Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.05.08. 05:56

Szerintem hasznosabb lenne, ha ragaszkodnánk a topik témájához, az okulároknak van külön fóruma. Jelen esetben az egész egybefolyik...

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.05.08. 09:55

Valóban van külön okulárfórum, de ott nem találtam "Okulárválasztó kezdőknek" témát, ahova írhattam volna. Emellett nem vagyok jogosult új témát létrehozni :lol:
Balcsix
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.08.20. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balcsix » 2018.05.12. 19:51

Üdv!
Még pár évvel ezelőtt vásároltam egy Skywatcher 150/750 Newton (Mira 150S) távcsövet. Igazából két kezemen meg tudnám számolni hogy hányszor használtam, sajnos mindig közbe jön valami amikor rákészülök, akár rossz idő stb...
Nagyon meg vagyok vele elégedve, igaz még mindig nagyon amatőr szinten járok, de az Uránuszon a Neptunuszon, és a Pluton kívül a többi Naprendszeri bolygót sikerült már megnéznem, illetve egy pár ködöt, csillaghalmazt, illetve galaxist is megtaláltam. Az ok amiért írok, és segítséget kérek, hogy míg a halmazokat, és a ködöket igaz halványan, de felismerhetően látom, addig a galaxisokat csak egy foltnak látom. Épp a tegnap hajnalban kerestem meg az M51-et, (a város szélén lakom viszonylag kevésbé fényszennyezett területen, Hold sem volt, és elég magasan volt az égen) sokáig szemlélve kivehető volt a formája, de a többi galaxissal is ez a helyzet, tehát szinte csak egy foltot látok.
Ez normális, ne is hasonlítsam a képekhez, vagy valamit rosszul csinálok?
Még annyi, hogy 2x-es barlow, és egy 25mm-es lencsével néztem.
Esetleg próbáljam meg egy kisebbel (10, 6, 4mm), de akkor meg még halványabban fogom látni, nem?
Előre is köszönöm a segítséget!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.05.12. 20:44

Balcsix írta:Üdv!
Még pár évvel ezelőtt vásároltam egy Skywatcher 150/750 Newton (Mira 150S) távcsövet. Igazából két kezemen meg tudnám számolni hogy hányszor használtam, sajnos mindig közbe jön valami amikor rákészülök, akár rossz idő stb...
Ez normális, ne is hasonlítsam a képekhez, vagy valamit rosszul csinálok?
Még annyi, hogy 2x-es barlow, és egy 25mm-es lencsével néztem.
Esetleg próbáljam meg egy kisebbel (10, 6, 4mm), de akkor meg még halványabban fogom látni, nem?
Előre is köszönöm a segítséget!



Szia!
Ez teljesen normális több tényező miatt.
Az egyik a nyílásviszony, a másik a megfigyelői tapasztalat.
Minden távcsőnek megvannak a maga korlátai, még egy amatőr viszonylatban hatalmasnak számító 40-50 cm-es tükörnek is, a mozgatásáról nem is beszélve.
A Te 15 cm-es tükröd is sokat meg tud mutatni a távoli galaxisokból és ködökből.
Sok észleléssel számodra is egyre többet.
Nem szabad siettetni a szemed, a megfigyelési képességedet, ezt csak gyakorlattal lehet megszerezni!
Minél többször megfigyelsz egy objektumot, annál több részletet fedezel fel rajta ami Téged is ámulatba ejt.
Észlelj minél többször és ne légy türelmetlen, meg lesz az eredménye!

D.Laci
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2018.05.13. 12:50-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.05.13. 09:52

Igen, normális. A legtöbb galaxis ekkora távcsővel csak kisebb-nagyobb szürke foltocska, aminek a formáját azért már elsőre is ki lehet venni - ez is eredmény!
Az M51 az egyik legjobban látható galaxis, elsőre is feltűnik mellette a hozzá tartozó fiókgalaxis, az NGC 5195. Ha sokat nézed, látni fogod az M51 inhomogenitását, a fényesebb magvidékét. Sőt, ha eleget gyakorlod a távcsőbe nézést, meg fogod látni a spirálkarokat is.
A barlowot felesleges használni. Kereséshez jó a 25mm-es okulár, aztán fokozható a nagyítás.
Mindehhez sötét ég és gyakorlat kell, ez utóbbi megszerzése az amatőrcsillagász számára élvezet!
Balcsix
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.08.20. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balcsix » 2018.05.13. 13:55

Illetve azt szeretném kérdezni, hogy egy EQ3-mas mechanika mennyire lenne alkalmas, nagy türelemmel párosítva fényképezéshez ha vennék hozzá követőt?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.05.13. 14:11

Balcsix írta:Illetve azt szeretném kérdezni, hogy egy EQ3-mas mechanika mennyire lenne alkalmas, nagy türelemmel párosítva fényképezéshez ha vennék hozzá követőt?

Ha nincsenek komoly céljaid az asztrofotózás terén, akkor próbáld meg. Komoly reményeket EQ-3-mal ne dédelgess ha kb 300 mm-nél hosszabb fókuszú eszközzel kivánsz fotózni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.05.13. 18:19

Nem az EQ3-al van a fő baj!!! Az alumínium tartóláb okozza a legnagyobb hibát! A másik fő gond a nem megfelelő vezetés. Akármekkora a fókusz, ha a vezetés pontos, akkor lehet vele fotózni. Az általam vezetés nélkül leghosszabban készített éles kép 2 perc volt, a vezetett viszont több, mint fél óra!!!! Természetesen hibátlan, optimális csigakerék-orsó illesztéssel, szorulás és kotyogásmentes beállítással, és nem széllökésekkel terhelt időben! A lényeg, hogy stabilan álljon a talpán, három nagy felületű alátétlemezen, amelyet előzetesen beletapostál a megfelelő helyen a földbe. A három alaplemez közepén éppen akkora lyuk legyen, amelybe a láb végén a tüske stabilan, de nem teljes mélységben illeszkedik. Acéllábas tartóra szerelt EQ3-al lehet kiváló fényképet készíteni, amennyiben a leírtakat meg tudod tartani. Természetesen a fókusz is jó, ha motoros. Bolygóról videó készítéshez nem kell vezetett mód, elegendő a hibátlan pólusra állított távcső is, akár 4 méteres fókusszal is! A legfontosabb a stabil lábon a megfelelően karbantartott EQ3. Léptetőmotoros hajtással és pontos vezérléssel, pólusra állított távcsővel eredményesen lehet fotózni. Sok sikert! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Balcsix
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.08.20. 11:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balcsix » 2018.05.13. 23:16

Imre írta:Nem az EQ3-al van a fő baj!!! Az alumínium tartóláb okozza a legnagyobb hibát! A másik fő gond a nem megfelelő vezetés. Akármekkora a fókusz, ha a vezetés pontos, akkor lehet vele fotózni. Az általam vezetés nélkül leghosszabban készített éles kép 2 perc volt, a vezetett viszont több, mint fél óra!!!! Természetesen hibátlan, optimális csigakerék-orsó illesztéssel, szorulás és kotyogásmentes beállítással, és nem széllökésekkel terhelt időben! A lényeg, hogy stabilan álljon a talpán, három nagy felületű alátétlemezen, amelyet előzetesen beletapostál a megfelelő helyen a földbe. A három alaplemez közepén éppen akkora lyuk legyen, amelybe a láb végén a tüske stabilan, de nem teljes mélységben illeszkedik. Acéllábas tartóra szerelt EQ3-al lehet kiváló fényképet készíteni, amennyiben a leírtakat meg tudod tartani. Természetesen a fókusz is jó, ha motoros. Bolygóról videó készítéshez nem kell vezetett mód, elegendő a hibátlan pólusra állított távcső is, akár 4 méteres fókusszal is! A legfontosabb a stabil lábon a megfelelően karbantartott EQ3. Léptetőmotoros hajtással és pontos vezérléssel, pólusra állított távcsővel eredményesen lehet fotózni. Sok sikert! Üdv. Imre


Köszönöm a válaszokat, és elnézést a sok fárasztó kérdésért, még tényleg nagyon az elején járok a dolognak.
A megfelelően karbantartott mechanika alatt mit értesz? Van valami speciális folyamat, gondozási mód amit időnként el kell végezni rajta?
Illetve honnan lehet tudni, hogy a tükrök elmozdultak, és kollimálni, jusztírozni kell őket?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.05.14. 19:34

Az EQ3 köztudottan nem a legerősebb, de ha mechanikailag jól van beállítva, akkor nagyon megfelel a célodnak. Az állvány stabilitása igen fontos. A távcsövet meg ha egyszer szakszerűen beállították, felesleges minden alkalommal jusztálni. Az már régen rossz, ha állandóan szétállítódik a szállítás után. Ellenőrizni persze kell, de ha szép szimmetrikusan mutatja fókusz előtt és után a csillagról a gyűrűket, akkor semmi gond, lehet használni. Ha viszont élesítéskor nem sikerül pontba leképezni egy csillagot, akkor szakértőhöz kell vinni beállítani, mert valami elmozdult, avagy megszorult a távcsőben. Remélem ilyen hiba sokáig nem lesz látható! Kitelepülés után a beállításkor ellenőrzöd a fókusz előtti és utáni képet, meg az élességet, és ha rendben, akkor pontosan pólusra állítod a szerkezetet, egytengelyűsíted a keresőt, és máris kezdheted a megfigyeléseket.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”