Asztrofotózás mobiltelefonnal

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: jat » 2018.04.05. 20:38

Mobiltelefonnal is lehet asztrofotót készíteni.
Képek készítése, mechanikai rögzítés, beállítások, appok.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.05. 21:00

Üde friss szellők kezdenek lengeni itt a fórumon ? Mobiltelefon - astrofotó. Álmodom ?
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.04.05. 21:25

Sziasztok.

Üdvözlöm ezen topik létrehozását!
Járdacsillagászatokon ismételten tapasztaljuk, hogy miután az érdeklődő belenéz az okulárba, előveszi az okostelefonját, hogy "hazavigye" az élményt digitálisan is. De gyakoraltilag lehetetlen jól pozicionálni kézből a telefont.
Ennek elébementem, beszerezve egy mobiltelefon-adaptert.
A vásárolt típusnak néhány hátrányát tapasztaltam meg.
Először is, az okulárra szorítás gyakorlatilag két ponton történik, a "V" pofák aljára ragasztott gumipasztillákon keresztül. Emiatt az adapter könnyen elfordul e két ponton.
Másodszor, a telefon nem tud kellően messze állni az okulártól, ha annak pupillatávolsága a szemnek amúgy kényelmes lenne. Emiatt a telefon képmezőjét csak alig tölti ki a kapott kép.
Az első hátrányt azzal enyhítettem, hogy a "V" pofák két-két oldalára kellő vastagságú bőrdarabot ragasztottam. Így nem két, hanem négy ponton szorul az okulárra az adapter, amely ezáltal nehezebben fordul el rajta.
A telefon felfekvését megmagasítottam két, az oldalfalakra csavarozott, nyomtatott áramkörből vágott lemezkével. A csavarok belesüppednek a gyári gumicsíkokba, és nem karcolják a telefont, ha mégis az alsó "fekvést" választjuk.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.04.06. 10:04

Sziasztok!

Örülök a témának, bennem is megfogalmazódott már egy ilyen nyitása, csak nem szántam még rá magam :)

Én kb egy éve vettem ebay-ről alumínium adaptert a telefonhoz, azóta amikor van lehetőségem, használom a 72/500 MOM Unioptik + AZ-3 kombón. Ez idő alatt 5-6 különböző telefonnal kipróbáltam, sok tapasztalatot gyűjtöttem, de most kettő fontosat emelnék ki ezek közül:

1) Olcsóság. Triviálisnak tűnhet, de több irányból is igaz ez. Vizuális észlelő vagyok kisebb-nagyobb kihagyásokkal kb 10 éve, de mindig is vonzódtam a fotózás iránt. Mostanra elért odáig a technológia, hogy mindenki zsebében ott van egy lapos cucc, amivel fotózunk-netezünk-megosztunk, mellékesen pedig telefonálunk is vele. Szóval távcső (sok esetben) adott, telefon adott, az általam használt adapter 2000 Ft körül mozog.
De ezen a trivialitáson túl nemrég jöttem rá egy másik tulajdonságára, aminek anyagi vonzata is lehet: az elhanyagolható tömege. Volt szerencsém beszerezni egy Canon 500D-t, amit majd szeretnék rárakni az Unioptikra, de a fent említett AZ-3 már kevés lesz alá, szóval stabilabb mechanika kéne, plusz kiadások, és az ember már el is indult a lejtőn :) Más már biztos szembesült ezzel, de én még ilyen amatőr vagyok :oops:

2) Holdas bemutatók. Családnak, baráti társaságoknak többször is tartottam már Holdas bemutatót, és - pláne 4-5 résztvevőnél - egyszerűbb volt a holdi alakzatokról mesélni a képernyőn mutogatva, mint amikor mindenki egyesével belenéz, de: nem látja, kiment, mit kell nézni, én újra belenézek, visszaállítom, és elölről kezdődik az egész minden alakzatnál. Tudom, venni kéne GOTO mechanikát :)
Sosem hagyjuk ki a szabadszemes betekintést sem, mert természetesen valamivel több részletet lehet látni úgy, de ezt inkább csak én szoktam értékelni...

És akkor pár kép az elmúlt egy évből:
Kép
Abasár, 2017. 04. 15. Ganümédész árnyéka Jupiteren, 72/500, 10 mm Plössl, 2x Barlow, Lumia 640

Kép
Kaposvár, 2017. 05 .14. Szaturnusz, 72/500, 10 mm Plössl, 2x Barlow, Lumia 640

Kép
Budapest, 2017. 08. 07. Holdfogyatkozás, 72/500, 10 mm Plössl, LG G2 Mini

Kép
Abasár, 2017. 10. 13. Uránusz, 110/800 Tal-1, 10 mm Plössl, 2x Barlow, LG D505

Kép
Budapest, 2018. 01. 29. Hold, ISS tranzit, 72/500, 10 mm Plössl, Samsung Galaxy A5
Ez a megtisztelő Hét képei közé került a csillagaszat.hu-n, részletes leírás itt.

(Bolygós képek 30 fps videóból PIPP és Registax segítségével)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.04.06. 12:16

Balázs, mindig is tetszettek a mobilos képeid, amit írsz a Holdas bemutató kapcsán, megmozgatta a fantáziám. A Newtonra feltéve egy telefont lehet, hogy a gyerekeimet jobban "meg tudnám fertőzni" a csillagászattal, mint csak az okulárba kukucskálva.
Van esetleg linked az adapterhez? Sokat néztem már, de rengetegnél panaszkodtak a felfogatás gyengeségére, vagy éppen az egész konstrukció használhatatlanságára (nyeklik-nyaklik). A képeidet nézve Neked sikerült egy jót találni.
Üdv: Frigyes
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.04.06. 12:29

Köszönöm, Frigyes! Én ilyen adaptert használok. Erős alumínium, stabilan tart, vékony gumírozás van az okulár és a telefon befogónál is. Az okulárt 4 ponton fogja egy dupla, egymással szemben álló <> alak.
Hátránya (talán mindegyik fajtának), amit István is írt, hogy nagy pupillatávolságú okuláron (nekem 32 mm Plössl) használhatatlan, mert nem lehet elég messze tartani. Minden képet a 10 mm-es Plössl oklival csináltam eddig. Tetszik István házibarkács megoldása :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.04.07. 11:11

Na, milyen jó cuccok, még egy binokulárhoz is jók ezek tényleg, fényképezni a Földön is valamit.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.04.25. 11:10

Valahol itt van az Unioptik és a Samsung felbontóképességének a határa, 6 km-es szösszenetet ezidáig nem sikerült észlelni :)

72/500 MOM Unioptik
10 mm Plössl
2x Barlow
Samsung Galaxy A5
1/30 sec, ISO 200

Budapest
2018. 03. 24.
19:42 UT
A02b.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: smisy » 2018.05.06. 18:14

Üdv! Én is mobillal fotózgatok egy ideje, de nem szerettem volna a Holdnál megállni, mélyég felé kacsintgatok. Azimutális mechanikám miatt rövid időm van fényt gyűjteni, ezért gondoltam, egyszerűen lelövöm az okulárban már összegyűlt fényt,ami fél perc alatt belefér. Eddigi leghaloványabb objektumom a Messier 51, ami fényszennyezett helyről, Huawei P10 mobillal, monokróm kamerával készült a kép, 25mm-es okuláron át, ami 80x nagyítást ad a Celestron Nexstar 8" teleszkópom 2000mm fókuszával. Fél perc expo ISO 3200-vel,aztán a mobilon megsimítgattam lightroom appal, meg négyszögre vágtam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Asztrofotózás mobiltelefonnal

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.05.06. 18:49

smisy írta:Üdv! Én is mobillal fotózgatok egy ideje, de nem szerettem volna a Holdnál megállni, mélyég felé kacsintgatok.


Üdv!
Megmondom őszintén, mobillal ilyen szuper mély ég fotót még nem láttam.
Gratulálok! Kedvem támadt nekem is kipróbálni.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”