszerelés az igazán drága, mivel eladni csak bukóval lehet, és általában nem igazán jó arra sem, amire elvileg való. Az alapján, amit itt feljebb olvastam, már sikerült kiejteni néhány lehetőséget, (EQ-1, EQ-2, olcsó AZ állványok, rövid fókuszú akromátok, túl kis átmérőjű Newtonok) de azért maradt bőven. Jelenleg ezek vannak a listán (a fenti elvek alapján a 60-110 ezer forintos sávban maradtam), nem feltétlenül ebben a sorrendben:

150/1200 SkyWatcher Dobson (classic)
90/900 SkyWatcher refraktor EQ3 mechanikán
130/650 SkyWatcher Newton EQ3 vagy Avant mechanikán
130/650 SkyWatcher HERITAGE Flex Dobson
114/500 SkyWatcher Newton Avant mechanikán
90/1250 Skywatcher MC Virtuoso, esetleg EQ3-on, AZ4-en vagy Avanton ugyanez a cső

A kérdésem az, hogy ezek közül melyik lehetne a legjobb egy magamfajta kezdőnek? Ha valaki használta már valamelyiket, milyen tapasztalatokat szerzett? Esetleg akad más lehetőség, amit nem vettem figyelembe?
A fenti listát leszűkiteném kettő modellre:
150/1200 SkyWatcher Dobson (classic)
90/900 SkyWatcher refraktor EQ3 mechanikán

A dobson adja a legnagyobb teljesítményt. A (többihez képest) nagy átmérő különösen mély-ég objektumok megfigyelésénél jön jól, de pontosan kollimálva bolygókra is jó műszer. Hátránya, hogy (szerintem) a dobson szereléssel az égbolt követése kissé macerásabb, mint pl. óragépes ekv. mechanikával valamint a kollimációs némi rutint és rendszerességet igényel. Fotózásra nem igazán használható.

A 90/900 kitűnő távcső kezdésnek, jó optikával, egyszerű használattal. Az ekv. mechanikával könnyebb az égbolt követése, pláne ha óragéppel felszerelt. Egyszerűbb Nap, Hold fotózásra óragéppel használható. A teljesítménye bolygóra nagyjából eléri a 130/650 "tudását", mély-égre kissé elmarad mögötte.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.26. 18:52

Az Avant AZ-EQ mechanikán szereplő SW 110/500 (zöld sin) ragasztott tükrös ? A mechanika kis rövid csőhöz ma a legjobb itthoni piacon kapható . Szeretem. Nem birja az ajánlott hosszú klasszikus csöveket sajnos. Kézzel finomkövetés vele élmény, 500mm fókuszú kistükrömmel is. A vele adott szerszámokkal a lábat jól lehet rögziteni, ha szükségessé válik. A csavarással fixálható három láb hosszitás jól működik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2018.07.26. 19:10-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”