Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.28. 15:54

Mult ev Januarban kezdtem a 200 mm F/6.16 Dobson tavcso modositasat.
Kozben fel evig nem volt szabad dolgozni mert beteg voltam.
Sokaig tartot ez a terv.
Kivancsi voltam , hogyan mukodik a tukrom ?
Tegnap este ,egy uj kolimacio utan ,eszleltem kettos csillagokat ( is).
Eloszor fel bontotam a Polaris csillagot ,ez gyerek jatek egy 200mm tukornek.
Aztan fel bontotam a Delta Cyg csillagot 205x nagyitasnal , BCO 6mm okularban,nagyon szep.
Kovetkezet a Lambda Cyg ,ez egy harom tag rendszer.
A 205x nagyitasnal a kozeli kisero minthogy latszot volna ,de nehezen es fekete res nelkul.
A 246x nagyitas /ortho 5mm mar fel bontota ,de ingadozo volt.
A 306x/Kasai 4mm nagyitas hozta a szep gyonyoru felbontast , fekete resel.
Egy kicsit meg lepet ,ugy emlekesztem a kiserot halvanyabnak lattam a multban az elso eszleleseknel.
Aztan jotek a felhok.

Mircea
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.28. 20:07

Szép megfigyelések és szép kettősök!
Ha tovább is akarod forszírozni a tükröt, ha alkalmas lesz, majd az Éta Gem nagyon jó célpont 20 centihez, gyakorlatilag mint a Delta Cyg, csak fele a szeparáció.
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.13. 15:02

Segítségeteket kérem!

Nagyon megtetszett az eleddíg elérhetetlenül szűk kettőscsillagozás. E kérdésben szeretném konstruktív tanácsotokat kérni.

254/1200 Newton. Szerintem szerencsésen jó minőség.
Jelenleg Hyperion 5mm okulárt használok. Elégedett vagyok vele, de ugye az a bizonyos gépszíj...

Szóval kízárólag kettősözéshez érdemes-e beruháznom 4mm japán HD-Ortho (Kokusai Kohki /Fujiyama) vagy Takahashi Abbe Ortho okulár 4mm (Abbe4)usok közül valamelyikbe? Vagy tudnátok-e ajánlani valami okulárt ebben a 30-40 ezres kategóriában, ami főleg kettősökre ajánlott?

Vagy ez csak zabhegyezés volna, mert a kapott kép nem lenne kihegyezettebb mint a Hyperionnal? Nem azt várom, hogy a jelenlegi 0.8" alá kerüljek (bár az se volna gond), hanem a fene tudja. Talán kicsit kontrasztosabb képet, kicsit élesebb korongokat.

Nem olcsó okulárok ezek, és néhány dolgot el kéne adnom, ezért csak úgy próbaképpen nem ejteném meg ezt a vásárlást. De ha valakinek van ezirányú tapasztalata, akkor kérem ossza meg velem.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.13. 16:26

allen99 írta:Segítségeteket kérem!

Nagyon megtetszett az eleddíg elérhetetlenül szűk kettőscsillagozás. E kérdésben szeretném konstruktív tanácsotokat kérni.

254/1200 Newton. Szerintem szerencsésen jó minőség.
Jelenleg Hyperion 5mm okulárt használok. Elégedett vagyok vele, de ugye az a bizonyos gépszíj...

Szóval kízárólag kettősözéshez érdemes-e beruháznom 4mm japán HD-Ortho (Kokusai Kohki /Fujiyama) vagy...


Egy szóval válaszolva szerintem érdemes.

Saját tapasztalatom szerint összehasonlítva a Hyperion 5mm-es darabját egy jobbacska ortho-val jelentős a minőségbeli különbség az ortho javára, amin nem is lehet csodálkozni a felépítésük ismeretében.
Nincs szükséged nagy látómezőre, annál inkább kontrasztos kiváló leképzésre.
Nekem a Hyperion 5-ös sem bolygóra sem kettősök bontására sem volt versenyben a BCO 6mm-es darabjával.
(Meg is váltunk egymástól.) :?
A 4mm-es orthok esetében nem beszélhetünk betekintési kényelemről. Hamar elfárad az ember abban, hogy mindig optimális pupillatávolságot tartson és közben még össze is pislogja a szemlencsét.
Sokkal komfortosabb és jobb tapasztalatom van a BCO 10mm + Q-Turret barlow használatával.( 4,4mm-es fókusz és megfizethető), vagy a TV Nagler 3-6mm-es zoom használatával, de ez már nem a megcélzott árkategória.
Biztosan lesz a többieknek is megszívlelendő gyakorlati tapasztalata és tanácsa, az enyém röviden ennyi.

A legfontosabb hozzá a légköri nyugodtság!
Legyen jó seeing! :shock:

Üdv: D.Laci
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2018.04.13. 17:58-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.13. 19:46

D.Laci írta:Egy szóval válaszolva szerintem érdemes.


Köszönöm a választ!

Én elégedett vagyok a Hyperionnal, mélyégre nem hiszem, hogy egy orto felveszi vele a versenyt. És rá kellett jönnöm mióta van, hogy bizony mindent meg kell nézni 240x-es vagy nagyobb nagyítással, mert sok meglepetés éri az embert. És nem csak gömbhalmazoknál, hanem néha egy-egy teljesen szimpla nyílthalmaz is döbbenetes érdekességet tartogat a 60-120x-os tartományhoz képest. Úgyhogy a Hyperion biztos megmarad, mert remekül teljesít mélyég terén.

Ortoval viszont mélyegezni nem érdemes, viszont kettősözéshez ezek szerint tényleg érdemes beszerezni. Az általam említett HD okulárok 30 ezer körül vannak, többet sajnos nem is tudok rászánni erre a projektre, sőt ez se lesz egyszerű.

A betekintési kényelem annyira nem zavar, elég rutinos betekintő vagyok 1978 óta :).

Szóval azt mondod hogy egy Baader orto is van olyan mint az általam megkívánt japán HD? Mondjuk az 52°elbizonytalanított... Túl nagynak tűnt nekem. Mindenesetre elgondolkodtató, hiszen ez 20 ezer alatt kapható...

A lényeg a lényeg, szerinted érdemes kettőshöz venni egy jó ortót.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.13. 21:06

allen99 írta:
D.Laci írta:Egy szóval válaszolva szerintem érdemes.


Köszönöm a választ!

Én elégedett vagyok a Hyperionnal, mélyégre nem hiszem, hogy egy orto felveszi vele a versenyt. És rá kellett jönnöm mióta van, hogy bizony mindent meg kell nézni 240x-es vagy nagyobb nagyítással, mert sok meglepetés éri az embert. És nem csak gömbhalmazoknál, hanem néha egy-egy teljesen szimpla nyílthalmaz is döbbenetes érdekességet tartogat a 60-120x-os tartományhoz képest. Úgyhogy a Hyperion biztos megmarad, mert remekül teljesít mélyég terén.

Ortoval viszont mélyegezni nem érdemes, viszont kettősözéshez ezek szerint tényleg érdemes beszerezni. Az általam említett HD okulárok 30 ezer körül vannak, többet sajnos nem is tudok rászánni erre a projektre, sőt ez se lesz egyszerű.

A betekintési kényelem annyira nem zavar, elég rutinos betekintő vagyok 1978 óta :).

Szóval azt mondod hogy egy Baader orto is van olyan mint az általam megkívánt japán HD? Mondjuk az 52°elbizonytalanított... Túl nagynak tűnt nekem. Mindenesetre elgondolkodtató, hiszen ez 20 ezer alatt kapható...

A lényeg a lényeg, szerinted érdemes kettőshöz venni egy jó ortót.


Több dologra reagálnék.
-Nem állítanám, hogy orthoval (hosszabb fókuszú) nem lenne érdemes mélyegezni sőt...
-A betekintési kényelem szerintem nagyon is fontos. Nem fárasztja az embert megfigyelés közben a kényelmetlenség, a helyes pozíció folyamatos fenntartása, hogy lássak mindent és ne kenjem össze az optikát.
Gyakorlatilag ez kivitelezhetetlen és fárasztó miközben egészen közelről egy apró lukba kukucskálok.
-Nem mondtam, hogy a BCO van olyan mint a japán HD, mert egyszerre nem volt alkalmam mindkettőt birtokolni. Viszont a 6mm-es BCO-t az 5mm-es Hyperionnal volt alkalmam összehasonlítani. Teljesen más a két okli. A BCO kisebb látómezeje ellenére sokkal kontrasztosabb keményebb részletgazdagabb képet produkál.
De mondom a két okulár semmiben sem hasonlít, sántít az összevetés.
A lényeg a lényeg szerintem kettőshöz érdemes venni egy jó orthot.

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.14. 00:20

D.Laci írta:... Több dologra reagálnék. ...


Nem írnám le újra azt amit Laci írt, mert minden szavával egyetértek!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.14. 15:56

D.Laci írta:-Nem állítanám, hogy orthoval (hosszabb fókuszú) nem lenne érdemes mélyegezni sőt...
-A betekintési kényelem szerintem nagyon is fontos.
A lényeg a lényeg szerintem kettőshöz érdemes venni egy jó orthot.
Üdv:D.Laci


Az ortoval való mélyégezést magamtól vetettem el. Nem a látómező nagysága miatt, hanem a kómázás miatt. Te valóban nem állítottad, és én sem, hogy állítottad! :) Ettől még nem gondolnám, hogy fogok ortóval mélyegezni, de ki tudja.

A betekintés kényelmességéről annyit hogy az engem nem nagyon zavar ha kicsit a szemlencse, soha nem is zavart. Mondjuk télen szívás az igaz, mert hamarabb bepárásodik.

A Baadert jó hogy írtad. Én úgy értettem, hogy hasonlónak ítélted meg mint a HD, de akkor ezek szerint nem. Mondjuk mindegy is, mert csak 6mm-es Baader van kínálaton, ami 200x adna, míg a HD-ben van 4mm-es ami 300x ad aminél azért ki lehet használni az tükör lehetőségeit.
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.14. 16:35

Lassan elállok a hozzászólás jogától, úgyhogy költői a kérdés, de legalább nyomokban megvan, hogy mi az objektív és mi az okulár kómája? Mert nagyon nem mindegy. Tekintve, hogy a Plössl kómahibája pontosan zéró, az ortho meg tíz Goldline-nál többet ér. Nem akarok már városi legendákat felszámolni, de a topikot olyanok is olvassák, akik tájékozódnának. Lényeg, hogy lehetőleg reális dolgok kerüljenek ide.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.14. 17:54

Sidius írta:Lassan elállok a hozzászólás jogától, ...


Miért?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”