Asztrofotózás mobiltelefonnal

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.05.22. 09:01

Nem a technika ördöngőssége miatt érne meg szerintem egy előadást, hanem azért, hogy közelebb vigye az emberekhez a mobilt, mint potenciális csillagászati eszközt. Mintegy gondolatébresztőként, szert gyanítom, hogy sokaknak eszébe sem jut, hogy mobillal is lehet asztrofotót készíteni. Érdekes lenne a járdacsillagászati felhasználást is bemutatni.
PS: virgoncan kanyarodik a 3D nyomtató alatt az adapter, remélem hamarosan én is tudok feltenni képet, meg leírást (én nagy valószínűséggel egy iPhone SE-vel fotózok majd, ami ugye nem egy P10, de kíváncsi vagyok mit tud manuálisan).
Üdv: Frigyes
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: smisy » 2018.05.22. 09:08

Jupiter.jpg
Apropó, Frigyes, a járdacsillagászati kérdéskörben alkalmazhatósághoz szeretném mondani neked, hogy pl 2,25 -ös barlow-al és a 25 mm -es lencsémmel plusz 3x digitális zoommal az élőkép nagyon kellemes volt a Jupiterről. Szóval a Holdon kívül akár a Jupiter vagy a Szaturnusz bemutatására is egyszerűbb megoldás lehet a telefon kijelzője.
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: smisy » 2018.05.22. 09:24

Az előbbi kép elég furán néz ki ide feltöltve, ezt már megint szétnyújtotta az oldal. Ekkorában már gagyinak tűnik, de a telefonon szép, egyébként itt kémények felett volt, nagyon hullámzott.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.05.22. 11:19

Géza, szerintem az első linkeden lévő "rácuppanós" adapterek nem túl nyerők, nem tudsz távolságot állítani velük.
Sokkal szerencsésebb, amit Benei Balázs ebben a témában, a 2. lapon küldött, amit ő is használ. Én is ilyet nyomtatok most.
Egyrészt ez telefon típus/méret független, másrészt nem függ az okulár szemkagylójától és a távolságtól, finoman beállítható. Másrészt ennél a "rácuppanónál" engem a frász törne ki, ha mozgatni kell a távcsövet, hogy mikor esik le róla a telefon a kőre. :o

Sajnos ennek a módszernek mélyégnél az hátulütője, hogy alapból nem sok telefonnál lehet expozíciós időt állítani manuális módban, az olcsóbb telefonokra módosított oprendszert kell tölteni ("főzött ROM"), hogy a szervízmenüben minden opció elérhetővé váljon.
Bolygóra viszont az olcsóbb modellek is jók (és ahogy visszaemlékszek, Te szeretsz bolygózni). Erre Balázs Lumiás képei a legjobb példák.
Üdv: Frigyes
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.05.22. 11:48

Egy ócskának mondott tizennyolcéves telefonom van, nem is fotóz. Pusztán érdeklődésből nézegetem ezt a témát, jövőt gondolok ennek is. Kis cső, erős softverrel, valami ilyesmi amire gondolok. Nameg azonosidejüség persze. Talán már van is ezekhez speciális okulár ? Nem látom.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.05.22. 13:22

Az a jó, hogy nem kell spec. okulár, használhatod a meglévőket.
Ha valakit érdekel esetleg 3D nyomtatásra, ezt a modellt nyomtatom:
https://www.thingiverse.com/thing:2895490
Engem pont a "valósidejű" megtekintés fogott meg. A mélyég számomra inkább érdekes, meddig lehet feszíteni a határait, de mélyegezésre (egyelőre) maradok a DSLR-nél. Már csak azért is, mert egy mélyégre alkalmas mobil már DSLR árban mozog erősen. :(
Viszont az, hogy bolygókat "valósidőben" megmutathatok a gyerekeimnek, na, az már beültette a bogarat. No, meg ha később nagyobb rutinom lesz, a járdacsillagászat is.
Üdv: Frigyes
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.05.22. 18:35

Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.05.22. 21:37

Ezt néztem anno én is, de elvetettem végül pont az előzőekben írtak miatt: nem lehet rugalmasan idomítani a különböző okulárokhoz.
Üdv: Frigyes
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: smisy » 2018.07.15. 13:58

Végre újra itt 8-) Emlékszem, mikor az LG G4-es telefonommal csinátam tavaly tavasszal hold fotót, akkor a hyperion zoom okuláron át csináltam és az mégis jó lett. Ez a Huawei P10 meg csak a 25mm-es plössl okulárommal működik. Ha más oklival próbálom, vagy akár ugyanezzel, csak barlowwal, akkor ott lesz a folt középen. Annak a telefonnak a kamerájának más volt a látószöge, szűkebb volt. Ez biztos erősen belejátszik, hogy mennyire passzol a kilépő pupillához. Jó ez a sejtésem? Lekaptam pár napja életem első üstökösét, a skyportal szerint akkor 10,2 magnitudó volt. A csóvája csak dereng picit, kb 1 óra irányába nyúlik. ISO 3200, 30sec.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”